Geri Dön
Ekonomi Sorumlu Restoran Hareketi, atık gıdaları mama ve gübreye çevirmek için destek bekliyor

Sorumlu Restoran Hareketi, atık gıdaları mama ve gübreye çevirmek için destek bekliyor

Gelecek nesillerin kaynaklarının korunması için yola çıkan Sorumlu Restoran Hareketi kapsamında yeni başlatılan Gıda Atık Döngüsü projesiyle oluşum içinde yer alan restoranlardaki gıda atıkları komposta gönderilerek gübre ve mamaya dönüştürülüyor. Gübreler, yerel üreticilerin desteklenmesini sağlarken, mamalar hayvan barınaklarındaki ve sokaktaki canları besliyor. Ayrıca restoranlarda misafirlere ücretsiz dağıtılıyor. Leventte yapılan lansmanda projenin detayları duyurulurken, gıda israfını sıfırlamak için tüm restoranlara bu oluşuma katılma çağrısında bulunuldu.  

Sorumlu Restoran Hareketi, atık gıdaları mama ve gübreye çevirmek için destek bekliyor

Dünyada her yıl 1,5 milyar, Türkiye'de ise 19,1 milyon ton gıda israf ediliyor. Yeni başlatılan 'Gıda Atık Döngüsü' projesiyle gıda israfına son verilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda oluşumun içinde yer alan restoranlardaki atıklar, kompost tesisine yollanarak gübre ve mamaya dönüştürülüyor. Proje, restoranlarda çıkan gıda atığını sürdürülebilir şekilde azaltarak sıfırlamayı hedefliyor.

Akkomarka Restoran Topluluğu ve Akkol Catering Grubu öncülüğünde yola çıkan Sorumlu Restoran Hareketi hem çalışanlar hem de her yıl ağırlanan 2 buçuk milyon misafirin alışkanlıklarında küçük değişiklikler yapabilmeyi ve bu küçük değişikliklerle büyük farklar yaratabilmeyi amaçlıyor. Bu nedenle sektörde mümkün olduğunca çok markaya ulaşılması planlanıyor.

GIDA İSRAFI YÜZDE 35 ORANINDA KAYNAĞINDA AZALTILDI

Sorumlu Restoran Hareketi'nin hayata geçirdiği 'Gıda Atık Döngüsü' projesinin ilk ayağı olarak, 'Kaynağında Azalt' prensibiyle satın alma ve üretim aşamalarında gıda atığını azaltmak için personele önleyici eğitimler verildi. Akademisyenler tarafından binden fazla çalışan sürdürülebilirlik ve gıda israfı konusunda eğitildi. Ayrıca yapılan ölçümleme çalışmasıyla misafirden dönen en yoğun atığı oluşturan garnitürlerin, tercihe göre servis edilmesiyle bu atıklardan oluşan gıda israfı yüzde 35 oranında kaynağında azaltıldı.

MAMA HAYVAN BARINAKLARINA ÜCRETSİZ DAĞITILIYOR

'Yeniden Tüketime Teşvik Et' prensibiyle sofrada oluşan atığın önlenmesi amacıyla müşteriler, yeniden tüketime teşvik edilmeye çalışılıyor ve sofrada kalan yiyeceklerinin paketlenmesi öneriliyor. Gıda Atık Döngüsü'nün son adımı olan 'Geri Dönüşümü Sağla' süreciyle de kalan gıda atıkları, Sorumlu Restoran Hareketi'nin kompost tesisinde gübre ve hayvan mamasına dönüştürülerek harekete katılan tüm restoran ve işletmelerde misafirlere ücretsiz olarak dağıtılıyor. Ayrıca iş birliği yapılan barınaklara ulaştırılan, tüm laboratuvar testleri ve besin analizleri yapılarak hazırlanan organik mama sayesinde binlerce hayvan sağlıklı şekilde besleniyor.

'Gıda Atık Döngüsü' kapsamında, Sorumlu Restoran Hareketi katılımcısı olan restoranlarındaki atıklar, ayrıştırılarak paketleniyor ve elektrikli gıda atık toplama aracıyla kompost tesisine yollanıyor. Burada atıklar gübre ve evcil hayvan mamasına dönüştürülürken, bunlar restoranlarda misafirlere ücretsiz dağıtılıyor. Ayrıca üretilen mamalar HAYTAP iş birliği ile hayvan barınaklarına mama desteği sağlayarak, ayda 2 bin minik dostun beslenmesine katkı sağlayacak. Gübreler ise Sorumlu Restoran Hareketi'nin sürdürülebilirlik stratejileri arasında önemli yeri olan yerel üreticilerin desteklenmesi hedefi kapsamında İstanbul'daki çiftçilerle paylaşılıyor.

Lansmana Akkol Catering Grubu CEO'su Serkan Tüfek, Akkomarka Restoran Topluluğu Onursal Başkanı Ali Akkaş, Akkol Catering Grubu CQO'su Elif Üngör, Akkomarka Restoran Grubu ve Akkol Catering Grubu yönetim kurulu üyeleri Volkan Akkaş ve Okan Akkaş, sanatçı Perihan Savaş ile HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat da katıldı.

Lansmanda konuşan Akkol Catering Grubu CEO'su Serkan Tüfek, “Bu konu bizim için çok önemli. Dört yıllık süreçte 50 milyon TL'nin üzerinde yatırım yaptık. Bu daha da büyüyecek. Oluşuma dahil olmak isteyen firmalara eğitim vereceğiz, ürünü ayrıştırmayı öğreteceğiz. Sonra o atıkları komposta yollayarak mama ya da gübreye dönüştürecek ve misafirlerine ücretsiz dağıtması için ürünleri restoranlara geri yollayacağız. Bizler, geleceğimizi güvenli hale getirmek için çalışıyoruz ve bunun için de tüm restoranlardan destek istiyoruz" dedi.

Sorumlu Restoran Hareketi'ni büyütmeyi hedeflediklerini belirten Akkol Catering Grubu CQO'su Elif Üngör ise “Daha fazla restoranın, otellerin restoran ve işletmelerinin bu harekete katılmasını istiyoruz. 2023 yılında Türkiye'de kişi başı 213 kilogram gıda israfı oldu. Bu, son iki yılda yüzde 40 arttı. Tüketimin bu kadar çok olduğu bir dünyada israfa artık dur dememiz gerekiyor. O yüzden Gıda Atık Döngüsü'nü bütün restoranlara gönüllü olarak anlatmaya, onları da buna dahil etmeye çok hevesliyiz. Sizlerin de desteğiyle bunu yapacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat da "Mucizevi bir hareket özellikle restoranların, otellerin gıda atıkları hepimizi rahatsız ediyor. Bu kadar ürün ziyan oluyor. Hep bu gıda atıklarının nereye gittiğini düşünüyoruz, değerlendirilmesi gerekiyor. Sorumlu Restoran Hareketi kapsamında bu açıdan önemli bir adım atıldı. Daha kurumsal, profesyonel ve büyük çapta harekete geçildi. Bu ürünler bize ücretsiz olarak veriliyor. Biz de üyelerimize ücretsiz veriyoruz. Hiçkimsenin ticari beklentisi yok" ifadelerini kullandı.