Geri Dön
GündemBakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek

Bakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde 200 bin konutun yapımının yakın zamanda biteceğini belirtip, "Bir ay sonra Cumhurbaşkanımızın o bölgeyi ziyaretleriyle birlikte vatandaşlarımıza ev teslimine başlıyoruz. 100 bin civarında köy evlerimizi 6 ay içerisinde bitireceğiz, onları da çelikten yapıyoruz" dedi.

Bakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Uşak programı kapsamında ilk olarak Vali Turan Ergün ve Belediye Başkanı Mehmet Çakın'ı makamlarında ziyaret etti. Bakan Özhaseki, daha sonra Çarşı Uşak Proje Alanı Kentsel Dönüşüm Ofisi açılışı, imza ve yıkım törenine katıldı. Törene Bakan Özhaseki'nin yanı sıra Uşak Valisi Turan Ergün, AK Parti Uşak milletvekilleri İsmail Güneş ve Fahrettin Tuğrul ile davetliler katıldı. Törende konuşan Bakan Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeni bir projeye kolay kolay başlayamadıklarını, depremzedeler için yapılan 200 bin konutun yakında biteceğini belirterek, "Neredeyse 2 milyona yakın insanımıza ya kira yardımı yapıyoruz ya konteyner kentlerde kalıyor. Şimdi siz benim yerine kendinizi koyun, konteyner kentlerde yaşayan insanlar var, evi yıkılmış, sağda solda kiralarda vaziyeti idare etmeye çalışan insanlar var. Onların ihtiyaçları varken gidip bir başka yerde sıfır bir projeye başlayabilir misiniz? Emin olun başlayamazsınız. Biz de o maksatla tabi ki o bölgelere çok ağırlık veriyoruz" ifadelerini kullandı.


Bakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek

'VATANDAŞLARIMIZA EV TESLİMİNE BAŞLIYORUZ'

Bakan Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir ay sonra Cumhurbaşkanımızın o bölgeyi ziyaretleriyle birlikte vatandaşlarımıza ev teslimine başlıyoruz. 100 bin civarında köy evlerimizi 6 ay içerisinde bitireceğiz, onları da çelikten yapıyoruz. Bu arada 'Ben yerinde dönüşüm yaparım, işimi yaparım' diyen kardeşlerimize de 1,5 milyon lira civarında, eğer evi ahırlı daha fazla bir parayı, yarısını kredi olarak yarısını da 2 sene ödemesiz, 10 sene vadeli olarak veriyoruz. Yani evlerini yapsınlar, içinde rahat etsinler diye. İnşallah 2-3 sene sonra o bölgelerdeki tüm hasarların tamamını ortadan kaldırırız."

Bakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek

'KONUTLARIMIZI SAĞLAM YAPMALIYIZ'

Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, "Bundan sonra konutlarımızı sağlam yapmalıyız. Yani özellikle 2000'den önce yapılmış olan ne kadar elimizde yapı stokumuz varsa gözden geçirmeliyiz. Gücü yetenler yenileme cihetinde ellerinden geleni yapmalılar. Biz zaten bakanlık olarak kentsel dönüşüm konusunda hem yasalar çıkarıp hem de bu tür yerlerde yardımcı olarak bu işleri yapmaya çalışıyoruz. İstiyoruz ki deprem gelmeden hazırlıklı olalım. Deprem geldiğinde de dizlerimize vurup ah edip, ağlamayalım. Onun için burada eskimiş şu dokunun yenilenmesi, değişime ayak uydurması, esnaflık yapan kardeşlerimizin daha iyi vaziyette hayatlarını sürdürmeleri elbette önemliydi. Ama bir taraftan da 'deprem ülkesi' diye bildiğimiz bu memlekette yaptığımız konutlar sağlam olsun istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Çarşı Uşak Proje Alanı Kentsel Dönüşüm İrtibat Ofisi'nin açılış kurdelesi kesildi, proje kapsamında anlaşmaya varılan vatandaşlarla imza töreni yapıldı. Çarşamba Pazarı, Ayakkabıcılar Çarşısı ve eski garajı kapsayan 39 bin 100 metrekarelik alandaki dönüşüm projesiyle yeni bir kapalı pazar yeri, otopark, iş yeri ve ofisler inşa edileceği öğrenildi.

'İLK ETAPTA DÖNÜŞMESİ GEREKEN 2 MİLYON YAPIMIZ VAR'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Uşak programı kapsamında Belediye tarafından yenilenen İsmet Paşa Caddesi'nin açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Yasası ile başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye'de kentsel dönüşümü hızlandırmak istediklerini söyledi. Türkiye'de 36 milyon bağımsız yapı olduğuna dikkati çeken Bakan Özhaseki, "Bu yapıların 31 milyonu konut, 5 milyonu ticarethane. Bunlar içeresinde ilk etapta dönüşmesi gereken 2 milyon yapımız var. En hızlı biçimde bunları dönüştürdüğümüzde geleceğe güvenle bakabiliriz yoksa doğrusu rahat etmiş olmayız ve vazifemiz içerisinde gönül huzuruyla bu işten ayrılanlardan olamayız. Biz bu ülkeyi seviyoruz, bizim tarihe, medeniyete ve insanlara karşı sorumluluğumuz olduğundan dolayı gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Allah izin verirse bu düşündüklerimizi bizler yaparız" dedi.


Bakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek

Bakan Özhaseki konuşmasına şöyle devam etti:

"Kentsel Dönüşüm Yasası çıktıktan sonra bakıyorum kendini çok çok çok aşırı solda gören tuhaf tuhaf tipler 'Efendim, adamın evi Sultanbeyli'deymiş, alacakmışız Kadıköy'e gidip birisinin evinin üzerine koyacakmışız' fesuphanallah ne dersiniz ne demezsiniz. Alışmışlar. Geçen gün Plan Bütçe Komisyonu'ndaki üyelerin yüzüne de söyledim. 'Efendim biz kentsel dönüşüme karşı değiliz.' Neye karşısınız kardeşim siz? Belediye başkanlarınıza söyleyin, Allah'ını seviyorlarsa rantsal dönüşüm yapmasınlar ama bir gün olsun kentsel dönüşüm yapsınlar. Hadi yapsınlar da göreyim. Çalışmaya da iş yapmaya da niyetleri yok, bol bol konuşuyorlar, siyaset yapıyorlar, sonra da milletin huzuruna çıkıyorlar. Bundan dolayı üzgünüm ama biz işimizi ve görevimizi yapacağız" diye konuştu.

Bakan Özhaseki'nin konuşmanın ardından yenilenen İsmet Paşa Caddesi'nin açılışı yapıldı. Bakan Özhaseki, ardından Uşak Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret edip, kentten ayrıldı.

Bakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek

AFYONKARAHİSAR'DA AÇILIŞA KATILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Uşak'taki programını ardından Afyonkarahisar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Uzun Çarşı ve Sokak Sağlıklaştırma 3'üncü Etap Açılış Töreni'ne katıldı. Törende konuşan Bakan Özhaseki, "Türkiye genelinde yaklaşık 30 milyon konut ve 6 milyon ticari alandan oluşan toplam 36 milyon bağımsız bölüm var. Ülkemiz sathında yaklaşık 6 milyon bağımsız bölüm risk altında. 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerekiyor. Başta İstanbul olmak üzere bütün kentlerimizde kentsel dönüşümü doğru bir şekilde yapmamız lazım. 2012'den bugüne kentsel dönüşüm projeleriyle Türkiye genelinde 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüşümünü tamamladık. Şu anda Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin bağımsız bölümün dönüşüm süreci devam ediyor. 2012'den bugüne kadar Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Bakanlığımızca 480 milyar TL değerinde kaynak kullanıldı" dedi. 

'200-300 BELEDİYENİZ VAR, NE OLUR KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLASINLAR'

Bakan Özhaseki, İstanbul'da planlanan kentsel dönüşüm konusuna da dikkati çekti. CHP'li belediyelere de kentsel dönüşüm yapmaları çağrısında bulunan Bakan Özhaseki, "İstanbul'da kentsel dönüşüm yapmaya çalışıyoruz, çıkıyorlar, 'Efendim sizin bu yaptığınız kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm' diyorlar. Dedim ki 'Cumhuriyet Halk Partililer (CHP) sizden rica ediyorum 200-300 belediyeniz var, ne olur kentsel dönüşüme başlasınlar. Ama Allah rızası için rantsal dönüşüm yapmasınlar, istemiyoruz.' Bundan 'Siz rantsal dönüşüm yapıyorsunuz' diyerek kaçamazsınız. 'Söyleyin de belediye başkanlarınız bir an önce başlasınlar' dedim. Her türlü desteği vermeye hazırım. Bakanlıkta bir ağabeyleri oturuyor diye düşünsünler ve gelsinler. Yeter ki kentsel dönüşüme başlasınlar ve yeter ki evlerimizi depreme hazır hale getirsinler. Sonuna kadar destek, hadi buyurun hodri meydan. Ama ne yazık ki yok. Ama burada (Afyonkarahisar) mani olunan bir bölüm var ben de biliyorum. Kimler mani oluyorsa vebaldeler. Lütfen yeniden başlayın. Burayı yeniden ihya edelim" diye konuştu.

Bakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek

'ÖNÜMÜZDEKİ AYIN SONUNDA 41 BİN KONUT VE 5 BİN KÖY EVİNİ TESLİM EDECEĞİZ'

Bakan Özhaseki, 6 Şubat depremlerinin ardından yapımına başlanan konutların hızla devam ettiğini ifade etti. Bölgede aralık ayı sonunda 41 bin konut ve 5 bin köy evinin teslim edilmesinin planlandığını belirten Bakan Özhaseki, "6 Şubat'ta iki büyük deprem yaşadık. 50 bini aşkın canımızı yitirdik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaraları sarmaya devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki ayın sonunda 41 bin konut ve 5 bin köy evini teslim edeceğiz. İnşası devam eden 200 bin konutun dışında Yerinde Dönüşüm Projemizle bölgenin imar ve ihya sürecini, bakanlığımızın denetiminde hızlandıracağız. Bakanlık olarak afet bölgesindeki şehir meydanlarını, kent meydanlarını da biz yapacağız. Yine hafif çelikten 100 bin köy evini inşa etmek için 'Bismillah' diyoruz" diye konuştu.

Bakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek

'20 MİLYON TL YATIRIMLA 109 DÜKKANIN CEPHE İYİLEŞTİRMESİNİ YAPTIK'

Bakan Özhaseki, bakanlık olarak sadece kentsel dönüşüm yapmadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Cadde ve sokak sağlıklaştırmalarından millet bahçelerine, sosyal konut çalışmalarından çevre projelerine, şehir meydanlarından altyapı ve üstyapı yatırımlarına kadar her alanda faaliyette bulunuyoruz. Bu anlamda cadde ve sokaklarımızı da güzelleştiriyor, mahalle kültürünü yaşatmaya gayret ediyoruz. Kimlikli, caddeler, sokaklar, yaşam alanları inşa ediyoruz. Yine bugün tarihi Uzun Çarşı yeni yüzüyle vatandaşlarımıza sunuluyor. 20 milyon TL yatırımla Burmalı mahallemizde, Millet Caddesi'ndeki, diğer adıyla Uzun Çarşı'daki 109 dükkanın cephe iyileştirmesini yaptık. Bu kapsamda dekoratif aydınlatma direkleri yerleştirildi ve peyzaj düzenlemeleriyle yol ve kaldırımlar yeniden oluşturuldu. Bizim en temel gayemiz, şehirlerimizi, vatandaşlarımızın yaşam alanlarını kimlikli şekilde inşa etmektir. Bu amaca yönelik en mühim çalışmalar da işte Uzun Çarşımız gibi, tarihi vasfa sahip eserlerimizi hem aslına uygun hem de çağa uygun olarak yaşatmaya, ayakta tutmaya yönelik olanlardır. Ben bu çalışma vesilesiyle Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek'e, ekibine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Konuşmanın ardından Bakan Özhaseki ve protokol üyeleri, Uzun Çarşı için kurdele kesti. Ayrıca Gazze'de hayatını kaybeden çocuklar için Filistin bayrağının renklerindeki yeşil, kırmızı, siyah ve beyaz balonlar gökyüzüne bırakıldı.


Bakan Özhaseki: Depremzedeler için yapılan 200 bin konut yakında bitecek