Geri Dön
Gündem Bakan Tekin: Manisa'da derslik ve öğretmen ihtiyacı açısından sorun kalmayacak

Bakan Tekin: Manisa'da derslik ve öğretmen ihtiyacı açısından sorun kalmayacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Manisa'da devam eden yatırımlarımızın proje bedeli 3,5 milyar TL civarında. Bu projelerin bir kısmı ihale edildi, bir kısmı ihale aşamasında, bir kısmı ihale sürecinde. Projeler tamamlandığında Manisa'da ciddi anlamda derslik ve öğretmen ihtiyacı açısından sorun kalmamış olacak" dedi.

Bakan Tekin: Manisa'da derslik ve öğretmen ihtiyacı açısından sorun kalmayacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bir dizi ziyaretler ve açılışlar kapsamında Manisa'ya geldi. Bakan Tekin ilk olarak Manisa Valisi Enver Ünlü'yü ziyaret etti. Hükümet Konağı önünde gerçekleşen karşılama töreninde Bakan Tekin'i Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti MKYK Üyesi Ayşe Nevin Sert, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, Manisa Jandarma İl Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Uğurelli ve protokol üyeleri karşıladı. Melek Urgancı Anaokulu öğrencilerinden Yaman Ege Karaçivi ve Simay Şanlı Bakan Tekin'e çiçek takdim etti. Bakan Tekin de öğrencilere hediyeler verdi. Bakan Tekin daha sonra Valilik makamına çıktı. Valilik özel defterini imzaladı.

MANİSA'DA İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Manisa'da İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde gerçekleşen toplantı sonrası Bakan Tekin, şehitleri anarak, “Bu ülke için canını veren, emek sarf eden herkesten Allah razı olsun. Mekanları cennet olsun. Kuzey Marmara Otoyolu'nda meydana gelen trafik kazasında kayıplarımız var. Kaybettiğimiz vatandaşlarımız için Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz" dedi.

'CİDDİ BİR ATILIM YAPMIŞ OLDUK'

Genel bir değerlendirme yapmak için Manisa'da olduklarını ifade eden Bakan Tekin, “Manisa özelinde ihtiyaç duyabileceğimiz bakanlıktaki genel müdür arkadaşlarımız da buradalar. Normal koşullarda Manisa özelinde 2002 yılı itibarıyla karşılaştırdığımızda öğrenci sayısı yaklaşık olarak yüzde 25 oranında artmış. Ancak buna rağmen öğretmen sayımız yüzde 100 oranında artmış. Derslik sayımız yüzde 50'nin üzerinde artmış. Bazen bu rakamları söylediğimizde 'Derslik yaptınız ama öğrenci sayısı da arttı' eleştirileriyle de karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle bu oranı veriyorum. Öğrenci sayısı yüzde 25 oranında artarken, öğretmen ve derslik sayısında ise iki katından fazla bir artış var. Nitekim bu veriler sayesinde derslik başına düşen öğrenci sayısı Manisa genelinde ilköğretim ve ortaöğretim ayrı ayrı olmak üzere 12 ve 23'e düşmüş durumda. Bu anlamda ciddi bir atılım yapmış olduk" dedi.

'SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRMÜŞ OLACAĞIZ'

Bakan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fiziki kapasiteyle ilgili şeyler uluslararası raporlarda da sürekli zikrediliyor. En son açıklanan, Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Teşkilatı (OECD) raporunda gözle görülür bir artış olduğu, fiziki imkanların arttığı tespit edilmiş durumda. Buna rağmen eksikliklerimizi Milli Eğitim Müdürümüz ve Valimiz açıkladı. Devam eden yatırımlarımızın proje bedeli 3,5 milyar TL civarında. Bu projelerin bir kısmı ihale edildi, bir kısmı ihale aşamasında, bir kısmı ihale sürecinde. Projeler tamamlandığında Manisa'da ciddi anlamda derslik ve öğretmen ihtiyacı açısından sorun kalmamış olacak. Emeği geçen Valimiz başta olmak üzere vekillerimizi, ticaret ve sanayi odalarımıza, bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Eğitim öğretim sürekli zaten böyle bir seferberlik ruhuyla aşılabilecek bir şey. Burada da eğitim öğretim yılını sorunsuz bir şekilde sürdürmüş olacağız" diye konuştu.

Manisa Milli Eğitim Müdürü Mehmet Uğurelli, Bakan Tekin'e Türkiye Yüzyılı yazan tablo ile Kula ilçesinde kadınların bir proje kapsamında ürettiği futbol topunu hediye etti.

BAKAN TEKİN, ÖZEL EĞİTİM ANAOKULU AÇILIŞINA KATILDI

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nın ardından, Manisa Büyükşehir Belediyesine ziyarette bulundu. Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ü ziyareti ardından AK Parti Manisa İl Başkanlığı'na geçen Bakan Tekin, daha sonra Şehzadeler ilçesindeki Ahmet Tütüncüoğlu İlkokulu'na geçti. Bakan Tekin, daha sonra Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyet Başkanı Binalı Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım'ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılay iş birliğiyle tamamlanan, 30 öğrencinin eğitim gördüğü Şehit Uzman Çavuş Vedat Öz Kızılay Özel Eğitim Anaokulu açılışına katıldı. Törene Tekin'in yanı sıra Binalı Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım, Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, şehit Vedat Öz'ün annesi Birgen ve babası Şefik Öz çifti ve şehidin yeğenleri de katıldı. Törende şehit Vedat Öz'ün annesi Birgen ve babası Şefik Öz, duygusal anlar yaşadı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan törende konuşan Bakan Tekin, emeği geçenlere teşekkür etti.

'81 İLDE 81 ANAOKULU PROJESİ'

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyet Başkanı Binalı Yıldırım, önemli bir eğitim öğretim yuvasını açmış olmalarının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yıldırım, "Manisa anaokulu özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri yetiştirecek. Bu da projeyi önemli hale getiriyor. 81 ilde 81 anaokulu projesinin fikir anası Semiha Hanım'dır. Yavrularımızı şekillendirmek, onları okul yıllarına hazırlamak çok büyük bir fedakarlık istiyor. İnsana yatırım, geleceğe ve nesillere yatırım yapmaktır. Bu projenin en önemli yanı okul öncesi eğitime öğretime dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmaktır. Devlet, imkanları ile her şeyi zaten yapıyor" ifadelerini kullandı.

'BU TOPRAKLARI HÜR VE BAĞIMSIZ OLARAK YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Okulda Şehit Vedat Öz'ün isminin yaşatılacağını ifade eden Yıldırım, "Vedat Öz, Diyarbakır'da çukur- hendek hadisesinde, PKK kalleş terör örgütünün Diyarbakır'ı ele geçirme girişiminde şahadet şerbetini içti. Manisa işgali de kurtuluşu da görmüş bir şehirdir. Manisa'da bölücüleri cesaretlendirecek imalar, tutumlar, davranışlar misliyle karşılık bulur. Hiçbir şekilde 40 yıldır mücadelesini verdiğimiz terörü tartışmaya açamayız. Bunu yapmak isteyenleri bu millet hoş görmez. Bunu da herkesin bilmesi gerekir. Bunların arkalarında hangi emperyal devlet olursa olsun 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla bu topraklardan köklerini kazıyıp attıysak, bu toprakları hür ve bağımsız olarak yaşatmaya devam edeceğiz. Şartlar ne olursa olsun bağımsızlık bizim kanımızda var. Şehit veririz ama bu güzel toprakları asla bölücülere, teröristlere, onların yandaşlarına teslim etmeyiz" açıklamalarında bulundu.

Yapılması hedeflenen 81 anaokulundan 70'inin hayata geçtiğini ifade eden Yıldırım, "Burada sadece yavrularımızı geleceğe hazırlamıyoruz. 1,5 asırlık geçmişi bulunan Kızılay'ımızı da yavrularımıza tanıtıyor ve sevdiriyoruz" dedi. Konuşmaların ardından kurdele kesildi.

ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET

Bakan Tekin, Irak'ın kuzeyinde yürütülen Pençe- Kilit Harekatı bölgesinde, üs bölgesine sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak'ın (22) babası İkram Budak'a taziyede bulundu. Bakan Tekin, bir okula Şehit Piyade Er Enis Budak'ın isminin verileceğini söyledi. Bakan Tekin'e, Binalı Yıldırım da eşlik etti.