Geri Dön
Gündem Bakan Uraloğlu: Lojistik sektörü rotayı Kemalpaşa'ya çevirecek

Bakan Uraloğlu: Lojistik sektörü rotayı Kemalpaşa'ya çevirecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı tamamlandığında Kemalpaşa Lojistik Merkezi'ndeki bir ürünün Ankara'ya ve İzmir'e daha hızlı ulaşması sağlanmış olacak. Lojistik merkezimiz sadece İzmir için değil, Manisa, Denizli ve Aydın gibi hinterlandında yer alan şehirlerimizin ticareti içinde önemli bir merkez olacak. Bölgemizde halihazırda zaten birçok fabrika, imalat tesisi ve depo var. Bu projemiz İzmir için yeni yatırımlar ve yeni fabrikalar, şirketler kurulmasını sağlayacak ve İzmirliler için yeni istihdam imkanlarını beraberinde getirecek. Lojistik sektörü de rotayı Kemalpaşa'ya çevirecek" dedi.

Bakan Uraloğlu: Lojistik sektörü rotayı Kemalpaşa'ya çevirecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İzmir'deki ziyaretleri kapsamında ilk olarak Kemalpaşa Lojistik Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Hamza Dağ, eşlik etti. Bakan Uraloğlu, "Lojistik sektörü, birbiriyle bütünleşen dünya ekonomisinin ve uluslararası ticaretin temel dinamosudur. Asya, Avrupa ve Afrika olmak üzere üç kıtanın kesiştiği noktada bulunan ülkemiz, jeopolitik konumuyla diğer ülkelere göre çok daha avantajlı konumdadır. Ülkemizin bu stratejik konumu uluslararası ticarette bizlere büyük avantaj sağlıyor. Adeta küresel ölçekte bir lojistik merkeziyiz. Dünyadaki gelişimlere paralel olarak dengeli, birbirini bütünleyen ulaşım sistemlerinin tesis edilmesi amacıyla demir yollarının gelişmesine ve özellikle lojistik merkezlerin inşasına ayrı bir önem verdik. 2053 yılı hedeflerimiz doğrultusunda kara yollarındaki yüzde 72'lik yük taşımacılığı payını yüzde 57'ye düşürmeyi, demir yollarının yüzde 5 olan taşımacılık payını ise yüzde 22'ye çıkarmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

'LOJİSTİK MERKEZ SAYISINI 13'TEN 26'YA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ'

Bakan Uraloğlu, 2002 yılından bu yana, Halkalı-İstanbul, Köseköy-Kocaeli, Gelemen-Samsun, Kars, Palandöken-Erzurum, Gökköy- Balıkesir, Hasanbey-Eskişehir, Uşak, Kaklık-Denizli, Kayacık-Konya, Yenice-Mersin, Türkoğlu- Kahramanmaraş ve Andaval Yük Merkezi olmak üzere 13 lojistik merkezini işletmeye açtıklarını belirtti. Sivas, Boğazköprü-Kayseri, İyidere-Rize olmak üzere 3 adet lojistik merkezin yapımına devam ettiklerini aktaran Bakan Uraloğlu, Bilecik-Bozüyük, Mardin, Ovaköy, İstanbul (Avrupa Yakası), Çerkezköy, İzmir Çandarlı ve Filyos olmak üzere; 7 lojistik merkezinin etüt proje ve planlama çalışmalarını sürdürüyoruz. 2053 yılına kadar ülkemizdeki lojistik merkez sayısını 13'ten 26'ya çıkarmayı hedefliyoruz" açıklamalarında bulundu.

'KEMALPAŞA LOJİSTİK MERKEZİ'NİN İZMİR'İMİZE DEĞER KATACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ'

13 lojistik merkezinin ardından sırada Kemalpaşa Lojistik Merkezi'nin olduğunu söyleyen Bakan Uraloğlu, "Genişleme alanları ile birlikte yaklaşık 3 kilometre kare alana sahip olan merkezimizin ilk etapta 1,3 kilometre karelik kısmının altyapı çalışmalarını tamamladık. Kalan kısımları, rezerv ve genişleme alanı olarak tutacağız. Sadece İzmir çevresine değil, İzmir Alsancak, Aliağa Liman bağlantıları ve gelecekte Çandarlı Liman bağlantıları ile Batı Anadolu ve tüm Türkiye'ye hizmet verecek nitelikte olması, kombine taşımacılığı teşvik etmesi, konteyner yükleme ve boşaltma faaliyetlerini iyileştirmesi, Alsancak Liman Sahası'nın konteyner stok sahası olarak kullanımının önüne geçmesi, kent içinde tehlike arz eden konteyner park sahalarını bölgeye taşıması, TIR ve kamyon sirkülasyonunu azaltması, demir yolu taşımacılığını arttırması, Gümrük ve lojistik hizmetlerinde operasyon hızını ve verimliliğini arttırması, işletme maliyetlerinin düşürmesi gibi nedenlerle Kemalpaşa Lojistik Merkezi'nin İzmir'imize çok büyük bir değer katacağını düşünüyoruz" dedi.

'KARA YOLU TAŞIMACILIĞI POTANSİYELİ TOPLAM 35 MİLYON TON'

Kemalpaşa Lojistik Merkezi'nin bulunduğu koridor üzerindeki toplam kara yolu taşımasının yılda yaklaşık 25 milyon ton seviyesinde olduğunu aktaran Bakan Uraloğlu, "Koridor dışında olup, Kemalpaşa OSB ile ilişkilendirilebilecek taşımaları da dahil ettiğimizde kara yolu taşımacılığı potansiyeli toplam 35 milyon tondur. Lokal konteyner talebinin ortalama tahminle 2025 yılında 2,3 milyon TEU olarak gerçekleşeceğini, 2040'lı yıllardan sonra ise 5 milyon TEU düzeyinin aşılacağını düşünüyoruz. Kemalpaşa Lojistik Merkezi'ne kuş uçuşu yaklaşık 70 kilometrelik mesafede 15'ten fazla sanayi bölgesinin yanı sıra İzmir'e ait limanların tamamının giriyor olması; lojistik merkezin yer seçiminin tutarlılığını açıkça göstermektedir. Kemalpaşa Lojistik Merkezi bölgeye hizmet veren tüm ulaşım altyapısına da doğrudan bağlıdır. İzmir şehir merkezine otoyol ile 29 kilometre, Adnan Menderes Havalimanı'na kara yoluyla 49 kilometre, Alsancak Limanı'na tren yoluyla 71 kilometre, Menemen'e de demir yoluyla 72 kilometre uzaklıktadır" ifadelerini kullandı.

'LOJİSTİK FAALİYETLERİ 8 YA DA 1 YILA KADAR BAŞLAYACAK'

Bakan Uraloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; "Tüm devlet yollarının yanı sıra Ankara, İstanbul, Çanakkale, Antalya otoyolları ve konvansiyonel ve yapımı devam eden YHT demir yolu planlanan lojistik merkezle bağlantı kurulabilir durumdadır. Kemalpaşa Lojistik Merkezi'nin halihazırda iltisak hattı ile Ankara-İzmir arasındaki konvansiyonel hatta bağlantısı da bulunmaktadır. Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı tamamlandığında Kemalpaşa Lojistik Merkezi'ndeki bir ürünün Ankara'ya ve İzmir'e daha hızlı ulaşması sağlanmış olacak. Lojistik merkezimiz sadece İzmir için değil, Manisa, Denizli ve Aydın gibi hinterlandında yer alan şehirlerimizin ticareti içinde önemli bir merkez olacak. Bölgemizde halihazırda zaten birçok fabrika, imalat tesisi ve depo var. Bu projemiz İzmir için yeni yatırımlar ve yeni fabrikalar, şirketler kurulmasını sağlayacak ve İzmirliler için yeni istihdam imkanlarını beraberinde getirecek. Lojistik sektörü de rotayı Kemalpaşa'ya çevirecek. Bu proje ete kemiğe bürünmüş durumda 8 ay ya da bir yıl sonuna kadar lojistik faaliyetlerini yürüdüğünü göreceğiz."

'İZMİR'İN TİCARETTE YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA GEÇİŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK BİR PROJE'

Lojistiğin kalbi olma potansiyelini taşıyan bu merkezin İzmir'in ve Türkiye'nin çok önemli ihtiyacını gidereceğini söyleyen AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ ise "Demir yolu ulaşımının yanı sıra kara yolu bağlantılarıyla da inşallah bu bölgeniz güçlenecek. Bu sebeple de lojistiğin ilgisi, alakası büyük oranda İzmir'e doğru yönelmiş olacak. İzmir'imizin ticaret bağlamında yalnızca yurt içi değil yurt dışında da geçişini kolaylaştıracak bir projedir. Bizler de İzmir'imizin jeopolitik konumunu ekonomik güce dönüştürmenin yolunun, taşımacılık sektöründe atılacak adımlardan geçtiğini gayet iyi biliyoruz. Dolayısıyla da bu konuda adımlar atmak arzusundayız. Hazırladığımız projelerde İzmir'imizin problemlerini çözerken, bulduğumuz çözümün başka hangi problemlere ilaç olabileceğini düşünerek ufkumuzu genişletiyoruz" dedi.

'ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NIN MANEVİ DESTEĞİNİN YANIMIZDA OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

Ticarette ithalat ve ihracatın önemli bir huşu olduğunu aktaran Dağ, "İhracatta da iki tane önemli husus var. Bu da zaman ve maliyet tasarrufu. Bir de istihdam artışı önemli unsurdur. Bu lojistik merkeziyle birlikte istihdam artışını da inşallah sağlamış oluruz. Ancak böyle büyük bir bölge inşa ederken hem trafiğini hem de zaman ve maliyet tasarrufunu sağlamamız gerekmektedir. Bunu ise hayata geçirerek yapacağımız yeni çevre yolu ile yapacağız. Hem Kemalpaşa Lojistik Merkezi'nin tamamen faal çalışması hem de yeni çevre yolu projemizin entegre olması için kollarımızı sıvamış vaziyetteyiz. İzmir'imize söz verirken Ulaştırma Bakanlığı'nın manevi desteğinin yanımızda olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bugüne kadar bu desteği hep almıştık. Bu dönemde de almış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sözümüzü de aldık" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dışarıya açılan bir kapısı olan Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile İzmir'in liman kenti kimliğini ve ticari mirasını çok daha ilerilere taşıyacaklarını aktaran Dağ, "Göreve başladığımıza da Bakanlığımız ile birlikte bu ticari mirasa katkıda bulunmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Burada İzmir yatırımcılarına ve lojistik firmalara düşen İzmir'imizin geleceği için sektördeki diğer firmalarla güç birliği içinde olmak, yatırım yapmak ve Kemal Paşa Lojistik Merkezi'nin sahibi olmaktır" diye konuştu

'İHTİYAÇLAR GELİŞİP, DEĞİŞİYOR'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kemalpaşa Lojistik Merkezi'ndeki basın açıklamasının ardından Kemalpaşa ve Bağyurdu Şoförler Odası, Kemalpaşa, Bağyurdu ve Ören Minibüsçüler ve Dolmuşçular Kooperatifi ile toplantı yaptı. Toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Hamza Dağ ve AK Parti Kemalpaşa Belediye başkan adayı Galip Atar katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Uraloğlu, "Ben, Ulaştırma ve Altyapı Bakanıyım. Hastaneye ya da işinize gittiğinizde ulaşmanız gerekir. Evinize, tatile ve ziyaretlerinize ulaşmanız gerekir. Aynı zamanda haberleşmeniz de lazım. Haberleşme, kara yolu, demir yolu, havalimanı bakanlık dahilinde. İzmir'in ihtiyaçlarını genel anlamda biliyoruz. Yaptığımız işler var. Yapmamız gereken işler var. Yaptığımız işler içinde Torbalı'ya bir bölünmüş yol var. Sabuncubeli Tüneli'ni bitirdik, açtık. Buradan İstanbul'a 3,5 saatte gittiğimiz bir otoyolu yaptık. Buradaki Ankara yolunu tamamen bölünmüş yol haline getirdik. Şehir içi trafiği rahatlatacak bazı imalatları da geçmişte yaptık ama ihtiyaçlar bir taraftan da gelişip, değişiyor" ifadelerini kullandı.

'İZMİR'İ TERCİHLERİNDEN DOLAYI ASLA FARKLILAŞTIRMADIK'

"Biz İzmir'i tercihlerinden dolayı asla farklılaştırmadık" diyen Bakan Uraloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tercihinizden dolayı da hiçbir işimizi asla ötelemedik. İşimizi de yapmaya devam ettik. Ancak gerek ilçe belediyemiz gerekse de büyükşehir belediyemizle beraber ekip ve takım ruhuyla beraber hareket edersek size daha iyi hizmet edeceğimizin altını çizmek istiyorum. Bilgisiyle, tecrübesiyle Ankara'daki bağlantılarıyla beraber Hamza Dağ, layıkıyla bunu yapacaktır. İnşallah sizin desteğinizle beraber 1 Nisan'dan itibaren İzmir yeni bir geleceğe uyanacak. Bütün kamu kurumlarıyla olacağı gibi ilçe belediyeleriyle de uyum kıymetlidir. Cumhur İttifakı belediyeciliği, AK Parti belediyeciliğiyle inşallah Kemalpaşa'yı yeniden buluşturacağız. Bize bir şans verin; 5 yıllık dönemde neler yapacağımızı görün. Çok işim var, yeni yük istemiyorum ya da 'Yeni yüke talip değilim' diyorum. Ancak İzmir yük yüklesin" dedi.

'İLK ÇÖZMEMİZ GEREKEN İŞ, ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ'

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Hamza Dağ ise "Bir sorun olduğunda Büyükşehir Belediyesi'ne topu atmak istemedik ama zaman zaman da ilgilendiğimiz halde Büyükşehir Belediyesi ile alakalı olunca netice almak çok imkan dahilinde olmadı. Şimdi inşallah 1 Nisan'dan sonra anlattığınız konu kara yollarıyla ilgili de olsa biz çözeceğiz. Şehir içi trafiği ile ilgili de olsa biz çözeceğiz. İlk çözmemiz gereken iş kesinlikle şehir içi trafiği. Ayrıca toplu ulaşım da bunun içinde olan işlerden birisi. Siz de toplu ulaşımın aktörlerinden birisiniz. Sabah insanları işine, hastaneye, okuluna götüren kişilersiniz. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi'nde toplu ulaşım konusunda efektif çalışmaya baktığımızda minibüsçüler bizim başımızın tacı olacaktır" dedi.

'İŞİMİZ VAKTİMİZDEN ÇOK'

İzmir'in kronik sorunlarını çözmek için gece-gündüz, yaz-kış demeden çalışacaklarını dile getiren Dağ, "İzmir'de en çok aldığım iki eleştiri vardı. Bunlardan biri 'Elektrik parası önceden su parasından fazla gelirdi. Şimdi su parası elektrik parasından fazla geliyor' eleştirisi. 1 Nisan'dan itibaren su ücret tarifelerinde yüzde 50 indirime gideceğiz. İzmir' de bizim dönemimiz boyunca hiçbir zaman su parası, elektrik parasından daha fazla olmayacak. Bunun sözünü herkese verdim. Diğeri ise 'Başkanım arabanın alt takımlarını yaptırmaktan yorulduk' eleştirisi. Ne yazık ki son 5 senede asfalt kalitemiz yerlerde sürünüyor. Göreve gelir gelmez en kötülerinden başlayarak inşallah asfalt kalitesini arttıracağız. Bu dönemin ortalarında ve sonlarına doğru, hiçbir hemşehrimiz bize artık bu eleştiriyle gelmeyecek. Şoför esnafımız kesinlikle böyle bir şikayetle gelmeyecek. Bunun sözünü veriyoruz. Milletvekilliğimiz döneminde nasıl çalıştıysak inşallah bundan sonraki dönemde de aynı şekilde çalışacağız. Çünkü şunu iyi biliyoruz; işimiz vaktimizden çok. Bu şehrin kronik sorunlarını çözmek için gece-gündüz, yaz-kış demeden çalışma zorunluluğumuz ve mecburiyetimiz var" diye konuştu.

'İZMİR'İN ÇOK DAHA BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kemalpaşa ve Bağyurdu Şoförler Odası, Kemalpaşa, Bağyurdu ve Ören Minibüsçüler ve Dolmuşçular Kooperatifi ile toplantısının ardından Torbalı Ticaret Odası'nda Sanayicilerle buluştu. Toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ile AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Hamza Dağ ve AK Parti Torbalı Belediye başkan adayı Özgür Erman Çağlar da katıldı. Toplantıda konuşan Uraloğlu, Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu 2023 yılında kırdıklarını belirtip, "İhracatımız 256 milyar dolara ulaştı. İzmir'imiz 24 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek İstanbul ve Kocaeli'nin ardından ihracattaki en başarılı 3'üncü ilimiz oldu. İzmir, ülkemizin kalkınmasında her zaman öncü şehirlerimiz arasında yer almış, Türkiye ekonomisinin kapalı ekonomiden küresel ekonomiye geçiş serüvenine ışık tutmuştur" dedi.

'MULTİMODAL BİR SİSTEM KURMAK ZORUNDAYIZ'

Küresel rekabetin arttığını, uluslararası ya da bölgesel bazda lojistik ihtiyaçlarının da aynı oranda arttığını aktaran Uraloğlu, "2053 yılındaki 1 trilyon dolar ihracat hedefimizi yakalayabilmemiz için Türkiye'nin bölgemizin lojistik üssü olması gerekiyor. Ticaretin can damarı olan kara, hava, demir ve deniz yollarını geliştirirken tüm ulaşım modlarında entegrasyonu sağlayan multimodal bir sistem kurmak zorundayız. Bu hedef doğrultusunda bugüne kadar 13 lojistik merkezini işletmeye açtık. 2053 yılına kadar; ülkemizdeki lojistik merkez sayısını 13'ten 26'ya çıkaracağız. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nin bitişiğinde inşa ettiğimiz Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile Kemalpaşa'yı lojistik sektörünün ve sanayinin nabzını tutacak bir merkeze dönüştürüyoruz. Bu projemiz İzmir için yeni yatırımlar ve yeni fabrikalar, şirketler kurulmasını sağlayacak ve İzmirliler için yeni istihdam imkanlarını beraberinde getirecektir" diye konuştu.

'İZMİR'İ YAT TURİZMİNİN BAŞKENTİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ'

Son 22 yılda İzmir'in ulaşım ve iletişim altyapısına 214 milyar lira yatırım yaptıklarını vurgulayan Bakan Uraloğlu, şöyle devam etti:

"Bölünmüş yol uzunluğunu 430 kilometreden 970 kilometreye, bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu ise 367 kilometreden 985 kilometreye çıkardık. En başta toplam uzunluğu 55 km olan İzmir Çevre Yolu'nu etaplar halinde tamamlayarak ve Konak tünelini açarak İzmirlilere şehir içi trafiğinde rahat bir nefes aldırdık. İzmir- İstanbul Otoyolu'nu tamamlayarak yaklaşık 8,5 saat süren yolculuk süresini 3,5 saate indirdik. Menemen- Aliağa- Çandarlı Otoyolu'nu açtık. İzmir'in, Aliağa ve Çandarlı Limanı'na yüksek standartlı yollarla bağlantısını sağladık. Bir zamanlar sürücülerin korkulu rüyası olan Sabuncubeli Geçidi'ni tünelle geçtik ve İzmir- Manisa arası ulaşım süresini 15 dakikaya indirdik. Ankara- İzmir arasını 3,5 saate düşürecek ve İzmir'i yüksek hızlı demiryolu ağına bağlayacak olan İzmir- Ankara YHT projemizin yapımı etap etap devam ediyor. Adnan Menderes Havalimanı'nı yeni iç ve dış hatlar terminalleri ile Avrupa'nın en modern havalimanlarından biri haline getirdik. Kısa bir süre önce İzmir Yeni Foça Yat Limanı'nı da açtık. Ayrıca, Özdere, Dikili, Çeşme Şifne, Çeşmealtı ve Şakran olmak üzere 5 yeni yat limanı için etütlerimizi sürdürüyoruz. Bu yatırımlarla İzmir'i yat turizminin başkentine dönüştüreceğiz. İzmir'deki bütün limanlarımızın Yeşil Liman sertifikası alarak modernize edilmesi hem Körfezi daha yaşanılır kılacak hem de enerji ve iş verimliliğini artıracaktır."

'İZMİR'İN ARTIK İDEOLOJİ SİYASETİ YERİNE HİZMETE, YATIRIMA İHTİYACI VAR'

İş insanlarına seslenen Bakan Uraloğlu, "Deneyimleriniz, bilgileriniz ve önerileriniz, kamu politikalarının oluşturulmasında ve uygulanmasında büyük bir öneme sahip. Bu yüzden, sizlerin sesine kulak vermek, görüş ve önerilerinizi dinlemek, sizlerle iş birliği içinde olmak için bir aradayız. Biliyorsunuz şimdi önümüzde 31 Mart yerel seçimleri var. Sizlerin de farkında olduğu üzere belediyecilik alanında bu güzel şehre yeterli hizmetlerin sunulduğunu söylemek oldukça güç. Ayrıca İzmir'in ve İzmirlilerin ihtiyaçlarına cevap verilmediği gibi kentin sorunlarının sürekli katlanarak büyüdüğü görüyoruz. Bakın son 22 yılda bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 29 bin 400 kilometreye çıkardık. Yavuz Sultan Selim, 1915 Çanakkale ve Osmangazi Köprüleri, Avrasya Tüneli ve İstanbul- İzmir, Kuzey Marmara otoyolları gibi dev karayolu projelerini hayata geçirdik. Marmaray ve Bakü- Tiflis Kars Demiryolu hatlarını inşa ederek Avrupa'dan Çin'e kesintisiz ulaşan Demir İpek Yolu Projesi'nin hayata geçmesini sağladık. Ülkemizi hızlı tren ile tanıştırdık. İstanbul Havalimanı ile ülkemizi küresel bir havacılık merkezine dönüştürdük. Demiryollarında, hızlı trenlerimizle bugüne kadar 84 milyon yolcu taşıdık. Şu bir gerçek ki tüm bu mega projelerimizle vatandaşımızın hayatını kolaylaştırdık. İzmir'in artık ideoloji siyaseti yerine hizmete, yatırıma ihtiyacı var. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere emanet ettiği bu ülkeyi daha müreffeh bir ülke haline getirmek için İzmir'i partizanca yönetenlerden kurtarmamız lazım. Sığ gündemlere takılarak aziz milletimize hizmet edilmez. Asırlık hayallerimizin sembolü olan Türkiye Yüzyılı gibi yüksek bir idealde buluşmamız elzemdir" dedi.

'TORBALI, TİCARET ALANINDA BÜYÜK BİR AVANTAJA SAHİP'

Ulaşım ağlarına yakınlığı ile Torbalı'nın, ticaret alanında büyük bir avantaja sahip olduğunu aktaran AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Hamza Dağ da konuşmasında; "İlçemizin sadece İzmir'e değil ülke ekonomimize de sağladığı katkı muazzam bir düzeye ulaşmış vaziyette. Torbalı geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 2 milyar dolara yakın rakamla aralarında birçok büyük şehrinde bulunduğu 65 ilimizden daha fazla ihracat yapan bir ilçemiz olmuştur. Bu eşsiz başarı kendiliğinden olmadı. İş insanlarımızın memleketimize duyduğu sevgi ve taşıdığı kalkınmış İzmir hayali; Torbalı'yı bugünlere getirdi. Ben de buradaki her bir Torbalılı gibi ülkemize ve memleketimize, İzmir'e sevdalı bir kardeşinizim" diye konuştu.

'FİNANS, ZAMAN, İNSAN VE EKİP YÖNETİMİNİ İYİ YAPACAKSINIZ'

"Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir şey söylemeden kendi hareketleri ile bize nasıl çalışmamız gerektiğini de gayet iyi bir şekilde öğretti" diyen Dağ, şöyle devam etti:

"Bir yerde liderseniz, üç şeyi çok iyi yapacaksınız. Bir finans yönetimi, iki zaman yönetimi, üç insan ve ekip yönetimi. Bu üçünü başardığınız zaman hayatta başaramayacağınız iş yoktur. 13 Şubat'ta şehrimize kazandıracağımız projelerimizi hayallerimizi 11 ana başlık halinde kamuoyuyla paylaştık. Şehrimizin ekonomisi için organize sanayi bölgelerimizin varlığı ve geliştirilmesi çok önemli. Ama bunun dışında İzmir ekonomisini büyütmek için 3 stratejik alanımız var. Bunlardan birincisi bilişim ile inovasyon, ikincisi yenilebilir enerji endüstrisi ve üçüncüsü de sağlık turizmi. Alsancak Limanı'nın arka alanını, İzmir'in ilk sanayi sitelerinin bulunduğu, endüstriyel mirasın zenginleştirdiği bir bölgeyi teknoloji ve inovasyon merkezi haline getireceğiz. Menemen'den itibaren Çandarlı'ya kadar özellikle 5'inci bölge teşvikiyle birlikte RES endüstriyeli konusunda ciddi bir ivme yapmış vaziyetteyiz. Çandarlı Limanı, arka alanında yenilebilen enerji endüstrisinde yatırım yapmak isteyene teşvik vererek, bir ekosistem oluşturmak istiyoruz."

'SAĞLIK TURİZMİ İÇİN GELEN TURİSTLERİ İZMİR'E ÇEKMEK HEDEFLERİMİZDEN OLACAK'

Turizm konusunda da değerlendirmede bulunan Dağ, "20 yıl önceye göre diğer illerin gerisinde kaldığımızın kabul edilmesi gerekiyor. Ülkemize sağlık turizmi için gelen turistleri İzmir'e çekmek inşallah hedeflerimizden biri olacaktır. Bunun yanı sıra ulaşımı ekonomik kalkınmanın bir aracı olarak görmekteyiz. 'Bu kapsamda şehrimize yeni bir çevre yolu, Körfez geçişi, alternatif güzergahlar, köprülü kavşaklar yeni metro alanları kazandıracağız. 16 köprü kavşak yapacağız' dedik. Ancak bu bölgeyi ilgilendiren; havalimanı yolu ve Yeşillik Caddesi, ESBAŞ ve Optimum kavşağı trafiğin en yoğun olduğu yer. İzmir'in ESBAŞ semtinin çıkışını arka tarafa vererek o bölgeyi rahatlar bir hale getireceğiz. Bizim amacımız İzmir'i bir taraftan vatandaşlarımızın keyif aldığı bir şehir yaparken diğer taraftan tarımıyla, turizmiyle, sanayisiyle sadece kendisine yetebilen değil, Türkiye'nin itici güçlerinden biri haline gelen bir şehir yapmak. İnanıyoruz ki biz bu projelerimizi hayata geçirdikçe artık bu şehrin gençleri iş bulmak için başka şehirlere göç etmek zorunda kalmayacaklar" dedi.

BUCA'DA AK PARTİ SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILIŞINA KATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Torbalı'nın ardından geçtiği Buca'da AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katıldı. Bakan Uraloğlu, buradaki konuşmasında da "Biz ulaştırma, altyapı, haberleşme işini iyi biliriz. Bunları Recep Tayyip Erdoğan'dan öğrendik" diye konuştu. 

Açılışın ardından Bakan Uraloğlu, AK Parti Konak Belediye başkan adayı Ceyda Bölünmez Çankırı ile İzmir'in Tarihi Alsancak Garı'nı ziyaret etti. Çankırı, Bakan Uraloğlu'na projelerinden söz etti.

‘BALÇOVA'MIZA, DAHA İYİ HİZMET ETME GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Buca’nın ardından Balçova’da da AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katıldı. Açılışta Bakan Uraloğlu’nun yanı sıra AK Parti İzmir milletvekilleri, AK Parti ve MHP İl başkanları ve AK Parti Balçova Belediye başkan adayı Erol Eroğlu da yer aldı. Açılışta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Ben İzmir’de hizmet ettim. Karayolları Bölge Müdürlüğü yaptım, sonra genel müdür olarak hizmet ettim. Cumhurbaşkanımızın yakın yol arkadaşlarından bir tanesiyiz. Bizde yorulmak yok. Biz yorulduğumuz zaman Cumhurbaşkanımıza bakıyoruz. Yeniden başlama şevkini, heyecanını kendimizde buluyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Dolayısıyla Balçova'mıza, İzmir'imize daha iyi hizmet etme gayreti içerisindeyiz. Balçova'yı AK Parti veya MHP olarak hiç almadık. Bize bir defa fırsat verin. Erol Eroğlu’ndan memnun kalmazsanız yeniden karar sizindir. Biz sonuna kadar size hizmet edeceğiz” dedi. (