Geri Dön
Gündem Balıklı Rum Hastanesi'nde yangın

Balıklı Rum Hastanesi'nde yangın

Zeytinburnu'ndaki Balıklı Rum Hastanesi'nde çıkan yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren çalışmasıyla kontrol altına alındı. Hastane önünde açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya "Can kaybımız, yaralanan vatandaşımız söz konusu değil" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Başhekim Stati Leana ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi'nin Yaşlı Bakımevi bölümünde saat 12.30 sıralarında bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Yangında alevler çatıyı sararken, hastanenin içi dumanla doldu.  İhbarların ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Zeytinburnu'nda hastane yangını sırasında içeriden çekilen görüntüler Zeytinburnu'ndaki Balıklı Rum Hastanesi'nde çıkan yangın sırasında itfaiye ekiplerinin içerideki müdahalesi kameraya yansıdı. Görüntülerde itfaiye ekipleri bir yandan yangına müdahale ederken bir yandan da hasta tahliyesi sürüyor.

Hastane içerisindeki oksijen tüpleri, hastane çalışanları ve vatandaşlar tarafından çıkarıldı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, yaşlı ve hastalar tekerlekli sandalye ve sedyelerle dışarı çıkarıldı. Tahliye edilenler çevredeki hastanelere götürüldü.

Yangın, yaklaşık 2 saat süren çalışmaların ardından kontrol altına alındı. Yangında, 17 itfaiye aracı, 12 su tankeri, 4 iş makinası, 9 ambulans, 3 AFAD aracı, 50 arama kurtarma personeli, 215 itfaiye personeli, 105 zabıta personeli, 102 emniyet personeli de görev yaptı. İtfaiye ekiplerinin soğutma çalışması sürüyor.

CAN KAYBI YAŞANMADI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da saat 13.30 sıralarında olay yerine geldi. Burada incelemelerde bulunan Yerlikaya ve İmamoğlu açıklamalarda bulundu. 

Vali Ali Yerlikaya, “Canla ilgili bir sıkıntımız, kaybımız, yaralanan vatandaşımız söz konusu değil. İtfaiye yetkililerinden aldığımız bilgi şu an için sebebini bilmiyoruz. Yangın tamamen kontrol altına alınıp soğutma çalışmalarından sonra yapılan incelemeler verecekleri rapor, yangının sebebini ortaya çıkaracakö ifadelerini kullandı.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, itfaiye ekiplerinin 78 araç ve 215 personel ile yangına müdahale ettiklerini, içeride çalışan itfaiye erleri olduğu için  yukarıdan su atılmayacağını dile getirdi. 

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başhekimi Uz.Dr. Stati Leana ise, “Herkes iyi. Ben odamdaydım, koşmaya başladım. Baktım ki sol tarafta alevler ve dumanlar var. Can kaybımızın olmaması bizim için en büyük sevinç. Tahliyeler hemen başladı" dedi.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YANAN BALIKLI RUM HASTANESİ BAŞHEKİMİNİ TELEFONLA ARADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Balıklı Rum Hastanesi’nde çıkan yangın sebebiyle Başhekim Stati Leana ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın çıkmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek geçmiş olsun temennilerini iletti. Yangınla ilgili gelişmeleri ilk andan itibaren yakından takip ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmamasının, yangının söndürülmesinin ve soğutma çalışmalarına geçilmesinin bir nebze de olsa yürekleri ferahlattığını dile getirdi. Hastanenin, hastaların ve personelin durumu hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanede en kısa sürede onarım çalışmalarına başlanacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, Balıklı Rum Hastanesi ile ilgili gerekli çalışmaların yapılması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya talimat verdi.

Alper KORKMAZ/ İSTANBUL, (DHA)-