Geri Dön
GündemFETÖ'den ABD Başkanı Joe Biden'a mektup hazırlığı

FETÖ'den ABD Başkanı Joe Biden'a mektup hazırlığı

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), örgüt içindeki derin çatlağı gidermek için ABD Başkanı Joe Biden'a göndermek üzere Türkiye'yi şikayet eden bir mektup hazırladığı ortaya çıktı.

FETÖ'den ABD Başkanı Joe Biden'a mektup hazırlığı

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, FETÖ'nün içinden gelen itiraflar, Fetullah Gülen'in hastalığı ve başka bir eve kaçırıldığı iddiaları örgüt içinde parçalanmalara neden oldu. Örgüt mensuplarındaki bağlılık ve inanış giderek azalmaya, kopuşlar yaşanmaya başlandı. Örgüt üst yönetimi yaşanan bu parçalanmayı engellemek için her türlü çabayı gösterdi. Fetullah Gülen'in sağlık durumunun 'iyi' olduğunu kanıtlamak için geçmiş tarihli fotoğraflar ve canlı olduğu söylenen görüntüler paylaşıldı. Örgüte mensup gazeteciler örgüt elebaşını ziyaret görüntülerini yayınladı. İnandırıcılığını kaybeden FETÖ, kendi gündemini değiştirmek için 15 Temmuz darbe girişiminin 8'inci yıl dönümüne günler kala ABD Başkanı Joe Biden'a Türkiye aleyhine bir mektup sunmaya hazırlanıyor. Üstelik hazırlanan mektupta ABD'li bazı kongre üyelerinin de katkısı var.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNİ ETKİLEMEYE ÇALIŞIYORLAR

FETÖ'cüler hazırladıkları mektupta, Türk hükümetine karşı yapmaya çalıştıkları darbe girişimine hiç değinmeden, örgüt mensuplarına yönelik 'haksız politikalar' izlendiğine yer veriyor. FETÖ'cüler, Türkiye'nin iç işlerini ilgilendiren konulara da mektupta değiniyor. Örgüt mensupları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından alınan Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve Yüksel Yalçınkaya kararları konusunda Türk hükümetini ABD Başkanı Biden'a şikayet ediyor. Mektupla, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkilere müdahale çabası dikkat çekiyor. ABD'nin Türkiye'ye yaklaşımının 'insan hakları temelli' olması talep edilip, ABD Başkanı Biden'ın Türk hükümetine baskı yapması isteniyor.

FETÖ'CÜLERİN TÜRKİYE'YE DÖNME ÇABALARI SÜRÜYOR

Mektupta yazılan talepler dikkate alındığında, örgüt mensuplarının Türkiye'ye dönme çabaları da göze çarpıyor. Mektuptaki taleplerden biri FETÖ'ye mensup tutukluların şartsız serbest bırakılarak işlerine geri dönmelerinin sağlanması olarak yer alıyor. Aklanmanın yollarını arayan FETÖ'cüler, ABD Başkanı Joe Biden'a yazdıkları mektubu henüz paylaşmadı. Ancak örgüt, mektubu paylaşmadan önce bir imza kampanyası düzenlemeye başladı. FETÖ, mektuba atılacak imzaların sayısının artması ile ABD Başkanı Biden üzerinde örgütün etkisini artırmayı hedefliyor.

FETÖ, Biden'a verecekleri mektubun Temmuz 2024'te ABD'de yapılacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı NATO Liderler Zirvesi’nde de gündeme gelmesi için çalışmalar yapıyor. Örgüt üyeleri, Türkiye'ye karşı kara propaganda yaparak gündemi kendi istedikleri yöne çevirmeye çalışıyor.