Akademik

Akademik

Son dakika Akademik haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Akademik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Akademik haber sayfamızda...

Akademik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.173 akademik haberi bulunmuştur.
Doğru tercih yapmanın püf noktaları
Doğru tercih yapmanın püf noktalarıYükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanması ile tercih listeleri de şekillenmeye başladı. Tercih döneminde uzmanlardan destek alınması gerektiğini belirten Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri Serpil Süer, "Üniversite adaylarına önerim, önce en çok istedikleri bölümleri belirlemeleri. Burada elbette başarı sırasına dikkat etmeleri gerekiyor. Tercih listelerini başarı sırasını göz önünde bulundurarak hazırlamalılar" dedi.
25.07.2024Eğitim
Türkiye, dünyanın en çok kripto alım satımı yapılan ikinci ülkesi oldu
Türkiye, dünyanın en çok kripto alım satımı yapılan ikinci ülkesi olduCoinwire, küresel kripto para alım satım işlemlerine yönelik bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2024’ün ilk yarısında küresel kripto alım satım hacmi, 108 trilyon dolarla 2022’deki seviyesinin yüzde 90 üzerinde kalmayı başardı. ABD, en yüksek işlem hacminin görüldüğü ülke olarak kayıtlara geçerken; Türkiye dünyanın en yüksek hacimli kripto işlemi yapılan ülkeleri sıralamasında ikinci oldu.
23.07.2024Ekonomi
Sağlık-Sen Başkanı Doğan: Aile hekimliği çalışanlarının çabası olmasa aşılama bu kadar yüksek olmaz
Sağlık-Sen Başkanı Doğan: Aile hekimliği çalışanlarının çabası olmasa aşılama bu kadar yüksek olmazSağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, “Aile hekimlerimizin, aile sağlığı hemşirelerimizin ve ebelerimizin ücret tavan oranları, destek ve teşvik ödemeleri çok düşük. Bu oranların muhakkak artırılması gerekiyor. Aşılama izlem ve takip konusunda arkadaşlarımız gerçekten yoğun bir çaba içerisinde. Aile hekimliğinde görev yapan arkadaşlarımızın çabası olmasa ülkemizdeki aşılama oranı bu kadar yüksek olmaz” dedi.
23.07.2024Sağlık-Yaşam
YÖK üyesi Karaboğa: Yapay zeka mezunları birçok farklı sektörde çalışabilir
YÖK üyesi Karaboğa: Yapay zeka mezunları birçok farklı sektörde çalışabilirYeni akademik yıl ile 20 üniversitede yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında 21'i lisans, 50'si ön lisans olmak üzere toplam 71 program açılacak. Doktora tez çalışmasını yapay zeka alanında yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Derviş Karaboğa, yapay zeka bölümlerinden mezun olanların geniş bir yelpazede kariyer fırsatlarına sahip olabileceklerini söyledi. Karaboğa, "Yapay zeka bölümlerinden mezun olanlar birçok farklı sektörde ve rolde çalışabilirler; çünkü yapay zeka teknolojisi hemen hemen her alanda devrim yaratma potansiyeline sahiptir" dedi.
21.07.2024Gündem
Bakan Tekin: Biz eğitim-öğretim sürecinde üstümüze ne düşerse yapmaya hazırız
Bakan Tekin: Biz eğitim-öğretim sürecinde üstümüze ne düşerse yapmaya hazırızMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Gençleri bu ülkenin teminatı olarak gören, gençlerimizi çok fazla umursayan bir Cumhurbaşkanımız var. Biz eğitim-öğretim sürecinde üstümüze ne düşerse yapmaya hazırız. Tek bir gayemiz var; hiçbirinizi mutsuz etmek, üzmek istemiyoruz" dedi.
20.07.2024Eğitim
TEDÜ, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması'nda üç listeye girdi
TEDÜ, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması'nda üç listeye girdiTürkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması'nın (TÜMA) 2024 sonuçları açıklandı. Buna göre TED Üniversitesi, 50 bini aşkın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada üç listeye birden girdi. 'Türkiye'de Akademik Destek ve İlgi' sıralamasında tüm üniversiteler arasında birinci sırada yer alan üniversite, 'Öğrencilerin Ankara'da En Memnun Olduğu Üniversiteler' arasında da birinci sırada yer aldı. 'Vakıf Üniversiteleri' arasında da ikinci olarak konumlandı.
19.07.2024Eğitim
Özgür Özel: Hepimiz o canların önünde kendimizi siper etmeye hazırız
Özgür Özel: Hepimiz o canların önünde kendimizi siper etmeye hazırızCHP Genel Başkanı Özgür Özel, eğitim sorunlarının konuşulacağı partisinin Eğitim Maratonu etkinliğinin TBMM'nin yanındaki Milli Egemenlik Parkı'nda yapılmasına, 'parkı hayvanseverler ele geçirecek' gerekçesiyle izin verilmediğini söyledi. Özel, "Sen Meclis'e hayvanları katledecek, öldürecek, zehirleyecek bir düzenlemeyi getir, buna isyan edenler, sesini duyurmaya çalışanlar koşsun Ankara'ya gelsinler; 'Milli Egemenlik Parkı'nı hayvanseverler ele geçirmesin.' Hepimiz hayvanseveriz, hepimiz o canların önünde kendimizi siper etmeye hazırız" dedi.
18.07.2024Politika
Türkiye Kamu Sağlık Sigortası Harcamaları Değerlendirme Raporu 2023 yayımlandı
Türkiye Kamu Sağlık Sigortası Harcamaları Değerlendirme Raporu 2023 yayımlandıABD, Estonya, Tunus ve Türkiye'deki ofisleriyle Doğu Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Batı Asya ülkelerinde özel şirketlere, üniversitelere ve kamu kurumlarına sağlık ekonomisi, gerçek yaşam veri analizi, medikal bilgi yönetimi ve iş geliştirme gibi alanlarda danışmanlık hizmetleri sunan ECONiX Araştırma, 2023'te SGK ve GSS bütçelerini konu alan Türkiye Kamu Sağlık Sigortası Harcamaları Değerlendirme Raporu 2023'ü yayımladı.
18.07.2024Ekonomi
YÖK'ten vakıf üniversitelerine 'ücret' uyarısı
YÖK'ten vakıf üniversitelerine 'ücret' uyarısıYükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf yükseköğretim kurumlarına öğrenim ücretleri konusunda uyarı yazısı gönderdi.
17.07.2024Eğitim
YÖM Okulları ABD’de stratejik iş birliğine imza attı
YÖM Okulları ABD’de stratejik iş birliğine imza attıYÖM Grup bünyesinde faaliyet gösteren Yenilikçi Öğrenme Okulları (YÖM Okulları, California Language Academy Eğitim Grubu Başkanı ve IAU San Diego ve LAX CEO’su eğitimci ve girişimci Hasan Altuntaş ile YÖM Global çatısı altında birleşmek için stratejik iş birliği anlaşması imzaladığını duyurdu.
17.07.2024Eğitim
Era Koleji, teknoloji ve bilim TIR'ıyla Türkiye’yi dolaşıyor
Era Koleji, teknoloji ve bilim TIR'ıyla Türkiye’yi dolaşıyorEra Koleji, teknoloji ve eğlence TIR'ıyla Türkiye’yi dolaşmaya başladı. 5 Temmuz'da Balıkesir, Erdek’te başlayan ve ay sonuna kadar sürecek olan Roadshow turu kapsamında interaktif oyunlar, konserler, boyama aktiviteleri ile çocukların teknolojiyi eğlenerek keşfetmesi ve sevmesi hedefleniyor.
16.07.2024Eğitim
Bahçeli: Ne PKK'nın ne de FETÖ'nün ayakta kalma şansı yok
Bahçeli: Ne PKK'nın ne de FETÖ'nün ayakta kalma şansı yok MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye Cumhuriyeti hem PKK ile hem de FETÖ'yle kıran kırana mücadele edip silindir gibi ezip geçmeye muktedirdir. Yeni yüzyılda ne PKK'nın ne de FETÖ'nün ayakta kalma şansı yoktur" dedi.
15.07.2024Politika
CHP Genel Başkanı Özgür Özel kızı İpek Özel’in mezuniyet törenine katıldı
CHP Genel Başkanı Özgür Özel kızı İpek Özel’in mezuniyet törenine katıldıCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Hukuk Fakültesi’ni bitiren kızı İpek Özel’in mezuniyet törenine katıldı. İstanbul’da gerçekleşen törende, 6 bin öğrenci mezun olurken, Özel de kızının mezuniyet heyecanına ortak oldu.
14.07.2024Politika
Bakan Tekin: 'One Minute'den sonra FETÖ B planını hayata geçirdi
Bakan Tekin: 'One Minute'den sonra FETÖ B planını hayata geçirdiMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Sayın Cumhurbaşkanımız Davos'ta dönemin İsrail Cumhurbaşkanına posta koydu. 'Ben seni katil olarak tanıyorum ve seninle mücadele edeceğim' dedi. Bunu 'One Minute' diyerek yaptı. Bu olayın üzerine Türkiye'deki FETÖ yapıları, Cumhurbaşkanımıza ve Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetini alaşağı edecek B planlarını hayata geçirmeye başladı" dedi.
13.07.2024Eğitim
Bakan Yumaklı: İçinizdeki potansiyeli keşfedip, üretimde olun
Bakan Yumaklı: İçinizdeki potansiyeli keşfedip, üretimde olunTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "En büyük yanlış, maalesef herkesin bir memuriyet beklentisi oluyor. Elbette onlar da olacak; ama lütfen içinizdeki o potansiyeli keşfedip, üretimde olun" dedi.
12.07.2024Gündem
LGS tercih döneminin sona ermesine sayılı günler kala uzmanlar uyardı: Doğru lise seçimi çok önemli
LGS tercih döneminin sona ermesine sayılı günler kala uzmanlar uyardı: Doğru lise seçimi çok önemliDemirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, 17 Temmuz tarihine kadar yapılacak tercih döneminde yeni öğrencilerini bekliyor. Tercih döneminin bitmesine sayılı günler kala bu süreçte dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi veren Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Atila Ertoğan, “Lise öğrencinin geleceğiyle ilgili planlarının başladığı yerdir. Doğru lise seçimi çok önemli. Bu nedenle veliler okulları mutlaka görüp eğitim programıyla ilgili bilgi almalı” dedi.
12.07.2024Video
TBMM Genel Kurulu, 'Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü' dolayısıyla genel görüşme yaptı
TBMM Genel Kurulu, 'Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü' dolayısıyla genel görüşme yaptıTBMM Genel Kurulu, Sırp ordusunun Bosna-Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'yı işgal ederek, 8 binin üzerinde sivili katletmesinin 29'uncu yılı dolayısıyla genel görüşme gerçekleştirdi.
12.07.2024Politika
16 yaşında ABD’de NCAA scoutlarının ilgi odağı oldu
16 yaşında ABD’de NCAA scoutlarının ilgi odağı olduSezon öncesinde, Massachusetts ve çevre eyaletlerin liselerinde yer alan oyuncuların büyük bir rekabete girdiği NEPSAC Showcase kampına katılan tek Türk genci Yağız Yıldız, turnuva boyunca gösterdiği performansla pek çok Amerikan Kolej Ligi olan NCAA scout’unun ilgi odağı oldu.
11.07.2024Spor
YÖK Başkanı Özvar: En önemli çalışmamız, 2'nci öğretim programlarının kapatılması olmuştur
YÖK Başkanı Özvar: En önemli çalışmamız, 2'nci öğretim programlarının kapatılması olmuşturYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" dedi.
10.07.2024Eğitim
Berlin International Üniversitesi’nden 10’uncu yılına özel görkemli kutlama
Berlin International Üniversitesi’nden 10’uncu yılına özel görkemli kutlamaBAU Global Eğitim Ağı bünyesindeki Berlin International Üniversitesi, kuruluşunun 10’uncu yıl dönümünü görkemli bir törenle kutladı. BAU Global Başkanı Enver Yücel ile birlikte törene katılan Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, “Bu üniversitenin kuruluşu, eğitim alanında Türk-Alman ikili ilişkilerinde dönüm noktasıdır” dedi.
10.07.2024Eğitim
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumak için 10 neden
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumak için 10 nedenMezunlarına Birleşmiş Milletler ve Dışişleri Bakanlığı gibi prestijli kurumlarda çalışma olanağı sunan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümleri topluma katkıda bulunmak isteyen öğrenciler için cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor. Prof. Dr. Cengiz Erişen bu bölümde neden okunması gerektiğini başlıklar halinde anlatıyor.
8.07.2024Eğitim
Bakan Tunç: Artık 3 yıl hakim ve savcı yardımcılığı olacak
Bakan Tunç: Artık 3 yıl hakim ve savcı yardımcılığı olacakAdalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Bu yıldan itibaren eylül sonunda hukuk mesleklerine giriş sınavını ilk kez yapacağız. Hakim, savcı yardımcılığı sistemine geçtik. Onun sınavını da yaptık. 1000 hakim ve savcı yardımcımız bu sene itibarıyla görevlerine başlayacaklar. Artık 2 yıl süren hakim, savcı adaylığı yerine 3 yıl süren hakim ve savcı yardımcılığı olacak. Usta-çırak ilişkisi içerisinde tecrübeli hakim ve savcılarımızın yanında yetişecek olan genç hukukçularımız, kürsüde daha başarılı olacaklar" dedi.
7.07.2024Politika
Fransız ve Türk öğrenciler İstanbul'un tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfediyor
Fransız ve Türk öğrenciler İstanbul'un tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfediyorParis Yunus Emre Enstitüsü ve İbn Haldun Üniversitesi iş birliğiyle başlatılan 'Yaşadığın Şehri Tanıyor Musun?' projesi kapsamında Fransa'dan gelen öğrenciler Süleymaniye Camii'ni ziyaret etti. Tematik gezilerin düzenlendiği projede Türk ve Fransız öğrencilerin İstanbul ve Paris'in kültürel zenginliklerini keşfetmeleri amaçlanıyor.
6.07.2024Video
Fransız ve Türk öğrenciler İstanbul'un tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfediyor
Fransız ve Türk öğrenciler İstanbul'un tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfediyorParis Yunus Emre Enstitüsü ve İbn Haldun Üniversitesi iş birliğiyle başlatılan 'Yaşadığın Şehri Tanıyor Musun?' projesi kapsamında Fransa'dan gelen öğrenciler Süleymaniye Camii'ni ziyaret etti. Tematik gezilerin düzenlendiği projede Türk ve Fransız öğrencilerin İstanbul ve Paris'in kültürel zenginliklerini keşfetmeleri amaçlanıyor.
TÜBA Başkanı Şeker: Akademi dünyası adına üzüntü duydum
TÜBA Başkanı Şeker: Akademi dünyası adına üzüntü duydumTürkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde düzenlenen 'Yıllık Bilimsel Değerlendirme' toplantısında Gazze'de yaşananlara sessiz kalan akademi dünyasına tepki gösterdi. Brezilya'da düzenlenen 'Bilim20' toplantısında ülkelerin akademi başkanlarının sessiz kaldığını ifade eden Şeker, "Akademi dünyası böyle durumlarda uyarıcı görevi görmeyecekse ne zaman görecek" dedi.
5.07.2024Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

eğitimüniversiteÖzgür özelYÖKfransa

Akademik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.