Çanakkale Boğazı

Çanakkale Boğazı

Son dakika çanakkale boğazı haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan çanakkale boğazı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan çanakkale boğazı haber sayfamızda...

Çanakkale Boğazı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.135 canakkale bogazi haberi bulunmuştur.
İstanbul Boğazı'nda nesli tükenen yelkovan kuşlarına uydu vericili takip
İstanbul Boğazı'nda nesli tükenen yelkovan kuşlarına uydu vericili takip İstanbul Boğazı'nda nesli tükenmekte olan yelkovan kuşlarının üreme kolonilerinin ve göç yollarının belirlenerek koruma altına alınmasını hedefleyen proje kapsamında, 30 yelkovan kuşuna uydu vericisi takıldı. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Raşit Bilgin, "Yelkovan kuşları tehdit altında olan bir tür, genel olarak Akdeniz Havzası'nda ve Ege Denizi'nde korunuyor. Türkiye özelinde devamlı göç ettiğini görüyoruz. Türkiye'de üreme ihtimalleri çok yüksek ama kesinlikle bilmiyoruz nerede ürediklerini. Özellikle bu GPS vericileri takıp onların hareketlerini izleyerek Karadeniz'de ya da Ege Denizi'nin Türkiye kıyılarında nerelerde üreme kolonileri olabilir? Nerelerde besleniyorlar? Onlarla ilgili bilgiler edinmeye çalışacağız" dedi. TÜDAV Başkan Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Arda Tonay ise göç yollarının korunmasına vurgu yaparak, "İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi, Türk Boğazlar Sistemi bu hayvanların ve birçok başka hayvanın önemli göç yollarından biri. Dolayısıyla Türk Boğazlar Sisteminin korunması çok önemli. Bu göç yolları açık kalsın, bu hayvanlar gidip gelebilsinler" ifadelerini kullandı.
12.04.2024 Gündem
İstanbul Boğazı'nda 30 Yelkovan kuşuna uydu vericisi takıldı
İstanbul Boğazı'nda 30 Yelkovan kuşuna uydu vericisi takıldı İstanbul Boğazı'nda nesli tükenmekte olan Yelkovan kuşlarının üreme kolonilerinin ve göç yollarının belirlenerek koruma altına alınmasını hedefleyen proje kapsamında, 30 Yelkovan kuşuna uydu vericisi takıldı. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Raşit Bilgin, "Yelkovan kuşları tehdit altında olan bir tür, genel olarak Akdeniz Havzası'nda ve Ege Denizi'nde korunuyor. Türkiye özelinde devamlı göç ettiğini görüyoruz. Türkiye'de üreme ihtimalleri çok yüksek ama kesinlikle bilmiyoruz nerede ürediklerini. Özellikle bu GPS vericileri takıp onların hareketlerini izleyerek Karadeniz'de ya da Ege Denizi'nin Türkiye kıyılarında nerelerde üreme kolonileri olabilir? Nerelerde besleniyorlar? Onlarla ilgili bilgiler edinmeye çalışacağız" dedi. TÜDAV Başkan Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Arda Tonay ise göç yollarının korunmasına vurgu yaparak, "İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi, Türk Boğazlar Sistemi bu hayvanların ve birçok başka hayvanın önemli göç yollarından biri. Dolayısıyla Türk Boğazlar Sisteminin korunması çok önemli. Bu göç yolları açık kalsın, bu hayvanlar gidip gelebilsinler" ifadelerini kullandı.
12.04.2024 Video
‘İklim değişikliği nedeniyle denizlerde av yasağı geriye çekilmeli’
‘İklim değişikliği nedeniyle denizlerde av yasağı geriye çekilmeli’ Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği (DEM-BİR) Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı Naci Karabiber, iklim değişikliği nedeniyle sürdürebilir balıkçılık için av yasağının geriye çekilmesi gerektiğini belirtip, "İklimlerin değişmesine bağlı olarak balıkların göç aralıkları hızlı bir şekilde değişim gösteriyor. Bu nedenle 15 Nisan'da başlayan av yasağının mutlaka 1 Nisan'a alınması gerektiğini düşünüyorum. Şu an hangi balığın karnını açarsanız açın hepsinin içinde bir parmak havyar çıkıyor" dedi.
8.04.2024 Gündem
Çanakkale Boğazı'nda gemi arızası
Çanakkale Boğazı'nda gemi arızası Çanakkale Boğazı'nda makine arızası yapan Türkiye bayraklı 'Sare İmamoğlu' isimli kargo gemisi, römorkörle demirleme sahasına çekildi.
6.04.2024 Gündem
Çanakkale Boğazı'nda gemi arızası
Çanakkale Boğazı'nda gemi arızası Çanakkale Boğazı'nda makine arızası yapan Liberya bayraklı dökme yük gemisi, römorkörle demirleme sahasına çekildi.
25.03.2024 Gündem
Bozcaada feribot seferlerine 'fırtına' engeli
Bozcaada feribot seferlerine 'fırtına' engeli Çanakkale'de kuzey Ege'de etkili olması beklenen fırtına nedeniyle Bozcaada ilçesine yarın için planlanan bazı feribot seferleri iptal edildi.
24.03.2024 Gündem
Denizanalarındaki artış sonrası müsilaj uyarısı
Denizanalarındaki artış sonrası müsilaj uyarısı Marmara Denizi'nde yıllara göre ortalama su sıcaklığının 3 derece arttığı belirtilirken, özellikle İstanbul Boğazı kıyılarında denizanalarında çoğalma dikkat çekiyor.
21.03.2024 Gündem
Denizanalarındaki artış sonrası müsilaj uyarısı
Denizanalarındaki artış sonrası müsilaj uyarısı Marmara Denizi'nde yıllara göre ortalama su sıcaklığının 3 derece arttığı belirtilirken, özellikle İstanbul Boğazı kıyılarında denizanalarında çoğalma dikkat çekiyor.
21.03.2024 Video
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü kutlanıyor; altın madalyalı bayrak göndere çekildi
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü kutlanıyor; altın madalyalı bayrak göndere çekildi Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü kutlamaları, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in katıldığı törenle, Türk bayrağının, 253 bin şehit adına, üzerine 'Çanakkale geçilmez' yazan altın madalya takılarak göndere çekilmesiyle başladı.
18.03.2024 Gündem
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü kutlanıyor; altın madalyalı bayrak göndere çekildi
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü kutlanıyor; altın madalyalı bayrak göndere çekildi Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü kutlamaları, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in katıldığı törenle, Türk bayrağının, 253 bin şehit adına, üzerine 'Çanakkale geçilmez' yazan altın madalya takılarak göndere çekilmesiyle başladı.
18.03.2024 Video
TCG Anadolu Çanakkale Boğazı'nda
TCG Anadolu Çanakkale Boğazı'nda TCG Anadolu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümü etkinlikler kapsamında gerçekleştirilecek geçit töreni kapsamında Çanakkale Boğazı'nda düzenlenen provalara katıldı.
16.03.2024 Foto Galeri
Gökçeada ve Bozcaada feribot seferlerine 'fırtına' engeli
Gökçeada ve Bozcaada feribot seferlerine 'fırtına' engeli Çanakkale'de, Kuzey Ege'de etkili olması beklenen fırtına nedeniyle Bozcaada ve Gökçeada ilçelerine yarın için planlanan bazı feribot seferleri iptal edildi.
11.03.2024 Gündem
Bakan Uraloğlu: 1915 Çanakkale Köprüsü'nden 5 milyon 536 bin araç geçiş yaptı
Bakan Uraloğlu: 1915 Çanakkale Köprüsü'nden 5 milyon 536 bin araç geçiş yaptı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107'nci yıl dönümünde Cumhuriyet tarihimizin en büyük ulaştırma projelerinden biri olan Malkara -Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü'nü hizmete açtık. Açıldığı günden bu yana yaklaşık 5 milyon 536 bin araç köprümüzden geçiş yaptı” dedi.
9.03.2024 Politika
'TCG Nusret', 109 yıl sonra aynı rotada
'TCG Nusret', 109 yıl sonra aynı rotada Çanakkale'de, 2011'de Gölcük'te aslına uygun inşa edilen 'TCG Nusret' mayın gemisi, 109 yıl önce Deniz Savaşları'nın kaderini değiştiren 'Nusret Mayın Gemisi'nin rotasını izledi. Mayın dökülen alana bu kez protokol üyeleri, çelenk bıraktı.
8.03.2024 Video
Pompeii’de 2000 yıllık renkleri çok az zarar görmüş duvar resmi bulundu
Pompeii’de 2000 yıllık renkleri çok az zarar görmüş duvar resmi bulundu İtalya’da MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın aniden patlamasıyla lav ve volkanik küller altında kalan antik Roma kenti Pompeii’de, renkleri nispeten az zarar görmüş duvar resmi bulundu.
2.03.2024 Dünya
Çanakkale Boğazı'nda sis etkili oluyor
Çanakkale Boğazı'nda sis etkili oluyor Çanakkale'de, 2 gün önce akşam saatlerinde başlayan sis etkisini sürdürürken, görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle boğaz trafiğinin halen çift yönlü olarak kapalı olduğu bildirildi.
1.03.2024 Gündem
Çanakkale Boğazı, trafiğe tekrar kapandı
Çanakkale Boğazı, trafiğe tekrar kapandı Çanakkale Boğazı'nda etkisini artıran yoğun sis ile birlikte görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle, boğaz trafiği saat 18.15 sıralarında çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine tekrar kapatıldı.
29.02.2024 Gündem
Çanakkale Boğazı'nda sis; 2 hatta seferler yeniden başladı
Çanakkale Boğazı'nda sis; 2 hatta seferler yeniden başladı Çanakkale 'de, dün akşam saatlerinde başlayan sis etkisini sürdürürken, görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle boğaz trafiğinin halen çift yönlü olarak kapalı olduğu bildirildi. Gestaş firması tarafından yapılan açıklamada yoğun sis nedeniyle durdurulan Çanakkale-Eceabat ve Çanakkale-Kilitbahir hatlarında saat 10.15 itibariyle karşılıklı seferler yapıldığı, diğer seferlerin durumunun ise gün içerisinde netlik kazanacağı bildirildi.
29.02.2024 Video
Çanakkale Boğazı'nda sis; 2 hatta seferler yeniden başladı
Çanakkale Boğazı'nda sis; 2 hatta seferler yeniden başladı Çanakkale'de, dün akşam saatlerinde başlayan sis etkisini sürdürürken, görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle boğaz trafiğinin halen çift yönlü olarak kapalı olduğu bildirildi. Gestaş firması tarafından yapılan açıklamada yoğun sis nedeniyle durdurulan Çanakkale-Eceabat ve Çanakkale-Kilitbahir hatlarında saat 10.15 itibariyle karşılıklı seferler yapıldığı, diğer seferlerin durumunun ise gün içerisinde netlik kazanacağı bildirildi.
29.02.2024 Foto Galeri
Çanakkale Boğazı'nda 'sis'; gemi trafiği çift yönlü askıya alındı
Çanakkale Boğazı'nda 'sis'; gemi trafiği çift yönlü askıya alındı Çanakkale'de etkili olan yoğun sis görüş mesafesinin düşmesine neden olurken, boğaz trafiği çift yönlü olarak askıya alındı.
28.02.2024 Gündem
Çanakkale Boğazı'nda sürüklenen tekne kurtarıldı
Çanakkale Boğazı'nda sürüklenen tekne kurtarıldı Çanakkale Boğazı'nda makine arızası nedeniyle sürüklenen içinde 3 kişinin bulunduğu tekne, 'KEGM-1' hızlı tahlisiye botu ile yedeklenerek, Eceabat Balıkçı Barınağı’na yanaştırıldı.
26.02.2024 Gündem
Bakan Uraloğlu: 2023 yılında boğazlarımızdan 83 bin 892 gemi geçti
Bakan Uraloğlu: 2023 yılında boğazlarımızdan 83 bin 892 gemi geçti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "2023 yılında İstanbul Boğazı'ndan 39 bin, Çanakkale Boğazı'ndan ise 44 bin 892 olmak üzere boğazlarımızdan toplamda 83 bin 892 gemi geçti. Bu sayıyla, 2022 yılına göre yüzde 8,2 oranında artış olduğunu görüyoruz" dedi.
16.02.2024 Gündem
Nesli tehlike altına olan pina popülasyonunda olumlu gelişme
Nesli tehlike altına olan pina popülasyonunda olumlu gelişme Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden (ÇOMÜ) Doç. Dr. Sefa Acarlı, deniz ekosisteminde önemli bir yere sahip, nesli tehlike altındaki pinaların popülasyonunda olumlu gelişmeler olduğunu söyledi. Doç. Dr. Acarlı, "Marmara'nın Anadolu tarafı ve Avrupa yakasında sağlıklı gelişen, devam eden popülasyonlar var. En güzel tarafı da genç bireylerin olduğunu, yeni tutunan bireylerin de olduğunu gördük" dedi.
15.02.2024 Video
Prof.Dr. Sarı: Bilmediğiniz balığı yemeyin
Prof.Dr. Sarı: Bilmediğiniz balığı yemeyin Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, çok çeşitliliğe sahip olan balık türlerinden bazılarının bilinçsiz şekilde tüketildiğinde ölüme yol açabileceğini dikkat çekerek, “Aslan balığı, eğer yüzgeçleri kesilmeden yenilecek olursa kesinlikle ölüme yol açar. Balon balığı da kesinlikle tüketilmemelidir. Vatandaşlarımıza tavsiyem, bilmedikleri balığı kesinlikle yememelidirler” dedi.
13.02.2024 Video
Gökçeada ve Bozcaada feribot seferlerine 'fırtına' engeli
Gökçeada ve Bozcaada feribot seferlerine 'fırtına' engeli Çanakkale'de Kuzey Ege'de etkili olması beklenen fırtına nedeniyle Bozcaada ve Gökçeada ilçelerine bugün için planlanan bazı feribot seferleri iptal edildi.
12.02.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

çanakkale çanakkale boğazı boğaz gemi feribot

Çanakkale Boğazı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.