Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm

Son dakika geri dönüşüm haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan geri dönüşüm gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan geri dönüşüm haber sayfamızda...

Geri Dönüşüm

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.820 geri donusum haberi bulunmuştur.
Tıp öğrencisinin ürettiği giyilebilir mobil el dış iskeleti, kısmi felçlilerin hayat kalitesini artıracak
Tıp öğrencisinin ürettiği giyilebilir mobil el dış iskeleti, kısmi felçlilerin hayat kalitesini artıracakBursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi 5’inci sınıf öğrencisi İsmail Emir Yassı'nın (22), 2021 yılında Almanya'da tasarladığı giyilebilir mobil dış iskeleti ‘PullExo’, servikal yaralanmalar ile kısmi felç olan hastaların hem günlük ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak hem de fiziksel rehabilitasyon sağlayacak.Hastaların ellerine takarak, diş fırçalamak ya da yemek yemek gibi günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabileceği 'PullExo', 2023 yılında Türkiye'de üretilen ikinci prototipiyle ilk ödülünü de Teknofest'ten aldı.
12.02.2024Video
Türk ordusu'nun kıyafetlerinde geri dönüşüm; 15 milyonluk tasarruf hedefi
Türk ordusu'nun kıyafetlerinde geri dönüşüm; 15 milyonluk tasarruf hedefiAskerlik görevini tamamlamış erlerin kıyafetleri sıfır atık politikası kapsamında geri dönüştürülüp, yeniden Türk Ordusu'na kazandırılıyor. Projeyle, yıllık 300 bin adet geri dönüşüm yapılmış eğitim elbisesiyle beraber yaklaşık 7 milyon 110 bin liralık tasarruf sağlanırken, aksesuarların geri dönüşümüyle beraber yıllık toplam 14 milyon 550 bin liralık tasarruf elde edilmesi hedefleniyor. Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü'nde görev yapan Tekstil Yüksek Mühendisi Emin Uluçınar "Artan ham madde maliyetleri ve işçilik maliyetleri sebebiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli personel sayısının da oldukça yüksek olması sebebiyle teknik bir iyileştirme gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaca binaen literatür çalışmaları, yapılan fizibilite çalışmaları, akademik ziyaretler ve yapılan toplantılar neticesinde geri dönüşüm projesi planlanmıştır. Ham madde, malzeme ve aksesuar alımları için gerekli olan ihale, tedarik, muayene faaliyetleri süreçleri azaltılarak iş gücü kazancı sağlanmıştır. Tedarik edilen malzemeye göre kıyasla yüzde 20 tasarruf sağlanmıştır" dedi.
10.02.2024Video
Türk Ordusu'nun kıyafetlerinde geri dönüşüm; 15 milyonluk tasarruf hedefi
Türk Ordusu'nun kıyafetlerinde geri dönüşüm; 15 milyonluk tasarruf hedefiAskerlik görevini tamamlamış erlerin kıyafetleri sıfır atık politikası kapsamında geri dönüştürülüp, yeniden Türk Ordusu'na kazandırılıyor. Projeyle, yıllık 300 bin adet geri dönüşüm yapılmış eğitim elbisesiyle beraber yaklaşık 7 milyon 110 bin liralık tasarruf sağlanırken, aksesuarların geri dönüşümüyle beraber yıllık toplam 14 milyon 550 bin liralık tasarruf elde edilmesi hedefleniyor. Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü'nde görev yapan Tekstil Yüksek Mühendisi Emin Uluçınar "Artan ham madde maliyetleri ve işçilik maliyetleri sebebiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli personel sayısının da oldukça yüksek olması sebebiyle teknik bir iyileştirme gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaca binaen literatür çalışmaları, yapılan fizibilite çalışmaları, akademik ziyaretler ve yapılan toplantılar neticesinde geri dönüşüm projesi planlanmıştır. Ham madde, malzeme ve aksesuar alımları için gerekli olan ihale, tedarik, muayene faaliyetleri süreçleri azaltılarak iş gücü kazancı sağlanmıştır. Tedarik edilen malzemeye göre kıyasla yüzde 20 tasarruf sağlanmıştır" dedi.
10.02.2024Foto Galeri
Hurdalıktan topladığı metalleri, heykele dönüştürüyor
Hurdalıktan topladığı metalleri, heykele dönüştürüyorEdirne'de, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu Moldova asıllı Serghei Gulpea (27), hurdalıktan topladığı metallerden heykeller yapıyor. Eğitimi sürecinde sanayide demircilerle de çalıştığını anlatan Gulpea, "Rahatlıkla söyleyebilirim ki, üretmek adına gittiğim ve aradığım bir şey yok. Tamamıyla geri dönüştürülmeye müsait, bulduğum ve tekrar hayat bulmasını istediğim materyalleri bir araya getirmek, şu andaki işim" dedi.
9.02.2024Video
Kurum: Ekonomide oyun kurucu bir İstanbul vaat ediyoruz
Kurum: Ekonomide oyun kurucu bir İstanbul vaat ediyoruzAK Parti İBB Adayı Murat Kurum, İstanbul Ticaret Odasını ziyaret etti. Ziyaret sonrası basın açıklaması yapan Kurum, "Biz İstanbul'un geleceğini yatırımda, üretimde, istihdamda, kalkınmada olduğu ve bununla birlikte de alın terinde olduğu inancıyla bu ziyaretleri yapıyoruz.  Buna katkı sağlayan herkesi de destekliyoruz. Çünkü biz; yenilikçi ve girişimci; ekonomide oyun kurucu bir İstanbul vaat ediyoruz" dedi.
7.02.2024Politika
Maltepe'de geri dönüşüm tesisinde işçilerin kaldığı konternerde yangın
Maltepe'de geri dönüşüm tesisinde işçilerin kaldığı konternerde yangınMaltepe'de geri dönüşüm tesisinde işçilerin kaldığı 2 katlı konteynerde yangın çıktı. Alevlerin büyümesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yakında bulunan Maltepe Belediyesi'ne ait su tankeriyle de müdahale edilen yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürülerek kontrol altına alındı.
6.02.2024Gündem
Manisa'da yangınlara neden olan geri dönüşüm tesisleri kapatıldı
Manisa'da yangınlara neden olan geri dönüşüm tesisleri kapatıldıManisa'nın Yunusemre ilçesi Evrenos Mahallesi'nde geçen yıldan beri farklı zamanlarda yangınlara neden olan geri dönüşüm tesisleri, Valiliğin başlattığı çalışma kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nce kapatıldı.
3.02.2024Gündem
Terör örgüt adına bilgi toplayıp, keşif yapan 6 şüpheli yakalandı
Terör örgüt adına bilgi toplayıp, keşif yapan 6 şüpheli yakalandıBalıkesir'de, kritik yerler ve güvenlik güçlerinin bulunduğu noktalarla ilgili bilgi toplayıp, fotoğrafladıkları, keşif ve gözetleme yapıp, koordinatları aldıkları tespit edilen terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG içerisinde faaliyet gösteren 6 şüpheli, düzenlenen operasyonla yakalandı.
31.01.2024Gündem
Tekirdağ'da geri dönüşüm tesisinde yangın
Tekirdağ'da geri dönüşüm tesisinde yangınTekirdağ'da geri dönüşüm tesisinde çıkan yangın, itfaiye ekiplerince büyümeden söndürüldü.
29.01.2024Gündem
Bakan Kacır, GUHEM'de Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile görüntülü görüştü
Bakan Kacır, GUHEM'de Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile görüntülü görüştüSanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM) video konferans aracılığıyla görüşme yaptı. Görüşme 20 dakika sürdü.
26.01.2024Politika
İhtisas üniversiteleri marka olmak için yarışıyor
İhtisas üniversiteleri marka olmak için yarışıyorYükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) 'ihtisas üniversitesi' olarak belirlediği üniversiteler, teknolojiden enerjiye, gıdadan turizme kadar farklı alanlarda bulundukları bölgenin kaynaklarının değerlendirilerek katma değeri yüksek ürünlere dönüşmesi amacıyla projeler üretiyor.
24.01.2024Gündem
'Bu Atıklar Kod Yazıyor' projesi 10 sınıfa ulaştı
'Bu Atıklar Kod Yazıyor' projesi 10 sınıfa ulaştıVodafone, 5 yıl önce hayata geçirdiği ‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ projesinde Kahramanmaraş ve Hatay’da 2 kodlama sınıfı daha açarak toplam 10 sınıfa ulaşıldığını açıkladı.
22.01.2024Eğitim
Akbatı’dan yarıyıl tatiline özel etkinlikler
Akbatı’dan yarıyıl tatiline özel etkinlikler Akbatı, 20 Ocak'ta başlayacak yarıyıl tatili etkinlikleriyle çocuklara özel aktivitelerle dolu bir tatil programı sunacağını duyurdu. Çocuklar, kukla gösterisinden modern dans atölyesine, satranç, bitki dikim ve geri dönüşüm atölyesinden çocuk tiyatrosuna kadar çeşitli etkinliklere katılım sağlayabilecek.
15.01.2024Kültür&Sanat
Hastane atıkları sanat eserine dönüştü
Hastane atıkları sanat eserine dönüştü  Hastane içerisinde geri dönüşüme atılan atık kan tüpü kapakları, ilaç atıkları gibi materyaller kullanılarak hazırlanan “Sanat İyileştirir” isimli sergi, Memorial Bahçelievler Hastanesi Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı. 15 eserden oluşan sergi 2 ay boyunca ücretsiz ziyaret edilebilecek.
11.01.2024Video
Hastane atıkları sanat eserine dönüştü
Hastane atıkları sanat eserine dönüştüHastane içerisinde geri dönüşüme atılan atık kan tüpü kapakları, ilaç atıkları gibi materyaller kullanılarak hazırlanan “Sanat İyileştirir” isimli sergi, Memorial Bahçelievler Hastanesi Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı. 15 eserden oluşan sergi 2 ay boyunca ücretsiz ziyaret edilebilecek.
11.01.2024Kültür&Sanat
Doç. Dr. Gündoğdu: 20 günlük erken hasat için bereketli topraklar plastikle kirletiliyor
Doç. Dr. Gündoğdu: 20 günlük erken hasat için bereketli topraklar plastikle kirletiliyorAdana Çukurova Üniversitesi'nden (ÇÜ) Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, örtü altı yetiştiriciliğinde kullanılan poşet ve plastik malzemelere dikkati çekip, Çukurova'nın bereketli topraklarını 'plastik ovası'na döndüğünü belirtti. Gündoğdu, "Karpuzu neden plastiğin altında yetiştiriyoruz, tadı mı güzel oluyor? Hayır, sadece bunu 20 gün daha erken hasat etmek için yapıyoruz. Hasattan sonra plastik atıklar toplanmadığı için rüzgarla çevreye savrulup, parçalanıyor" dedi.
11.01.2024Video
Manisa'da ikinci kez yangın çıkan geri dönüşüm tesisi mühürlendi
Manisa'da ikinci kez yangın çıkan geri dönüşüm tesisi mühürlendiManisa'da, Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’nde, geçen yıl haziran ayında sonra dün yine yangın çıkan, geri dönüşüm tesisi mühürlendi. İlk yangında tesise 7 milyon 330 bin lira ceza kesilmiş ve mühür işleminin yapılabilmesi amacıyla tesisteki malzemelerin bertarafı için süre verilmişti.
9.01.2024Gündem
Manisa'da geri dönüşüm tesisinde çıkan yangın kontrol altına alındı
Manisa'da geri dönüşüm tesisinde çıkan yangın kontrol altına alındıManisa'nın Yunusemre ilçesi Muradiye Organize Sanayi Bölgesi'ndeki geri dönüşüm tesisinde çıkan ve 15 itfaiye aracı ve 4 su tankeri ile müdahale edilen yangın, 1 saatte kontrol altına alındı. Yangının çıkış nedeni araştırılırken, tesiste soğutma çalışmaları başlatıldı.
8.01.2024Gündem
Karadeniz somonu atığından ‘yerli protein’li geri dönüşüm
Karadeniz somonu atığından ‘yerli protein’li geri dönüşümRize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Demirbaş, Doğu Karadeniz’de üretilen kafes balık atıklarını, geri dönüşümle ekonomiye kazandırmak için ‘FİSH- PRO-JEL’ adlı proje başlattı. Dr. Demirbaş, laboratuvar ortamındaki çalışmalarında, toz halinde dönüştürdüğü ‘Karadeniz somonu’ kılçığından doğal mineralden zengin, antioksidan katkılı protein tozu elde etti.
7.01.2024Video
Karadeniz somonu atığından ‘yerli protein’li geri dönüşüm
Karadeniz somonu atığından ‘yerli protein’li geri dönüşümRize'de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Demirbaş, Doğu Karadeniz’de üretilen kafes balık atıklarını, geri dönüşümle ekonomiye kazandırmak için ‘FİSH- PRO-JEL’ adlı proje başlattı. Dr. Demirbaş, laboratuvar ortamındaki çalışmalarında, toz halinde dönüştürdüğü ‘Karadeniz somonu’ kılçığından doğal mineralden zengin, antioksidan katkılı protein tozu elde etti.
7.01.2024Foto Galeri
Bakan Kacır Kordsa Sürdürülebilir İleri Malzemeler Laboratuvarı Açılış Töreni'nde konuştu
Bakan Kacır Kordsa Sürdürülebilir İleri Malzemeler Laboratuvarı Açılış Töreni'nde konuştu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Kurduğumuz 101 teknoparkta yer alan 10 binden fazla tekno-girişimcimiz ile ülkemizin teknoloji ve yenilikçilik alanında küresel düzeyde rekabet edebilir bir konuma gelmesini sağladık. 2002'de 1,2 milyar dolar olan AR-GE harcamalarımızı yaklaşık 10 kat artırarak ülkemizin bilimsel ve teknolojik kapasitesini güçlendirdik" dedi.
5.01.2024Politika
Park halindeki TIR'a çarpan minibüsün sürücüsü öldü
Park halindeki TIR'a çarpan minibüsün sürücüsü öldüAntalya'da park halindeki TIR'a çarpan minibüsün şoförü Mehmet Burak Açıkgöz (21) hayatını kaybetti, yanındaki Arif Kamlı (22) yaralandı.
3.01.2024Gündem
Çöpe atılacak eski eşyaları geri dönüşümle buluşturup, yeni tasarımlar elde ediyor
Çöpe atılacak eski eşyaları geri dönüşümle buluşturup, yeni tasarımlar elde ediyorEdirne'de eski ya da kullanılmış eşyaları onarıp, farklı tasarımlar ile hazırlayan Emine Ayas (37), aynı zamanda geri dönüşüme katkı sağlıyor. Önce pazarda ardından açtığı dükkanda kişiye özel tasarımlar yapan Ayas, "Giyilebilir sanat yaratıyorum. Kişinin ürünü eskiyse, lekelenmişse, yırtıksa ve çizime uygunsa üzerine bir şeyler resmedip, satıyorum ya da kişinin kendi ürününü boyuyorum. Kot pantolondan kişiye özel çantalar dikebiliyorum. Hiçbir şey çöpe gitmiyor" dedi.
2.01.2024Video
Sultangazi'de yaşanan kavgalar kameralara yansıdı
Sultangazi'de yaşanan kavgalar kameralara yansıdıSultangazi'de tartışmalarla başlayan üç farklı kavga kameralara yansıdı. Kavga edenleri çevredekiler ayırdı.
2.01.2024Gündem
İzmir'de sökülecek olan 'Raymond Croze' gemisi için 'asbest' tartışması
İzmir'de sökülecek olan 'Raymond Croze' gemisi için 'asbest' tartışmasıİzmir'in Aliağa ilçesinde söküm işlemleri planlanan 'Raymond Croze' gemisinin yüksek miktarda asbest taşıdığı iddiası tartışmaya neden oldu. Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, "Geminin röntgeni olan ve asbest ile tehlikeli maddelerin olup olmadığını ölçen Tehlikeli Madde Envanteri (IHM) raporunun kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor" derken, söküm işlemlerini yapmaya hazırlanan firmanın İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Koordinatörü Mine Aydın, gemide iddia edilenin çok altında asbest olduğunu söyledi.
27.12.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

geri dönüşümyangınBakan KacırHastane atıklarımanisa

Geri Dönüşüm ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.