İşaret Dili

İşaret Dili

Son dakika işaret dili haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan işaret dili gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan işaret dili haber sayfamızda...

İşaret Dili

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 355 isaret dili haberi bulunmuştur.
Turkcell ‘Engelsiz Mağazalar’ projesi 100 mağazaya ulaştı
Turkcell ‘Engelsiz Mağazalar’ projesi 100 mağazaya ulaştı Turkcell, ‘Engelsiz Mağazalar’ projesi ile Türkiye’de 100 Turkcell mağazasında tam donanımla herkes için erişilebilir hizmet sunuyor. Türkiye’de 100 Turkcell mağazasında hizmet veren proje ile görme engelliler için hissedilebilir zemin ve Braille etiketleme yer alırken, ‘Hayal Ortağım’ uygulaması üzerinden de mağaza içi alanlarda navigasyon teknolojisi bulunuyor. İşitme engellilere özel işaret diliyle hizmet verilirken, görüntülü çağrı merkezi çalışanları mağaza çalışanlarının tabletlerinden hızlıca bağlanarak işitme engelli müşterilere destek oluyor. Bedensel engellileri de düşünen engelsiz mağazalarda, akülü tekerlekli sandalye kullananlar için mağaza girişinde rampa, şarj noktası, ergonomik kasa ve akıllı destek üniteleri gibi çözümler yer alıyor. Engelsiz mağazalarda sosyal desteğe ihtiyaç duyanlar için farklı sosyal destek indirimleri ve kampanyalar da yürütülüyor.
16.05.2024 Kurumsal
Bakan Tunç: Engelli dostu adalet hizmetlerine erişimi güçlendirmeyi amaçlıyoruz
Bakan Tunç: Engelli dostu adalet hizmetlerine erişimi güçlendirmeyi amaçlıyoruz Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Engelli haklarının korunması ve engelli bireylere yönelik kolaylaştırıcı uygulamaların geliştirilmesi amacıyla hazırlanan internet sitesi ve broşürlerle engelli dostu adalet hizmetlerine erişimi güçlendirmeyi amaçlıyoruz" dedi.
10.05.2024 Politika
İşaret dili korosu omurilik felçlileri için sahneye çıkıyor
İşaret dili korosu omurilik felçlileri için sahneye çıkıyor İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencilerinden oluşan İşaret Dili Korosu, destek konserini bu yıl da Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) yararına gerçekleştirilecek. 10 Mayıs saat 19.00’da üniversitenin Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezinde gerçekleşecek konserin şefliğini Eser Daltan yürütüyor.
7.05.2024 Kültür&Sanat
Boğulma tehlikesi geçirip yüzmeye başlayan işitme engelli Ahmet'in hedefi, Avrupa Şampiyonası
Boğulma tehlikesi geçirip yüzmeye başlayan işitme engelli Ahmet'in hedefi, Avrupa Şampiyonası Kayseri'de yaşayan doğuştan işitme engelli Ahmet Yasin Göçlü (13), 6 yıl önce geçirdiği boğulma tehlikesinden sonra başladığı yüzmede, 3 yılda 9 madalya kazandı. 2021 yılında katıldığı Türkiye Şampiyonası'nda 4 ayrı dalda 1'inci olan Göçlü, milli takım seçmelerine hazırlanıyor. Avrupa şampiyonluğu hedefleyen Göçlü, "Simit üzerine oturarak kaydım ve havuzda boğuldum. Oradan geçen bir ağabey beni kurtardı. O günden sonra da yüzmeyi öğrenmek için buraya başvurdum ve yüzmeyi öğrendim. 2021 yılı temmuz ayında Türkiye Şampiyonasına girdim. 4 ayrı dalda Türkiye 1’incisi oldum. Böyle başarılarım olduğunu fark edince devam etmek istedim" dedi.
13.03.2024 Spor
Boğulma tehlikesi geçirip yüzmeye başlayan işitme engelli Ahmet'in hedefi, Avrupa Şampiyonası
Boğulma tehlikesi geçirip yüzmeye başlayan işitme engelli Ahmet'in hedefi, Avrupa Şampiyonası Kayseri'de yaşayan doğuştan işitme engelli Ahmet Yasin Göçlü (13), 6 yıl önce geçirdiği boğulma tehlikesinden sonra başladığı yüzmede, 3 yılda 9 madalya kazandı. 2021 yılında katıldığı Türkiye Şampiyonası'nda 4 ayrı dalda 1'inci olan Göçlü, milli takım seçmelerine hazırlanıyor. Avrupa şampiyonluğu hedefleyen Göçlü, "Simit üzerine oturarak kaydım ve havuzda boğuldum. Oradan geçen bir ağabey beni kurtardı. O günden sonra da yüzmeyi öğrenmek için buraya başvurdum ve yüzmeyi öğrendim. 2021 yılı temmuz ayında Türkiye Şampiyonasına girdim. 4 ayrı dalda Türkiye 1’incisi oldum. Böyle başarılarım olduğunu fark edince devam etmek istedim" dedi.
13.03.2024 Video
İstanbul Havalimanı'nda işaret diliyle Cuma hutbesi
İstanbul Havalimanı'nda işaret diliyle Cuma hutbesi Dünya'nın önemli küresel aktarma merkezlerinden biri olan İstanbul Havalimanı'nda işitme engelli personel ve yolcular için Cuma hutbesi işaret diliyle anlatıldı.
23.02.2024 Gündem
Enerjisa Enerji, yeni konseptli müşteri hizmet merkezinin ikincisini Osmaniye’de açtı
Enerjisa Enerji, yeni konseptli müşteri hizmet merkezinin ikincisini Osmaniye’de açtı    Enerjisa Enerji, yeni konseptli müşteri hizmet merkezinin ikincisini depremden etkilenen Osmaniye’de açtığını duyurdu. Müşterilerin kısıtlı zamanlarında işlemlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için özel olarak tasarlanan merkez, Osmaniye’de hizmete girdi.
27.12.2023 Kurumsal
Haluk Bilginer ve Yasemin Allen'lı Türk Dedektif dizisinin basın gösterimi gerçekleşti
Haluk Bilginer ve Yasemin Allen'lı Türk Dedektif dizisinin basın gösterimi gerçekleşti İçerik platformu TV+, Paramount ve Ay Yapım ortak yapımı polisiye dizi Türk Dedektif'in basın gösterimini gerçekleştirdi. Soho House İstanbul'daki basın gösterimine TV+ Genel Müdürü Gülçin Alıcı Gökçe, dizinin başrol oyuncuları Haluk Bilginer, Yasemin Kay Allen ve yönetmenlerden Nisan Dağ katıldı.
15.12.2023 Kültür&Sanat
TBMM Başkanı Kurtulmuş ve Bakan Göktaş Engelsiz Yaşam Fuarı'nda konuştu
TBMM Başkanı Kurtulmuş ve Bakan Göktaş Engelsiz Yaşam Fuarı'nda konuştu TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen 13.EYAF Expo Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi'ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Göktaş, "2012 yılında, dünyada bir ilki gerçekleştirdik ve KPSS’yi dijital ortama taşıdık. Bu sayede, engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdam oranını artırdık. 2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısı yaklaşık 5 binken, bugün bu sayıyı 68 bine ulaştırdık." dedi. TBMM Başkanı Kurtulmuş ise, "Hiç şüphesiz bu anlamda engellilerin hayatın bir parçası olması onların önündeki engellerin tek tek ve süratle azaltılması devletin sosyal devletin en temel sorumluluklarından birisidir." ifadelerini kullandı.
3.12.2023 Politika
Özgür Özel, yerel seçim için ilk adayını açıkladı
Özgür Özel, yerel seçim için ilk adayını açıkladı Antalya'da partisinin milletvekilleriyle geniş katılımlı toplantı gerçekleştiren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, aday olmayacağını açıklayan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'i yeniden aday gösterdi. Özel, "Beni kırdı, partililerimizi kırdı ama engelli kardeşlerimizi kırmadı. Adaylığını ilan ediyoruz. Şükrü başkanım, genel başkanlığımın ilk adaylık ilanıdır. Kabul buyurunuz" dedi.
3.12.2023 Politika
Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni'nde Dünya Engelliler Günü'ne özel farkındalık
Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni'nde Dünya Engelliler Günü'ne özel farkındalık Hürriyet Gazetesi ve Pantene iş birliğiyle bu yıl 49’uncusu düzenlenecek olan “Pantene Altın Kelebek Ödülleri” bugün sahiplerini bulacak. Hürriyet Gazetesi ve Pantene, bu yıl ödül töreninin Dünya Engelliler Günü’ne denk gelmesi sebebiyle bir farkındalığa imza attı. Ödül töreni; görme ve işitme yetisi kaybı bulunan bireyler için ilk kez sesli betimlemeler ve simultane işaret dili çevirisi ile Demirören TV kanalları, dijital mecralar ve D-Smart’tan canlı yayınlanacak.
3.12.2023 Kültür&Sanat
Bakanlıktan işitme engelliler için 'Kitap Artı' mobil uygulaması
Bakanlıktan işitme engelliler için 'Kitap Artı' mobil uygulaması Kültür ve Turizm Bakanlığı, işitme engelli çocuklar ve gençlerin dil, okuma ve çözümleme becerilerini geliştirmek üzere 'Kitap Artı' uygulamasının hayata geçirildiğini duyurdu.
3.12.2023 Kültür&Sanat
Türk Telekom engellilerin rahat erişimi için web sitesini güncelledi
Türk Telekom engellilerin rahat erişimi için web sitesini güncelledi Türk Telekom, 'Herkes için erişilebilir iletişim' prensibiyle işitme, görme engelli bireyler ve disleksi sorunu olan kişiler için web sitesine yapay zekâ destekli işaret dili çeviri sistemi eklediğini duyurdu. Belirli düzeyde görme problemi, disleksi tanısı konmuş dikkat eksikliği bulunan bireyler ise siteye eklenen erişilebilirlik aracı sayesinde web sitesinden daha rahat hizmet alabilecek.
1.12.2023 Ekonomi
İKÜ’de ‘Cumhuriyetin 100’üncü yılında eğitim ve öğretmen’ konusu ele alındı
İKÜ’de ‘Cumhuriyetin 100’üncü yılında eğitim ve öğretmen’ konusu ele alındı  İstanbul Kültür Üniversitesi’nde (İKÜ), 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla ‘Cumhuriyetin 100’üncü Yılında Eğitim ve Öğretmen’ temalı bir sempozyum düzenlendi. Öğretmenliğin öneminin ve yapay zeka ile evriminin nasıl olacağına yönelik görüşlerin bildirildiği panelde açılış konuşmasını gerçekleştiren İKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alim Kaya, “Bir toplumun öğretmeni ne ise eğitimi ve geleceği de odur. Biz İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi olarak bu gerçeği biliyoruz. Bütün hedefimiz nitelikli öğretmen yetiştirebilmek. Öğretmenlerin, toplumların gerçek liderleri olarak onları gelecekte bekleyen olası riskler konusunda haberdar etmek ve gerekli önlemleri almak gibi uyarıcı bir görevi olduğuna da inanıyoruz” dedi.  
25.11.2023 Eğitim
İstanbul'da 16'ncı Ulusal Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi başladı
İstanbul'da 16'ncı Ulusal Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi başladı İstanbul Kültür Üniversitesi'nde (İKÜ) düzenlenen 16'ncı Ulusal Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi 'Erken Çocukluk Eğitimi' teması ile başladı. Akıngüç Oditoryumu'nda 3 gün sürecek kongrede eğitim politikaları, öğretmen, çocuk hakları, çocuk ihmali ve istismarı, dijital dünya ve medya, felsefe, toplumsal cinsiyet gibi konu başlıkları uzmanlar tarafından masaya yatırılacak.
10.11.2023 Video
İstanbul'da 16'ncı Ulusal Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi başladı
İstanbul'da 16'ncı Ulusal Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi başladı İstanbul Kültür Üniversitesi'nde (İKÜ) düzenlenen 16'ncı Ulusal Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrenci Kongresi 'Erken Çocukluk Eğitimi' teması ile başladı. Akıngüç Oditoryumu'nda 3 gün sürecek kongrede eğitim politikaları, öğretmen, çocuk hakları, çocuk ihmali ve istismarı, dijital dünya ve medya, felsefe, toplumsal cinsiyet gibi konu başlıkları uzmanlar tarafından masaya yatırılacak. 
10.11.2023 Eğitim
İşaret dili öğrenerek eğittikleri işitme engelli sporcular, Türkiye şampiyonu oldu
İşaret dili öğrenerek eğittikleri işitme engelli sporcular, Türkiye şampiyonu oldu Diyarbakır’da Judo İl Temsilcisi Osman Gökçül (39), antrenörleri Ramazan Parıldar (35) ve Cihan Özkaya (24) ile birlikte eğitim verdikleri Yenişehir Gençlik Merkezi Spor Kompleksi’ne başvuran işitme engelli sporcularla iletişim kurabilmek için ders alarak 2 ayda Türk işaret dilini öğrendi. Antrenörlerin eğittiği 6 işitme engelli sporcudan 3’ü, Ankara’daki Türkiye İşitme Engelliler Judo Şampiyonası'nda Türkiye 1’incisi, 1'i de Türkiye 3’üncüsü oldu. Antrenör Ramazan Parıldar, “Şu an 60 sporcumuz var. Bunların 6'sı işitme engelli. Motive olmaları için işaret dilini de öğrendik. Çocuklarımızın başarılı olması için elimizden gelen ne varsa vermeye çalışıyoruz” dedi.
2.11.2023 Video
İşaret dili öğrenerek eğittikleri işitme engelli sporcular, Türkiye şampiyonu oldu
İşaret dili öğrenerek eğittikleri işitme engelli sporcular, Türkiye şampiyonu oldu Diyarbakır’da Judo İl Temsilcisi Osman Gökçül (39), antrenörleri Ramazan Parıldar (35) ve Cihan Özkaya (24) ile birlikte eğitim verdikleri Yenişehir Gençlik Merkezi Spor Kompleksi’ne başvuran işitme engelli sporcularla iletişim kurabilmek için ders alarak 2 ayda Türk işaret dilini öğrendi. Antrenörlerin eğittiği 6 işitme engelli sporcudan 3’ü, Ankara’daki Türkiye İşitme Engelliler Judo Şampiyonası'nda Türkiye 1’incisi, 1'i de Türkiye 3’üncüsü oldu. Antrenör Ramazan Parıldar, “Şu an 60 sporcumuz var. Bunların 6'sı işitme engelli. Motive olmaları için işaret dilini de öğrendik. Çocuklarımızın başarılı olması için elimizden gelen ne varsa vermeye çalışıyoruz” dedi.
2.11.2023 Spor
İstanbul Kent Üniversitesi’nde Akademik Yıl Açılış Töreni düzenlendi
İstanbul Kent Üniversitesi’nde Akademik Yıl Açılış Töreni düzenlendi İstanbul Kent Üniversitesi’nin 2023/2024 Akademik Yılı Resmi Açılış Programı ile Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yıl kutlamaları, üniversitenin Kağıthane Kampüsü'nde gerçekleşti.
26.10.2023 Eğitim
Bakan Göktaş: Koruyucu aile başvurusu 328 bini aştı
Bakan Göktaş: Koruyucu aile başvurusu 328 bini aştı AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "6 Şubat depremleri öncesinde 669 olan koruyucu aile başvurusu, depremlerden sonra 328 bini aşmıştır. Yine depremden önce 560 olan evlat edinme başvurusu 70 bine yaklaşmıştır" dedi.
25.09.2023 Politika
Simge Sağın'ın konserinde işaret diliyle çeviri yapıldı
Simge Sağın'ın konserinde işaret diliyle çeviri yapıldı Turkcell Vadi Açık Hava Sahnesi'nde, dün akşam sahne alan Simge Sağın'ın konserinde işitme engelli bireyler için işaret diliyle çeviri yapıldı. Konser öncesinde fizy ile gerçekleştirilen DJ etkinliği ile müzikseverler keyifli vakit geçirdi.
5.08.2023 Kültür&Sanat
Turkcell Yıldızlı Geceler konserleri başlıyor
Turkcell Yıldızlı Geceler konserleri başlıyor Turkcell Yıldızlı Geceler konserleri bu yaz 28 Temmuz’da Oğuzhan Koç konseri ile başlıyor. 6 Ağustos’a kadar sürecek olan konser serisinde Ziynet Sali, Berkay, Fatma Turgut, maNga, Sertab Erener, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Simge Sağın, Kenan Doğulu ve Adamlar grubu sahne alacak.
28.07.2023 Kültür&Sanat
Bayrampaşa Halk Eğitim Merkezi'nin yıl sonu gösterisi yapıldı
Bayrampaşa Halk Eğitim Merkezi'nin yıl sonu gösterisi yapıldı Bayrampaşa Halk Eğitim Merkezi'nin yıl sonu büyük sergi ve gösterisi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Sergi ve gösteri açılışı Türk İşaret Dili Öğretmeni Şerife Kılbay'ın kursiyerleri eşliğinde okunan İstiklal Marşı ile yapıldı. Ardından Hafızlık Kursu öğretmeni Mehmet Korkmaz'ın kursiyeri Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.
11.07.2023 Eğitim
Anne ve babası işitme engelli olan Yusufhan'ın SMA mücadelesi
Anne ve babası işitme engelli olan Yusufhan'ın SMA mücadelesi Adana'da, anne ve babası işitme engelli olan, 15 günlükken Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-1 ölümcül kas hastalığı teşhisi konulan 8 aylık Yusufhan'ın, dünyanın en pahalı ilaçlarından 'Zolgensma' gen tedavisine ulaşması için kampanya başlatıldı. Yusufhan'ın annesi Elif Uğurlu (32), "Bebeğim benim kulağım, sesim, elim, ayağım olacak. Herkesin el birliğiyle bize destek olmasını istiyorum" dedi.
26.05.2023 Video
Görme engelli Kuran kursu öğrencileri için sözlük
Görme engelli Kuran kursu öğrencileri için sözlük Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kuran kurslarında din eğitimi alan engelli bireyler için hazırlanan 'Güncel Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü'nün tanıtımını yaptı.
10.05.2023 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

işaret dili turkcell yüzme Bakan Göktaş

İşaret Dili ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.