Madenci

Madenci

Son dakika madenci haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan madenci gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan madenci haber sayfamızda...

Madenci

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 450 madenci haberi bulunmuştur.
Babasını öldürüp, annesini yaralayan sanığa müebbet hapis
Babasını öldürüp, annesini yaralayan sanığa müebbet hapis Bartın'da uyuyan babası Esat Köse'yi (44) öldürüp, annesi Gülden Köse'yi (42) yaralayan Egemen Köse (19) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Takdiri indirim ile cezası müebbete çevrilen Köse, annesini yaralama suçundan da 7 ay 15 gün hapis cezası aldı.
22.05.2024 Gündem
14 yıl önce grizu patlamasında ölen 30 madenci anıldı
14 yıl önce grizu patlamasında ölen 30 madenci anıldı Zonguldak'ta 17 Mayıs 2010'da yaşanan grizu patlamasında yaşamını yitiren 30 madenci, facianın 14'üncü yıl dönümünde dualarla anıldı.
17.05.2024 Foto Galeri
Boyamasıyla tepki çeken madenci heykelinin boyaları kazındı
Boyamasıyla tepki çeken madenci heykelinin boyaları kazındı Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde 2 yıl önce boyaması tepki çeken madenci heykelinin boyası, belediye ekipleri tarafından kazındı. Heykel, orijinali olan bronz rengine geri döndürülmeye çalışıldı.
16.05.2024 Foto Galeri
Zonguldak Kömürspor Başkanı Demir: Şike var mı, yok mu bir an önce karar versinler
Zonguldak Kömürspor Başkanı Demir: Şike var mı, yok mu bir an önce karar versinler Zonguldak Kömürspor Kulüp Başkanı Salih Demir, şike iddiası gündeme gelen Ankaraspor-Nazilli Belediyespor maçıyla ilgili bir an önce etik kurulun karar vermesini istediklerini belirterek, “Biz bu işin uzamasını istemiyoruz. Bu maçı seyretsinler, ek hakem raporlarını alsınlar ‘şike var mı, yok mu’ bir an önce karar versinler. Herkes gardını alsın. Biz 3’üncü Lig'de mi mücadele edeceğiz, 2’nci Lig'de mi mücadele edeceğiz ona karar versinler” dedi.
16.05.2024 Spor
Göçükte ölen madenci, emekli olmasına rağmen oğlunu evlendirmek için çalışıyormuş
Göçükte ölen madenci, emekli olmasına rağmen oğlunu evlendirmek için çalışıyormuş Zonguldak'ta, maden ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden Şenol Zurnalı'nın (42), 3 yıl önce emekli olduğu ancak kendisi ile aynı yerde çalışan oğlu Atakan Zurnalı'yı evlendirmek (22) için işe devam ettiği ortaya çıktı. Zurnalı'nın cenazesi toprağa verilirken, babası emekli madenci Sıtkı Zurnalı (67) "Oğlum bütün haklarım, her şeyim sana helal olsun" diyerek gözyaşı döktü.
15.05.2024 Gündem
Soma maden faciasında 28 kamu görevlisi, ilk kez hakim karşısında
Soma maden faciasında 28 kamu görevlisi, ilk kez hakim karşısında Manisa'nın Soma ilçesinde 10 yıl önce 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin kamu görevlileri hakkında açılan davanın ilk duruşmasında 28 sanıktan sadece 2’si duruşmaya katılırken, diğerlerinin ise bulundukları yerde talimatla ifadeleri alındı. Mahkeme hakimi madenci aileleri ve vekillerinin davaya müdahil olma taleplerinin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Soma davası dosyasının incelenmesinin ardından değerlendirileceğini belirtti. Baroların ve sendikaların davaya müdahil olma taleplerini ise reddedilip, duruşma 12 Eylül'e ertelendi.
8.05.2024 Gündem
Amasra'daki maden faciası davasında 7'nci duruşma; tutuklu sanıklardan 3’üne ev hapsi
Amasra'daki maden faciası davasında 7'nci duruşma; tutuklu sanıklardan 3’üne ev hapsi Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili 7'si tutuklu, 23 kişinin Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 7'nci duruşması geniş güvenlik önlemleriyle başladı. Duruşma öncesi açıklama yapan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Bazı müfettişler ve TTK yöneticileri hakkında görevi kötüye kullanmadan dolayı soruşturma izni 16 ay sonra çıktı, biz bunu kabul etmiyoruz. Burada olası kast vardır, biz bu şekilde yargılamanın yapılmasını istiyoruz. 16 ay sonra çıkan soruşturma iznini kabul etmiyoruz, bu işin takipçisiyiz” dedi.
8.05.2024 Gündem
Zonguldak’ta kaçak maden ocaklarında 10 yılda 44 madenci öldü
Zonguldak’ta kaçak maden ocaklarında 10 yılda 44 madenci öldü Zonguldak'ta, resmi kayıtlara göre son 10 yılda, ruhsatsız işletilen, gerekli güvenlik tedbirlerinden yoksun kaçak maden ocaklarında 44 madenci çeşitli iş kazalarında hayatını kaybetti. Güvenlik güçlerinin çalışmalarına rağmen kaçak maden işletmeciliğinin tam anlamıyla önüne geçilemezken, son 3 ayda yapılan operasyonlarda 157 kaçak kömür ocağı kapatıldı ya da patlayıcı madde kullanılarak imha edildi.
8.05.2024 Video
Zonguldak’ta kaçak maden ocaklarında 10 yılda 44 madenci öldü
Zonguldak’ta kaçak maden ocaklarında 10 yılda 44 madenci öldü Zonguldak'ta, resmi kayıtlara göre son 10 yılda, ruhsatsız işletilen, gerekli güvenlik tedbirlerinden yoksun kaçak maden ocaklarında 44 madenci çeşitli iş kazalarında hayatını kaybetti. Güvenlik güçlerinin çalışmalarına rağmen kaçak maden işletmeciliğinin tam anlamıyla önüne geçilemezken, son 3 ayda yapılan operasyonlarda 157 kaçak kömür ocağı kapatıldı ya da patlayıcı madde kullanılarak imha edildi.
8.05.2024 Foto Galeri
DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kılıçaslan: İliç'te, ÇED raporunu hazırlayan kurum değiliz
DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kılıçaslan: İliç'te, ÇED raporunu hazırlayan kurum değiliz TBMM İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu'nda sunum yapan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Han Kılıçaslan, altın madenine Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu verilmesiyle ilgili, "ÇED raporunu hazırlayan kurum değiliz. Diğer ilgili onlarca kurum gibi bizler de görev, yetki sorumluluğumuz dahilinde olan süreçlerle ilgili kurum görüşümüzü veriyoruz" dedi.
6.05.2024 Gündem
'İşçi kenti' Zonguldak’ta 1 Mayıs coşkusu; Çinli mühendisler de yürüdü
'İşçi kenti' Zonguldak’ta 1 Mayıs coşkusu; Çinli mühendisler de yürüdü Zonguldak'ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında işçiler, maden işçilerinin öncülüğünde, aileleriyle birlikte sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüşe bir termik santralde çalışan Çinli 4 mühendis de Çince ve Türkçe '1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlu Olsun' yazılı pankartla katıldı.
1.05.2024 Video
TBMM Genel Kurulu'nda Maden Kanunu’nda değişikliği içeren maddeler görüşüldü
TBMM Genel Kurulu'nda Maden Kanunu’nda değişikliği içeren maddeler görüşüldü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında, Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüştü. Kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanırken yasa, 30 Nisan tarihinde yapılacak olan Genel Kurul’da maddelere geçilecek.
24.04.2024 Politika
Madenciler, 6 gün çalışmaya karşı eylem yaptı, çalışma gün sayısı 5'e indirildi
Madenciler, 6 gün çalışmaya karşı eylem yaptı, çalışma gün sayısı 5'e indirildi Zonguldak'ta, özel bir maden ocağında çalışan işçileri, 6 saat 15 dakikadan 6 gün çalışma süresine karşılık 5 gün çalışma talebiyle iş bırakma eylemi yaptı. 2 gün süren eylemin sonucunda işçiler ve işveren arasında günde 7,5 saatten haftada 5 gün çalışma şartında anlaşıldı.
22.04.2024 Gündem
Cesedi yakılan Afgan madencinin sol böbreğine ne oldu?
Cesedi yakılan Afgan madencinin sol böbreğine ne oldu? Adli Tıp İhtisas Kurulu, Zonguldak’ta yanmış halde cesedi bulunan, kaçak maden ocağının işçisi Afganistan uyruklu Vezir Mohammed Nourtani'nin (50) otopsi raporunda ‘İleri derece yanık nedeniyle mide, sol böbrek, pankreas ve bağırsaklar tefrik edilemedi’ ifadelerine yer verdi. Müvekkili Kamergul Maliki’nin (38), eşi Vezir Mohammed’in bir telefon konuşmasında böbreğine karşılık 20 bin dolar teklif edildiğini duyduğu yönündeki savcılık ifadesini hatırlatan Avukat Kerim Bahadır Şeker, “Burada en önemli şüphelerden bir tanesi böbrek. Bu böbrek ne oldu, nerede? Bu böbrek bulunmadan bir şekilde merdiven altında mı nakli yapıldı, kime yapıldı? Bunun tespitinin yapılması lazım” dedi.
18.04.2024 Foto Galeri
Soma'daki kömür ocağında hayatını kaybeden madenci, memleketi Kütahya'da toprağa verildi
Soma'daki kömür ocağında hayatını kaybeden madenci, memleketi Kütahya'da toprağa verildi Manisa'nın Soma ilçesindeki özel bir kömür madeni ocağında iş kazası sonucu hayatını kaybeden işçi Halit Gürpınar'ın (41) cenazesi, memleketi Kütahya'nın Gediz ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi.
15.04.2024 Gündem
Bakan Bayraktar: Gabar’da rekor kıracağız
Bakan Bayraktar: Gabar’da rekor kıracağız Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Bir dönem adı terörle anılan ve girilmez denilen Gabar çok şükür bugün artık petrolle anılıyor. Artık orası çok daha güvenli ve biz oradan Türkiye'nin en kaliteli petrolünü üretiyoruz. İnşallah üretimde bir rekor kıracağız" dedi.
10.04.2024 Politika
Bakan Bayraktar: İliç'te 1 madencinin cansız bedenine ulaşıldı
Bakan Bayraktar: İliç'te 1 madencinin cansız bedenine ulaşıldı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeni sahasında 13 Şubat'ta meydana gelen heyelanda, akşam saatlerinde 1 madencinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.
5.04.2024 Politika
Madenci, 700 liralık kaçak akım rölesi olmadığı için ölmüş
Madenci, 700 liralık kaçak akım rölesi olmadığı için ölmüş Zonguldak’ta, maden ocağında, maden işçisi Soner Korkut'un (25) elektrik akımına kapılıp ölümüyle ilgili bilirkişi raporunda, elektrik panolarında kaçak akım rölesi ve topraklama olmadığı ortaya çıktı. İncelemede, kaçak akım rölesinin ölümü önleyebileceği belirtilirken, maden ocağının işletme müdürü maden mühendisi Yusuf Çavdar (56) tutuklandı. İş sağlığı güvenliği uzmanı ve maden mühendisi Çağlar Öztürk, "Panolarda kanuni zorunluluk olarak kaçak akım rölesi takılı olmak zorundadır. Röle, bir sigortadır, biz ona 'yaşam sigortası', deriz. Eğer devrede kaçak varsa, devre kendini tamamlayamadığı için anında atar. Herhangi bir yerde insanla elektrik teması söz konusuysa elektrik çarpmasını engeller. Çok pahalı bir aygıt değildir. 700 ile 1500 lira arasında fiyatları değişir" dedi.
5.04.2024 Video
Madenci, 700 liralık kaçak akım rölesi olmadığı için ölmüş
Madenci, 700 liralık kaçak akım rölesi olmadığı için ölmüş Zonguldak’ta, maden ocağında, maden işçisi Soner Korkut'un (25) elektrik akımına kapılıp ölümüyle ilgili bilirkişi raporunda, elektrik panolarında kaçak akım rölesi ve topraklama olmadığı ortaya çıktı. İncelemede, kaçak akım rölesinin ölümü önleyebileceği belirtilirken, maden ocağının işletme müdürü maden mühendisi Yusuf Çavdar (56) tutuklandı. İş sağlığı güvenliği uzmanı ve maden mühendisi Çağlar Öztürk, "Panolarda kanuni zorunluluk olarak kaçak akım rölesi takılı olmak zorundadır. Röle, bir sigortadır, biz ona 'yaşam sigortası', deriz. Eğer devrede kaçak varsa, devre kendini tamamlayamadığı için anında atar. Herhangi bir yerde insanla elektrik teması söz konusuysa elektrik çarpmasını engeller. Çok pahalı bir aygıt değildir. 700 ile 1500 lira arasında fiyatları değişir" dedi.
5.04.2024 Foto Galeri
Madenci, oy kullanmaya işçi kıyafeti, bareti ve kemençesiyle geldi
Madenci, oy kullanmaya işçi kıyafeti, bareti ve kemençesiyle geldi Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan madenci Muhammet Kaya (35), işçi elbisesi, bareti ve kemençesiyle sandık başına gidip oy kullandı. Kemençesini çalıp mahallesinde yürüyen Kaya, "Biz madenciler olarak sadece maden ocaklarında değil, imkan verildiğinde her yerde elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz" dedi.
31.03.2024 Video
Madenci, oy kullanmaya işçi kıyafeti, bareti ve kemençesiyle geldi
Madenci, oy kullanmaya işçi kıyafeti, bareti ve kemençesiyle geldi Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan madenci Muhammet Kaya (35), işçi elbisesi, bareti ve kemençesiyle sandık başına gidip oy kullandı. Kemençesini çalıp mahallesinde yürüyen Kaya, "Biz madenciler olarak sadece maden ocaklarında değil, imkan verildiğinde her yerde elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz" dedi.
31.03.2024 Gündem
İşçinin öldüğü kaçak maden ocağının sahibi tutuklandı
İşçinin öldüğü kaçak maden ocağının sahibi tutuklandı Zonzguldak'ın Kilimli ilçesinde vinç ile vagon arasına sıkışıp hayatını kaybeden Muhammet Korkut'un (49) çalıştığı kaçak kömür ocağının sahibi Tolga M. (35) ile ustabaşı K.A. (44) adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen kaçak maden ocağının sahibi Tolga Maden (35) tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olay sırasında Korkut ile birlikte çalışan ustabaşı K.A. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
26.03.2024 Gündem
Kaçak ocakta vagon ile vinç arasına sıkışan madenci öldü
Kaçak ocakta vagon ile vinç arasına sıkışan madenci öldü Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde kaçak kömür ocağında vagon ile vinç arasında sıkışan maden işçisi Muhammet Korkut (49) hayatını kaybetti.
26.03.2024 Gündem
Afgan madencinin cesedini 'ocak kapanmasın' diye yakmışlar
Afgan madencinin cesedini 'ocak kapanmasın' diye yakmışlar Zonguldak'ta kaçak maden ocağında çalışan Afganistan uyruklu Vezir Mohammed Nourtani'nin (50) ölümüne ilişkin iddianame tamamlandı. İddianamede, yanmış halde bulunan cesedin, kaçak ocaktaki kazayı gizlemek ve ocağın kapanmasını engellemek için öldükten sonra yakıldığı belirtildi. 3'ü tutuklu 6 sanık hakkında 'iştirak halinde kasten öldürme' suçundan müebbet hapis istemi ile dava açıldı.
22.03.2024 Foto Galeri
Bakan Bayraktar: Karadeniz'de ürettiğimiz gazı artırmayı hedefliyoruz
Bakan Bayraktar: Karadeniz'de ürettiğimiz gazı artırmayı hedefliyoruz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 1,5 milyon haneye yakın evin doğal gaz ihtiyacının Karadeniz gazıyla karşılandığını belirterek, "Oradaki ürettiğimiz gazı artırmayı hedefliyoruz. Onun için de arama faaliyetlerimize, bu anlamdaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hedefimiz Türkiye'nin bu anlamda da dışa bağımlılığını bitirecek çalışmaları yapabilmek" dedi.
20.03.2024 Politika

Benzer Haber Etiketleri

madenci Zonguldak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar oy

Madenci ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.