Medikal

Medikal

Son dakika medikal haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan medikal gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan medikal haber sayfamızda...

Medikal

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.295 medikal haberi bulunmuştur.
Sağlık Bakanlığı'ndan geçiş güzergahında ambulans helikopterli önlem
Sağlık Bakanlığı'ndan geçiş güzergahında ambulans helikopterli önlem Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı nedeniyle trafiğin yoğun olduğu Ankara, Aksaray, Konya ve Kırıkkale kara yolunu bağlayan Kulu Kavşağı’nda ambulans helikopter ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'ni (UMKE) hazırda bekleterek önlem aldı. Bayram tatilini Akdeniz kıyılarında geçirmek isteyenler ise Ankara-Konya yolunda yoğunluk oluşturdu.
15.06.2024 Gündem
Sağlık turizmi sektörü İstanbul'da buluşacak
Sağlık turizmi sektörü İstanbul'da buluşacak Türk Arap Ülkeleri İşbirliği (TÜRAP) Derneği Başkanı Sabuhi Attar, 3-6 Eylül tarihlerinde İstanbul'da 2'nci Turabexpo Sağlık Turizmi Fuarı'na hazırlandıklarını belirterek "Firmaları, hastaneleri, sağlık turizmi belgesi olan medikal bir grubu orada ağırlayacağız. Arap ülkeleriyle temas halindeyiz. Oradan gelecek ciddi gruplar var. Sağlık turizminde çalışan acenteler, doktorlar ve bu işi yapmak isteyen, iş birliğine katılmak isteyenler gelecek. Bu grupları ve alım heyetlerini destekliyoruz. Burada bağlantı kurmaları için çalışıyoruz" dedi.
14.06.2024 Video
Sağlık turizmi sektörü İstanbul'da buluşacak
Sağlık turizmi sektörü İstanbul'da buluşacak TÜRK Arap Ülkeleri İşbirliği (TÜRAP) Derneği Başkanı Sabuhi Attar, 3-6 Eylül tarihlerinde İstanbul'da 2'nci Turabexpo Sağlık Turizmi Fuarı'na hazırlandıklarını belirterek "Firmaları, hastaneleri, sağlık turizmi belgesi olan medikal bir grubu orada ağırlayacağız. Arap ülkeleriyle temas halindeyiz. Oradan gelecek ciddi gruplar var. Sağlık turizminde çalışan acenteler, doktorlar ve bu işi yapmak isteyen, iş birliğine katılmak isteyenler gelecek. Bu grupları ve alım heyetlerini destekliyoruz. Burada bağlantı kurmaları için çalışıyoruz" dedi.  
14.06.2024 Sağlık-Yaşam
Uzmanı uyardı: Yazın saç ektirenler 1 ay güneşin altında kalmasın
Uzmanı uyardı: Yazın saç ektirenler 1 ay güneşin altında kalmasın Erkeklerin yaklaşık yüzde 67’sini, kadınların ise yüzde 24’ünü etkileyen saç dökülmesi, birçok kişiyi kalıcı bir çözüm olarak kabul edilen saç ekimine yönlendiriyor. Dr. Merdan Çelik ise kışın ve yazın saç ektirmenin fark ve etkilerini açıklarken, hastaların işlem öncesi ve sonrası dikkat etmesi gereken hususları paylaştı. Yazın saç ektirenlerin, 1 ay boyunca güneş altında kalmaması için uyardı.
14.06.2024 Sağlık-Yaşam
Protez kol ve bacağına kavuşan Nakşin'in karne sevinci
Protez kol ve bacağına kavuşan Nakşin'in karne sevinci Van'ın Tuşba ilçesinde doğuştan kolları ve bacakları olmadığı için evde eğitim alan ve Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) yaptığı haber sonrası yurt dışından temin edilen protez kol ve bacaklarına kavuşan İsmail Hakkı Tonguç Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Nakşin Özdemir (14), karnesini evine gelen öğretmenlerinin elinden aldı. Takdir belgesi de alan Nakşin, öğretmenlerine teşekkür etti. Şehit Ömer Halisdemir İlkokulu Özel Eğitim Öğretmeni Gülperi Eşin, Nakşin'in çokbaşarılı bir öğrenci olduğunu söyledi.
13.06.2024 Video
‘Baharatlı yiyecekler aşırı terlemeyi tetikleyebilir’
‘Baharatlı yiyecekler aşırı terlemeyi tetikleyebilir’ Dermatoloji Uzmanı Dr. Caner Demircan, “Toplumun yüzde 3’ünde görüldüğü düşünülen aşırı terleme koltuk altı, el ve ayak gibi bölgesel olabileceği gibi vücudun tümünde de görülebilir. Ailesel yatkınlık ile ilişkili aşırı terleme daha sık görülmektedir. Ancak stres, anksiyete, baharatlı yiyecekler, nörolojik hastalıklar, menopoz, tiroit hastalıkları, alkol tüketimi ve bazı ilaçlarla ilişkili olarak da aşırı terleme karşımıza çıkabilir” dedi.  
10.06.2024 Sağlık-Yaşam
Dr. Ergül: Ekran bağımlılığı çocuklarda obezite ve depresyon sorunlarına yol açabilir
Dr. Ergül: Ekran bağımlılığı çocuklarda obezite ve depresyon sorunlarına yol açabilir Okulların kapalı olduğu yaz döneminde, çocukların teknolojik cihazlarla ve ekranla ilişkisi de artıyor. Medicana Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Pınar Balgöz Ergül, “Dijital cihazlar ders çalışmak, ödev hazırlamak, araştırma yapmak için verimli şekilde kullanılabilir. Ancak oyun oynamak ve sosyal medyada gezinmek için kullanmak; ders çalışmanın, aktif oyun oynamanın ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi engelleyebilir."  
6.06.2024 Sağlık-Yaşam
“Böbrek taşı tedavi edilmezse böbrek kaybı yaşatabilir”
“Böbrek taşı tedavi edilmezse böbrek kaybı yaşatabilir” Böbrek taşı ve tedavileri hakkında bilgi veren Medicana Sağlık Grubu Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Emrah Yürük, "İdrar yollarının en sık karşılaşılan problemlerinden olan böbrek taşlarının görülme sıklığı kadınlar, erkekler ve çocuklarda ciddi oranda artış gösteriyor. Genel olarak erkeklerde daha fazla rastlanan böbrek taşında tedaviye gidilmezse böbrekler ciddi oranda hasar görebiliyor. Eğer erken dönemde, uygun şekilde tedavi edilmezlerse böbrekler gelişen hasar kalıcı olabilir ve her iki böbreğin etkilenmesi durumunda diyaliz ya da böbrek nakli ihtiyacı doğurabilir” dedi.
4.06.2024 Sağlık-Yaşam
Kalp hastası ‘Lina’ bebeğe İstanbul'dan Rize'ye 'cerrah' köprüsü
Kalp hastası ‘Lina’ bebeğe İstanbul'dan Rize'ye 'cerrah' köprüsü Rize'de Fatmanur-Ümit Tamam çiftinin Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 6 ay önce dünyaya gelen ikizlerinden doğuştan kalp rahatsızlığı olan Lina, uygulanan ilaç tedavisine rağmen iyileşmeyince İstanbul Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne sevk edilip kalp ameliyatı olmasına karar verildi. Ancak sevkin hayati risk oluşturduğu belirlenince ameliyat için Prof. Dr. Ali Rıza Karaci ve ekibi, İstanbul'dan kente geldi. Özel ekip, yatak başında ameliyat ettiği Lina'nın akciğer ve kalp arasında açık kalan damarını kapattı.
30.05.2024 Video
Kalp hastası ‘Lina’ bebeğe İstanbul'dan Rize'ye 'cerrah' köprüsü
Kalp hastası ‘Lina’ bebeğe İstanbul'dan Rize'ye 'cerrah' köprüsü Rize'de Fatmanur-Ümit Tamam çiftinin Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 6 ay önce dünyaya gelen ikizlerinden doğuştan kalp rahatsızlığı olan Lina, uygulanan ilaç tedavisine rağmen iyileşmeyince İstanbul Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne sevk edilip kalp ameliyatı olmasına karar verildi. Ancak sevkin hayati risk oluşturduğu belirlenince ameliyat için Prof. Dr. Ali Rıza Karaci ve ekibi, İstanbul'dan kente geldi. Özel ekip, yatak başında ameliyat ettiği Lina'nın akciğer ve kalp arasında açık kalan damarını kapattı.
30.05.2024 Sağlık-Yaşam
Türkiye’de yaklaşık 70 bin kişi MS hastası
Türkiye’de yaklaşık 70 bin kişi MS hastası Dünyada yaklaşık 1.8 milyon ülkemizde ise yaklaşık 70 bin MS hastası bulunduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Özge Arıcı Düz, “Multipl skleroz, beyin ve omuriliğin tutulduğu, bağışıklık sisteminin saldırısı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bilişsel bozulma, güçsüzlük, dengesizlik, uyuşma, görme kaybı gibi birçok nörolojik yakınmaya neden olabilir. Herhangi bir yaşta MS görülmektedir ancak 20-40 yaş aralığında daha sık izlenmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir” dedi.
30.05.2024 Sağlık-Yaşam
Burun yapısı dar olan kediye estetik operasyon
Burun yapısı dar olan kediye estetik operasyon Sivas'ta dar burun yapısı nedeniyle solunum sıkıntısı çeken 1,5 yaşındaki 'Yulaf' isimli kedi, estetik operasyon geçirdi. Veteriner Hekim İbrahim Özmen, "Burun kanatlarını operasyonla genişlettik. Eğer bu operasyon yapılmasaydı, sık ve sığ nefes aldığı için bir süre sonra kalp, nabız ve dolaşım problemleri yaşayacaktı" dedi.
29.05.2024 Video
‘Sürekli oturarak çalışmak fıtık riskini artırabilir’
‘Sürekli oturarak çalışmak fıtık riskini artırabilir’ Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Erkut Baha Bulduk, günümüzdeki hareketsiz yaşam alışkanlıkları, yoğun cep telefonu kullanımı, travmalar ve sigara kullanımının artışı gibi nedenlerle kendini gösteren boyun fıtığının, neredeyse tüm toplumun sorunu haline geldiğini söyleyerek, “Özellikle telefon ve tabletlerle çok fazla zaman harcıyoruz, sürekli masa başında çalışıyor, daha az hareket ediyoruz. Bu omurga sistemimizde de önemli hasarlar oluşturuyor. Sürekli oturarak çalışmak, postürün uzun süreli bozuk halde kalması fıtık riskini artırabilir. Bu faktörlerin bir veya birkaçının bir araya gelmesi, boyun fıtığının ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor” dedi.
29.05.2024 Sağlık-Yaşam
Ergenlerin kapıldığı 'popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir
Ergenlerin kapıldığı 'popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki influencerlardan etkilenerek diyet akımlarına kapılan ergenleri bekleyen sağlık tehlikeleri konusunda uyardı. Doç. Dr. Zübarioğlu, özellikle kızlar arasında çok moda haline gelen ve uzamış açlık veya aralıklı oruç olarak bilinen Intermittent-Fasting (IF) diyetinin uzman gözetiminde yapılmadığında kilo vermek şöyle dursun, yeme bozukluklarına dahi yol açabildiğinin bilimsel çalışmalarla gösterildiğini söyledi.
29.05.2024 Sağlık-Yaşam
Ergenlerin kapıldığı 'popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir
Ergenlerin kapıldığı 'popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki influencerlardan etkilenerek diyet akımlarına kapılan ergenleri bekleyen sağlık tehlikeleri konusunda uyardı. Doç. Dr. Zübarioğlu, özellikle kızlar arasında çok moda haline gelen ve uzamış açlık veya aralıklı oruç olarak bilinen Intermittent-Fasting (IF) diyetinin uzman gözetiminde yapılmadığında kilo vermek şöyle dursun, yeme bozukluklarına dahi yol açabildiğinin bilimsel çalışmalarla gösterildiğini söyledi.
29.05.2024 Video
Protez saç uygulamasında merdiven altı uyarısı
Protez saç uygulamasında merdiven altı uyarısı Protez saç uygulamasında merdiven altı girişimlere karşı uyaran Emir Ercan Hair Kurucusu Emir Ercan, “Protez saç, uzun yıllardır milyonlarca insan tarafından tercih edilen bir çözümdür. Ancak, son yıllarda bu uygulamanın tabiri caizse merdiven altı girişimler tarafından bilinçsiz bir şekilde yapılması, hastaları tereddütte düşürüyor. Protez saçlarda hammaddenin kalitesiz olması, saça benzer sentetik plastik veya çeşitli hayvan kıllarının kullanılması ise uyumsuzlukla sonuçlanarak mental sağlığı olumsuz etkileyebilir” dedi.
29.05.2024 Sağlık-Yaşam
Bakan Bolat, Kamboçya Başbakan Yardımcısı Sophea ile görüştü
Bakan Bolat, Kamboçya Başbakan Yardımcısı Sophea ile görüştü Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sok Chanda Sophea ile bir araya geldi.
28.05.2024 Politika
Babadağ'dan uçuş yapan 77 yaşındaki yamaç paraşütçüsü, 50 metreden kayalıklara düşüp yaralandı
Babadağ'dan uçuş yapan 77 yaşındaki yamaç paraşütçüsü, 50 metreden kayalıklara düşüp yaralandı Muğla'nın Fethiye ilçesinde yamaç paraşütünün yapıldığı Babadağ'da bulunan pistten çıkış gerçekleştiren ABD'li Dennis Morto (77), kalkıştan kısa süre sonra 50 metre yükseklikten kayalık alana düştü. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Morto'nun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
25.05.2024 Gündem
Uzm. Dr. Tanrıver: Günde üç fincan kahve tüketimi karaciğer yağlanmasından ve kanserden koruyor
Uzm. Dr. Tanrıver: Günde üç fincan kahve tüketimi karaciğer yağlanmasından ve kanserden koruyor Karaciğerin beslenmeye duyarlı olduğunu ve dengesiz beslenme ile karaciğer sağlığının hızla bozulduğunu belirten Onkoloji Uzmanı Dr. Yıldıray Tanrıver, "Özellikle işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekir. Günde üç fincan kahve tüketimi, bizi karaciğer yağlanmasından ve kanserden koruyabilir. Bu nedenle kahve tüketimi, karaciğer yağlanmasına karşı önerdiğimiz besinlerden biridir" dedi.
25.05.2024 Video
Uzm. Dr. Tanrıver: Günde üç fincan kahve tüketimi karaciğer yağlanmasından ve kanserden koruyor
Uzm. Dr. Tanrıver: Günde üç fincan kahve tüketimi karaciğer yağlanmasından ve kanserden koruyor Karaciğerin beslenmeye duyarlı olduğunu ve dengesiz beslenme ile karaciğer sağlığının hızla bozulduğunu belirten Onkoloji Uzmanı Dr. Yıldıray Tanrıver, "Özellikle işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekir. Günde üç fincan kahve tüketimi, bizi karaciğer yağlanmasından ve kanserden koruyabilir. Bu nedenle kahve tüketimi, karaciğer yağlanmasına karşı önerdiğimiz besinlerden biridir" dedi.
25.05.2024 Sağlık-Yaşam
İHH’nın Gazze’ye yardım çalışmaları sürüyor
İHH’nın Gazze’ye yardım çalışmaları sürüyor İHH İnsani Yardım Vakfı, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye yönelik insani yardım çalışmalarını sürdürüyor. Her gün 32 bin kişiye sıcak yemek dağıtımında bulunan vakıf; 7 Ekim’den bu yana çeşitli yardım kalemlerinde on binlerce Gazzeliye destek oldu.  
25.05.2024 Gündem
İSTEKS Sanayi Sitesi'nde medikal malzeme üretimi yapan fabrikada yangın
İSTEKS Sanayi Sitesi'nde medikal malzeme üretimi yapan fabrikada yangın Başakşehir’de İkitelli OSB'de medikal malzeme üretimi yapan bir fabrikanın çatı katında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyerek 3. kata sıçrayan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.
22.05.2024 Gündem
Sivas’ın önde gelen kurum yöneticileri Malatya’daki depremzede aileleri ziyaret etti
Sivas’ın önde gelen kurum yöneticileri Malatya’daki depremzede aileleri ziyaret etti Medicana Sağlık Grubu'nun sağlık sponsoru olduğu EMS Yapı Sivasspor Kulübü, Sivas Valiliği, Medicana Sivas Hastanesi ve MBA Okulları iş birliğiyle, Malatya ve Doğanşehir'deki konteyner kentlere ziyaret gerçekleştirildi.
18.05.2024 Kurumsal
"Dolgu uygulamaları ile gençliğe dönüş hayali gerçek oluyor"
"Dolgu uygulamaları ile gençliğe dönüş hayali gerçek oluyor" Son dönemde yüzde yaşlanma karşıtı nazolabial dolguların yanı sıra, dudak ve burun dolgusunun da yaygınlaştığını söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal ise dolgu uygulamalarına dair merak edilenleri açıkladı. Uzm. Dr. Ulusal, “İnsanların dış görünüşlerine dair farkındalıklarının artmasıyla birlikte, kapsamlı ameliyatlara gerek kalmadan uygulanan estetik işlemlere talepler artıyor. Kırışık giderici enjeksiyonlar, termal dolgu maddeleri gibi malzemelerle gençleşme fikri yaygınlaşıyor. Üstelik bu işlemler, insanların günlük hayatına hızla dönmesini de sağlıyor. Dolgu uygulamaları ile gençliğe dönüş hayali gerçek oluyor" dedi.
17.05.2024 Sağlık-Yaşam
Şiddet mağduru köpek, hidroterapi tedavisiyle sağlığına kavuştu
Şiddet mağduru köpek, hidroterapi tedavisiyle sağlığına kavuştu Konya'da gördüğü şiddet nedeniyle beyninde hasar oluşup, yürüme ve görme kaybı yaşayan sokak köpeği 'Zen', Ankara'daki veteriner fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde uygulanan ergoterapi ve hidroterapi tedaviyle sağlığına kavuştu.
16.05.2024 Video

Benzer Haber Etiketleri

sağlık TEDAVİ saç kalp hastası lina bebek

Medikal ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.