Meteoroloji

Meteoroloji

Son dakika Meteoroloji haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Meteoroloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Meteoroloji haber sayfamızda...

Meteoroloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.177 meteoroloji haberi bulunmuştur.
Çanakkale'de sağanak tarım arazilerini vurdu, evleri su bastı
Çanakkale'de sağanak tarım arazilerini vurdu, evleri su bastıÇanakkale'nin Yenice ilçesinde 5 gün boyunca etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Sağanaktan 25 köy etkilenirken, tarım arazileri zarar gördü. İlçeye bağlı Akçakoyun köyünde ise sel oluştu, çok sayıda evi su bastı. İlk belirlemelere göre, yaklaşık 10 bin dekarlık alanda zarar oluştu.
30.11.2023Video
Guterres: 2023, insanlık tarihinin en sıcak yılı oluyor
Guterres: 2023, insanlık tarihinin en sıcak yılı oluyorBirleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde bugün başlayan 2023 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP 28) açılışında konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 2023 yılının ‘şimdiden’ kayıtlardaki en sıcak yıl olacağını belirtti.
30.11.2023Dünya
Yalova'da sağanak ve fırtına hasara yol açtı
Yalova'da sağanak ve fırtına hasara yol açtıYalova'da etkili olan sağanak ve fırtına sırasında dalgalar, sahil şeridine hasara neden oldu, su baskınları oluştu. Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, 123 kilometrelik sahil şeridindeki iş yerlerinin hasar gördüğünü söyledi.
30.11.2023Video
Edirne'de son yağışlarla nehirlerin debileri arttı
Edirne'de son yağışlarla nehirlerin debileri arttıKuraklığın yaşandığı Edirne'de, binlerce dönüm arazinin sulanmasında kullanılan Meriç ve Tunca nehirlerinin debileri son yağışlarla birlikte geçen aya göre artış gösterdi.
30.11.2023Video
Büyükçekmece'de sanayi sitesini su bastı: Yollar göle döndü
Büyükçekmece'de sanayi sitesini su bastı: Yollar göle döndü Büyükçekmece Beykent Sanayi Sitesi'nde yoğun yağışın ardından yollar göle döndü. Çok sayıda araç yolda kaldı.
29.11.2023Video
Bodrum'da kuvvetli rüzgar; balıkçı tekneleri hasar gördü, yelkenli karaya oturdu
Bodrum'da kuvvetli rüzgar; balıkçı tekneleri hasar gördü, yelkenli karaya oturduMuğla'nın Bodrum ilçesinde, etkili olan kuvvetli rüzgarda yelkenli tekne sürüklenip karaya oturdu, bazı balıkçı tekneleri ise hasar gördü. Ayrıca Bodrum-Datça ve Yunanistan-İstanköy arası feribot seferleri iptal edildi.
29.11.2023Video
Tarihi handaki 250 yıllık çınar ağacı, lodos nedeniyle devrildi
Tarihi handaki 250 yıllık çınar ağacı, lodos nedeniyle devrildiBursa’da, 15’inci yüzyılda Osmanlı padişahı 2’nci Beyazıt tarafından yaptırılan Koza Han’ın avlusunda bulunan 250 yıllık tarihi anıt çınar, lodosun etkisiyle devrildi. Can kaybının yaşanmadığı olayda, hanın avlusundaki iş yerlerinde hasar oluştu.
29.11.2023Video
Çanakkale'de lodos; elektrik direkleri devrildi, çatılar uçtu
Çanakkale'de lodos; elektrik direkleri devrildi, çatılar uçtuÇanakkale'nin Ayvacık ilçesinde lodos hayatı olumsuz etkiledi. Kentte etkili olan lodos nedeniyle elektrik direkleri yollara devrildi, evlerin çatıları uçtu, prefabrik yapılar ve işletmeler zarar gördü.
29.11.2023Video
Edirne'de lodos ağaçları devirdi
Edirne'de lodos ağaçları devirdiEdirne’nin Keşan ilçesinde saatteki hızı zaman zaman 75 kilometreye ulaşan lodos hayatı olumsuz etkiledi. Şehirde etkili olan lodos nedeniyle, ağaçlar yollara ve park halindeki bir aracın üzerine devrildi.
29.11.2023Video
İstanbul'da fırtına; Kartal'da sahile dalgalar vurdu, 1 tekne battı
İstanbul'da fırtına; Kartal'da sahile dalgalar vurdu, 1 tekne battıMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı uyarının ardından, İstanbul'da etkili olan fırtına nedeniyle Kartal'da 1 tekne battı.
29.11.2023Video
Bursa'da lodos etkili oldu; ağaçlar devrildi, uçan çatı parçası otomobilin üzerine düştü
Bursa'da lodos etkili oldu; ağaçlar devrildi, uçan çatı parçası otomobilin üzerine düştüBursa'da, saatteki hızı zaman zaman 70 kilometreye ulaşan lodos hayatı olumsuz etkiledi. Kentte etkili olan lodos nedeniyle, ağaçlar yollara ve park halindeki araçların üzerine devrilirken, uçan bir çatı parçası park halinde otomobile zarar verdi. Merkez Osmangazi ilçesi Millet Mahallesi Derya Caddesi üzerinde orta refüjdeki baz istasyonu ise şiddetli lodos etkisiyle devrildi. O anlar bölgede bulunan bir vatandaşın cep telefonu ile kaydedildi. Bursa Valiliği, Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer, Kestel ve Gürsü ilçelerinde okulların 1 günlük tatil edildiğini açıkladı.
29.11.2023Gündem
Büyükçekmece'de lodos etkili oluyor
Büyükçekmece'de lodos etkili oluyorMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul için yaptığı kuvvetli yağış ve fırtına uyarısının ardından lodos etkili olmaya devam ediyor. Mimar Sinan Sahili'nde lodos nedeniyle oluşan dalgalar yürüyüşe çıkanlara zor anlar yaşattı. 30 yıldır aynı semtte yaşadığını söyleyen Şaban Gümüştaş, "25, 30 yıldır buralardayım böyle dalga görmedim" dedi.
28.11.2023Foto Galeri
Büyükçekmece'de lodos etkili oluyor
Büyükçekmece'de lodos etkili oluyorMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul için yaptığı kuvvetli yağış ve fırtına uyarısının ardından lodos etkili olmaya devam ediyor. Mimar Sinan Sahili'nde lodos nedeniyle oluşan dalgalar yürüyüşe çıkanlara zor anlar yaşattı. 30 yıldır aynı semtte yaşadığını söyleyen Şaban Gümüştaş, "25, 30 yıldır buralardayım böyle dalga görmedim" dedi.
28.11.2023Video
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: Fırtına öncesi naylon ve kum torbasıyla önlem şart
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: Fırtına öncesi naylon ve kum torbasıyla önlem şartSon günlerde yaşanan fırtınalar, kıyı seli ile birlikte, sahile yakın noktalardaki işletme ve yapılarda tahribata sebep oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mikdat Kadıoğlu kıyılarda oluşan baskınların sebebini anlattı, uyarı ve tedbir önerilerinde bulundu. Kadıoğlu, "Deniz kıyıları, dere yatakları, göl kıyılarında; Kıyı Kanunu'na göre en az 100 metre içeride olması gerekir binaların, bu da yetmeyebilir, arazi düz olduğu zaman su gelip yine bu binalara zarar verebilir. Bunlara dikkat etmediğimiz zaman aynı dere yataklarındaki gibi kıyılarda da binaları su basar. Öncelikle, meteoroloji tahminlerine ve özellikle dalga yüksekliği ve rüzgar yönüne bakarak sürekli su basan yerlerin mutlaka fırtına öncesi kapı ve pencere önlerine naylon ile müdahale edip, kum torbalarıyla önlem sağlanması gerekiyor" dedi.
28.11.2023Gündem
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: Fırtına öncesi naylon ve kum torbasıyla önlem şart
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: Fırtına öncesi naylon ve kum torbasıyla önlem şartSon günlerde yaşanan fırtınalar, kıyı seli ile birlikte, sahile yakın noktalardaki işletme ve yapılarda tahribata sebep oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu kıyılarda oluşan baskınların sebebini anlattı, uyarı ve tedbir önerilerinde bulundu. Kadıoğlu, "Deniz kıyıları, dere yatakları, göl kıyılarında; Kıyı Kanunu'na göre en az 100 metre içeride olması gerekir binaların, bu da yetmeyebilir, arazi düz olduğu zaman su gelip yine bu binalara zarar verebilir. Bunlara dikkat etmediğimiz zaman aynı dere yataklarındaki gibi kıyılarda da binaları su basar. Öncelikle, meteoroloji tahminlerine ve özellikle dalga yüksekliği ve rüzgar yönüne bakarak sürekli su basan yerlerin mutlaka fırtına öncesi kapı ve pencere önlerine naylon ile müdahale edip, kum torbalarıyla önlem sağlanması gerekiyor" dedi.
28.11.2023Video
Marmara için 'kuvvetli fırtına' uyarısı
Marmara için 'kuvvetli fırtına' uyarısıMeteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Marmara Bölgesi için bugün öğleden sonra, kuvvetli fırtına uyarısı yaptı.
28.11.2023Gündem
İzmir'deki taşkın; bini aşkın ev ve iş yeri etkilendi
İzmir'deki taşkın; bini aşkın ev ve iş yeri etkilendiİzmir'de fırtına ve yağış sonrası meydana gelen deniz taşmasından kentte bini aşkın ev ve iş yeri etkilendi. En çok zarar gören yerlerden olan Konak'ın Alsancak semtinde su tahliye ve temizlik çalışmaları devam ederken, birçok iş yeri bugün kepenk açamadı. Taşkının zarar verdiği bir diğer yer olan Karşıyaka'nın Mavişehir ve Yalı mahallelerinde ise su çekilince hayat normale döndü.
27.11.2023Video
Bartın’da dalgalar nedeniyle yürüyüş yolu ve büfeler zarar gördü
Bartın’da dalgalar nedeniyle yürüyüş yolu ve büfeler zarar gördüBartın’da dün sabah saatlerinden sonra etkili olan kuvvetli fırtına ve denizde oluşturduğu dalgalar nedeniyle Güzelcehisar Sahili'ndeki yürüyüş yolunda, büfelerde, piknik alanında hasar meydana geldi.
27.11.2023Video
Deprem uzmanlarından yerel seçim öncesi adaylara uyarılar; “İstanbul’da deprem planı olan seçilsin”
Deprem uzmanlarından yerel seçim öncesi adaylara uyarılar; “İstanbul’da deprem planı olan seçilsin”Yerel seçimler yaklaşırken deprem uzmanlarından özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylarına yönelik kritik uyarılar geldi. Uzmanlar, İstanbul'da beklenen büyük depremin siyaset üstü bir mesele olduğunu vurgularken adayların bu konuda mutlaka proje üretmeleri, danışmanlarını da buna göre seçmeleri gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Naci Görür de "Geleceğimiz için deprem dirençli kentlere sahip olmalıyız. Siyasetçinin yaşadığımız yeri deprem dirençli yapacak planı, programı, fikri varsa oy verelim" dedi. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da "İstanbul'a seçilecek belediye başkanı afetlerden etkilenmeyecek bir şehir düşünmelidir" diye konuştu. Prof. Dr. Cenk Yaltırak, "İstanbul'da olacak bir deprem bütün seçmenleri etkileyecek. Bütün adayların aynı fikirde olması lazım, farklı fikirde olmaları beklenemez" ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Ahmet Ercan ise "Belediye başkanı, bu şehrin yer bilimsel ve yapısal gerçeklerini çok iyi bilmelidir. Seçilecek kişinin yer bilimci, jeofizik mühendisi, inşaat mühendisi, mimar, şehir plancısı olmasında çok büyük yarar görüyorum" açıklamasında bulundu.
27.11.2023Video
Manisa’da yağış sonrası spor tesisinin istinat duvarı çöktü; kentte motosiklet kullanımına yasak getirildi
Manisa’da yağış sonrası spor tesisinin istinat duvarı çöktü; kentte motosiklet kullanımına yasak getirildiManisa'da, öğle saatlerinden itibaren etkisini artıran kuvvetli yağış sonrası, bir spor tesisinin istinat duvarı çöktü. Manisa Valiliği, olumsuz hava koşulları nedeniyle ikinci bir duyuruya kadar, il genelinde motosiklet, scooter, elektrikli scooter kullanıcıları ve motokurye kullanımına yasak getirdi.
26.11.2023Gündem
Küçükçekmece'de deniz taştı; sitenin bahçesi su doldu
Küçükçekmece'de deniz taştı; sitenin bahçesi su dolduKüçükçekmece’de gece etkili olan fırtınanın ardından dalgalarla taşınan deniz suyu, bir sitenin bahçesine doldu.
26.11.2023Video
AFAD: Yurt genelindeki fırtınada 2 kişi öldü, 4'ü asker 10 kişi yaralandı
AFAD: Yurt genelindeki fırtınada 2 kişi öldü, 4'ü asker 10 kişi yaralandıAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yurt genelinde etkili olan fırtına nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 4'ü asker 10 kişinin de yaralandığını duyurdu.
26.11.2023Gündem
Çorum'da fırtına; binaya yıldırım isabet etti, ağaçlar devrildi
Çorum'da fırtına; binaya yıldırım isabet etti, ağaçlar devrildiÇorum'da fırtına ve dolu yağışı, hayatını olumsuz etkiledi. Bir binaya yıldırım isabet ederken, fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi.
26.11.2023Gündem
Bursa'da fırtına; çatı duvarı yıkıldı
Bursa'da fırtına; çatı duvarı yıkıldıBursa'da fırtına nedeniyle bir binanın çatı duvarı yıkıldı, bir futbol tesisinin de dış çelik karkası devrildi.
26.11.2023Video
Başkan Soyer, denizin taştığı yerlerde inceleme yaptı
Başkan Soyer, denizin taştığı yerlerde inceleme yaptıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, deniz kabarması olarak adlandırılan meteorolojik olay sebebiyle deniz suyunun sokakları kapladığı Kordon’a giderek çalışmaları inceledi. Gece boyunca sahadaki ekipleri yönlendiren Başkan Tunç Soyer günün ağarmasıyla birlikte durum tespiti için sorunlu bölgelere gitti. Soyer'e İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu ile İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse de eşlik ederek son durum hakkında bilgi verdi. Başkan Soyer'in görüştüğü yetkililer deniz seviyesinin yükselmesinin tsunami etkisi yarattığını ve denizin karadan yüzlerce metre içerilere ilerlediğini söyledi. Soyer’e İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu ile İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse eşlik ederek son durum hakkında bilgi verdi.
26.11.2023Video

Benzer Haber Etiketleri

fırtınalodossağanakbursayağış

Meteoroloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.