Milli Park

Milli Park

Son dakika milli park haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan milli park gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan milli park haber sayfamızda...

Milli Park

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.354 milli park haberi bulunmuştur.
TÜİK: Müze sayısı 2025'te yüzde 4,4 arttı
TÜİK: Müze sayısı 2025'te yüzde 4,4 arttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2025 yılında müze sayısının önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak 664 olduğunu açıkladı.
Van'ın saklı cenneti milli park oldu, yöre halkının beklentisi arttı
Van'ın saklı cenneti milli park oldu, yöre halkının beklentisi arttıVan Gölü'nün turkuaz koyları, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla öne çıkan Deveboynu Yarımadası, Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye'nin 54'üncü milli parkı oldu. Yarımadanın eteklerinde bulunan mahallelerde yaşayanlar ise yol, çevre düzenlemesi ve altyapı hizmetlerinin artırılmasını istedi. Deveboynu Yarımadası'nın eteklerinde bulunan Altınsaç Mahallesi'nin Muhtarı Faysal Akbaş, "Ben de muhtar olarak çok fazla bir şey bilmiyorum. Ama ben şunu düşünüyorum, devletin yaptığı bir şey inşallah güzel olur." dedi.
4.09.2026Video
Van'ın saklı cenneti milli park oldu, yöre halkının beklentisi arttı
Van'ın saklı cenneti milli park oldu, yöre halkının beklentisi arttıVan Gölü'nün turkuaz koyları, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla öne çıkan Deveboynu Yarımadası, Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye'nin 54'üncü milli parkı oldu. Yarımadanın eteklerinde bulunan mahallelerde yaşayanlar ise yol, çevre düzenlemesi ve altyapı hizmetlerinin artırılmasını istedi. Deveboynu Yarımadası'nın eteklerinde bulunan Altınsaç Mahallesi'nin Muhtarı Faysal Akbaş, "Ben de muhtar olarak çok fazla bir şey bilmiyorum. Ama ben şunu düşünüyorum, devletin yaptığı bir şey inşallah güzel olur." dedi.
4.09.2026Foto Galeri
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eninde sonunda kan tüccarları kaybedecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eninde sonunda kan tüccarları kaybedecekCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkler, Kürtler, Araplar olarak kardeşçe kucaklaşmamızı engelleyemezsiniz. Hangi hesaplar içinde olduğunuzu biliyoruz, ne tür oyunlar çevirdiğinizi gayet iyi biliyoruz. Biz, bize uzanan, yurdumuza uzanan, milletimize uzanan kardeşliğimize, imanımıza, bölgemizin huzuruna uzanan o kirli elleri çok ama çok iyi biliyoruz. Eninde sonunda kan tüccarları kaybedecek. Terörden nemalanan fırsatçılar kaybedecek. Coğrafyamızı istikrarsızlığa boğmak isteyen soykırımcılar kaybedecek. Kazanan insanlık cephesi olacak" dedi.
25.08.2026Politika
Ağrı Dağı'na 757 yerli, 3 bin 148 yabancı dağcı tırmandı
Ağrı Dağı'na 757 yerli, 3 bin 148 yabancı dağcı tırmandıTÜRKİYE'nin 5 bin 137 metre yüksekliğiyle en yüksek noktası olan Ağrı Dağı'na bu yıl 757'si yerli 3 bin 148'i yabancı olmak üzere toplam 3 bin 905 dağcı tırmanış yaptı.
24.08.2026Video
Vali Karakaya: Nemrut Kalderası'nda koruma-kullanma dengesi içinde daha nitelikli hizmet sunacağız
Vali Karakaya: Nemrut Kalderası'nda koruma-kullanma dengesi içinde daha nitelikli hizmet sunacağızBitlis'in Ahlat, Güroymak ve Tatvan ilçeleri sınırlarında bulunan Nemrut Kalderası'nin 'milli park' ilan edilmesi, bölgede memnuniyetle karşılandı. Karar 4 bin 804,61 hektarlık alanı kapsarken; Bitlis Valisi Ahmet Karakaya, "Doğanın bozulmasına müsaade etmeksizin yapılacak faaliyetlerle orada gezi alanları, yürüyüş parkurları, seyir terasları ve vatandaşımızın kullanabileceği, ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanlar oluşacak. Koruma-kullanma dengesi içerisinde Nemrut Kalderası'nı doğaseverlerin ve turistlerin hizmetine daha nitelikli olarak sunmuş olacağız" dedi.
20.08.2026Foto Galeri
Nemrut Kalderası 'milli park' ilan edildi
Nemrut Kalderası 'milli park' ilan edildiBitlis'in Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri sınırlarında yer alan Nemrut Kalderası, Cumhurbaşkanı Kararı ile milli park ilan edildi.
19.08.2026Foto Galeri
Dünya Mirası listesinde İstanbul umudu; en fazla aday Türkiye'den
Dünya Mirası listesinde İstanbul umudu; en fazla aday Türkiye'denUNESCO Dünya Miras Listesi'nde 22 eseri bulunan Türkiye, 2027 yılında Dünya Miras Komitesi'nin 49'uncu oturumuna ev sahipliği yapacak. İlk eseri 1985 yılında kabul edilen Türkiye, 'UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde ise 80 adayla dünyada ilk sırada bulunuyor. Şehir olarak da Antalya 9 eserle birinci sırada. İstanbul'daki oturumda, en az 2-3 adayın listeye girmesi hedefleniyor.
18.08.2026Gündem
Bakan Yumaklı: 81 ilde 'Aile Kampı'na 40 bin kişi katıldı
Bakan Yumaklı: 81 ilde 'Aile Kampı'na 40 bin kişi katıldıTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde düzenlenen 'Aile Kampı' etkinliğine yaklaşık 40 bin kişinin katıldığını söyledi. Yumaklı, son 24 yılda milli park sayısını 4 kat artışla 696’ya çıkardıklarını söyledi.
8.08.2026Politika
Munzur Vadisi Milli Parkı'ndaki yangın kontrol altına alındı
Munzur Vadisi Milli Parkı'ndaki yangın kontrol altına alındıTunceli'de Munzur Vadisi Milli Parkı'nda çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları sürerken, Vali Şefik Aygöl yangın alanında incelemelerde bulundu.
4.08.2026Gündem
Munzur Vadisi Milli Parkı'nda orman yangını
Munzur Vadisi Milli Parkı'nda orman yangınıTunceli'de, Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Venk bölgesinde çıkan orman yangınına ekiplerin müdahalesi sürüyor.
3.08.2026Gündem
Yedigöller'in eşsiz doğası dronla görüntülendi
Yedigöller'in eşsiz doğası dronla görüntülendiBolu'nun doğa harikası Yedigöller Milli Parkı’nda, orman ve göllerin bütünleşmesiyle oluşan güzellik dronla görüntülendi.
3.07.2026Foto Galeri
Nemrut Kalderası milli park oluyor
Nemrut Kalderası milli park oluyorBitlis'in Tatvan ilçesi sınırlarındaki, Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük krater gölü olma özelliğini taşıyan Nemrut Kalderası'nın 'milli park' ilan edilmesi için yürütülen çalışmalarda sona gelindi. Bitlis Valisi Ahmet Karakaya, gerekli süreçlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Birkaç hafta içerisinde ‘milli park’ ilanının Resmi Gazete'de yayımlanmasını bekliyoruz" dedi.
15.06.2026Foto Galeri
'Beyaz cennet' 2026'nın ilk 5 ayında 753 bin ziyaretçiyi ağırladı
'Beyaz cennet' 2026'nın ilk 5 ayında 753 bin ziyaretçiyi ağırladıKayak sezonunun yerini kamplara ve doğa yürüyüşlerine bıraktığı, Türkiye’nin önemli kış ve doğa turizm merkezlerinden Uludağ, 2026 yılının ilk 5 ayında 753 bin 162 yerli ve yabancı turisti ağırladı. Tatilcilerin ‘Beyaz cennet’ olarak tanımladığı Uludağ’da, 1 Ocak-1 Haziran tarihleri arasında Milli Park gişelerinden 162 bin 882 araç geçiş yaptı. 2025 yılına kıyasla ziyaretçi sayısında yüzde 38,2 oranında artış yaşanırken, araç sayısı ise yüzde 41,8 arttı.
15.06.2026Video
'Beyaz cennet' 2026'nın ilk 5 ayında 753 bin ziyaretçiyi ağırladı
'Beyaz cennet' 2026'nın ilk 5 ayında 753 bin ziyaretçiyi ağırladıKayak sezonunun yerini kamplara ve doğa yürüyüşlerine bıraktığı, Türkiye’nin önemli kış ve doğa turizm merkezlerinden Uludağ, 2026 yılının ilk 5 ayında 753 bin 162 yerli ve yabancı turisti ağırladı. Tatilcilerin ‘Beyaz cennet’ olarak tanımladığı Uludağ’da, 1 Ocak-1 Haziran tarihleri arasında Milli Park gişelerinden 162 bin 882 araç geçiş yaptı. 2025 yılına kıyasla ziyaretçi sayısında yüzde 38,2 oranında artış yaşanırken, araç sayısı ise yüzde 41,8 arttı.
15.06.2026Foto Galeri
Korunan alanlar Kurban Bayramı'na hazır
Korunan alanlar Kurban Bayramı'na hazırTarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü bünyesindeki korunan alanlar, Kurban Bayramı tatilinde doğayla iç içe vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler için hazır hale getirildi.
24.05.2026Gündem
Ankara'da ormanlara giriş yasaklandı
Ankara'da ormanlara giriş yasaklandıAnkara Valiliği, orman yangınlarının önlenmesine yönelik alınan tedbirler çerçevesinde 1 Haziran-30 Eylül arasında ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu.
22.05.2026Gündem
Küre Dağları Milli Parkı'nda bahar güzelliği
Küre Dağları Milli Parkı'nda bahar güzelliğiBartın ve Kastamonu il sınırları içinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı'nda ilkbaharla birlikte yeşeren ağaçlar güzel manzaralar oluşturdu. Milli park ve tampon zonunda yer alan köyler, seyir terası ve zipline alanı dronla görüntülendi.
9.05.2026Foto Galeri
Prof. Dr. Alaeddinoğlu: Yağan kar Cilo'daki buzul erimelerini önlemeyecek, özel yasa çıkarılmalı
Prof. Dr. Alaeddinoğlu: Yağan kar Cilo'daki buzul erimelerini önlemeyecek, özel yasa çıkarılmalıVAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Hakkari'nin 4 bin 135 rakımlı Cilo Dağları'ndaki 20 bin yıllık buzulların, küresel ısınma nedeniyle her geçen yıl eriyerek alan kaybettiğini, bu yıl düşen yağışın alan kaybına etki etmeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Alaeddinoğlu, "Kar yağışı bölgenin su bilançosu açısından çok ciddi katkı sunan, pozitif anlamda olumlu etkileyecek bir süreci destekler. Ancak, Cilo Dağları'ndaki buzulların, ömrünü uzatmaya, ya da olumlu etkilemeye bir katkısı olmaz. Buzulların korunması için de özel bir yasa çıkarılmalı ve buzulların daha fazla alan kaybetmemesi için de üzeri örtü ile kaplanmalı" dedi.
2.04.2026Video
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, Milli Parklar Kanun teklifi ile ilgili eleştirilere açıklama
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, Milli Parklar Kanun teklifi ile ilgili eleştirilere açıklamaTarım ve Orman Bakanlığı’ndan Milli Parklar Kanun teklifi ile ilgili eleştiriler üzerine açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında teklifin yeni bir yapılaşma izni getirmediği, korunan alanlardaki izin türlerinin daraltıldığı, ‘kamu yararı ve zaruret’ şartının korunduğu kaydedildi.
19.03.2026Politika
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Milli Parklar Kanunu'nda değişiklik teklifi kabul edildi
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Milli Parklar Kanunu'nda değişiklik teklifi kabul edildiTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, 'Milli Parklar Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' kabul edildi.
11.03.2026Politika
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Milli Parklar Kanunu Teklifi’nin ilk 5 maddesi kabul edildi
TBMM Genel Kurulu'nda, 'Milli Parklar Kanunu Teklifi’nin ilk 5 maddesi kabul edildiTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, 'Milli Parklar Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk 5 maddesi kabul edildi.
19.02.2026Politika
Sömestirde Uludağ’a tatilci akını; Milli Park gişelerinden 15 günde 47 bin araç geçiş yaptı
Sömestirde Uludağ’a tatilci akını; Milli Park gişelerinden 15 günde 47 bin araç geçiş yaptıTürkiye’nin önemli kış turizmi merkezlerinden Uludağ, sömestirde 230 bin tatilciyi ağırladı. 15 günlük tatil boyunca Milli Park gişelerinden 47 bin 467 araç geçiş yaptı.
7.02.2026Video
Sömestirde Uludağ’a tatilci akını; Milli Park gişelerinden 15 günde 47 bin araç geçiş yaptı
Sömestirde Uludağ’a tatilci akını; Milli Park gişelerinden 15 günde 47 bin araç geçiş yaptıTürkiye’nin önemli kış turizmi merkezlerinden Uludağ, sömestirde 230 bin tatilciyi ağırladı. 15 günlük tatil boyunca Milli Park gişelerinden 47 bin 467 araç geçiş yaptı.
7.02.2026Foto Galeri
GPS verileri incelendi; orkidelerde kaçak söküm alarmı
GPS verileri incelendi; orkidelerde kaçak söküm alarmıAntalya'da karasal orkidelerin yayılış alanları her yıl GPS koordinatlarıyla izlenirken, özellikle koruma altında olmayan bölgelerde yapılan kaçak sökümler biyolojik çeşitliliği tehdit ediyor. Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK) Projeler Sorumlusu Pınar Kınıklı, “GPS ile yaptığımız izlemelerde, bazı alanlarda 1 yıl sonra gittiğimizde türleri yerinde bulamıyoruz" dedi.
3.02.2026Gündem

Benzer Haber Etiketleri

milli parkDoğa KorumaMilli ParklarVan Deveboynu YarımadasıDoğal Güzellikler

Milli Park ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.