Obezite

Obezite

Son dakika obezite haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan obezite gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan obezite haber sayfamızda...

Obezite

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 834 obezite haberi bulunmuştur.
Sosyal medyada güzel görünme kaygısı çocuklarda yeme bozukluklarını tetikledi
Sosyal medyada güzel görünme kaygısı çocuklarda yeme bozukluklarını tetiklediPandemi döneminde sosyal medyayı daha sık kullanan çocuklarda, selfielerde daha güzel görünmek kaygısıyla, yeme bozukluğu görülmeye başladığı belirtildi. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof Dr. Serap Erdine, aşırı iştah kaybı yani anoreksiya nevroza hastalığının görülme sıklığında da büyük oranda artış yaşandığını belirtti. Prof. Dr. Erdine, ailelerin aşırı yeme veya aşırı iştah kaybı ile ortaya çıkan yeme bozukluklarını, 'Nasılsa normalleşmeyle beraber düzelir' diyerek ihmal etmemesi gerektiğini, gelişme çağındaki çocuklardaki beslenme bozukluklarının beyin gelişimini de etkilediğini vurgulayarak, uzman yardımına başvurmaları gerektiğini kaydetti.
22.06.2022Video
Sosyal medyada güzel görünme kaygısı çocuklarda yeme bozukluklarını tetikledi
Sosyal medyada güzel görünme kaygısı çocuklarda yeme bozukluklarını tetikledi Pandemi döneminde sosyal medyayı daha sık kullanan çocuklarda, selfielerde daha güzel görünmek kaygısıyla, yeme bozukluğu görülmeye başladığı belirtildi. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof Dr. Serap Erdine, aşırı iştah kaybı yani anoreksiya nevroza hastalığının görülme sıklığında da büyük oranda artış yaşandığını belirtti. Prof. Dr. Erdine, ailelerin aşırı yeme veya aşırı iştah kaybı ile ortaya çıkan yeme bozukluklarını, 'Nasılsa normalleşmeyle beraber düzelir' diyerek ihmal etmemesi gerektiğini, gelişme çağındaki çocuklardaki beslenme bozukluklarının beyin gelişimini de etkilediğini vurgulayarak, uzman yardımına başvurmaları gerektiğini kaydetti.
22.06.2022Sağlık-Yaşam
Aşırı terleme fiziksel rahatsızlıklara sebep olabilir
Aşırı terleme fiziksel rahatsızlıklara sebep olabilirVücudun ısı dengesini korumak için oluşan doğal bir durum olan terlemenin, bazı durumlarda kişinin günlük işlerini ve sosyal ilişkilerini etkileyerek yaşam kalitesini bozabildiğini belirten Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cemal Asım Kutlu, “Aşırı terleme probleminden dolayı kişiler el sıkışmaktan kaçınabilir, bir enstrüman çalarken ya da bir yazı yazarken zorlanabilirler. Bununla birlikte kıyafetlerini sürekli değiştirme ihtiyacı hissedip, sosyal ortamlarda kendilerini rahatsız hissedebilirler. Çoğu psikolojiyi etkileyen bu şikâyetlerin yanı sıra aşırı terleme, fiziksel bazı rahatsızlıklara da sebep olabilir” dedi.
16.06.2022Sağlık-Yaşam
Uzmanı uyarıyor: Çocuklarınıza yemekte tablet, telefon vermeyin
Uzmanı uyarıyor: Çocuklarınıza yemekte tablet, telefon vermeyinTüm dünyada artan çocuklarda obezite hakkında dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Diyetisyen Sena Çelik, çocuklara yemek yerken tablet ya da telefondan bir şeyler izletmenin yeme alışkanlığını bozabileceğini belirtti.
14.06.2022Sağlık-Yaşam
Dermatoloji Uzmanı Özeren: C vitamini içeren gıdalar cilt sağlığını destekliyor
Dermatoloji Uzmanı Özeren: C vitamini içeren gıdalar cilt sağlığını destekliyorTükettiğimiz gıdaların, saklanma koşullarının ve tüketim şekillerinin cilt sağlığını etkileyebileceğini belirten Dermatoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Mehmet Özeren, “Sebze ve meyvelerde bulunan antioksidanlar serbest radikallerin oluşturduğu hücre hasarını engelleyerek cilt sağlığımıza katkıda bulunur. Bu vitaminlerin başında C vitamini gelmektedir. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve daha birçok taze meyvede bol miktarda C vitamini bulunur” dedi.
14.06.2022Sağlık-Yaşam
9 Haziran Uluslararası NASH Günü'nde karaciğer yağlanması hakkında önemli uyarılar
9 Haziran Uluslararası NASH Günü'nde karaciğer yağlanması hakkında önemli uyarılar Alkole bağlı olmayan iltihaplı karaciğer yağlanması yani NASH, Türkiye’yi bekleyen gizli tehlike olarak adlandırılıyor. Çünkü kilo ve sağlıksız beslenme hastalığın en büyük sebebi ve Türkiye ise Avrupa’da obezitede en yüksek oranlara sahip ülke konumunda. Uzmanlar 9 Haziran Ulaslararası NASH Günü’nde uyardı: "Ülkemizde 20 milyon yağlı karaciğer hastası var ve bunların en az 2 milyonu ‘siroz’ riski taşıyan NASH hastası."
‘Anne adayları 3’üncü ve 5’inci aylardaki muayenelerini ihmal etmemeli’
‘Anne adayları 3’üncü ve 5’inci aylardaki muayenelerini ihmal etmemeli’Gebelik dönemi boyunca hatta gebelik planlarken dahi anne adayının ve bebeğin risk değerlendirmesinin yapılması için perinatolojik muayenelerin büyük önem taşıdığını belirten Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cihan Çetin, “Anne adaylarına özellikle 11-14. ve 20-22. hafta aralığındaki muayenelerini ihmal etmemelerini tavsiye ediyoruz” dedi.
Bilimsel Çalışma: Diyabet ilacı, obezite hastalarında önemli kilo kaybına yol açtı
Bilimsel Çalışma: Diyabet ilacı, obezite hastalarında önemli kilo kaybına yol açtıABD merkezli Yale Üniversitesi’nden bilim insanları liderliğinde gerçekleştirilen 72 haftalık bir bilimsel çalışmaya katılan aşırı kilolu kişiler, kendilerine verilen ve Tip 2 diyabet hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç sonrasında dikkate değer bir şekilde kilo verdi. İlacı kullanan denekler, vücut ağırlığının ortalama yüzde 16 ila 22,5’ini kaybetti.
Obezite uyku apnesinin hem sebebi hem sonucu
Obezite uyku apnesinin hem sebebi hem sonucuObezitenin en önemli sebep ve sonuçlarından birinin ‘uyku apnesi’ olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Seha Akduman, obez kişilerin yüzde 80’inde uyku apnesi olduğunu söyledi. Tedavi edilmediği taktirde hayati risk taşıyabilecek uyku apnesi için horlamanın çok önemli bir gösterge olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Akduman “Uyku apnesi olan kişilerin de yüzde 90’ında horlama şikayeti bulunur. Dolayısıyla özellikle obez ve kilolu kişilerde horlama dikkate alınması gereken bir işarettir” dedi.
Nemrut Krater Gölü'nde 'Avrupa Obezite Günü' etkinliği
Nemrut Krater Gölü'nde 'Avrupa Obezite Günü' etkinliğiBitlis Sağlık Müdürlüğü tarafından 'Avrupa Obezite Günü'ne dikkat çekmek amacıyla Nemrut Krater Gölü’nde yürüyüş etkinliği düzenlendi.
31.05.2022Gündem
Prof. Dr. Örün: Emziren annede kanser riski azdır
Prof. Dr. Örün: Emziren annede kanser riski azdırÇOCUK Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emel Örün, anne sütünün bebek ve anne için önemine değinerek, "Anne sütü ile beslenen bebekler mama ile beslenen bebeklere göre bazı hastalıklara daha az yakalanma riski taşır. Emziren annede yumurtalık kanseri, meme kanseri riski azdır. Emzirmek anneyi kemik erimesinden korur" dedi.
30.05.2022Sağlık-Yaşam
'Dijital obeziteye karşı dijital diyet yapmalıyız'
'Dijital obeziteye karşı dijital diyet yapmalıyız'Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Dilci, "Dijitalleşmenin getirdiği içerik ve bilgi bombardımanına bağlı olarak insanlarımız normal hayatın gerçeklerinden uzaklaşmakta, abartılı bir şekilde dijital nesnelerle temas alışkanlığı kazanmış durumdadır. Bu da her şeyde olduğu gibi dijital sağlık adına ve yaşam kültürü adına sıkıntı oluşturacağı için artık 'dijital diyet' zamanı demeliyiz" dedi.
23.05.2022Video
Kanserden obeziteye, 200'den fazla hastalığın nedeni hormonlar, Avrupa Parlamentosu'nun gündeminde
Kanserden obeziteye, 200'den fazla hastalığın nedeni hormonlar, Avrupa Parlamentosu'nun gündemindeİtalya'nın Milano kentinde 21-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Endokrinoloji Kongresi'nde, (ECE 2022) hormonların neden olduğu yüzlerce kronik hastalığa dikkat çekilerek dünyada ilk kez 23 Mayıs tarihi, "Avrupa Hormon Günü" olarak ilan edildi. Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Dr. Ewa Kopacz, kongreye video konuşması ile katılarak hormonlara bağlı hastalıkların politikacıların gündemine alınacağını söyledi. Avrupa Endokrinoloji Derneği Üyesi Okan Bülent Yıldız hormonların kanserden diyabete, kısırlıktan kalp hastalıklarına, 200'den fazla hastalığın asıl nedeni olduğuna işaret etti. Yıldız, Türkiye'nin bugün Avrupa Birliği'ne girse, obezite oranı ile birinci sıraya yerleşeceğini vurgulayarak "Obeziteye Tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları eşlik ediyorsa kişinin ömründen 5 ila 20 yıl götürüyor. Çocuklarda da obezite artıyor. Bir çocuk 18 yaşına kadar ömrünün 2,5 yılını TV karşısında geçiriyor. Bu oran okul süresinden bile yüksek" dedi.
23.05.2022Video
'Dijital obeziteye karşı dijital diyet yapmalıyız'
'Dijital obeziteye karşı dijital diyet yapmalıyız'DijitalBağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Dilci, "Dijitalleşmenin getirdiği içerik ve bilgi bombardımanına bağlı olarak insanlarımız normal hayatın gerçeklerinden uzaklaşmakta, abartılı bir şekilde dijital nesnelerle temas alışkanlığı kazanmış durumdadır. Bu da her şeyde olduğu gibi dijital sağlık adına ve yaşam kültürü adına sıkıntı oluşturacağı için artık 'dijital diyet' zamanı demeliyiz" dedi.
23.05.2022Sağlık-Yaşam
Kanserden obeziteye, 200'den fazla hastalığın nedeni hormonlar, Avrupa Parlamentosu'nun gündeminde
Kanserden obeziteye, 200'den fazla hastalığın nedeni hormonlar, Avrupa Parlamentosu'nun gündemindeİtalya'nın Milano kentinde 21-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Endokrinoloji Kongresi'nde, (ECE 2022) hormonların neden olduğu yüzlerce kronik hastalığa dikkat çekilerek dünyada ilk kez 23 Mayıs tarihi, "Avrupa Hormon Günü" olarak ilan edildi. Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Dr. Ewa Kopacz, kongreye video konuşması ile katılarak hormonlara bağlı hastalıkların politikacıların gündemine alınacağını söyledi. Avrupa Endokrinoloji Derneği Üyesi Okan Bülent Yıldız hormonların kanserden diyabete, kısırlıktan kalp hastalıklarına, 200'den fazla hastalığın asıl nedeni olduğuna işaret etti. Yıldız, Türkiye'nin bugün Avrupa Birliği'ne girse, obezite oranı ile birinci sıraya yerleşeceğini vurgulayarak "Obeziteye Tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları eşlik ediyorsa kişinin ömründen 5 ila 20 yıl götürüyor. Çocuklarda da obezite artıyor. Bir çocuk 18 yaşına kadar ömrünün 2,5 yılını TV karşısında geçiriyor. Bu oran okul süresinden bile yüksek" dedi.
23.05.2022Sağlık-Yaşam
‘Kalp hastaları sıcak havalarda sıvı dengesine dikkat etmeli’
‘Kalp hastaları sıcak havalarda sıvı dengesine dikkat etmeli’Yazın havaların ısınması sonucunda yaşanabilecek sıvı kayıpları ve uygunsuz egzersiz biçimlerinin özellikle risk faktörü olan kişilerde kalp hastalıklarını tetikleyebileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cengiz Başar, “Kronik kalp hastalarının, geçmişte kalp krizi geçirenlerin ya da kalp yetersizliği olanların yaz aylarında sıvı dengesine ve egzersiz planlarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir” dedi.
19.05.2022Sağlık-Yaşam
Obez hastayı vinçle taşıdılar
Obez hastayı vinçle taşıdılarİzmit'te hastanedeki tedavisinin ardından evine dönen yaklaşık 200 kilo ağırlığındaki hasta, birinci kattaki evine vinçle taşındı.
17.05.2022Gündem
Uzmanı uyardı: Çocuklarda hipertansiyon belirtilerine dikkat edilmeli
Uzmanı uyardı: Çocuklarda hipertansiyon belirtilerine dikkat edilmeliHipertansiyon hastalığının çocukluk döneminde ortaya çıkabildiğini belirten Çocuk Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Duygu Övünç Hacıhamdioğlu, “Geceleri uyanıp idrara gitmek, uç organlarda (el, ayak gibi) soğukluk, yürüme sırasında kalça ya da bacaktaki bir ağrıdan dolayı aksama, çarpıntı, terleme, ateş basması hissi gibi belirtiler hipertansiyona bağlı yakınmalar olabilir. 3 yaşını doldurmuş tüm çocuklara sağlık kontrolleri sırasında tansiyon ölçümü de yapılması çok önemlidir” dedi.
16.05.2022Sağlık-Yaşam
Konya'da maraton heyecanı yaşandı
Konya'da maraton heyecanı yaşandıKonya'da 22 ülkeden 2 bin 200 sporcunun katılımıyla 'Konya Yarı Maratonu' koşusu düzenlendi. Yarı maratonun ardından binlerce kişi halk koşusuna katıldı.
15.05.2022Spor
Bakan Özer, Dijital Obezite temalı 5’inci Uluslararası Eğitim Forumu'na katıldı
Bakan Özer, Dijital Obezite temalı 5’inci Uluslararası Eğitim Forumu'na katıldıMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından düzenlenen dijital obezite konulu 5'inci Uluslararası Eğitim Forumu'nda, "Salgının başlamasıyla tüm sektörler çok derinden etkilendi ve bu derinden etkilenmeyle birlikte yeni cevaplar üretmek için çalıştı. Sosyoloji değişti, ilişki tarzları değişti. Bu süreçten en fazla etkilenen eğitim sektörü oldu" dedi.
14.05.2022Eğitim
Emine Erdoğan: Türkiye'nin GETAT uygulamalarında dünya için bir cazibe merkezi olacağına eminim
Emine Erdoğan: Türkiye'nin GETAT uygulamalarında dünya için bir cazibe merkezi olacağına eminimBursa'da 'İntegratif ve Anadolu Tıbbı Kongresi'nin açılış programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Tüm dünyada, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, son derece talep görür hale geldi. Çünkü bu metot, insanı ruh ve beden bütünlüğü çerçevesinde değerlendiriyor. Koruyucu hekimliği esas alıyor. Ancak, GETAT uygulamalarının bilimsel ve akademik zeminde yürütülmesi son derece önemli. Ülkemizin bu anlamda potansiyeli ve mirası var. Türkiye'nin GETAT uygulamalarında önde gelen ülkelerden biri ve tüm dünya için cazibe merkezi olacağına eminim" dedi.
13.05.2022Gündem
Obezite ameliyatı olan yakın arkadaşlar birbirinin refakatçisi oldu
Obezite ameliyatı olan yakın arkadaşlar birbirinin refakatçisi olduİstanbul’da bankacı olarak çalışan iki yakın arkadaş 45 yaşındaki Nurdan Şentürk ve Ayça Bazan peş peşe obezite ameliyatı olarak sağlıklarına kavuştular. Ameliyatları sonrası 100 günde 25’er kilo veren arkadaşlar, hastanede aynı odada kalarak birbirlerinin refakatçisi de oldular. 
11.05.2022Sağlık-Yaşam
DSÖ raporu: Avrupa’da her üç kişiden ikisi obez
DSÖ raporu: Avrupa’da her üç kişiden ikisi obez Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisinin dün yayınladığı raporla obezite oranlarının, Avrupa genelinde "salgın" boyutlarına ulaştığını ve hala yükselmeye devam ettiğini açıkladı. Raporda, Avrupa’daki yetişkinlerin üçte ikisinin (yüzde 59) ya aşırı kilolu ya da obez olduğu vurgulandı. Sağlıksız gıdaların çocuklara dijital olarak pazarlanması ve çevrimiçi oyunların yaygınlaşmasının obezite artışını tetikleyen nedenler arasında olduğu belirtildi.
4.05.2022Dünya
Uzmanları uyardı: Ramazan sonrası beslenmeye dikkat
Uzmanları uyardı: Ramazan sonrası beslenmeye dikkatMedicana Çamlıca Hastanesi uzmanları, Şeker Bayramı’nda dikkatsiz ve kontrolsüz beslenmenin, özellikle şeker, obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, böbrek yetmezliği, reflü gibi hastalıkları olan kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.
27.04.2022Sağlık-Yaşam
Doç. Dr. Ali Solmaz: Yutulabilir mide balonu tekniğiyle obeziteden kurtulmak mümkün
Doç. Dr. Ali Solmaz: Yutulabilir mide balonu tekniğiyle obeziteden kurtulmak mümkünObezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık görülen hastalıklardan biri olmaya başladı. Sadece dış görünüşü değil sağlığı da olumsuz etkileyen bu hastalıktan kurtulmanın pek çok yöntemi var. Ameliyat olmak istemeyen hastaların yutulabilir mide balonu yöntemini tercih ettiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ali Solmaz, “Mide balonları, midede 6-12 ay gibi uzun bir süre kalabilmektedir. Bu sürede sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığını edinmek daha kolay bir hale gelmektedir” dedi.
27.04.2022Sağlık-Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

obezitesağlıkçocukdijital obezitebeslenme

Obezite ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.