Oran

Oran

Son dakika oran haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan oran gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan oran haber sayfamızda...

Oran

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.485 oran haberi bulunmuştur.
Yüzde 79,8: Düşen doğurganlık oranına karşı hükümet yeni politikalar geliştirmeli
Yüzde 79,8: Düşen doğurganlık oranına karşı hükümet yeni politikalar geliştirmeli Areda Survey araştırma şirketinin, Türkiye genelinde 2 bin 503 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre katılımcıların yüzde 79,8’i son yıllarda düşen doğurganlık oranıyla başa çıkmak için hükümetin yeni politikalar geliştirmesi gerektiğini düşünüyor. Bu talebi en yüksek sesle dile getiren katılımcıların yaş grubuna bakıldığında yüzde 85,7 ile 18-34 yaş aralığı dikkar çekiyor. Katılımcıların yüzde 52,6’sı çalışan kadınların doğum sonrası annelik izninin bir yıla kadar uzamasının, düşen doğurganlık oranına olumlu yönde etkileyeceği kanaatinde. Araştırmanın dikkat çeken detaylarından biri ise kadınların yüzde 51,3’ünün bu fikre katılmıyor olması.
25.06.2024 Gündem
Misli'den A Milli Takım'ın Portekiz maçına özel yüksek oran
Misli'den A Milli Takım'ın Portekiz maçına özel yüksek oran Futbolun keyfini doyasıya yaşadığımız Avrupa Futbol Şampiyonası birbirinden heyecanlı maçlarla devam ediyor. EURO 2024’te F Grubu’nda mücadele eden Türkiye de turnuvadaki ikinci maçında bugün saat 19.00’da Portekiz ile kozlarını paylaşacak. Karşılaşmaya Dortmund şehrindeki Signal Iduna Park ev sahipliği yapacak. Zorlu mücadeleyi Almanya Futbol Federasyonu'ndan Felix Zwayer yönetecek.
22.06.2024 Spor
Hepsiburada 2024'ün ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı
Hepsiburada 2024'ün ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı Nasdaq'ta işlem gören Hepsiburada, 2024 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Hepsiburada'nın toplam satış hacmi 2024 yılının ilk çeyreğinde 35,2 milyar liraya ulaştı ve yüzde 120 oranındaki büyüme beklentisini aşarak bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 137,8 oranında büyüdü. Enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi ise geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 42,5 artarak 36,3 milyar lira olarak gerçekleşti.
14.06.2024 Ekonomi
“Kırmızı eti sık tüketmek inme ve kalp krizi riskini artırabilir"
“Kırmızı eti sık tüketmek inme ve kalp krizi riskini artırabilir" Kurban bayramında etin aşırı tüketilmemesi gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Doğaç Okşen, “Kırmızı etin bağırsak bakterileri ile etkileşimi sonrası trimetilamin N-oksit (TMNO) denilen bir yan ürün ortaya çıkmaktadır. TMNO, damar duvarlarına kolesterol birikimini artırır ve pıhtılaşma hücrelerini teşvik ederek inme, kalp krizi gibi risklerde artışa yol açar. Kırmızı eti aşırı tüketmek, vücutta inflamasyon (yangı) artışına yol açar ve böylece kalp damarlarında plak birikimi hızlanır ve birikmiş plakların pıhtılaşma riskinde artış görülür" dedi.
14.06.2024 Sağlık-Yaşam
İLKE Vakfı’nın hazırladığı ‘Eğitim İzleme Raporu 2023’ ve ‘Okul Öncesi Eğitim Raporu' yayımlandı
İLKE Vakfı’nın hazırladığı ‘Eğitim İzleme Raporu 2023’ ve ‘Okul Öncesi Eğitim Raporu' yayımlandı İLKE Vakfı EPAM tarafından hazırlanan Eğitim İzleme Raporu 2023 ve Okul Öncesi Eğitim raporu yayımlandı. Okul Öncesi Eğitim raporunda, okul öncesi eğitimin tarihsel gelişimi, kriz durumlarında okul öncesi eğitim, alanın etkin aktörleri, göçmen çocukların eğitime katılımı gibi birçok konu analiz edildi. Raporun editörü Doç. Dr. İsa Kaya, “Raporumuzu Türkiye’nin bütününü etkileyen, özellikle pandemi ve deprem bağlamında son 20 yıldaki gelişmeler ışığında hazırlamaya çalıştık. Rapora birbirinden değerli yaklaşık 10 üniversiteden 12-13 akademisyenin katkısı oldu. Raporumuzda sahadaki temel problemler, dünyayla karşılaştırılması, tarihsel gelişimi gibi konulara yer verdik” diye konuştu.
13.06.2024 Kurumsal
Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 71,4’ü Kurban Bayramı’nı evinde karşılayacak
Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 71,4’ü Kurban Bayramı’nı evinde karşılayacak Areda Survey araştırma şirketinin Türkiye genelinde 2 bin 503 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 71,4’ü Kurban Bayramı’nı evinde karşılayacak. Yüzde 24,3’ü aile veya akraba ziyaretine gitmeyi planlarken, tatile gideceğini belirtenler ise yüzde 4,2. Kadınların yüzde 3’ü tatil planını yurt dışından, erkeklerin ise yüzde 3,7’si yurt içinden yana yapıyor. Bayramda tatile gideceğini belirtenlerde en yüksek oran yüzde 6,9 ile 35-54 yaş aralığındaki katılımcılara ait.
13.06.2024 Kültür&Sanat
İBB Meclisi’nde İSPARK, İSBİKE ve öğrenci yurtlarına zam yapıldı
İBB Meclisi’nde İSPARK, İSBİKE ve öğrenci yurtlarına zam yapıldı İBB Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantılarının 3’ncüsü gerçekleştirildi. İBB Meclisi Tarife Komisyonu tarafından hazırlanan raporlarx mecliste oy çokluğu ile kabul edilirken, AK Parti grubu raporlara yönelik ret oyu kullandı. Belediye hizmetlerine dair birçok farklı alanda; İSPARK otopark ücretlerinde yüzde 35, İBB’nin bisiklet kiralama uygulaması olan ‘İSBİKE’da yüzde 100, öğrenci yurtlarında aylık bazda yüzde 50 zam yapıldı. İBB Meclisi Tarife Komisyonu üyesi AK Parti’li Tülay Kalav dosya ile ilgili, "Seçim döneminde yapılan borçları kapatmak ve sıfır bütçeli İBB’nin seçim maliyetini İstanbul halkına yüklemek amaçlı olduğunu bizler görmekteyiz." dedi. İBB Meclisi Tarife Komisyonu Başkanı CHP’li Fatih Üstünbaş ise, "Bunlar keyfi artışlar değildir, ülkenin maalesef bizi zorladığı ekonomik sıkıntıların, bizlere yüklediği girdi ve maliyetlerin karşılığını bir nebzede olsa ayarlamak, revize etmek zorundayız." ifadelerini kullandı.
12.06.2024 Gündem
Bakan Bolat: İİT ülkeleri arasındaki ticaretin yüzde 25’e çıkarılması gündemde
Bakan Bolat: İİT ülkeleri arasındaki ticaretin yüzde 25’e çıkarılması gündemde Ticaret Müzakereleri Komitesi 3’üncü Bakanlar Toplantısı'nın kapanışında konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Son 5 yılda İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler arasındaki ticareti, onların toplam ticaretleri içindeki payı yüzde 20 civarındadır. Oysa dünya nüfusunun dörtte birini teşkil eden bu ülkelerimiz için söz konusu bu oran potansiyelin çok altında kalmaktadır. İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri arasındaki ticaretin 2025 yılı itibariyle yüzde 25’e çıkarılması uzun zamandır gündemde yer almaktadır" dedi.
11.06.2024 Politika
"Tükenmişliğe çare görülme ve duyulma"
"Tükenmişliğe çare görülme ve duyulma" Tükenmişlik sendromuna ilişkin bilgi veren Klinik Psikolog, Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, tükenmişlik sendromunda umutsuzluk ve depresif özelliklerin görülebileceğine işaret ederek “Tükenmişlik en fazla gösterilen çabanın kimsenin umurunda olmadığı, değersizleştirildiği koşullarda ortaya çıkan bir durum. Bu nedenle kişinin kendi ‘görülme’ ihtiyacının, motive edilme ihtiyacının farkında olması çok önemli. Burada en önemli nokta ‘görülmek-duyulmak’ diyebilirim” dedi.
10.06.2024 Sağlık-Yaşam
TÜİK: İşsizlik oranı 0,1 puan azaldı
TÜİK: İşsizlik oranı 0,1 puan azaldı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işsizlik oranının nisan ayında bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.
10.06.2024 Ekonomi
Bakan Özhaseki: Çevreyle ilgili projelerimizi yavaş yavaş gerçekleştireceğiz
Bakan Özhaseki: Çevreyle ilgili projelerimizi yavaş yavaş gerçekleştireceğiz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Birkaç gün içerisinde Adıyaman tarafından başlayarak deprem bölgelerini gezeceğiz. Çevreyle ilgili o kadar çok projemiz var ki bunları da yavaş yavaş gerçekleştirmiş olacağız" dedi.
6.06.2024 Gündem
İş liderleri, insan kaynaklarındaki ileri teknolojileri SAP HR Connect etkinliğinde konuştu
İş liderleri, insan kaynaklarındaki ileri teknolojileri SAP HR Connect etkinliğinde konuştu SAP, insan kaynakları süreçlerindeki yeni trendleri ve yapay zekanın iş dünyasına etkilerini değerlendirmek için İK yöneticileri, uzmanları, sektör profesyonelleri ve iş ortaklarıyla HR Connect etkinliğinde bir araya geldi. Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen etkinlikte, çalışan deneyimini ve yetkinliklerini yapay zeka ve ileri teknolojiyle birlikte iyileştirmenin ve geliştirmenin yolları değerlendirildi.
6.06.2024 Ekonomi
1’inci Gayrimenkul Zirvesi Ankara’da gerçekleştirildi
1’inci Gayrimenkul Zirvesi Ankara’da gerçekleştirildi Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nin (GYODER) ‘1’inci Ankara Gayrimenkul Zirvesi’, View Yapı’nın ev sahipliğinde gerçekleşti. View Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmran Bozdoğan, “Gayrimenkule gerçekten bir çarpan etkisi yaratarak daha hızlı çözümler bulunacağı, bu daralmayla birlikte inşaat sektörünün ve gayrimenkul sektörünün de içinde bulunduğu soruları bizzat dinleyerek bunlarında geliştirilmesi ve bertaraf edilmesi noktasında daha hızlı aksiyonlar alınacağına inanıyoruz. O yüzden gayrimenkul zirvesini önemsiyoruz” dedi.
6.06.2024 Ekonomi
Cevdet Yılmaz: Mali yapısı güçlü bir KKTC milli davamızdır
Cevdet Yılmaz: Mali yapısı güçlü bir KKTC milli davamızdır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Kıbrıs Türkü'nün hürriyeti ve güvenliği nasıl milli davamız ise üreten, büyüyen, müreffeh, mali yapısı güçlü bir KKTC de milli davamızdır. Bölgede istikrar ortamının sağlanması ne kadar önemliyse; KKTC'de yatırım ortamının iyileşmesi, yapısal reformların süratle yasalaşması da o kadar önemlidir" dedi.
5.06.2024 Politika
Araştırma: Türk halkının yüzde 47,9’u sokak hayvanlarını tehlikeli buluyor
Araştırma: Türk halkının yüzde 47,9’u sokak hayvanlarını tehlikeli buluyor Areda Survey araştırma şirketi, güncel Sokak Hayvanları Araştırması’nı yayınladı. Türkiye genelinde 2.275 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 47,9’u sokak hayvanlarını tehlikeli buluyor. Araştırmanın 2022 verilerine bakıldığında bu oranın 2 yıl önceye göre yüzde 6,6 oranında arttığı gözlemleniyor. Toplumun yüzde 42,4’ü saldırgan köpeklerin barınaklara bırakılması gerektiğini belirtirken yüzde 25,7’si saldırgan köpeklerin uyutulması gerektiğini savunuyor. Araştırmaya göre halkın 74,8’i sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gerektiğini düşünüyor. Barınaktan köpek sahiplenmeyi düşünenler yüzde 32,3 iken sahiplenmeyi düşünmeyenlerin oranı yüzde 51,6 olarak tespit ediliyor. Yüzde 16,1’i ise kararsız olduğunu belirtiyor.
5.06.2024 Ekonomi
'Tahtalı Barajı'nda su seviyesi yağmur sezonu olan kasım ayına kadar yüzde 10'un altına düşebilir'
'Tahtalı Barajı'nda su seviyesi yağmur sezonu olan kasım ayına kadar yüzde 10'un altına düşebilir' Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, İzmir'e içme suyunun büyük bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı'nda geçen yıl yüzde 40,21 olan su seviyesinin yüzde 28,74 seviyesine kadar düştüğüne dikkati çekti. Yağmur sezonu olan kasım ayına kadar bu seviyenin yüzde 10'ların altına düşmesini öngördüğünü belirten Prof. Dr. Yaşar, "Bu İzmir için çok tehlikeli bir durum" dedi.
4.06.2024 Video
"Çocuklarda ekran süresinin uzaması miyopiyi artırmaktadır"
"Çocuklarda ekran süresinin uzaması miyopiyi artırmaktadır" Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Yülek, yaklaşan yaz tatili öncesi çocuklar için ekran süresinin belirli sınırlar içerisinde olması gerektiğini söyleyerek, uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Yülek, “Çocuklarda yakın aktivite ve dijital ekrana uzun süre bakma miyopiyi önemli oranda arttırmaktadır. Çocuklarda yüzde 30’larda, erişkinlerde de yüzde 20 oranlarında yakın aktiviteyle beraber miyopi artışı görülebilmektedir. Belli bir düzeyi aştıktan sonra miyop hastalarda, glokom, retina dekolmanı, görme kaybı gibi ciddi komplikasyonlar söz konusu” dedi.
4.06.2024 Video
"Çocuklarda ekran süresinin uzaması miyopiyi artırmaktadır"
"Çocuklarda ekran süresinin uzaması miyopiyi artırmaktadır" Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Yülek, yaklaşan yaz tatili öncesi çocuklar için ekran süresinin belirli sınırlar içerisinde olması gerektiğini söyleyerek, uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Yülek, “Çocuklarda yakın aktivite ve dijital ekrana uzun süre bakma miyopiyi önemli oranda arttırmaktadır. Çocuklarda yüzde 30’larda, erişkinlerde de yüzde 20 oranlarında yakın aktiviteyle beraber miyopi artışı görülebilmektedir. Belli bir düzeyi aştıktan sonra miyop hastalarda, glokom, retina dekolmanı, görme kaybı gibi ciddi komplikasyonlar söz konusu” dedi.
4.06.2024 Sağlık-Yaşam
İş Bankası BES teminatlı ihtiyaç kredisi veriyor
İş Bankası BES teminatlı ihtiyaç kredisi veriyor Türkiye İş Bankası, müşterilerine Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) tasarruflarını teminat göstererek avantajlı oran ve farklı vade seçenekleriyle ihtiyaç kredisi kullanma imkânı sunduğunu duyurdu.
4.06.2024 Ekonomi
Araştırma: Türkiye'de insanların yüzde 58,7'si mutsuz
Araştırma: Türkiye'de insanların yüzde 58,7'si mutsuz Araştırma şirketi Areda Survey, Türkiye genelinde 3 bin 101 kişinin katılımıyla mutluluk araştırması yaptı. Buna göre araştırmaya katılanların yüzde 58,7'si mutsuz olduğunu belirtti. 10 yıl sonraki halleri sorulduğunda ise yüzde 34,7'si karamsar olduğunu söyledi. Türkiye'nin geleceğine dair pek bir şeyin değişmeyeceğini düşünenlerin oranı yüzde 17,9 geçen yıla göre yüzde 7,7 arttığı görüldü. Dünyanın geleceğini kötü görenlerin oranı ise yüzde 86'ya yükseldi.
31.05.2024 Kurumsal
TÜİK: Türkiye ekonomisi yüzde 5,7 büyüdü
TÜİK: Türkiye ekonomisi yüzde 5,7 büyüdü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yılın birinci çeyreğinde (Ocak-Mart 2024) yüzde 5,7 arttığını açıkladı. Böylece Türkiye ekonomisi, birinci çeyrekte yüzde 5,7 oranında büyüme kaydetmiş oldu.
31.05.2024 Ekonomi
25 yaş ve üzeri nüfusta yükseköğretim mezunu oranı yüzde 24,6'ya yükseldi
25 yaş ve üzeri nüfusta yükseköğretim mezunu oranı yüzde 24,6'ya yükseldi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 25 yaş ve üzeri nüfusta yükseköğretim mezunu oranının 2023 yılında yüzde 24,6'ya, ortaöğretim ve üzeri eğitim seviyelerinden mezun olanların oranının ise yüzde 48,3'e yükseldiğini açıkladı.
30.05.2024 Eğitim
Bakan Şimşek: Eylül’de 40’lı rakamları görebiliriz
Bakan Şimşek: Eylül’de 40’lı rakamları görebiliriz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Beşiktaş'ta Maliye Hesap Uzmanları Vakfı (HUV) tarafından düzenlenen Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı programında konuştu. Şimşek, "Şu anda biz dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz. Evet, başlangıçta baz etkisi nedeniyle hızlı bir şekilde enflasyon inecek. Eylül'de inanıyorum ki Merkez Bankamızın sunduğu perspektife göre 40’lı rakamları görebiliriz." dedi. Şimşek konuşmasının devamında, "Merkez Bankamız ihtiyaç duyarsa biz Hazine Maliye olarak gerektiğinde ihtiyacımızın da ötesinde likiditeyi çekmek için borçlanacağız ve Merkez Bankası'nın rezervleri bugün açıklanacak. Çok büyük ihtimalle yakında swap hariç, pozitif bütün swaplar hariç pozitif rezerv noktasında olacağız. Yakınız, çok yakınız. Ben açıklanmayan rakamları genelde paylaşmıyorum. Zaten bilenler günübirlik bilançodan çıkartabilirler ama şunu açık bir şekilde söyleyeyim; rezervle ilgili kaygılar önemli ölçüde Türkiye'nin gündem maddesi olmaktan çıkacak ama biz, yolculuğumuzun daha başındayız." ifadelerini kullandı.
29.05.2024 Video
Bakan Şimşek: Eylülde 40’lı rakamları görebiliriz
Bakan Şimşek: Eylülde 40’lı rakamları görebiliriz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Beşiktaş'ta Maliye Hesap Uzmanları Vakfı (HUV) tarafından düzenlenen Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı programında konuştu. Şimşek, "Şu anda biz dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz. Evet, başlangıçta baz etkisi nedeniyle hızlı bir şekilde enflasyon inecek. Eylül'de inanıyorum ki Merkez Bankamızın sunduğu perspektife göre 40’lı rakamları görebiliriz." dedi. Şimşek konuşmasının devamında, "Merkez Bankamız ihtiyaç duyarsa biz Hazine Maliye olarak gerektiğinde ihtiyacımızın da ötesinde likiditeyi çekmek için borçlanacağız ve Merkez Bankası'nın rezervleri bugün açıklanacak. Çok büyük ihtimalle yakında swap hariç, pozitif bütün swaplar hariç pozitif rezerv noktasında olacağız. Yakınız, çok yakınız. Ben açıklanmayan rakamları genelde paylaşmıyorum. Zaten bilenler günübirlik bilançodan çıkartabilirler ama şunu açık bir şekilde söyleyeyim; rezervle ilgili kaygılar önemli ölçüde Türkiye'nin gündem maddesi olmaktan çıkacak ama biz, yolculuğumuzun daha başındayız." ifadelerini kullandı.
29.05.2024 Ekonomi
iddaa.com’un yeni reklam filmlerine Altın Effie ödülü
iddaa.com’un yeni reklam filmlerine Altın Effie ödülü iddaa.com’un Kral Oran’la daha çok kazandığını herkesten saklayan Lütfi’nin yakalandığında yaşadığı zor anları konu alan üç filmlik reklam kampanyası Altın Effie Ödülü’nün sahibi oldu.
29.05.2024 Kurumsal

Benzer Haber Etiketleri

araştırma bayram tüik mcdonalds ankara

Oran ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.