Otizm

Otizm

Son dakika otizm haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan otizm gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan otizm haber sayfamızda...

Otizm

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 368 otizm haberi bulunmuştur.
THY'den farkındalık projesi 'ayçiçeği yaka kartı' uygulaması
THY'den farkındalık projesi 'ayçiçeği yaka kartı' uygulamasıTÜRK Hava Yolları (THY) engelsiz seyahat uygulaması projesi kapsamında uygulamaya başladığı ayçiçeği yaka kartı engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı misafirlerinin seyahatleri daha kolay hale gelecek.
6.08.2022Ekonomi
Elazığ’da polisler, görme engelli ve otizmli çocukların hayalini gerçekleştirdi
Elazığ’da polisler, görme engelli ve otizmli çocukların hayalini gerçekleştirdiElazığ'da Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nün sosyal medyadan etkinliklerini takip eden görme engelli Berat Açar ve otizmli Muhammed Salih Kocaman, ekiplerin faaliyetlerine katılmak istedi. Ekipler, Açar ve Kocaman'ı evinden alıp, emniyete götürerek faaliyetlerini anlattı.
5.08.2022Gündem
Tekirdağ'da 'Otizme mavi ışık yak' Plaj Voleybolu Halk Turnuvası
Tekirdağ'da 'Otizme mavi ışık yak' Plaj Voleybolu Halk TurnuvasıTekirdağ'ın Marmaraeğlisi ilçesinde belediye tarafından 'Otizme mavi ışık yak' sloganıyla Uluslararası Plaj Voleybolu Halk Turnuvası düzenlendi.
31.07.2022Foto Galeri
İstanbul’da yüzücüler, otizm farkındalığı için 5 kilometre kulaç attı
İstanbul’da yüzücüler, otizm farkındalığı için 5 kilometre kulaç attıİstanbul’un farklı noktalarından Tuzla’ya gelen 20 yüzücü, Otizm ve Down Sendromu farkındalığı oluşturmak için Tuzla Belediyesi Palmiye Sosyal Tesisleri’nin önünden ‘Hayırsız Ada’ olarak bilinen ve Tuzla sahile 2,5 kilometre uzakta bulunan adaya yüzdü. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın organizasyonunda gerçekleşen farkındalık çalışmasında yüzücüler, 2 saat boyunca kulaç attı.
25.07.2022Gündem
Otizmli öğrenciler hem eğitim alıyor hem müzik ziyafeti sunuyor
Otizmli öğrenciler hem eğitim alıyor hem müzik ziyafeti sunuyorTürkiye'nin farklı kentlerinden aileleriyle birlikte gelen otizmli 15 öğrenci, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Devlet Konservatuvarı'nda düzenlenen 2. Otizm ve Müzik Yaz Okulu'na katıldı. Bir hafta devam edecek yaz okulunda otizmli öğrencilere, 15 eğitmen tarafından çalgı, ses, dans, koro, ritim ve solfej eğitimi veriliyor. Öğrenciler aldıkları atölye eğitimleriyle her günün sonunda piyano, keman, kanun, ud, çello, akordiyon, flüt çalarak mini konserler veriyor.
22.07.2022Gündem
Özel Sporcular Para Masa Tenisi Kadın Milli Takımı, Avrupa Şampiyonu oldu
Özel Sporcular Para Masa Tenisi Kadın Milli Takımı, Avrupa Şampiyonu olduPolonya’nın Krakow şehrinde devam eden Virtüs Avrupa Yaz Oyunları'nda mücadele eden Özel Sporcular Para Masa Tenisi Kadın Milli Takımı, Fransa’yı 3-0 yenerek tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu ve altın madalyayı kazandı.
20.07.2022Spor
Samsun'da otizmli Emine, 7 gündür kayıp
Samsun'da otizmli Emine, 7 gündür kayıpSamsun'un Çarşamba ilçesinde, otizmli Emine Ayhan'dan (10) 7 gündür haber alınamıyor. Küçük kız için Yeşilırmak havzasında helikopter destekli arama çalışması yürütülüyor. Yeşilırmak kenarında küçük kıza ait tişört bulunduğu belirtildi.
14.07.2022Video
Profesörden otizmli çocuklarını eğitimden uzak tutan ailelere: Bilime güvenmeliyiz
Profesörden otizmli çocuklarını eğitimden uzak tutan ailelere: Bilime güvenmeliyizDiyarbakır'da, otizmli ailelerle buluşan İstanbul Biruni Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Binyamin Birkan, yeni doğan her 44 çocuktan 1'inin otizmli olduğunu söyledi. Birkan, "Çocuklarını saklayan, eğitimden uzak tutan, buna inanmayan ailelere özellikle sesleniyorum; bugün bilime güvenmek zorundayız. Otizmden etkilenen her çocuk, doğru eğitimle yol alabilir, ilerleyebilir, yaşam kalitesi artabilir" dedi.
10.07.2022Gündem
Kılıçdaroğlu: Yollardan, köprülerden geçişlerin tamamını devletleştireceğiz
Kılıçdaroğlu: Yollardan, köprülerden geçişlerin tamamını devletleştireceğizAydın'da şoför, nakliyeci, servisçi, taksici ve minibüsçü esnafıyla bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yollardan, köprülerden geçişlerin tamamını devletleştireceğiz. Destek verirseniz öyle dolar bazında olmayacak. Tamamını kamulaştıracağız" dedi.
23.06.2022Politika
Kılıçdaroğlu: Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğiz
Kılıçdaroğlu: Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğizCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gözümüzü korkutmaya çalışıyorlar. Tazminat davaları açmaya çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar. Güvendiğim tek şey var, bu ülkenin halkı. Yolumuz hak yoludur, adalet yoludur. Hiçbir gücün karşısında asla eğilmeyeceğiz" dedi.
22.06.2022Gündem
Otizmli kızını her gün sırtında sınıfına taşıdı
Otizmli kızını her gün sırtında sınıfına taşıdıİzmir'de yaşayan Turgut (43) ve Şükrüye (41) Durna çiftinin kızları otizmli Sema Durna (14), babasının desteğiyle ortaokuldan başarıyla mezun oldu. Yürüme güçlüğü çeken ve tek başına servise binmek istemeyen Sema'yı her gün motosikletiyle okula götürerek, sınıfına kadar sırtında taşıyan baba Durna, "En büyük hayalim, kızımın iyi olması ve yüzünün gülmesi. Kendimi çocuğuma adadım" dedi.
18.06.2022Gündem
Galatasaray'da şubelerde görev yapacak isimler belli oldu
Galatasaray'da şubelerde görev yapacak isimler belli olduGalatasaray'da geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleştirilen olağanüstü seçim genel kurulu neticesinde yönetimi devralan 91. Yönetim Kurulunda görev bölümü yapıldı.
15.06.2022Gündem
Otizmli kızlarının öğretmeni tarafından dolandırıldıklarını iddia ettiler
Otizmli kızlarının öğretmeni tarafından dolandırıldıklarını iddia ettiler Otizimli kızlarının eğitimi için İstanbul'a gelen Azerbaycanlı aile, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi kurmak isterken kızlarının öğretmeni tarafından dolandırıldıklarını iddia etti.
15.06.2022Gündem
Otizmlilerden anlamlı sergi; 'Fark Yok Sevgi Var'
Otizmlilerden anlamlı sergi; 'Fark Yok Sevgi Var'Otizmli bireylerin; sanat, medya ve iş dünyasından birçok kişiyi çektiği fotoğraflar "Fark Yok Sevgi Var" projesi kapsamında açılan sergide sanatseverlerle buluştu.
27.05.2022Spor
Evlat edindikleri otizmli Yiğit'ten vazgeçmediler
Evlat edindikleri otizmli Yiğit'ten vazgeçmedilerAntalya'da yaşayan Hatice (56) ve Yusuf Tekeli (62) çifti, çocukları olmadığı için 3 aylıkken evlat edindikleri Yiğit'in (19), 2,5 yaşındayken otizmli olduğunu öğrendi. Yiğit'ten çevre baskılarına rağmen vazgeçmeyen çift, lise son sınıf öğrencisi çocuklarının başarılarıyla mutlu oluyor.
22.05.2022Video
Evlat edindikleri otizmli Yiğit'ten vazgeçmediler
Evlat edindikleri otizmli Yiğit'ten vazgeçmedilerAntalya'da yaşayan Hatice (56) ve Yusuf Tekeli (62) çifti, çocukları olmadığı için 3 aylıkken evlat edindikleri Yiğit'in (19), 2,5 yaşındayken otizmli olduğunu öğrendi. Yiğit'ten çevre baskılarına rağmen vazgeçmeyen çift, lise son sınıf öğrencisi çocuklarının başarılarıyla mutlu oluyor.
22.05.2022Gündem
15 Temmuz'da darbedilen müezzinin otizmli oğlunun askerlik sevinci
15 Temmuz'da darbedilen müezzinin otizmli oğlunun askerlik sevinciManisa'da 17 engelli genç, temsili olarak 1 günlük askerlik yapmanın sevincini yaşadı. Manisa İl Jandarma Komutanlığı'nda 1 günlük askerlik görevini yerine getiren engeliler arasında, 15 Temmuz darbe girişimini gecesi İzmir'de sela okuduğu için darbedilen emekli müezzin Mehmet Kuzgun'un, otizmli oğlu Hamza Kuzgun da (26) yer aldı. Oğlu Hamza'yı alnından öperek kutlayan Mehmet Kuzgun, "Çok mutluyum.  Allah bana engelli oğlumun yemin törenini görmeyi de nasip etti" dedi.
16.05.2022Gündem
Turkcell, Engelliler Haftası’nda ‘Güler Yüzlü Masallar’ projesini hayata geçirdi
Turkcell, Engelliler Haftası’nda ‘Güler Yüzlü Masallar’ projesini hayata geçirdi  Turkcell, Çocuk İçin İçerik Derneği (ÇİÇEK) ile ‘Güler Yüzlü Masallar’ isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Masal dünyasında pek rastlanmayan fiziksel ve zihinsel çeşitlilikler, Güler Yüzlü Masallar’la ile kendilerine yer buldu. Proje kapsamında 6 farklı masal, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda tüm çocuklar ve ebeveynlerle buluşacak.
12.05.2022Teknoloji
DEÜ'den erişilebilir dünya hedefine destek
DEÜ'den erişilebilir dünya hedefine destekİZMİR'de Engelliler Haftası kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Engelsiz Dokuz Eylül Koordinatörlüğü iş birliğiyle 'Her İnsan, Dünya'ya Bir Armağan' etkinliği düzenlendi. Etkinlikte konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Üniversite olarak bizler, Engelliler Haftası'nı sadece toplantı, sergi, konser ve etkinlik düzenlenen günler olarak değil; eksiklerimizi görme ve hizmetlerimizi geliştirme fırsatı olarak değerlendiriyoruz" dedi.
11.05.2022Eğitim
Otizmli sporcu Tuna, Yunanistan'dan Türkiye'ye yüzerek ilki başardı
Otizmli sporcu Tuna, Yunanistan'dan Türkiye'ye yüzerek ilki başardıİzmirli 19 yaşındaki otizmli açık su yüzücüsü Tuna Tunca ve Triatlon Milli Takımı Antrenörü Mert Onaran, Yunanistan'ın Sakız Adası'ndan Çeşme'ye anlamlı etkinlikte yüzerek geçip tarihi bir ilki başardı. Tunca ve Onaran, Yunanistan'dan Türkiye'ye otizme dikkat çekmek ve 18 Nisan'da Mersin'deki Avrupa Triatlon Kupası yarışmasından dönerken henüz 24 yaşında trafik kazasında hayatını kaybeden triatloncu Ata Yahşi'yi anmak için yüzdü. Daha önce Çanakkale Boğazı ve İstanbul Boğazı'nı yüzerek geçerek ilki başaran Tuna Tunca, Yunanistan ve Türkiye arasında yüzen ilk otizmli yüzücü olarak da tarihe geçti. Sakız Adası'nın Karfaz Koyu'ndan suya giren ikili, 11.5 kilometreyi 2 saat 44 dakikada kat edip Çeşme Pırlanta Koyu'na ulaştı. Tuna Tunca'nın ailesi ise sporcunun performansını tekneden takip etti.
27.04.2022Spor
Otizmli yüzücü Yunanistan'dan Türkiye'ye Ata Yahşi için kulaç atacak
Otizmli yüzücü Yunanistan'dan Türkiye'ye Ata Yahşi için kulaç atacakİzmirli 19 yaşındaki otizmli açık su yüzücüsü Tuna Tunca ve Triatlon Milli Takımı Antrenörü Mert Onaran, yarın Yunanistan'ın Sakız Adası'ndan Çeşme'ye anlamlı etkinlikte kulaç atacak. Daha önce Çanakkale Boğazı ve İstanbul Boğazı'nı yüzerek geçerek ilki başaran Tuna Tunca ve Mert Onaran, otizmde farkındalığı arttırmak için gerçekleştirecekleri yüzüşte, geçen hafta 18 Nisan'da Mersin'deki Avrupa Triatlon Kupası yarışmasından dönerken henüz 24 yaşında trafik kazasında hayatını kaybeden triatloncu Ata Yahşi'yi anacak. Yarın sabah saat 08.30'da Sakız Adası'nın Karfaz Koyu'ndan suya girecek ikili, Çeşme Pırlanta Koyu'na kadar yaklaşık 7.5 kilometre yüzerek, saat 10.30 gibi Türkiye'ye varacak. Daha önce Çanakkale Boğazı ve İstanbul Boğazı'nı birkaç kez derecelerle geçen, birçok ulusal ve uluslararası açık su yarışında dereceleri olan Tuna'nın bu ilk açık su geçişi olacak.
26.04.2022Spor
Trendyol’dan 23 Nisan Butiği; elde edilen gelir çocukların eğitimine aktarılacak
Trendyol’dan 23 Nisan Butiği; elde edilen gelir çocukların eğitimine aktarılacak Trendyol, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel oluşturduğu ‘Sepette İyilik 23 Nisan Butiği’ ile çocuklar yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına destek oluyor. Trendyol, butikten yapılan alışverişlerden elde edilen gelirlerin tamamını sivil toplum kuruluşlarına aktararak çocukların eğitimine, sağlığına ve geleceğine katkıda bulunuyor.
22.04.2022Ekonomi
Özel gereksinimli çocukların 23 Nisan coşkusu
Özel gereksinimli çocukların 23 Nisan coşkusuEskişehir'de Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü'nde eğitim gören özel gereksinimli çocuklar, 23 Nisan etkinliğinde aileleriyle birlikte şarkılar söyleyip, gönüllerince eğlendi. Etkinliğin ardından çocuklar ve aileleri Eskişehir-Ankara kara yolunda oluşturulan hatıra ormanına giderek sedir ve çam fidanları dikti.
21.04.2022Gündem
Otizmli ikizler dünya şampiyonası için 145 gündür aralıksız kayak yapıyor
Otizmli ikizler dünya şampiyonası için 145 gündür aralıksız kayak yapıyorOtizmli ikiz milli kayakçılar 18 yaşındaki Aliye Zeynep ile Muhsin Murat Bingül, 2023'te katılacakları 'Özel Sporcular Dünya Kayak Şampiyonası'na sezonun bittiği Palandöken'de 145 gündür ara vermeden günde 4 saat kayak yapıyor.
14.04.2022Gündem
Bakan Yanık: Otizme karşı, 81 il müdürlüğümüz bünyesinde süpervizör eğitimlerine başlıyoruz
Bakan Yanık: Otizme karşı, 81 il müdürlüğümüz bünyesinde süpervizör eğitimlerine başlıyoruz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, otizmle mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklarımızın davranışlarını yönetmek, toplumsal yaşam becerileri kazandırmak ve ailelerinin eğitilmesine katkı verebilmek için 81 il müdürlüğümüz bünyesinde süpervizör eğitimlerine başlıyoruz” dedi.
3.04.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

otizmsporprojeyüzücüeğitim

Otizm ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.