Rahim

Rahim

Son dakika rahim haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan rahim gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan rahim haber sayfamızda...

Rahim

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 656 rahim haberi bulunmuştur.
Bahçeli: PKK ittifakıyla yol yürüyenlerin ilk virajda devrilecekleri kesindir
Bahçeli: PKK ittifakıyla yol yürüyenlerin ilk virajda devrilecekleri kesindir MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ramazan Bayramı mesajında, "Hiçbir umut, ufuk ve parlak bir gelecek sunmadan, emperyalizmin suflesi ve PKK ittifakıyla yol yürüyenlerin ilk virajda devrilecekleri kesindir. Bugün dönemsel yükselişlerinden dolayı böbürlenip değişim methiyesiyle caka satanların Türkiye'yi kuruluş ilkelerinden koparması söz konusu olamayacaktır" dedi.
9.04.2024 Politika
“Erken tanıyla bazı kanser türleri tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer alıyor”
“Erken tanıyla bazı kanser türleri tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer alıyor” Günümüzde gerek insanların hayatlarına mal olması gerekse tanı ve tedavi üzerinde sürekli gelişmelerin yaşanması nedeniyle kanserin, her daim gündemin ana konularından biri olmaya devam ettiğini vurgulayan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bala Başak Öven, tedavide yaşanan tüm ilerlemelere rağmen, olumsuz yaşam alışkanlıkları ve erken tanıya yeterli özenin gösterilmediğini söyledi. Kanser Haftası dolayısıyla bazı noktaların altını çizen Prof. Dr. Öven, erken tanıyla özelikle bazı kanser türlerinin tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer aldığını belirtti.
4.04.2024 Sağlık-Yaşam
Uzmanları uyardı: 50 yaş altı kanser vakaları artıyor
Uzmanları uyardı: 50 yaş altı kanser vakaları artıyor Kanserin, dünyada ve Türkiye’de sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını söyleyen Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, “Kanserin bu kadar yaygınlaşmasının sebepleri arasında artan stres, tütün ve alkol tüketimi, yanlış beslenme, işlenmiş gıdalar, sanayileşmenin getirdiği hava kirliliği bulunuyor. Özellikle 50 yaş altı kanser vakalarının son 30 yılda daha da arttığı biliniyor. Bu nedenle Z kuşağı olarak da bilinen kitle için kanserle mücadele büyük önem taşıyor” dedi. Kanserle mücadelenin yolunun bilinçli beslenme ve tarama programlarından geçtiğini ifade eden Genel Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Ozan Akıncı ise “50 yaş altı kanser vakaları son 30 yılda daha da artmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre ülkemizde 50 yaş altı kanser vakası oranı yüzde 66’dır. Bu ciddi oranı göz önünde bulundurursak Z kuşağının kanserle mücadelesi daha da önem kazanmaktadır” dedi.
1.04.2024 Sağlık-Yaşam
Yeniden Refah Partisi İBB Başkan Adayı Altınöz: Ulaşım öğrencilere ücretsiz olacak
Yeniden Refah Partisi İBB Başkan Adayı Altınöz: Ulaşım öğrencilere ücretsiz olacak YENİDEN Refah Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Altınöz, Çekmeköy’de Yeniden Refah Partisi standını ziyaret etti. Ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Altınöz, “İlkokul, ortaokul, lise, üniversite seviyesindeki tüm öğrencilerimize İstanbul'da ulaşım ücretsiz olacak" dedi.
28.03.2024 Video
Yeniden Refah Partisi İBB Başkan Adayı Altınöz: Ulaşım öğrencilere ücretsiz olacak
Yeniden Refah Partisi İBB Başkan Adayı Altınöz: Ulaşım öğrencilere ücretsiz olacak YENİDEN Refah Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Altınöz, Çekmeköy’de Yeniden Refah Partisi standını ziyaret etti. Ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Altınöz, “İlkokul, ortaokul, lise, üniversite seviyesindeki tüm öğrencilerimize İstanbul'da ulaşım ücretsiz olacak" dedi.
28.03.2024 Politika
Tüp bebek tedavisinde yapay zeka dönemi
Tüp bebek tedavisinde yapay zeka dönemi Çağın küresel sağlık sorunlarından birine dönüşen kısırlığın tedavi yöntemlerini geliştirme ihtiyacını da beraberinde getirdiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, "Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte tüp bebek tedavisindeki başarı oranı da artıyor. Bunun başında elbette son dönemde pek çok alanda uygulanan yapay zeka (YZ) teknolojisi geliyor. Tüp bebek tedavisinde YZ, sperm ve embriyo seçimi, gebelik olasılıklarını tahmin etme ve tedavi süreçlerinin optimize edilmesi gibi alanlarda kullanılıyor. Tedavi sırasında ideal dozun belirlenmesi, yumurta çatlatma zamanının tespiti konularında değerlendiriliyor" dedi.
26.03.2024 Sağlık-Yaşam
Uzmanı uyardı: Kolon ve rektum kanseri Y kuşağını tehdit ediyor
Uzmanı uyardı: Kolon ve rektum kanseri Y kuşağını tehdit ediyor Kolon ve rektum kanseri her iki cinsiyette de hem en sık rastlanan hem de yaşam kaybına neden olan kanserler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi bu hastalığa yakalandığını ve yaklaşık 900 bin kişinin de bu hastalıktan hayatını kaybettiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Neşet Köksal, özellikle 50 yaş sonrası görülme sıklığında artış olduğunu söyledi. Kolorektal kanserlerin artık 1980 yılı sonrasında doğan Y kuşağını temsil eden genç yetişkinleri de tehdit ettiğine işaret eden Prof. Dr. Köksal, “Yapılan bir çalışmada 1950’li yıllarda doğan yetişkinlerle karşılaştırıldığında, 1990’lı yıllarda doğanlarda kolon kanseri riski iki kat, rektum kanser riski ise dört katına çıkmaktadır. Ayrıca rektum kanseri hastalarının neredeyse üçte birinin 55 yaşın altında olduğundan taramaya 50 yaşından önce başlanmasının düşünülmesi gerektiği belirtilmiştir” dedi.
19.03.2024 Sağlık-Yaşam
Cemil Tugay: İzmir'de farklı bir belediyecilik modelini ortaya koyacağız
Cemil Tugay: İzmir'de farklı bir belediyecilik modelini ortaya koyacağız Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, hemşeri dernekleriyle buluştu. Tugay, 1 Nisan'da sonra İzmir'de farklı bir belediyecilik modelini ortaya koyacaklarını belirtip, "5 yıl boyunca çok güzel çalışmalar yapacağız. Şehrin kalkınması için tüm projelerimiz hazır. Aziz Başkan kırsal bölgede kalkınma için çok çaba gösterdi. Nereye gitsem Aziz Kocaoğlu'nun yaptığı çalışmalardan, kırsalda çiftçimize, üreticimize nasıl destek olduğundan bahsedilir. Onun geleneği Tunç Başkan ile devam etti. Ben de bu geleneği devam ettireceğim ve kırsaldaki vatandaşlarımızın kalkınması için çaba göstereceğim" dedi.
10.03.2024 Politika
Mansur Yavaş: Ankaramızı sporun da başkenti yapacağız
Mansur Yavaş: Ankaramızı sporun da başkenti yapacağız Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, "Bizler Ankara'mızı sporun da başkenti yapmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak kalması ve sağlıklı bir toplum oluşması için bunun ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyorum" dedi.
10.03.2024 Politika
AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Çankırı: Girişimci kadınlara 100 bin liraya kadar destek vereceğiz
AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Çankırı: Girişimci kadınlara 100 bin liraya kadar destek vereceğiz AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınlara ithafen projelerini anlattı. Kadınların her alanda başarısıyla yükselen toplumların mimarı olduğunu belirten Çankırı, “1 Nisan itibariyle girişimci kadınlara 10 bin TL ile 100 bin TL arasında proje niteliğine göre can suyu olacak ilk hibeyi Konak Belediyesi olarak biz vereceğiz" dedi.
9.03.2024 Politika
Hamza Dağ: Kadınlar, 'Anne İzmirim Kart' ile hizmetlere özel avantajlarla ulaşılabilecek
Hamza Dağ: Kadınlar, 'Anne İzmirim Kart' ile hizmetlere özel avantajlarla ulaşılabilecek AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, "İzmirim Kart' artık ulaşımdan sosyal yardımlara, alışverişten eğitim takibine; çocukların, gençlerin, kadınların, annelerin, emeklilerin, özel gereksinimlilerin günlük yaşamının vazgeçilmezi olacak. 'Anne İzmirim Kart' sayesinde kadınlarımız, kamu kurumlarımızın sosyal imkanları ve özel sektörün sunduğu hizmetlere, özel avantajlarla ulaşabilecek, evlatlarının eğitim ve seyahat takiplerini yapabilecek" dedi.
8.03.2024 Politika
Prof. Dr. Attar: Kadın yaşamını etkileyen hastalıklarla mücadele için düzenli kontroller şart
Prof. Dr. Attar: Kadın yaşamını etkileyen hastalıklarla mücadele için düzenli kontroller şart  8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınları en çok etkileyen hastalıklara dikkat çeken Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, kadınlarda en sık görülen hastalıkların başında meme kanserinin geldiğini hatırlattı. Bunun yanında, rahim ağzı kanseri, endometriozis, polikistik over sendromunun da sık görülen ve kadınların yaşamını ciddi şekilde etkileyen hastalıklar arasında yer aldığını söyledi. Prof. Dr. Attar, hastalıklarla mücadelede düzenli kontrollerin önemine işaret etti.
8.03.2024 Video
Prof. Dr. Attar: Kadın yaşamını etkileyen hastalıklarla mücadele için düzenli kontroller şart
Prof. Dr. Attar: Kadın yaşamını etkileyen hastalıklarla mücadele için düzenli kontroller şart 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınları en çok etkileyen hastalıklara dikkat çeken Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, kadınlarda en sık görülen hastalıkların başında meme kanserinin geldiğini hatırlattı. Bunun yanında, rahim ağzı kanseri, endometriozis, polikistik over sendromunun da sık görülen ve kadınların yaşamını ciddi şekilde etkileyen hastalıklar arasında yer aldığını söyledi. Prof. Dr. Attar, hastalıklarla mücadelede düzenli kontrollerin önemine işaret etti.
8.03.2024 Sağlık-Yaşam
"Endüstriyel gıdalardan zengin beslenme kolon kanseri riskini artırıyor"
"Endüstriyel gıdalardan zengin beslenme kolon kanseri riskini artırıyor" Kolon kanserinin dünyada en sık rastlanan kanser türlerinden biri olduğunu ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Refik Bademci, “Hayvansal yağ ve kırmızı etten zengin, lifli gıdalardan az, batı tarzı ile endüstriyel gıdalardan zengin beslenmenin yanı sıra obezite, alkol ve sigara kullanımı kolon kanseri riskini artırır” dedi.
7.03.2024 Sağlık-Yaşam
'İkinci mucize bebek', ilk adımlarını attı
'İkinci mucize bebek', ilk adımlarını attı Türkiye'de ikinci rahim nakliyle bebek sahibi olan Havva ve Şükrü Erdem çifti, çocukları Özlenen Erdem'in (1,5) ilk adımlarının heyecanını yaşıyor. Özlenen'in ilk adımlarını gören Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Bu mucizeye ekibimizle birlikte imza attık. Rahim nakli dünya için çok hayal edilen bir şey değildi" dedi.
4.03.2024 Video
'İkinci mucize bebek', ilk adımlarını attı
'İkinci mucize bebek', ilk adımlarını attı Türkiye'de ikinci rahim nakliyle bebek sahibi olan Havva ve Şükrü Erdem çifti, çocukları Özlenen Erdem'in (1,5) ilk adımlarının heyecanını yaşıyor. Özlenen'in ilk adımlarını gören Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Bu mucizeye ekibimizle birlikte imza attık. Rahim nakli dünya için çok hayal edilen bir şey değildi" dedi.
4.03.2024 Foto Galeri
"Sigara bu kanser türlerinin riskini 15 kat artırıyor"
"Sigara bu kanser türlerinin riskini 15 kat artırıyor" Sigaranın neden olduğu kanserler arasında, akciğer, ağız ve boğaz bölgesi, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane ve böbrek kanserleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fevzi Sefa Dereköy, “Akciğer kanserlerinin erkeklerde yüzde 91'i, kadınlarda ise yüzde 69'u sigara alışkanlığına bağlanmaktadır. Sigara, akciğer kanseri riskini, içmeyenlerde göre 15-30 kat, gırtlak kanser riskini 10 kat artırırken; bu risk oranı, idrar yolu kanserleri için 3 kat, yemek borusu için 5, kan kanseri, mide, nazofarenks (geniz) ve rahim kanserleri için 2 kat olarak bulunmuştur" dedi.
4.03.2024 Sağlık-Yaşam
“Uyku apnesi gibi solunum problemleri, obez bireylerde daha sık görülür”
“Uyku apnesi gibi solunum problemleri, obez bireylerde daha sık görülür” Obezitenin modern yaşamın ve beslenme alışkanlıklarının bir sonucu olarak yaygınlaşan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, “Fazla kilo, eklemlerde aşırı yüklenmeye ve yıpranmaya neden olabilir. Bu da hareket güçlüğüne, omurga sorunlarına ve ağrılara yol açarak yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir. Obezite, akciğerlere baskı yaparak solunumu zorlaştırabilir. Uyku apnesi gibi solunum problemleri, obez bireylerde daha sık görülür ve yaşamı tehdit edebilir” dedi.
4.03.2024 Sağlık-Yaşam
Uzmanı uyardı: Miyomlar tedavi edilmezse çocuk sahibi olmayı engelleyebilir
Uzmanı uyardı: Miyomlar tedavi edilmezse çocuk sahibi olmayı engelleyebilir Kadınlar arasında en sık görülen tümörler arasında yer alan miyomların rahimdeki yerleşim yerine göre farklı sorunlara neden olabildiğini ifade eden Kadın Hastalıkları Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Mert Yeşiladalı, “Miyomlar, rahim boşluğunun içinde, dışında ve rahim duvarında olmak üzere farklı yerlere yerleşebiliyor ve buna göre de sınıflara ayrılıyor. Miyomlar eğer rahim iç boşluğunda -endometrial kavite- bulunuyorsa veya buraya baskı yapıyorsa, gebeliğin oluşmasına engel olabilirler veya düşük yapabilirler. Bu nedenle gebelik arzusu bulunan kadınlarda rahim boşluğunu etkileyen miyomlar varsa bunların alınması doğru olacaktır” dedi.
29.02.2024 Sağlık-Yaşam
Prof. Dr. Ömer Özkan'dan ölümsüzlük ve kafa- beyin nakli yorumu
Prof. Dr. Ömer Özkan'dan ölümsüzlük ve kafa- beyin nakli yorumu Adeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan, "İnsan ömründe şimdilerde 80- 85'lerden bahsediyoruz. Ölümsüzlük denilen kavramda 30'lardan 80'e geldiysek belki 100'e de uzayacak. Felç hastalarını iyileştirdiğimiz zaman bilin ki kafa nakli de mümkün olabilecek" dedi.
23.02.2024 Sağlık-Yaşam
Rahminden 16 tümör çıkarıldı
Rahminden 16 tümör çıkarıldı Ankara'da 5 yıldır karın ağrısı ve karın şişliği yaşayan Funda Demir'in (40) rahminden, en büyüğü 15 santimetre olan 16 tümör çıkarıldı.
21.02.2024 Video
Rahminden 16 tümör çıkarıldı
Rahminden 16 tümör çıkarıldı Ankara'da 5 yıldır karın ağrısı ve karın şişliği yaşayan Funda Demir'in (40) rahminden, en büyüğü 15 santimetre olan 16 tümör çıkarıldı.
21.02.2024 Sağlık-Yaşam
Karın iç zarından alınan parça ile vajina yapıldı
Karın iç zarından alınan parça ile vajina yapıldı Ankara'da doğuştan rahmi ve vajinası olmayan, daha önce bacağından alınan doku ile yapılan vajina kapanan A.T.'ye (26), bu kez karın iç zarından alınan parça ile vajina oluşturuldu.
15.02.2024 Video
Karın iç zarından alınan parça ile vajina yapıldı
Karın iç zarından alınan parça ile vajina yapıldı Ankara'da doğuştan rahmi ve vajinası olmayan, daha önce bacağından alınan doku ile yapılan vajina kapanan A.T.'ye (26), bu kez karın iç zarından alınan parça ile vajina oluşturuldu.
15.02.2024 Sağlık-Yaşam
‘Tarama testleri ve yeni ilaçlar, akciğer ve meme kanserinde başarıyı artırdı’
‘Tarama testleri ve yeni ilaçlar, akciğer ve meme kanserinde başarıyı artırdı’ Akciğer kanserinde tedavi koşullarının kişiye özel olmasının yaşam süresini uzattığına dikkat çeken Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Saadettin Kılıçkap, “Kanser ilişkili ölümlerde özellikle akciğer kanseri ve meme kanserinde ölüm sıklığı her geçen gün azalmaya devam etmektedir. Bu azalmanın temel nedeni olarak tarama testlerinin getirdiği erken tanı ve buna bağlı olarak daha iyi bir sağkalım süresi olması yanı sıra, immünoterapi ve hedefleyici tedavilerle yani akıllı ilaçlarla elde edilen yüksek başarı oranlarıdır” dedi.
9.02.2024 Sağlık-Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

sağlık kanser tedavi izmir İBB

Rahim ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.