Türkçe

Türkçe

Son dakika türkçe haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan türkçe gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan türkçe haber sayfamızda...

Türkçe

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 7.677 turkce haberi bulunmuştur.
Hollandalı Dağcı Usseb Karahalil: Grubumuzdaki iki dağcının ölüm haberiyle gözümüz yaş doldu, içimiz yandı
Hollandalı Dağcı Usseb Karahalil: Grubumuzdaki iki dağcının ölüm haberiyle gözümüz yaş doldu, içimiz yandıAğrı Dağı’na zirve tırmanışı yaparken 5 bin metrede olumsuz hava koşulları nedeniyle ikiz çocukları Siirin ve Milan (21) Karahalil ile inişe geçen ve geçirdiği kazada ayağı 3 yerden kırılan Hollandalı turist Usseb Karahalil, Erzurum’da özel bir hastanede tedaviye alındı. Usseb Karahalil, birlikte tırmanış yaptığı grupta olan Muhammed Halim Dağlı ve Dilek Gökbulak’ın hayatını kaybettiğini öğrenince büyük üzüntü yaşadığını belirterek, “Onların hayatını kaybettiğini duyunca çocuklarım ve benim gözümüz yaşla doldu, içimiz yandı” dedi.
23.07.2024Gündem
İmamoğlu: 200 bin ailenin evine et girecek
İmamoğlu: 200 bin ailenin evine et girecekİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vakfı 2024 yılı kurban bağışları kapsamında hazırlanan konserve dağıtım etkinliğine katıldı. Burada bir konuşma yapan İmamoğlu, "Bu yıl 150 milyon liralık bağış topladık. Kurban vekaleti aldığımız bu bağışlarla birlikte 10 bin 714 adet kurban hissesiyle, 150 bin konserve et ürettik" dedi. İmamoğlu, " Tam 200 bin ailenin evine et girecek ve 200 bin aileye bu dağıtımlar yapılacak" şeklinde konuştu. İstanbul Vakfı'na yapılan bağışlar kapsamında, 150 bin konserve etin yanı sıra, 50 bin ilikli kemik suyu ve işkembe çorbasının da dağıtımı yapılacak.
23.07.2024Gündem
Sinem'i 7 yerinden bıçaklayıp, 9 ay sonra tahliye edilen eski eşi yeniden yakalandı
Sinem'i 7 yerinden bıçaklayıp, 9 ay sonra tahliye edilen eski eşi yeniden yakalandıAnkara'da eski eşi Sinem T.'yi (33) çocuklarının gözü önünde 7 yerinden bıçaklayarak ağır yaralayan ve tutuklu süren yargılama aşamasında 9 ay sonra tahliye edilen Sinan Özçelik (41) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine yeniden yakalandı.
23.07.2024Gündem
Strategy dergisinin 30’uncu sayısı yayınlandı
Strategy dergisinin 30’uncu sayısı yayınlandıAkfen Holding desteğiyle 3 ayda bir hazırlanan Strategy dergisinin 30’uncu sayısı yayınlandı. ‘Yarını Bugünden Okuyun’ sloganıyla İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanan derginin kapağında; tarımsal üretimi olumsuz etkileyen konulara, dijital uygulamaların ne kadar çözüm üreteceğine dair ‘Tarımdaki Dijital Uygulamalar Sektöre Can Suyu Olacak mı?' başlığına yer veriliyor. Bu sayıda ayrıca Türkiye’deki yeni ekonomik reform süreci ile ekonomi politikaları sonucu beklenen iyileşmeler ve gelişmelerin yer aldığı yeni ekonomi rotası da ele alınıyor.
22.07.2024Kültür&Sanat
Sinem'i 7 yerinden bıçaklayan eski eşine 9 ayda tahliye
Sinem'i 7 yerinden bıçaklayan eski eşine 9 ayda tahliyeAnkara'da eski eşi Sinem T.'yi (33) çocuklarının gözü önünde 7 yerinden bıçaklayarak ağır yaralayan Sinan Özçelik (41), olaydan 9 ay sonra tahliye oldu. Karara itiraz eden ve koruma talebi kabul edilmeyen Sinem T., "Devletime sığınıyorum. Bana 'Tahliye olduktan sonra size bir şey mi yaptı' diyorlar. Bana illa tekrar zarar mı vermesi gerekiyor?" dedi.
21.07.2024Gündem
Van'da trafik düzenlemesinde Türkçe ve Kürtçe uyarılar
Van'da trafik düzenlemesinde Türkçe ve Kürtçe uyarılarVan Büyükşehir Belediyesi tarafından trafiğin yoğun olduğu bölgelerde, yaya geçitlerine Türkçenin yanı sıra Kürtçe 'Önce yaya', 'Yavaş' gibi uyarı yazıları yazılmaya başlandı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Öznur Evin, çalışmaların çok dilli olunca sürücü ve yayaların dikkatini çektiğini ve güzel dönüşler aldıklarını söyledi.
18.07.2024Foto Galeri
Darbedilen damadın yakınları gelinin evini bastı; 2 kuzeni yaralayıp kaçtı
Darbedilen damadın yakınları gelinin evini bastı; 2 kuzeni yaralayıp kaçtıBursa'da, iki gün önce eşi A.Ö.’nün ailesi tarafından darbedilerek yoğun bakım servisinde tedaviye alınan damat Şahin Ö.'nün akrabaları, gelinin ailesinin kaldığı evin camlarını kırdı. Bunun üzerine dışarıya çıkan gelinin amcasının çocukları Gökhan T. ile Hasan T., yaşanan arbede sırasında damadın yakınları tarafından darbedilip, bıçakla yaralandı.
18.07.2024Gündem
Darbedilen damadın yakınları gelinin evini bastı; 2 kuzeni yaralayıp kaçtı
Darbedilen damadın yakınları gelinin evini bastı; 2 kuzeni yaralayıp kaçtıBursa'da, iki gün önce eşi A.Ö.’nün ailesi tarafından darbedilerek yoğun bakım servisinde tedaviye alınan damat Şahin Ö.'nün akrabaları, gelinin ailesinin kaldığı evin camlarını kırdı. Bunun üzerine dışarıya çıkan gelinin amcasının çocukları Gökhan T. ile Hasan T., yaşanan arbede sırasında damadın yakınları tarafından darbedilip, bıçakla yaralandı.
17.07.2024Gündem
YKS birincileri başarılarının sırrını anlattı
YKS birincileri başarılarının sırrını anlattı8-9 Haziran'da yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Eşit Ağırlık puanında Türkiye birincisi Galatasaray Lisesi öğrencisi Berra Kuruş olurken, Yabancı Dil puanında Fransızca'da birinciliği Çapa Fen Lisesi öğrencisi Yunus Emre Aydoğan aldı. Ekonomi okumak istediğini söyleyen Kuruş sınava hazırlanacaklara tavsiyelerde de bulunarak, "Yapamadığım soruların üzerine çok eğildim ve bunun çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Bir tavsiye vermem gerekecekse de bunu söyleyebilirim" dedi. Yabancı Dil puanında Fransızca'da birinci olan Yunus Emre Aydoğan ise, "2016'dan itibaren tüm Fransızca YDT'leri çözerek hazırlandım ve aslında orada sınavın sizden ne istediğini de görmüş oluyorsunuz" şeklinde konuştu.
17.07.2024Gündem
Bakan Memişoğlu: Koruyucu sağlık sistemini daha etkili hale getirmeye çalışacağız
Bakan Memişoğlu: Koruyucu sağlık sistemini daha etkili hale getirmeye çalışacağızSağlık Bakanı Kemal Memişoğlu, "Daha iyi bir sağlık sistemimiz, daha iyi bir hizmet sunumumuz olacak. En büyük amacımız önce hasta memnuniyeti, sonra çalışan memnuniyeti ve hastalanmadan insanların sağlığını koruyacak bir sistemi daha etkili bir hale getirmeye çalışacağız" dedi.
17.07.2024Sağlık-Yaşam
Aşiret düğününde 2 milyon liralık takı ve altın takıldı, metrelerce uzanan halay zinciri dronla görüntülendi
Aşiret düğününde 2 milyon liralık takı ve altın takıldı, metrelerce uzanan halay zinciri dronla görüntülendiŞırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünde Goyan aşiretine mensup Yüksel Encu (27) ile Esra Encu (25) çifti, 2 gün 2 gece süren düğünle dünyaevine girdi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı düğünde, yüzlerce kişinin oluşturduğu halay zinciri dronla görüntülendi. 350 kilo etli yemeğin ikram edildiği düğünde, çifte, 2 milyon lira değerinde altın ve döviz takıldı.
16.07.2024Video
2024-YKS sonuçları açıklandı; 1'inciler 5 ilden çıktı
2024-YKS sonuçları açıklandı; 1'inciler 5 ilden çıktıYükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Bayram Ali Ersoy, 2024 YKS birincilerinin Mersin, İstanbul, Elazığ, Rize ve Ankara'dan çıktığını duyurdu.
16.07.2024Eğitim
'Kesik baş' cinayetinde sanık avukatı: Bu cinayeti profesyonel biri işlemiştir, bunlar değil
'Kesik baş' cinayetinde sanık avukatı: Bu cinayeti profesyonel biri işlemiştir, bunlar değilZonguldak'ta emekli madenci Mustafa Keleş'in (70) başının baltayla kesilerek öldürülmesine ilişkin 9 kişinin tutuksuz yargılandığı davada sanık Cihan T.'nin avukatı, cinayetin profesyonelce işlendiğini düşündüğünü belirterek, "Dışarıdan birine yaptırılmış olabilir. Basit bir cinayet değildir. Bir cerrah, kasap veya cellat gibi nitelik gerektirir. Hepsinin birlikte yapacağına kanaat getiremiyorum" dedi.
15.07.2024Gündem
PFDK'dan rekor cezalar!
PFDK'dan rekor cezalar!Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 17.08.2023 - 11.06.2024 tarihleri arasında bin 594 dosyayı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk etti. PFDK Başkanı Av. Fatih Maden ve kurul üyeleri, sezon boyunca yaptığı 89 toplantıda söz konusu dosyaları inceleyerek profesyonel kulüplere rekor cezalar yağdırdı.
15.07.2024Spor
Bakan Tekin: 'One Minute'den sonra FETÖ B planını hayata geçirdi
Bakan Tekin: 'One Minute'den sonra FETÖ B planını hayata geçirdiMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Sayın Cumhurbaşkanımız Davos'ta dönemin İsrail Cumhurbaşkanına posta koydu. 'Ben seni katil olarak tanıyorum ve seninle mücadele edeceğim' dedi. Bunu 'One Minute' diyerek yaptı. Bu olayın üzerine Türkiye'deki FETÖ yapıları, Cumhurbaşkanımıza ve Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetini alaşağı edecek B planlarını hayata geçirmeye başladı" dedi.
13.07.2024Eğitim
Moussa Djenepo, Antalyaspor'da
Moussa Djenepo, Antalyaspor'daSüper Lig ekiplerinden Antalyaspor, bonservisi Belçika'nın Standard Liege takımında bulunan Malili kanat oyuncusu Moussa Djenepo'yu satın alma opsiyonuyla kiralık olarak kadrosuna kattı.
12.07.2024Spor
Balkondan girdiği evde eski kız arkadaşını öldürüp, yanındaki erkeği yaraladı
Balkondan girdiği evde eski kız arkadaşını öldürüp, yanındaki erkeği yaraladıKaraman'da Yavuz T. (31), kapıyı açan olmayınca balkondan evine girdiği eski kız arkadaşı Seher İşler (23) ile yanında gördüğü M.T. adlı erkeği bıçakladı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan İşler, kurtarılamadı.
11.07.2024Gündem
Kızı ve eşi gözünün önünde öldürüldü: Komşular yetişmese damadım beni de öldürecekti
Kızı ve eşi gözünün önünde öldürüldü: Komşular yetişmese damadım beni de öldürecektiBolu'da, kendisinden boşanmak isteyen eşi Meltem Zengin (35) ile kızını kurtarmak için ona sarılan kayınpederi Turgut Doğanyiğit’i (63) bıçaklayarak öldüren, kayınvalidesi Emine Doğanyiğit’i (68) de yaralayan Serkan Zengin (36), tutuklu yargılandığı davada “Eşimi çok seviyordum. Kendimden geçtim, isteyerek öldürme amacıyla yapmadım” diyerek kendini savundu. Gözü önünde kızı ve eşi öldürülen Emine Doğanyiğit, komşuların kapıya gelmesiyle ölümden döndüğünü söyleyerek, “Eğer komşular yetişmeseydi beni de öldürecekti” dedi.
11.07.2024Gündem
Güngören’de müzisyeni döverek öldüren 2 sanığa müebbet hapis istendi
Güngören’de müzisyeni döverek öldüren 2 sanığa müebbet hapis istendiGüngören'de müzisyen Umut Emre Aytekin'in nişanlısıyla gittiği restoranda dövülerek öldürülmesine ilişkin 2 şüpheli hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede 2 şüpheli hakkında “kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istendi.
10.07.2024Gündem
‘Sular, Rüzgârlar, Araziler Arasında’ gösterim programının son seçkisi izleyiciyle buluşuyor
‘Sular, Rüzgârlar, Araziler Arasında’ gösterim programının son seçkisi izleyiciyle buluşuyorSalt’ın “Havaya Dair” sergisine eşlik eden “Sular, Rüzgârlar, Araziler Arasında” gösterim programının son seçkisi 9 Temmuz-18 Ağustos tarihlerinde Salt Beyoğlu’nda.
10.07.2024Kültür&Sanat
Kazak ressam Kemelbayeva: Türkiye’ye gitmeden Türkiye’yi resmetmeye başladım
Kazak ressam Kemelbayeva: Türkiye’ye gitmeden Türkiye’yi resmetmeye başladımYunus Emre Enstitüsünün Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan temsilciliğinde Türkçe kurslarına başlayan ve Türkiye’nin kültürel unsurlarından etkilenerek Türkiye temalı resimler yapan Ressam Nazerke Kemelbayeva, “Türkiye Türkçesi öğrenirken bir yandan da Türkiye temalı resimler yapmaya başladım ve daha sonra ‘Kazakistanlıların Gözünden Türkiye’ sergisi fikri ortaya çıktı. Türkiye’ye gitmeden Türkiye’yi ve kültürel değerlerini resmetmeye başladım” dedi.
10.07.2024Kültür&Sanat
Polisin durdurduğu araçta, 223 yıllık el yazması Kur’an-ı Kerim ele geçirildi
Polisin durdurduğu araçta, 223 yıllık el yazması Kur’an-ı Kerim ele geçirildiKütahya'da polisin şüphe üzerine durdurduğu araçta, 223 yıllık el yazması Kur'an-ı Kerim, Abdülhamid dönemine ait taş baskılı Kur'an-ı Kerim, tarihi eser olduğu değerlendirilen Türkçe- Fransızca sözlük ve tabanca ele geçirildi. Olayla ilgili 2 şüpheli, gözaltına alındı.
10.07.2024Gündem
YÖK Başkanı Özvar: En önemli çalışmamız, 2'nci öğretim programlarının kapatılması olmuştur
YÖK Başkanı Özvar: En önemli çalışmamız, 2'nci öğretim programlarının kapatılması olmuşturYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" dedi.
10.07.2024Eğitim
Lastiği patlayan minibüs, bariyerlere çarpıp takla attı: 1 ölü, 8 yaralı
Lastiği patlayan minibüs, bariyerlere çarpıp takla attı: 1 ölü, 8 yaralıGaziantep'in Nurdağı ilçesinde, lastiğinin patlaması sonucu bariyerlere çarpıp takla atan minibüsteki Nuriye Eren (43) öldü, 8 kişi yaralandı.
10.07.2024Gündem
Gümüşçü, topluma kazandırmak istediği kişi tarafından öldürülmüş
Gümüşçü, topluma kazandırmak istediği kişi tarafından öldürülmüşİzmir’in Buca ilçesinde gümüşçü Hasan Çınar'ı (47), pompalı tüfekle öldüren Burak T.'nin (30), olay sırasında uyuşturucunun etkisinde olduğu belirtildi. Burak T.’nin ifadesinde Çınar’ın uzaktan kendisine bakıp bir şeyler mırıldanması üzerine sinirlendiğini söylediği bildirildi. Hasan Çınar'ın eniştesi Murat Zengin, kayınbiraderinin yıllarca Bilal T.’ye yardım ettiğini belirterek, “Ama bu insan haplanıp gelerek, dükkanın içerisinde Hasan'ı sorgusuzuz, sualsiz vurmuş. Aralarında bir husumet yok. Öyle aralarında iş ortaklığı falan da yok. Sadece iş verdiği bir kişi. Burak T., yüzük tamiratı yapan biriydi. Hasan sadece topluma kazandırmak istiyordu" dedi.
9.07.2024Video

Benzer Haber Etiketleri

evsinemtürkçeYKSsınav

Türkçe ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.