Yapay Zeka

Yapay Zeka

Son dakika yapay zeka haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yapay zeka gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yapay zeka haber sayfamızda...

Yapay Zeka

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.498 yapay zeka haberi bulunmuştur.
“Gelecekte donanımlar kalmayacak”
“Gelecekte donanımlar kalmayacak”Teknolojik gelişmeler hem ülkemizde hem de dünya genelinde hız kesmeden devam ederken yazılım sektöründeki değişimler ise dikkat çekiyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uyumsoft Genel Müdürü Özlem İkiz Arın, “Gelecekte donanımlar kalmayacak. Örneğin telefonlar gibi. Her şey çipe aktarılabilir. Bir süre sonra ise çipe de ihtiyaç duyulmayacak ve frekans iletişimi başlayacak” dedi.
12.07.2024Teknoloji
Fransa Büyükelçisi Dumont: Türkiye ile ikili iş birliğini derinleştirmek için çalışıyoruz
Fransa Büyükelçisi Dumont: Türkiye ile ikili iş birliğini derinleştirmek için çalışıyoruzFransa Büyükelçisi Isabelle Dumont, Türkiye ile Fransa arasında ikili iş birliğini derinleştirmek ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için çalıştıklarını, ticaret hacminin artmaya devam ettiğini ve 23 milyar doları aşarak yeni bir rekora imza attığını söyledi.
12.07.2024Politika
LGS tercih döneminin sona ermesine sayılı günler kala uzmanlar uyardı: Doğru lise seçimi çok önemli
LGS tercih döneminin sona ermesine sayılı günler kala uzmanlar uyardı: Doğru lise seçimi çok önemliDemirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, 17 Temmuz tarihine kadar yapılacak tercih döneminde yeni öğrencilerini bekliyor. Tercih döneminin bitmesine sayılı günler kala bu süreçte dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi veren Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Atila Ertoğan, “Lise öğrencinin geleceğiyle ilgili planlarının başladığı yerdir. Doğru lise seçimi çok önemli. Bu nedenle veliler okulları mutlaka görüp eğitim programıyla ilgili bilgi almalı” dedi.
12.07.2024Video
Bakan Yumaklı: Kişi başı su tüketimimizi 100 litrenin altına düşürmeyi hedefliyoruz
Bakan Yumaklı: Kişi başı su tüketimimizi 100 litrenin altına düşürmeyi hedefliyoruzTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Kişi başı 150 litre olan ortalama günlük su tüketimimizi, 2030 yılına kadar 120 litreye, 2050 yılına kadar ise 100 litrenin altına düşürmeyi hedefliyoruz" dedi.
11.07.2024Politika
Türk mühendislerden teknoloji ekiplerininin verimliliğini artıracak servis
Türk mühendislerden teknoloji ekiplerininin verimliliğini artıracak servisTürk girişimciler, geliştirdikleri yapay zeka destekli Parny AI isimli platformla, sosyal medya deneyimini IT olay ve nöbet yönetimi sürecine taşıdı. Yerli girişim, kısa sürede 30 kurumsal müşteriye ve 300’den fazla kullanıcıya ulaştı. Parny AI Kurucu Ortağı Berkay Özuygur platform hakkında, “DevOps Mühendisi, Kıdemli Geliştirici ve Veri Tabanı Yöneticisi gibi üç personayla eğitilmiş yapay zeka aracılığıyla DevOps ekiplerini sorunu nasıl çözebilecekleri konusunda da yönlendirebiliyor” dedi.
11.07.2024Teknoloji
Araştırma: Beş şirketten üçü yapay zeka destekli siber risklere hazırlıklı değil
Araştırma: Beş şirketten üçü yapay zeka destekli siber risklere hazırlıklı değilİş dünyasında kullanım alanı artan yapay zeka, siber tehdit ortamını da dönüştürdü. 1800 siber güvenlik uzmanının katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarını yansıtan Yapay Zekanın Siber Güvenlikteki Durumu başlıklı rapor, 4 şirketten üçünün yapay zeka tabanlı siber tehditleri bir sorun olarak gördüğünü, 5 şirketten üçünün ise yapay zeka destekli siber risklere hazırlıklı olmadığını ortaya koydu.
10.07.2024Teknoloji
OKX TR'den 2024 ilk yarısına dair piyasa değerlendirmesi
OKX TR'den 2024 ilk yarısına dair piyasa değerlendirmesiHaziran ayının sona ermesiyle küresel piyasalar, 2024'ün ilk yarısını geride bıraktı. 2024'ün ilk yarısında kripto para piyasalarında makro faktörlerin etkisi hissedilirken, Bitcoin yarılanması, spot ETF gelişmeleri ve artan kurumsal adaptasyon öne çıktı. Bitcoin, yılın başından 30 Haziran'a kadar yüzde 40'ın üzerinde performans gösterdi.
9.07.2024Ekonomi
New York Borsası’nda gong Turkcell için çaldı
New York Borsası’nda gong Turkcell için çaldıNew York Borsası (NYSE) piyasa kapanışı, Turkcell’in 30’uncu yılını kutladığı gong töreniyle gerçekleşti. İstanbul ve New York borsalarına aynı anda kote olan Turkcell’in 30’uncu yılı vesilesiyle dün düzenlenen törende konuşan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, “Turkcell hisseleri yaklaşık çeyrek asırdır New York Borsası'nda işlem görüyor. Telekomünikasyon operatörü olarak çıktığımız yolda, bugün ‘uçtan uca teknoloji sağlayıcısı’ kimliğimizle sektörümüzün lider şirketiyiz” dedi.
9.07.2024Ekonomi
Pamuk fiyatlarıyla ilgili tahmin yapan yapay zeka destekli uygulama geliştirildi
Pamuk fiyatlarıyla ilgili tahmin yapan yapay zeka destekli uygulama geliştirildiKahramanmaraş'taki Nazar Tekstil ile Hey Teknoloji, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki pamuk borsasını yüzde 0.56'lık bir sapma ile tahmin edebilen zeka destekli cotcast.ai uygulamasını geliştirdi. TÜBİTAK destekli uygulamanın kurucu ortaklarından Emre Balduk, dünyadaki pamuk fiyatlarını etkileyen 580 parametreyi uygulamaya yüklediklerini ve yapay zekanın bu parametrelerle borsayı tahmin ettiğini belirterek “Burada hata oranımız da binde 5.6 seviyesinde, yani yüzde 0.56 seviyesinde. Bunun gayet başarılı olduğunu düşünüyoruz" dedi.
5.07.2024Ekonomi
Pamuk fiyatlarıyla ilgili tahmin yapan yapay zeka destekli uygulama geliştirildi
Pamuk fiyatlarıyla ilgili tahmin yapan yapay zeka destekli uygulama geliştirildiKahramanmaraş'taki Nazar Tekstil ile Hey Teknoloji, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki pamuk borsasını yüzde 0.56'lık bir sapma ile tahmin edebilen zeka destekli cotcast.ai uygulamasını geliştirdi. TÜBİTAK destekli uygulamanın kurucu ortaklarından Emre Balduk, dünyadaki pamuk fiyatlarını etkileyen 580 parametreyi uygulamaya yüklediklerini ve yapay zekanın bu parametrelerle borsayı tahmin ettiğini belirterek “Burada hata oranımız da binde 5.6 seviyesinde, yani yüzde 0.56 seviyesinde. Bunun gayet başarılı olduğunu düşünüyoruz" dedi.
5.07.2024Video
PİLOT için yeni dönem girişimleri belli oldu
PİLOT için yeni dönem girişimleri belli olduTürk Telekom Ventures’ın girişim hızlandırma programı PİLOT için yeni dönem girişimleri belli oldu. PİLOT’un 12. dönemine kabul edilen 10 girişim, Türk Telekom Ventures’tan 30 bin USD yatırım ve 150 bin TL nakit desteği alma fırsatı yakalayacak. Türk Telekom’un iş bağlantılarından, teknoloji birikimi ve altyapısından da faydalanma imkânı bulacak olan girişimler, PİLOT programı sonunda Stanford Üniversitesi iş birliği ile ABD’de kendilerine özel tasarlanan tamamlayıcı global girişimcilik programına katılmaya hak kazanacak.
5.07.2024Kurumsal
Eğitim uzmanı Salim Ünsal: Puan ve yüzdelik dilim üzerinden algı ile tercih yapmak doğru olmayabilir
Eğitim uzmanı Salim Ünsal: Puan ve yüzdelik dilim üzerinden algı ile tercih yapmak doğru olmayabilirLiselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi devam ediyor. Türkiye´nin ilk ve tek medya lisesi olarak, dünya standartlarında eğitim veren Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, eğitim uzmanı Salim Ünsal’ı ağırladı. Demirören Medya Eğitim Projeleri Grup Direktörü Nuran Çakmakçı moderatörlüğünde öğrencilerin ve velilerin en çok merak ettiği soruları yanıtlayan Ünsal, “Liselerle ilgili ön yargı taşımasınlar. Bir lisenin puanı veya yüzdelik dilimi yüksekse o lise daha iyidir, puanı biraz daha düşük olanın daha kötüdür şeklinde bir algı doğru değildir. Puan veya yüzdelik dilim üzerinden bir algı ile tercih yapmak çok doğru olmayabilir” dedi.
4.07.2024Video
Erdoğan: Suriye'nin güvenli bir yer haline gelmesini herkesten daha çok biz istiyoruz
Erdoğan: Suriye'nin güvenli bir yer haline gelmesini herkesten daha çok biz istiyoruzCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz komşu olarak istikrarsızlıkla boğuşan ve terör örgütlerinin cirit attığı değil; demokratik, müreffeh, güçlü bir Suriye görmek istiyoruz. Suriye’nin evlerini terk etmek zorunda kalmış milyonlar için güvenli bir yer haline gelmesini herkesten daha çok biz arzu ediyoruz. Böyle bir iklime ne kadar kısa sürede kavuşulursa herkes için özellikle Suriye halkı için o kadar iyi olacaktır" dedi.
2.07.2024Politika
Geleceğin Yeşil Şebekeleri projesine 'Eureka Yılın İnovasyon Ödülü'
Geleceğin Yeşil Şebekeleri projesine 'Eureka Yılın İnovasyon Ödülü'Turkcell'in paydaşları arasında yer aldığı yeni şebeke mimarilerinin ortaya çıkmasını ve akıllı şebekelerin gelişimini de dikkate alarak kapsamlı yapay zekâ tabanlı algoritmalar ve çözümler geliştirmeyi hedefleyen AI4Green projesi, 3 yıllık bir çalışmanın ardından geçtiğimiz yıl itibarıyla faaliyetlerini tamamladı. Söz konusu proje, enerji verimliliği ve risk farkındalığı alanında elde ettiği başarılı sonuçlar ile 'Eureka Küresel İnovasyon Zirvesi 2024' etkinliğinde 'Eureka İnovasyon Ödülü'ne layık görüldü.
2.07.2024Kurumsal
Samsung’un Habitat Derneğiyle hayata geçirdiği Solve for Tomorrow Programının kazananları ödüllerini aldı
Samsung’un Habitat Derneğiyle hayata geçirdiği Solve for Tomorrow Programının kazananları ödüllerini aldıSamsung’un Habitat Derneği iş birliğiyle gerçekleştirdiği, gençleri daha sürdürülebilir bir gelecek için bilim ve teknolojinin olanaklarıyla çözümler üretmeye teşvik etmeyi amaçlayan Solve for Tomorrow yarışmasında kazanan projeler belli oldu. Türkiye’nin birçok bölgesinden 263 proje başvurusunun alındığı yarışmada birincilik ödülünü “Yerli Malzemelerle Plazmit Üretimi” projesiyle PlazmiGenomix takımı alırken, ikinciliği Akana ve üçüncülüğü de NeuroAid_Innovators takımları aldı.
2.07.2024Teknoloji
Samsung’un Habitat Derneğiyle hayata geçirdiği Solve for Tomorrow Programının kazananları ödüllerini aldı
Samsung’un Habitat Derneğiyle hayata geçirdiği Solve for Tomorrow Programının kazananları ödüllerini aldıSamsung’un Habitat Derneği iş birliğiyle gerçekleştirdiği, gençleri daha sürdürülebilir bir gelecek için bilim ve teknolojinin olanaklarıyla çözümler üretmeye teşvik etmeyi amaçlayan Solve for Tomorrow yarışmasında kazanan projeler belli oldu. Türkiye’nin birçok bölgesinden 263 proje başvurusunun alındığı yarışmada birincilik ödülünü “Yerli Malzemelerle Plazmit Üretimi” projesiyle PlazmiGenomix takımı alırken, ikinciliği Akana ve üçüncülüğü de NeuroAid_Innovators takımları aldı.
2.07.2024Video
İnternetten ev tipi rüzgar türbini satın alma dönemi
İnternetten ev tipi rüzgar türbini satın alma dönemiÇolak Holding’in rüzgar türbini satış platformu açıldı. Kendi elektrik enerjisini üretmek isteyen bireysel kullanıcılar için yerli rüzgar türbini üreticisi SoyutWind, yapay zeka destekli özel bir yazılım geliştirerek, online satışlara başladı Bireysel kullanıcılar, elektrik tüketimlerine ilişkin hesaplamaları platform üzerinden yaparak, bulundukları konumdaki rüzgar verilerine göre ihtiyaç duydukları ev tipi rüzgar türbini çözümünü yapay zeka desteğiyle belirleyip internetten satın alabiliyor.
1.07.2024Kurumsal
Turkcell Genel Müdürü Dr. Koç: Teknolojide ülkemizin en parlak yıllarını Türkiye Yüzyılı'nda yazacağız
Turkcell Genel Müdürü Dr. Koç: Teknolojide ülkemizin en parlak yıllarını Türkiye Yüzyılı'nda yazacağızSpordan kültür sanata ve teknolojiye kadar Türkiye'nin bugününe ve yarınlarına yatırım yapan projelere imza attıklarını söyleyen Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, "Türkiye Yüzyılı başlarken bir söz verdik; teknolojide ülkemizin en parlak yıllarını Türkiye Yüzyılı'nda yazacağız" dedi.
1.07.2024Teknoloji
Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden yüzde 1'lik dilimde olan her öğrenciye burs
Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden yüzde 1'lik dilimde olan her öğrenciye bursDemirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından 1-17 Temmuz tarihlerinde yapılacak tercih döneminde yeni öğrencilerini bekliyor. Özel müfredatı ile öğrencileri geleceğin dünyasına yapay zeka, robotik kodlama ve yazılım dersleri ile hazırlayan okulda 18 kişilik sınıflarda ders veriliyor. Ana dili İngilizce olan 3 yabancı öğretmenle 1 yıl hazırlık sınıfı bulunan ve 5 yıl eğitim verilen ücretsiz devlet lisesi, LGS'de yüzde 1'lik dilime giren öğrencilere 12 ay boyunca burs veriyor.
29.06.2024Video
Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden yüzde 1'lik dilimde olan her öğrenciye burs
Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden yüzde 1'lik dilimde olan her öğrenciye bursDemirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından 17 Temmuz'a kadar yapılacak tercih döneminde yeni öğrencilerini bekliyor. Özel müfredatı ile öğrencileri geleceğin dünyasına yapay zeka, robotik kodlama ve yazılım dersleri ile hazırlayan okulda 18 kişilik sınıflarda ders veriliyor. Ana dili İngilizce olan 3 yabancı öğretmenle 1 yıl hazırlık sınıfı bulunan ve 5 yıl eğitim verilen ücretsiz devlet lisesi, LGS'de yüzde 1'lik dilime giren öğrencilere 12 ay boyunca burs veriyor.
29.06.2024Foto Galeri
Savunma Sanayii Bakanı Görgün'den, 'Avatar'lı sahte ilan uyarısı
Savunma Sanayii Bakanı Görgün'den, 'Avatar'lı sahte ilan uyarısıSavunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, yapay zeka teknolojisiyle hazırlanan video mesajı ile bu teknoloji kullanılarak üretilen ve savunma sanayisinde yatırım yapılarak gelir elde etmeyi vadeden sahte ilan ve videolara karşı vatandaşları uyardı.
28.06.2024Teknoloji
Azalan dikkat süreleri sesli kitaplara ve benzer içeriklere ilgiyi artırıyor
Azalan dikkat süreleri sesli kitaplara ve benzer içeriklere ilgiyi artırıyor‘Öğrenme yolculuğundaki yeni arkadaşın’ sloganıyla yola çıkan ve kullanıcılarına ilgi alanlarına yönelik bilgiye ulaşma imkanı sunan mikro öğrenme ve yapay zeka destekli e-öğrenme platformu Bitely’nin kurucusu Burak Volkan Coşkun, azalan dikkat sürelerine dikkat çekerek sesli kitaplar ve özet bilgilere olan ihtiyacın günümüzde giderek arttığını belirtti.
28.06.2024Eğitim
Bakan Şimşek'in yapay zeka ile konuşturulduğu sahte videolar dolaşımdan kaldırıldı
Bakan Şimşek'in yapay zeka ile konuşturulduğu sahte videolar dolaşımdan kaldırıldıHazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Mehmet Şimşek'in yapay zeka tarafından konuşturularak vatandaşlara yatırım tavsiyesi verdiği sahte videoların, sosyal medya mecralarında dolaşımdan kaldırıldığını açıkladı.
26.06.2024Ekonomi
Murat Ülker’den yapay zeka dolandırıcılığına tepki: İtibar katline neden oluyor
Murat Ülker’den yapay zeka dolandırıcılığına tepki: İtibar katline neden oluyorYıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, sesi ve görüntüsü kullanılarak yapay zekayla üretilen ve yüksek kazanç vaadiyle bazı banka hesaplarına para yatırılmasının istendiği videoların “itibar katline” neden olduğunu belirtti. Ülker, “Asıl sorun sosyal medya sağlayıcılarının bunu reklam olarak görmeleri, kamu ahlakının dejenere olmasına seyirci kalmaları ve insanların, yani müşterilerinin dolandırılmalarına sebep olmalarıdır” dedi.
26.06.2024Gündem
MediaMarkt, fiziksel mağazaları görme engelli bireyler için daha erişilebilir hale getirdi
MediaMarkt, fiziksel mağazaları görme engelli bireyler için daha erişilebilir hale getirdiMediaMarkt, Türkiye tüketici elektroniği perakendeciliği sektöründe bir ilki gerçekleştirerek görme engellilerin erişimini artıran BlindLook deneyimini fiziksel mağazalarına taşıdı. İlk etapta İstanbul’da başlatılacak proje kapsamında, 10 MediaMarkt mağazası görme engelli tüketiciler için daha erişilebilir hale getirilecek.
26.06.2024Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

yapay zekateknolojiDemirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesilgssamsung

Yapay Zeka ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.