Yapay Zeka

Yapay Zeka

Son dakika yapay zeka haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yapay zeka gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yapay zeka haber sayfamızda...

Yapay Zeka

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.273 yapay zeka haberi bulunmuştur.
İstanbul Fintech Week, Gate.io'nun ana sponsorluğunda başlıyor
İstanbul Fintech Week, Gate.io'nun ana sponsorluğunda başlıyor Bu yıl beşincisi düzenlenecek İstanbul Fintech Week'e geri sayım başladı. 16-17 Nisan'da Fişekhane'de gerçekleştirilmesi planlanan etkinlik, küresel kripto para borsası Gate.io'nun ana sponsorluğuyla düzenleniyor. Etkinlikte Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan da konuşmacılar arasında yer alıyor.
15.04.2024 Ekonomi
“Türk firmaları AB ülkeleriyle ticaretlerini sürdürebilmek için ‘Kurumsal İkiz Dönüşümü’ gerçekleştirmeli”
“Türk firmaları AB ülkeleriyle ticaretlerini sürdürebilmek için ‘Kurumsal İkiz Dönüşümü’ gerçekleştirmeli” Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen ‘Kurumsal Sürdürülebilirlik Direktifi’ ve ‘Avrupa Yapay Zeka Yasası’nın AB ülkeleri ile ticaret yapan Türk firmalarını çok yakından ilgilendirdiğini söyleyen Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. E. Şule Aydeniz, Türk firmalarının AB ülkeleriyle ticaretlerini sürdürebilmeleri için bu yasaya ve direktife uyumunu ifade eden ‘Kurumsal İkiz Dönüşümü’ gerçekleştirmeleri gerektiğine işaret ederek aksi halde firmaların mallarını Avrupa’ya ihracat süreçlerinde sorunların ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.  
15.04.2024 Ekonomi
Mental sağlık platformu, ‘mutlu bir dünya’ hedefiyle globale açılıyor
Mental sağlık platformu, ‘mutlu bir dünya’ hedefiyle globale açılıyor Milyonlarca kişiye mental sağlık desteği vermeyi ve toplumun psikolojisine katkıda bulunmayı amaçlayan yerli mental sağlık platformu Terappin, yapay zeka ve BioData tabanlı yeni ürün lansmanlarıyla birlikte yurt dışında 5 pazara açılmaya hazırlandığını duyurdu. Konuyla ilgili Terappin Kurucu Ortağı ve CEO’su Taygun Ersoy, “Mental desteği, herkes için erişilebilir kılmak amacıyla daha kapsamlı hale getirmek için çalışıyoruz. Mutlu bir dünya gayesiyle, global pazarlara açılıyoruz” dedi.
15.04.2024 Sağlık-Yaşam
İş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü
İş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) 'İşgücü Piyasası Araştırması' sonuçlarına göre; iş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alanın imalat sektörü olduğunu açıkladı.
13.04.2024 Ekonomi
“Savaşta da barışta da ana aktör yapay zeka olacak”
“Savaşta da barışta da ana aktör yapay zeka olacak” Her geçen gün gelişen yapa zeka teknolojilerinin savunma sanayisine de büyük ivme kazandırdığını ifade eden Bahçeşehir Üniversitesi Ar-Ge şirketi BAUMİND Başkanı Nil Girgin Kalıp, yapay zekanın savaş dinamiklerini etkileyeceği için barışın tesisinde de rolü olacağını söyleyerek “Savaşta da barışta da ana aktör yapay zeka olacak” dedi.
12.04.2024 Teknoloji
Deprem bölgesindeki 100'üncü Yıl Kütüphaneleri'nden 20 bin öğrenci faydalandı
Deprem bölgesindeki 100'üncü Yıl Kütüphaneleri'nden 20 bin öğrenci faydalandı Türk Telekom ve Kızılay iş birliğiyle, deprem bölgesindeki öğrenciler için eğitim ve teknoloji desteği devam ediyor. İlk adımı Hatay'da atılan 100'üncü Yıl Kütüphaneleri Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye, Malatya ve Gaziantep'te yapılan açılışlarla, 8 farklı noktada hizmet vermeye başladı. Ortaokul ve lise öğrencileri ders anlatım videoları, deneme sınavları ve çözümlü soruları ile LGS ve YKS'ye hazırlanabiliyor. Bugüne kadar yaklaşık 20 bin öğrencinin yararlandığı ve Türk Telekom'un teknoloji, Türkiye'nin öncü eğitim teknolojileri şirketi Sebit'in ise dijital ve basılı eğitim materyali desteği sağladığı kütüphanelerin sayısının yıl sonuna kadar depremden etkilenen tüm illeri kapsayacak şekilde artırılması hedefleniyor.
11.04.2024 Eğitim
Hepsiburada Market’ten yapay zekaya dayalı ‘Akıllı Alışveriş Şefi’
Hepsiburada Market’ten yapay zekaya dayalı ‘Akıllı Alışveriş Şefi’ Hepsiburada Market, kullanıcılarının mutfakta işini kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf etmelerini sağlayacak ‘Akıllı Alışveriş Şefi’ni tanıttı. Yapay zekaya dayalı olan bu uygulama ile kullanıcılar, yapmak istedikleri yemeğin ismini yazarak veya Akıllı Şef’in önerdiği seçeneklerden birini seçerek, hem tarifi görüntüleyebiliyor hem de gerekli tüm malzemeleri hızlıca sepetlerine ekleyebiliyor.
11.04.2024 Ekonomi
Yapay zeka, yasasını bekliyor
Yapay zeka, yasasını bekliyor Avrupa Parlamentosu’nun, dünyada yapay zeka kullanımına ilişkin kurallar getiren ilk yasal düzenleme olan Avrupa Yapay Zeka Yasasını mart ayında onaylamasının ardından gözler Türkiye’ye çevrildi. BAU Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Yayla “Ülkemizde yapay zekayla ilgili yasal düzenleme bir an önce yapılmalı” dedi.
10.04.2024 Teknoloji
Lise son sınıf öğrencisi Yiğit Doyranlı, İtalya'daki iki üniversiteden kabul aldı
Lise son sınıf öğrencisi Yiğit Doyranlı, İtalya'daki iki üniversiteden kabul aldı ERA Koleji'nin Florya Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Yiğit Doyranlı, İtalya'daki Luiss Guido Carli Üniversitesi'nin Yönetim ve Yapay Zeka ile Roma Tor Vergata Üniversitesi'nin Endüstri Mühendisliği bölümlerinden kabul aldı.
8.04.2024 Eğitim
SunExpress'ten yeni yapay zekâ destekli seyahat planlayıcısı
SunExpress'ten yeni yapay zekâ destekli seyahat planlayıcısı Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, yeni yapay zekâ destekli 'Sunny Seyahat Planlayıcısı' ile seyahat severlere kişiselleştirilmiş gezi programları sunuyor. Türkçe, İngilizce ve Almanca olmak üzere üç dilde ve ücretsiz olarak sunulan uygulama ile seyahat severler, tek bir tıkla doğal ve kültürel miraslardan şehir turlarına, otel alternatiflerinden restoranlara kadar pek çok öneriyle seyahatlerini daha planlı ve keyifli hale getiriyor.
8.04.2024 Ekonomi
Bakan Şimşek: KDV istismarına karşı saha denetimleri yapılacak
Bakan Şimşek: KDV istismarına karşı saha denetimleri yapılacak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacak" dedi.
8.04.2024 Ekonomi
"Yapay zekayla herkes tarım yapabilecek"
"Yapay zekayla herkes tarım yapabilecek" BAHÇEŞEHİR Üniversitesi (BAU) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Müge Kesici, “Gelecekte yaşanabilecek gıda krizine karşı çözüm, kişilerin çiftçilik tecrübesi olmasa bile yapay zeka uygulamalarıyla daha küçük topraklarda tarım yapabilmesidir” dedi.
8.04.2024 Teknoloji
Garanti BBVA Partners Tech Girişim Hızlandırma Programı’na kabul edilen girişimler belli oldu
Garanti BBVA Partners Tech Girişim Hızlandırma Programı’na kabul edilen girişimler belli oldu Yatırım çekme ve büyüme potansiyeli olan girişimlerin desteklenmesini ve hızlandırılmasını amaçlayan Garanti BBVA’nın, teknoloji tabanlı girişimlere destek vermek amacıyla hayata geçirdiği Garanti BBVA Partners Tech Programı’na katılmaya hak kazanan 8. Dönem girişimler belli oldu. Programa seçilen girişimler; Usersdot, Ingosa, Evreka, Enqura ve Navlungo olarak belirlendi.
5.04.2024 Teknoloji
“Tedarik zinciri süreçlerindeki karmaşıklıkları yapay zeka otomasyonuyla ortadan kaldırıyoruz”
“Tedarik zinciri süreçlerindeki karmaşıklıkları yapay zeka otomasyonuyla ortadan kaldırıyoruz” Sektördeki tedarik zinciri süreçlerindeki karmaşıklıklara hızlı ve etkili çözümler sunarak müşterilerinin ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Getron Kurucu CEO'su Sarven Sıradağ, "Firma olarak, müşterilerimize doğru ürünü, doğru zamanda, doğru miktarda, doğru yerde ve doğru fiyatta bulundurma imkanı sağlayarak tedarik zinciri süreçlerindeki karmaşıklıkları yapay zeka otomasyonuyla ortadan kaldırıyoruz. Böylece müşterilerimizin operasyonlarını daha verimli hale getiriyoruz" dedi.
5.04.2024 Teknoloji
Küresel ve ulusal dijital finans ekosistemi İstanbul’da buluşuyor
Küresel ve ulusal dijital finans ekosistemi İstanbul’da buluşuyor Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin (FINTR) desteğiyle, KOOP Ventures tarafından bu yıl beşinci kez düzenlenecek olan küresel finansal teknoloji etkinliği İstanbul Fintech Week (IFW’24), “Yakınsama: Web2 ve Web3 Dünyaları Bir Araya Geliyor” temasıyla 16-17 Nisan’da Fişekhane’de gerçekleştirilecek. Web3’ten dijital paralara, yapay zekâdan işletmelerde finansal teknolojilerin kullanımına, dijital bankacılıktan tokenlaşıirmaya kadar çok çeşitli konu başlıklarının ele alınacağı IFW’24, dünyadan ve Türkiye’den alanında önde gelen 85 konuşmacıyı İstanbul’daki finans ve dijitalleşme sektör temsilcileriyle bir araya getirecek.
4.04.2024 Ekonomi
Yapay zeka destekli yazılım platformu Builder.ai, Komünite ile Türkiye pazarına giriyor
Yapay zeka destekli yazılım platformu Builder.ai, Komünite ile Türkiye pazarına giriyor Girişimciler için önde gelen topluluklardan biri olan Komünite, işletme ve girişimcilerinin dijital olarak güçlenmesine olanak tanıyan yapay zeka destekli kodsuz yazılım platformu Builder.ai ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Ortaklık ile Builder.ai Türkiye pazarına girerek, ülkedeki dinamik girişimci topluluğunun ve daha geniş iş sektörünün kendine özgü ihtiyaçlarını karşılayan çözümler sunmayı hedefliyor.
4.04.2024 Teknoloji
Litum, ‘iş hizmetleri’ kategorisinde ‘dünyanın en inovatif şirketleri’ arasında yer aldı
Litum, ‘iş hizmetleri’ kategorisinde ‘dünyanın en inovatif şirketleri’ arasında yer aldı Hem sağlık sektöründe hem de endüstriyel alanlarda donanım, yazılım ve sistem entegrasyonu hizmetleri sunan Litum, Fast Company’nin ‘İş Hizmetleri’ kategorisinde ‘Dünyanın En İnovatif Şirketleri 2024’ listesine girdi. Konuyla ilgili olarak Litum Kurucu Ortağı ve CEO’su Özgür Ülkü, “20’nci yılımızı kutlarken, Fast Company tarafından dünya devleriyle birlikte tanınmaktan onur duyuyoruz. Bu gelişme, ekibimizin yıllardır verdiği emeğin bir sonucu. Türkiye'den bu listeye girmeye hak kazanan nadir şirketlerden biri olarak, ülkemizi küresel arenada temsil etmeye ve her gün daha yenilikçi çözümler üreterek insanların hayatını iyileştirmeye devam edeceğiz” dedi.
4.04.2024 Ekonomi
Etki girişimlerine özel Workup4Future’dan 6 girişim mezun oldu
Etki girişimlerine özel Workup4Future’dan 6 girişim mezun oldu Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı çatısı altında, Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliği ve Hackquarters hızlandırıcı partnerliğinde hayata geçirilen Workup4Future’ın ilk dönemi Demo Day ile tamamlandı. Afet odaklı ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda teknoloji üreten etki girişimlerine özel hızlandırma programından 6 girişim mezun oldu.
4.04.2024 Teknoloji
Uluslararası Yapay Zeka Zirvesi, Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek
Uluslararası Yapay Zeka Zirvesi, Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek Son yıllara damgasını vuran yapay zeka teknolojisinin dünyanın geleceğini nasıl etkileyeceği, Bahçeşehir Üniversitesi’nin (BAU) ev sahipliğinde İstanbul’da yapılacak Uluslararası Yapay Zeka Zirvesi’nde konuşulacak. Yapay zekanın otorite isimleri ve uzman akademisyenlerini bir araya getirecek zirve, 16-17 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.
4.04.2024 Teknoloji
“Mobil uygulama geliştirme süreçlerini daha kolay yürütülebilir hale getirdik”
“Mobil uygulama geliştirme süreçlerini daha kolay yürütülebilir hale getirdik” Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren yerli yazılım şirketi Atiker Yazılım’ın Genel Müdürü Halil Özhan Sezgin, “2020’de geliştirme çalışmalarına başladığımız ve yakın zamanda kullanıma açtığımız yapay zeka destekli mobil uygulama geliştirme platformu Clomosy ile kısa sürede binlerce kullanıcıya ulaşmayı başardık. Bu platformla özellikle çok sayıda geliştiricinin bir arada çalıştığı mobil uygulama geliştirme süreçlerini daha da kolay yürütülebilir hale getirmeyi başardık” dedi.
3.04.2024 Teknoloji
Turkcell'den deprem bölgesinde ‘E-birliktelik’ kampanyasına destek
Turkcell'den deprem bölgesinde ‘E-birliktelik’ kampanyasına destek Turkcell, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerde ticareti canlandırmak için Ticaret Bakanlığı himayesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye E-ticaret Meclisi ve diğer paydaşlarının başlattığı, ‘Elektronik Ticaretle Birlikte Çok Daha İyiye (E-birliktelik)’ kampanyasında yer aldı. Turkcell, kampanya kapsamında pazar yeri platformu Pasaj’la depremzede esnaftan komisyon almama desteği, yardım kartı satışı ve gıda yardımı sunacak.
3.04.2024 Kurumsal
Yapay zekayla üretilmiş çocuk istismarı materyalleri nedeniyle hapis cezası
Yapay zekayla üretilmiş çocuk istismarı materyalleri nedeniyle hapis cezası Avustralya Federal Polisi (AFP), bir kişinin, aralarında yapay zekayla üretilmiş çocuk istismarı materyallerin de bulunduğu çocuk istismarı görselleri bulundurma ve erişim sağlama suçundan 2 yıl hapis cezası aldığını duyurdu.
30.03.2024 Dünya
Tamer Mandalinci: Akıl küpü kardeşlerim memleketinde kalacak
Tamer Mandalinci: Akıl küpü kardeşlerim memleketinde kalacak CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci, göreve geldiklerinde öncelikli olarak su, kanalizasyon, yol, trafik, kent estetiği ve temizliğe ilişkin çalışma yapacaklarını belirtti. Gençlere dikkati çeken Mandalinci, "Omuzlarımda Türk gençliğinin sorumluluğu da var. Bodrum'da hangi kardeşim hangi spor alanında uzmanlaşmak istiyorsa belediye ona fırsat eşitliğini sunacak. Bu memlekette beyin göçünü engelleyecek, akıl küpü kardeşlerim memleketlerinde kalıp vatanlarına hizmet etmelerinin önünü açacağız" dedi.
30.03.2024 Politika
Atatürk'ün yapay zekayla oluşturulan sesine orkestrayla eşlik ettiler
Atatürk'ün yapay zekayla oluşturulan sesine orkestrayla eşlik ettiler Hatay'da, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi ve Orkestrası Şefi Dr. Mustafa Dağdeviren ve öğrencileri, Atatürk'ün yapay zekayla oluşturulan sesiyle kaydedilen 'Bir Fırtına Tuttu Bizi' adlı Selanik türküsüne orkestrayla eşlik etti. Projeyle öğrencilerinin büyük heyecan yaşadığını belirten Dr. Dağdeviren, "Bu eser, repertuvarlarımızın değişmeyen parçası olarak kalacaktır" dedi.
30.03.2024 Kültür&Sanat
SAP bulut tabanlı veri çözümündeki yenilikleri duyurdu
SAP bulut tabanlı veri çözümündeki yenilikleri duyurdu SAP, üretken yapay zeka özellikleri de dahil olmak üzere, bulut tabanlı veri çözümü Datasphere’deki yenilikleri duyurdu. SAP, verinin gücünden yararlanmayı sağlayan çözümün yetkinliklerini zenginleştirmek için yaptığı stratejik iş birliklerini de açıkladı.
29.03.2024 Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

yapay zeka yapay zeka girişim deprem

Yapay Zeka ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.