Yeditepe

Yeditepe

Son dakika yeditepe haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yeditepe gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yeditepe haber sayfamızda...

Yeditepe

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.129 yeditepe haberi bulunmuştur.
Doç. Dr. Şahin: Vertigo tedavi edilebilen bir sorundur
Doç. Dr. Şahin: Vertigo tedavi edilebilen bir sorundurVertigonun aslında hastalık değil, birçok farklı hastalıkta kendini gösteren bir belirti olduğunu ifade eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin, “İnsanlar, vertigonun kronik olduğunu, hayat boyunca devam edeceğini düşünüyor. Halbuki yapılan özel testlerle saptanabilen vertigo, genellikle geçici ve tedavi edilebilirdir” dedi.
Prof. Dr. Metin Turan: Üretimle tüketim arasındaki ilişki iyi değerlendirilmiyor
Prof. Dr. Metin Turan: Üretimle tüketim arasındaki ilişki iyi değerlendirilmiyor Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Turan, pandemi, Ukrayna-Rusya savaşı, küresel iklim değişikliği, teknoloji ve planlama gibi birçok faktörün bir araya gelerek tarımı nasıl etkilediğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu dönemden önce de tarımla ilgili sıkıntıların olduğunu vurgulayan Turan, “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre bizi kıtlık ve açlıkla ilgili ciddi sorunlar bekliyor. Ülkemiz bazında düşünürsek, burada gıda üretimi ve tüketimiyle ilgili en önemli problem, üretimle tüketim arasındaki koordinasyon ve planlamanın sağlanamaması ve iyi koordine edilememesidir” dedi.
5.08.2022Ekonomi
Tıp fakültesi kontenjanları geçtiğimiz 3 yılda 2.695 arttı
Tıp fakültesi kontenjanları geçtiğimiz 3 yılda 2.695 arttıYükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre tercih sürecini 5 Ağustos'a kadar tamamlaması beklenen milyonlarca öğrenci, kariyerleri için en doğru sıralamayı yapmak için çalışıyor. Yükseköğretim Kurulu verilerinden derlenen Tıp Fakülteleri İnceleme Raporu, doktorluk mesleğini icra etmek isteyen öğrenciler için rehber niteliği taşıyor. Genel verilere göz atıldığında, geride bıraktığımız 3 yılda Türkiye’deki tüm tıp fakültelerinin kontenjanlarının toplamda 2.695 öğrenci arttığı kaydedildi. 2021’in en çok tercih tıp edilen fakülteleri ise Marmara ve Hacettepe oldu.
4.08.2022Eğitim
Prof. Dr. Meriç: Omuzda ağrı varsa yüzmeye ara verilmeli
Prof. Dr. Meriç: Omuzda ağrı varsa yüzmeye ara verilmeliÖzellikle tatil dönemlerinin sevilen aktivitelerinden biri olan yüzme sırasında, boyun ve omuz eklemine normalden daha fazla yük biniyor. Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç, yüzerken boyun ve omuz bölgesinde ağrı yaşanmasının dikkate alınması gereken bir semptom olduğunu söyleyerek yüzme sonrasında veya sırasında omuzda ağrı varsa öncelikle yüzmeye ara vermek gerektiğinin altını çizdi.
3 yeni fakülte kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de
3 yeni fakülte kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'deResmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla 3 yeni fakülte kuruldu. Öte yandan 1 fakülte ile 1 yüksekokul kapatıldı.
4.08.2022Eğitim
Teknoloji transferinde YTÜ Yıldız Teknopark’tan Özbekistan hamlesi
Teknoloji transferinde YTÜ Yıldız Teknopark’tan Özbekistan hamlesiÖzbekistan Cumhuriyeti Yenilikçi Kalkınma Bakanı İbrahim Abdurahmanov ile YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü Orhan Tanışman, INNO Teknopark’ın yönetimine ilişkin çok boyutlu iş birliği anlaşmasını imzaladı.
3.08.2022Teknoloji
Prof. Dr. Özkök: Böbrek sağlığını saptamak için idrar tahlili ve kan kreatin değerlerine birlikte bakılmalı
Prof. Dr. Özkök: Böbrek sağlığını saptamak için idrar tahlili ve kan kreatin değerlerine birlikte bakılmalı Böbrek sağlığının başta kalp ve damar sistemi olmak üzere tüm organları etkilediğini söyleyen Nefroloji uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkök, özellikle kronik böbrek hastalıklarının sinsi ilerlemesi nedeniyle hastaların semptomları göremediğini söyledi. Özkök, böbreklerin sağlıklı olup olmadığın görebilmek için kan kreatin değerleri ve idrar tahlilinin birlikte bakılması gerektiğine işaret etti.
Uzmanı uyardı: Sıcakların artması akrep sokma riskini de beraberinde getiriyor
Uzmanı uyardı: Sıcakların artması akrep sokma riskini de beraberinde getiriyor Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte ülke genelinde akrep sokması vakalarında artış görüldüğünü söyleyen Acil Tıp Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi. Ferudun Çelikmen, özellikle kalbi etkileyen durumlar açısından bazı akrep türlerinin sokmalarının yaşamı tehdit edebileceğine işaret etti.
29.07.2022Sağlık-Yaşam
İstanbul'da 'Yeditepe Huzur' denetimleri
İstanbul'da 'Yeditepe Huzur' denetimleriİstanbul genelinde "Yeditepe Huzur" denetimleri gerçekleştirildi. Denetimlerde şüpheli görülenler kimlik sorgulamasından geçirilirken, araçlar ise tek tek arandı.
27.07.2022Gündem
Türk hekimin geliştirdiği tekniği yerinde izlemeye Amerika’dan profesörler geldi
Türk hekimin geliştirdiği tekniği yerinde izlemeye Amerika’dan profesörler geldi1’inci Yeditepe Aritmi Sempozyumu’ geçtiğimiz günlerde Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Tolga Aksu tarafından geliştirilen ‘Cardioneuroablasyon’ isimli dünya literatürüne giren tekniği yerinde izlemek için yurt içi ve yurt dışından uzmanlar katıldı.
27.07.2022Sağlık-Yaşam
Türkiye’de başlayıp ABD veya Kanada’da üniversite okuma olanağı
Türkiye’de başlayıp ABD veya Kanada’da üniversite okuma olanağıYeditepe Üniversitesi, ABD’deki SUNY New Paltz Üniversitesi ve Kanada’daki Western Ontario Üniversitesi’yle, bu yıl yaptığı çift diploma anlaşmalarıyla öğrencilerine dünyanın kapılarını aralama fırsatı verdi.
25.07.2022Eğitim
“Gençlerde tiroid nodülü ve tiroid kanseri görülme sıklığı artıyor”
“Gençlerde tiroid nodülü ve tiroid kanseri görülme sıklığı artıyor”Tiroid nodülleri sıklıkla 40 yaş üzerinde ve özellikle kadınları etkileyen bir sorun. Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Ayşan, bununla birlikte özelikle son yıllarda hem tiroid nodüllerinin, hem de tiroid kanserinin çok daha genç yaşlarda görüldüğüne dikkat çekti. Prof. Dr. Ayşan, üstelik gençlerde ortaya çıkan nodüllerin kanserleşme oranının yetişkinlere göre daha yüksek olduğunu söyledi.
25.07.2022Sağlık-Yaşam
Uzmanı çocuklarda sıcak çarpması konusunda uyardı; bu önlemlere dikkat
Uzmanı çocuklarda sıcak çarpması konusunda uyardı; bu önlemlere dikkatAvrupa genelinde etkisini göstermeye başlayan sıcak hava dalgasının önümüzdeki günlerde Türkiye’yi de etkisi altına alması bekleniyor. Sıcaklık artışının çocukları yetişkinlerden daha kısa sürede, daha yıpratıcı etkilediğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Tülin Şimşek, çocuklarda sıcaklığa bağlı olası ciddi bir sağlık sorunları konusunda aileleri uyardı ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulundu. 
21.07.2022Sağlık-Yaşam
Dr. Öztürk: Yüksek kolesterol her 3 kişiden 1’ini etkilese de yeterince tanınmıyor
Dr. Öztürk: Yüksek kolesterol her 3 kişiden 1’ini etkilese de yeterince tanınmıyorTürkiye’de her 3 kişiden 1’inde yüksek kolesterol sorunu olduğunu söyleyen hastalığın sinsi ilerlediğini belirten İç Hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Akif Öztürk, “Yüksek LDL kolesterol zamanla damar duvarında değişiklere neden olarak hedef organ neresi ise oralarda hasara yol açar. Örneğin kalp krizine sebep olabilir ya da beyin damar tıkanıklığı yaparak inmeye sebep olabilir” diye konuştu. Öztürk, erkeklerde yüksek kolesterole bağlı risklerin 20'li yaşlarda başladığını ve yaşla birlikte arttığına dikkat çekti.
18.07.2022Sağlık-Yaşam
Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil Genç Nöroşirurjiyen Teşvik Ödülü, Dr. Pelin Kuzucu’nun oldu
Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil Genç Nöroşirurjiyen Teşvik Ödülü, Dr. Pelin Kuzucu’nun olduYüzyılın Beyin Cerrahı olarak adlandırılan Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil adına bu yıl ilk defa verilen Genç Nöroşirurjiyen Teşvik Ödülü’ne 32 yaşındaki Dr. Pelin Kuzucu layık görüldü. Ödülünü Prof. Dr. Yaşargil’in elinden alan Dr. Kuzucu, “Çok gururlu ve mutluyum. Bu ödülle motivasyonum arttı. Önümde uzun bir yol var biliyorum, ama bu ödül sayesinde hızım 1 iken 3’e çıktı” dedi.
8.07.2022Video
“Maçka’da çocuklar lise çağında yarı üniversiteli olacak”
“Maçka’da çocuklar lise çağında yarı üniversiteli olacak”Milli Eğitim Bakanlığı ve Yıldız Teknik Üniversitesi arasında imzalanan ortaklık protokolünün tanıtım toplantısı dün gerçekleşti. İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Akhan, Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih edecek öğrenciler için “Çocuklarımız Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Teknoparkından ve diğer birimlerinden yararlanma imkânına sahip olacaklar. Haliyle çocuklarımız lise çağında eğitim öğretime başladığında aynı zamanda yarı üniversiteli gibi olacaklar” dedi.
8.07.2022Eğitim
Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil Genç Nöroşirurjiyen Teşvik Ödülü, Dr. Pelin Kuzucu’nun oldu
Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil Genç Nöroşirurjiyen Teşvik Ödülü, Dr. Pelin Kuzucu’nun olduYüzyılın Beyin Cerrahı olarak adlandırılan Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil adına bu yıl ilk defa verilen Genç Nöroşirurjiyen Teşvik Ödülü’ne 32 yaşındaki Dr. Pelin Kuzucu layık görüldü. Ödülünü Prof. Dr. Yaşargil’in elinden alan Dr. Kuzucu, “Çok gururlu ve mutluyum. Bu ödülle motivasyonum arttı. Önümde uzun bir yol var biliyorum, ama bu ödül sayesinde hızım 1 iken 3’e çıktı” dedi.
Taksim’de Kurban Bayramı öncesi denetim yapıldı
Taksim’de Kurban Bayramı öncesi denetim yapıldıİstanbul İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Kurban Bayramı öncesinde Yeditepe Huzur denetimleri yapıldı. Taksim’de yapılan denetimde, sorgulaması yapılan kişinin sürücü belgesi, ölen birinin üzerine kayıtlı çıktı. Sürücüye, ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza kesildi.
6.07.2022Foto Galeri
“Çip sorunu 2-3 yıl içinde çözülebilir”
“Çip sorunu 2-3 yıl içinde çözülebilir”RF, mikrodalga ve optik uygulamalarında kullanılan yüksek frekanslı entegre devre ve modül ürünleri üzerinde çalışan ATEK Mikrodalga’nın Kurucu Ortağı Ercan Altuntaş, globalde yaşanan çip krizinin kurulacak yeni fabrikalarla 2-3 yıl içinde aşılabileceğini ifade etti.
6.07.2022Teknoloji
Yaz enfeksiyonlarından korunmak için öncelikli kural ‘hijyen’
Yaz enfeksiyonlarından korunmak için öncelikli kural ‘hijyen’Sıcak havanın besinler üzerindeki etkisiyle akut gastroenterit, bağırsak enfeksiyonları ya da besin zehirlenmelerine daha sık rastlandığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, yaz aylarında en sık rastlanan enfeksiyonlar ve bunlardan korunmanın öncelikli kuralının hijyen olduğunu dile getirdi.
Genç moda tasarımcılarından Müze Gazhane’de yıl sonu defilesi
Genç moda tasarımcılarından Müze Gazhane’de yıl sonu defilesiYeditepe Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü mezunları, pandemi döneminde tasarladıkları kıyafetleri yıl sonu defilesinde izleyicilerin beğenisine sundu. Birbirinden ilginç temalarda hazırlanmış olan koleksiyonlar büyük ilgi gördü.
Prof. Dr. Bombacı: Çocuklardaki spor yaralanmaları ihmal edilirse gelişimlerini etkileyebilir
Prof. Dr. Bombacı: Çocuklardaki spor yaralanmaları ihmal edilirse gelişimlerini etkileyebilir Çocukluk çağında yaşanan spor yaralanmalarının çocuğun büyüme gelişmesi üzerine olumsuz etkileri olabileceğine işaret eden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Hasan Bombacı, “Erişkinlerden farklı olarak çocuklarda uzun kemiklerde büyüme plakları mevcuttur. Bu bölgelerde meydana gelen hasar ilerleyen yıllarda kemiklerde deformasyonlara sebep olabilir. Bu nedenle çocuklarda spor yaralanmalarında uygun teşhis ve tedavi yanında risk faktörlerini azaltarak korumak da çok önemlidir” dedi.
27.06.2022Sağlık-Yaşam
Cedi Osman, kampta gençlerle buluştu
Cedi Osman, kampta gençlerle buluştuGençleri basketbolla tanıştırmak ve Türk basketboluna yeni oyuncular kazandırmak amacıyla Cedi Osman Academy tarafından düzenlenen Cedi Osman by Pizzabulls kampı, 20-23 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da Yeditepe Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.
24.06.2022Spor
Dijitalleşen milyonlarca belge 140 bin ağacı korudu
Dijitalleşen milyonlarca belge 140 bin ağacı korudu Son yıllarda birçok sektörde dijitalleşme ön plana çıkarken, vergi teknolojileri alanında yazılımlar üreten YTÜ Yıldız Teknopark firmalarından SNI, geliştirdiği ürünlerle karbon ayak izinin azaltılmasına destek oluyor. Kurulduğu günden bu yana sistemleri üzerinden 700 milyon e-dönüşüm belgesi ve 1.3 milyon seviyesinde raporlamanın iletildiği firma bu sayede 140 bin ağacın korunmasını sağladı.
23.06.2022Ekonomi
65 yaş üzerine yönelik 'Dijital Adaptasyon Projesi' ikinci mezunlarını verdi
65 yaş üzerine yönelik 'Dijital Adaptasyon Projesi' ikinci mezunlarını verdiYedi katılımcı ile gerçekleşen pilot çalışmasının tamamlanmasının ardından 50 kişiyle çok daha kapsamlı hale gelen Dijital Adaptasyon Projesi ikinci mezunlarını verdi. 2 hafta üniversite kampüsünde, 8 hafta da online olarak 30 saatlik eğitim alan 65 yaş üstü öğrenciler sertifika töreni heyecanı yaşadı.
23.06.2022Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

soruneğitimüniversiteTeknoparkİstanbul

Yeditepe ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.