Yeditepe

Yeditepe

Son dakika yeditepe haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yeditepe gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yeditepe haber sayfamızda...

Yeditepe

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.527 yeditepe haberi bulunmuştur.
“Türk firmaları AB ülkeleriyle ticaretlerini sürdürebilmek için ‘Kurumsal İkiz Dönüşümü’ gerçekleştirmeli”
“Türk firmaları AB ülkeleriyle ticaretlerini sürdürebilmek için ‘Kurumsal İkiz Dönüşümü’ gerçekleştirmeli” Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen ‘Kurumsal Sürdürülebilirlik Direktifi’ ve ‘Avrupa Yapay Zeka Yasası’nın AB ülkeleri ile ticaret yapan Türk firmalarını çok yakından ilgilendirdiğini söyleyen Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. E. Şule Aydeniz, Türk firmalarının AB ülkeleriyle ticaretlerini sürdürebilmeleri için bu yasaya ve direktife uyumunu ifade eden ‘Kurumsal İkiz Dönüşümü’ gerçekleştirmeleri gerektiğine işaret ederek aksi halde firmaların mallarını Avrupa’ya ihracat süreçlerinde sorunların ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.  
15.04.2024 Ekonomi
“Tedarik zinciri süreçlerindeki karmaşıklıkları yapay zeka otomasyonuyla ortadan kaldırıyoruz”
“Tedarik zinciri süreçlerindeki karmaşıklıkları yapay zeka otomasyonuyla ortadan kaldırıyoruz” Sektördeki tedarik zinciri süreçlerindeki karmaşıklıklara hızlı ve etkili çözümler sunarak müşterilerinin ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Getron Kurucu CEO'su Sarven Sıradağ, "Firma olarak, müşterilerimize doğru ürünü, doğru zamanda, doğru miktarda, doğru yerde ve doğru fiyatta bulundurma imkanı sağlayarak tedarik zinciri süreçlerindeki karmaşıklıkları yapay zeka otomasyonuyla ortadan kaldırıyoruz. Böylece müşterilerimizin operasyonlarını daha verimli hale getiriyoruz" dedi.
5.04.2024 Teknoloji
Jülide Kural'dan Kadir İnanır'ın durumu hakkında açıklama
Jülide Kural'dan Kadir İnanır'ın durumu hakkında açıklama Sanatçı Kadir İnanır'ın hayat arkadaşı Jülide Kural, İnanır'ın Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden ayrıldığını, tedavisinin rehabilitasyon süreci için Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'ne yerleştirildiğini açıkladı.
4.04.2024 Gündem
Uzmanı uyardı: Bayramda glikoz hassasiyetine dikkat
Uzmanı uyardı: Bayramda glikoz hassasiyetine dikkat Ramazan boyunca aç kalmaya alışan bedenin glikoz hassasiyetinin artabileceğini belirten Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, vücudun besin alımına vereceği tepki çok daha hızlı ve hassas olacağı için bayramda beslenmeye dikkat edilmesi uyarısında bulundu.
4.04.2024 Sağlık-Yaşam
“Erken tanıyla bazı kanser türleri tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer alıyor”
“Erken tanıyla bazı kanser türleri tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer alıyor” Günümüzde gerek insanların hayatlarına mal olması gerekse tanı ve tedavi üzerinde sürekli gelişmelerin yaşanması nedeniyle kanserin, her daim gündemin ana konularından biri olmaya devam ettiğini vurgulayan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bala Başak Öven, tedavide yaşanan tüm ilerlemelere rağmen, olumsuz yaşam alışkanlıkları ve erken tanıya yeterli özenin gösterilmediğini söyledi. Kanser Haftası dolayısıyla bazı noktaların altını çizen Prof. Dr. Öven, erken tanıyla özelikle bazı kanser türlerinin tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer aldığını belirtti.
4.04.2024 Sağlık-Yaşam
Düzce’de AK Parti adayı Faruk Özlü başkan seçildi, AK Parti 3, MHP 3, CHP 1 ilçede seçim kazandı
Düzce’de AK Parti adayı Faruk Özlü başkan seçildi, AK Parti 3, MHP 3, CHP 1 ilçede seçim kazandı Düzce’nin Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara AK Parti adayı Faruk Özlü belediye bakanı oldu. Özlü'nün yanı sıra AK Parti 3 ilçe ile 1 beldede, MHP 3 ilçe ve 1 beldede, CHP ise 1 ilçede belediye bakanlığı kazandı.
31.03.2024 Gündem
"Kolon kanseri önlenebilir bir hastalıktır"
"Kolon kanseri önlenebilir bir hastalıktır" Hem erkeklerde hem kadınlarda en sık görülen kanserlerden biri olmasına karşın kolon kanseri yaşam kaybına neden olmaya devam ediyor. Üstelik istatistiklere göre artık çok daha erken yaşlarda görülüyor. Bu denli önemli olan bu sorunun önüne düzenli yapılacak taramalarla geçilebilmesinin aslında bir anlamda şans olduğunu söyleyen İç Hastalıkları, Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Ergün, risk olsun ya da olmasın toplumdaki herkesin 45 yaşından sonra kolonoskopi yaptırması gerektiğinin altını çizdi. Özellikle ailesinde kanser ve özellikle kolon kanseri öyküsü olanlara dikkat çeken Prof. Dr. Ergün, “Bu kişiler anne ya da babalarına kanser tanısı konduğu yaştan 10 yıl öncesinden taramalara başlamalı” dedi.
28.03.2024 Video
"Kolon kanseri önlenebilir bir hastalıktır"
"Kolon kanseri önlenebilir bir hastalıktır" Hem erkeklerde hem kadınlarda en sık görülen kanserlerden biri olmasına karşın kolon kanseri yaşam kaybına neden olmaya devam ediyor. Üstelik istatistiklere göre artık çok daha erken yaşlarda görülüyor. Bu denli önemli olan bu sorunun önüne düzenli yapılacak taramalarla geçilebilmesinin aslında bir anlamda şans olduğunu söyleyen İç Hastalıkları, Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Ergün, risk olsun ya da olmasın toplumdaki herkesin 45 yaşından sonra kolonoskopi yaptırması gerektiğinin altını çizdi. Özellikle ailesinde kanser ve özellikle kolon kanseri öyküsü olanlara dikkat çeken Prof. Dr. Ergün, “Bu kişiler anne ya da babalarına kanser tanısı konduğu yaştan 10 yıl öncesinden taramalara başlamalı” dedi.
28.03.2024 Sağlık-Yaşam
Uzmanı uyardı: Çocuğunuza öz güven aşılayacağım derken zarar verebilirsiniz
Uzmanı uyardı: Çocuğunuza öz güven aşılayacağım derken zarar verebilirsiniz Klinik Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, ebeveynlerin çocuklarında olumlu kendilik algısı oluşturmaya yani onlara öz güven aşılamaya çalışırken psikolojik sağlıklarını olumsuz etkileyebilecekleri uyarısında bulunarak, çocukların kendilerini gerçeğe uygun şekilde tanımalarını sağlamak için önerilerde bulundu.
28.03.2024 Sağlık-Yaşam
"Yurt dışına veri aktarımının önü açıldı"
"Yurt dışına veri aktarımının önü açıldı" Hukukçu Dr. Öğr. Üyesi Cihan Avcı Braun, Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nda yapılan değişikliklere yönelik değerlendirme yaptı. Braun, artık şirketlerin kişisel verileri açık rıza olmadan da yurt dışına aktarabileceğini belirterek yurt dışına veri aktarımının önünün açıldığını belirtti.
26.03.2024 Ekonomi
“Tüberküloz konusunda Türkiye, DSÖ hedeflerine ulaşan ülkeler arasında”
“Tüberküloz konusunda Türkiye, DSÖ hedeflerine ulaşan ülkeler arasında” Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 2015’ten 2025’e kadar yıllık yeni Tüberküloz vaka sayısını yüzde 50 oranında düşürme hedefine ulaşamadığını, aksine bazı ülkelerde halen artış görüldüğünü söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, yaşanan pandemi nedeniyle hastalığın teşhis ve dolayısıyla tedavi edilememesinin de bu sonuçlarda etkili olduğunu söyledi. Türkiye’nin tüberküloz konusunda DSÖ hedeflerine ulaştığını ifade eden Prof. Dr. Salepçi, “2022’de Türkiye'deki insidans 100 binde 14 olarak tespit edilmiş. Ülkemizde doğrudan gözetim altında tedavi (DGT) politikası çok iyi şekilde yürütülüyor. Hasta olan kişiler tespit ediliyor ve onların etrafındakiler da kontrol ediliyor” dedi.
23.03.2024 Sağlık-Yaşam
Temiz enerjide ‘Yakıt Hücresi Teknolojisi’ çalışmaları
Temiz enerjide ‘Yakıt Hücresi Teknolojisi’ çalışmaları Son yıllarda havacılık sektöründe temiz enerji üretimindeki problem giderek artıyor ve bu alandaki çözüm arayışları hızla ivme kazanıyor. Temiz enerji üzerine çalışmalar yürüten GreenKnowTech şirketinin CEO’su Doç. Dr. Oğuz Kaan Özdemir, Türkiye'nin yakın gelecekteki yakıt hücresi ihtiyacını karşılamak için harekete geçti. Özdemir, yakıt hücresi teknolojisinin ülkeye kazandırılması için çalışmalara başladıklarını belirtti.
22.03.2024 Teknoloji
“Tüketicilerin şikayeti, üreticiyi daha kaliteli üretime yöneltir”
“Tüketicilerin şikayeti, üreticiyi daha kaliteli üretime yöneltir” Tüketicilerin haklarının korunmasının ancak tüketicilerin kanunla belirlenen haklarını bilmesi ve aramasıyla mümkün olabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Cem Dinar, tüketici şikayetlerinin, üreticileri daha kaliteli bir üretime yönelteceğini ifade etti.
21.03.2024 Ekonomi
Uzmanı uyardı: Kolon ve rektum kanseri Y kuşağını tehdit ediyor
Uzmanı uyardı: Kolon ve rektum kanseri Y kuşağını tehdit ediyor Kolon ve rektum kanseri her iki cinsiyette de hem en sık rastlanan hem de yaşam kaybına neden olan kanserler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi bu hastalığa yakalandığını ve yaklaşık 900 bin kişinin de bu hastalıktan hayatını kaybettiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Neşet Köksal, özellikle 50 yaş sonrası görülme sıklığında artış olduğunu söyledi. Kolorektal kanserlerin artık 1980 yılı sonrasında doğan Y kuşağını temsil eden genç yetişkinleri de tehdit ettiğine işaret eden Prof. Dr. Köksal, “Yapılan bir çalışmada 1950’li yıllarda doğan yetişkinlerle karşılaştırıldığında, 1990’lı yıllarda doğanlarda kolon kanseri riski iki kat, rektum kanser riski ise dört katına çıkmaktadır. Ayrıca rektum kanseri hastalarının neredeyse üçte birinin 55 yaşın altında olduğundan taramaya 50 yaşından önce başlanmasının düşünülmesi gerektiği belirtilmiştir” dedi.
19.03.2024 Sağlık-Yaşam
Türk şirketleri için Amerika pazarına yönelik önemli anlaşma
Türk şirketleri için Amerika pazarına yönelik önemli anlaşma YTÜ Yıldız Teknopark ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Merkezleri iş birliğiyle Chicago’da girişimcilere ve iş insanlarına yönelik ofis açıldı. Chicago’da açılan ofis; girişimciler, iş insanları ve şirketleri Amerika pazarında desteklemeye hazırlanıyor. Stratejik ve prestijli bir lokasyonda kurulan ofis ile potansiyel müşteri eşleştirmesinden ticarileşmeye kadar şirketler, geniş bir yelpazede desteklenecek.
15.03.2024 Ekonomi
Uzmanından çocuklarda uyku sorunlarının çözümüne yönelik öneriler
Uzmanından çocuklarda uyku sorunlarının çözümüne yönelik öneriler Uykunun hem çocuklar hem de yetişkinler için fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık açısından son derece önemli bir konu olduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Burçin Yorgancı Kale, güçlü bir bağışıklık sisteminden bellek ve öğrenmeye, kilo kontrolünden zihinsel performansın artırılmasına kadar birçok konuda uykunun vazgeçilmez bir yaşam unsuru olduğunun altını çizdi. Dr. Öğr. Ü. Kale, Dünya Uyku Günü dolayısıyla yaptığı açıklamalarda özellikle çocuklarda uyku sorunları ve çözümüne yönelik önemli bilgiler verdi.
14.03.2024 Sağlık-Yaşam
Uzmanı uyardı: Ramazanda ilaç kullanımını ihmal etmeyin
Uzmanı uyardı: Ramazanda ilaç kullanımını ihmal etmeyin Hasta ve aşırı yaşlıların Ramazan ayında ilaçlarını aksatmamaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Turgay Çelik, hasta ve yaşlı kişilerin Ramazanda ilaç kullanmamasının hastalıkların alevlenmesine veya yeni hastalıkların tetiklenmesine, tedavinin durmasına, hastalıkların tekrar başlamasına yol açabileceğini ifade etti.
11.03.2024 Sağlık-Yaşam
Prof. Dr. Attar: Kadın yaşamını etkileyen hastalıklarla mücadele için düzenli kontroller şart
Prof. Dr. Attar: Kadın yaşamını etkileyen hastalıklarla mücadele için düzenli kontroller şart  8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınları en çok etkileyen hastalıklara dikkat çeken Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, kadınlarda en sık görülen hastalıkların başında meme kanserinin geldiğini hatırlattı. Bunun yanında, rahim ağzı kanseri, endometriozis, polikistik over sendromunun da sık görülen ve kadınların yaşamını ciddi şekilde etkileyen hastalıklar arasında yer aldığını söyledi. Prof. Dr. Attar, hastalıklarla mücadelede düzenli kontrollerin önemine işaret etti.
8.03.2024 Video
Prof. Dr. Attar: Kadın yaşamını etkileyen hastalıklarla mücadele için düzenli kontroller şart
Prof. Dr. Attar: Kadın yaşamını etkileyen hastalıklarla mücadele için düzenli kontroller şart 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınları en çok etkileyen hastalıklara dikkat çeken Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, kadınlarda en sık görülen hastalıkların başında meme kanserinin geldiğini hatırlattı. Bunun yanında, rahim ağzı kanseri, endometriozis, polikistik over sendromunun da sık görülen ve kadınların yaşamını ciddi şekilde etkileyen hastalıklar arasında yer aldığını söyledi. Prof. Dr. Attar, hastalıklarla mücadelede düzenli kontrollerin önemine işaret etti.
8.03.2024 Sağlık-Yaşam
“Diyabet kadınlarda kalp hastalıkları riskini 3-7 kat artırıyor”
“Diyabet kadınlarda kalp hastalıkları riskini 3-7 kat artırıyor” Kalp hastalıkları açısından önemli bir risk faktörünü oluşturan diyabetin özellikle 60 yaşından sonra kadınları erkeklerden daha çok etkilediğini ifade eden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayça Türer Cabbar, kadın hastalarda diyabetin kalp damar hastalıkları oranını üç ila yedi kat artırdığını söyleyerek “Buna karşın, diyabetli erkeklerin yalnızca iki ila üç kat artan kalp damar hastalıkları riski vardır. Diyabet ayrıca kalp yetmezliğinin gelişimi ile de ilişkilidir” dedi.
7.03.2024 Sağlık-Yaşam
"Sahurda kavurma, kızartma, sucuk yemeyin"
"Sahurda kavurma, kızartma, sucuk yemeyin" Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, Ramazan ayı boyuncu doğru beslenme tercihlerinin genel sağlığımıza büyük katkı sağlayabileceğini belirterek uygunsuz besin tercihi ve beslenme tarzının sağlığa büyük zarar verebileceğine dikkat çekti. Doç. Dr. Bakır, "Sahurda kızartma, kavurma gibi çok yağlı besinlerden ve sosis, sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünlerinden kaçınılmalıdır" dedi.
6.03.2024 Sağlık-Yaşam
Deprem modellemesi platformu, depreme bağlı mali kayıp olasılıklarını belirliyor
Deprem modellemesi platformu, depreme bağlı mali kayıp olasılıklarını belirliyor YTÜ Yıldız Teknopark bünyesinde faaliyetlerini sürdüren T-Rupt tarafından geliştirilen katastrofik deprem modellemesi platformu CATMOD; ülkenin inşaat koşullarını, yer bilimsel bulguları ve parametrelerini dikkate alarak simülasyonlar gerçekleştiriyor, depreme bağlı mali kayıp olasılıklarını belirliyor.
4.03.2024 Teknoloji
Uzmanı uyardı: Yeme bozuklukları yaşamı tehdit ediyor
Uzmanı uyardı: Yeme bozuklukları yaşamı tehdit ediyor Anoreksiya, bulimia ve tıkınırcasına yeme gibi şekillerde kendini gösteren yeme bozukluklarının yaşamı tehdit ettiğini belirten Klinik Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Billur Örnek, “Yeme bozuklukları, kişinin kendi bedenini algılayışının bozulması ve beslenme rutinini sağlıklı olmayan bir tarzda değiştirmesiyle karakterize olan ciddi psikolojik bozukluklardır. Bu bozuklukların fiziksel hasar yarattığı ve yaşamı tehdit ettiği akıldan çıkarılmamalı” dedi.
4.03.2024 Sağlık-Yaşam
Uzmanı uyardı: Miyomlar tedavi edilmezse çocuk sahibi olmayı engelleyebilir
Uzmanı uyardı: Miyomlar tedavi edilmezse çocuk sahibi olmayı engelleyebilir Kadınlar arasında en sık görülen tümörler arasında yer alan miyomların rahimdeki yerleşim yerine göre farklı sorunlara neden olabildiğini ifade eden Kadın Hastalıkları Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Mert Yeşiladalı, “Miyomlar, rahim boşluğunun içinde, dışında ve rahim duvarında olmak üzere farklı yerlere yerleşebiliyor ve buna göre de sınıflara ayrılıyor. Miyomlar eğer rahim iç boşluğunda -endometrial kavite- bulunuyorsa veya buraya baskı yapıyorsa, gebeliğin oluşmasına engel olabilirler veya düşük yapabilirler. Bu nedenle gebelik arzusu bulunan kadınlarda rahim boşluğunu etkileyen miyomlar varsa bunların alınması doğru olacaktır” dedi.
29.02.2024 Sağlık-Yaşam
Osmanlı Dönemi'nden kalan tarihi Sancak Köşkü'nün restorasyonu tamamlandı
Osmanlı Dönemi'nden kalan tarihi Sancak Köşkü'nün restorasyonu tamamlandı Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü’nde restorasyonu tamamlanan Sancak Köşkü’nün açılış töreni gerçekleşti. Osmanlı Dönemi’nde ordunun sefere çıkarken padişah tarafından uğurlandığı ve seferden dönerken de karşılandığı Sancak-ı Şerif’in de o dönemde muhafaza edildiği köşkün restorasyon çalışmalarına 2021 yılında başlanmıştı. Köşkün sanatsal faaliyetlerde kullanılması planlanıyor.
28.02.2024 Kültür&Sanat

Benzer Haber Etiketleri

kanser sağlık tedavi kolon YTÜ

Yeditepe ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.