Z Kuşağı

Z Kuşağı

Son dakika z kuşağı haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan z kuşağı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan z kuşağı haber sayfamızda...

Z Kuşağı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 131 z kusagi haberi bulunmuştur.
Z kuşağının yüzde 82’si kariyerlerini lise çağında çiziyor
Z kuşağının yüzde 82’si kariyerlerini lise çağında çiziyorGelecekteki işgücünün yüzde 27’sini oluşturacak Z kuşağı meslek hayatında başarılı olmak için çok daha önceden harekete geçerek eğitim hayatlarını birçok kanaldan destekliyor. ECMC ve Vice Media’nın 14 -18 yaş grubundaki öğrencilerle yaptığı ankete göre gençlerin yüzde 82’si henüz lisedeyken kariyerlerine odaklandığını belirtirken, yüzde 74’ü de liseyi bitirdikten sonra hangi mesleği seçeceklerine önceden karar vermenin önemli olduğunu aktarıyor. Kariyer yaşamlarını henüz lisedeyken şekillendirmeye başlayan Z kuşağı öğrencilerinin yüzde 81’i iş dünyasında ihtiyaç duyacakları becerileri göz önünde bulunduruyor.
30.06.2022Eğitim
Bakan Varank: Güçlü Türkiye'yi gençlerimizle inşa edeceğiz
Bakan Varank: Güçlü Türkiye'yi gençlerimizle inşa edeceğizSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Kimileri Z kuşağı diye konuşsun dursun, gençlerimizi kategorize etmeye devam etsinler. Biz ülkemizin gerçek itici gücü, lokomotifi TEKNOFEST gençliği ile büyük ve güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla yürüyoruz ve yürümeye devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki, bizim güvendiğimiz en güçlü dayanak gençlerimiz. Onlar bizimle beraber yürüdükçe, onlar geleceğe umutla baktıkça biz de o güçlü Türkiye’yi inşa edeceğiz." dedi.
23.06.2022Gündem
Araştırma: Z kuşağı kendi işinin patronu olmak istiyor
Araştırma: Z kuşağı kendi işinin patronu olmak istiyorAraştırma şirketi Areda Piar, Türkiye’de gençlik yapısının ele alındığı çalışmayı yayınladı. 15-24 yaş aralığında, Türkiye genelinde Z kuşağından bin 100 genç ile yapılan çalışmada, Türkiye’de gençlerin değerlere bakışı, kariyer planları, iletişim araçları ile ilişkileri, kültürel tercihleri ve kimlik algıları gibi konular masaya yatırıldı. Araştırma sonuçlarına göre, girişimci yönlerinin ağır olduğunu düşünen Z kuşağı, yüksek oranda kendi işini kurmak istiyor.
23.06.2022Gündem
Bakan Bozdağ: Çocukların 'teslime konu eşya' olarak tutanaklarda nitelendirilmesini sona erdirdik
Bakan Bozdağ: Çocukların 'teslime konu eşya' olarak tutanaklarda nitelendirilmesini sona erdirdikAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Uşak'ta Çocuk Görüşme Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, çocuk tesliminin icra aracılığıyla yapılmasına yönelik uygulamanın kaldırıldığını belirterek, "Çocukların 'teslime konu eşya' olarak tutanaklarda nitelendirilmesini sona erdirdik" dedi.
11.06.2022Gündem
İyilik Şampiyonası projesi kapsamında 4 bin genç iftarda buluştu
İyilik Şampiyonası projesi kapsamında 4 bin genç iftarda buluştuGençlik ve Spor Bakanlığı ile Tuzla Belediyesi tarafından düzenlenen İyilik Şampiyonası projesi kapsamında 4 bin genç Fatih Şehzade Camii’nde dün düzenlenen iftarda buluştu. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, "İyilikle yarışan ve bunu da dünyaya haykıran bir gençlikle inşallah iyiliği dünyada viral, pandemi haline getireceğiz” dedi.
29.04.2022Gündem
Girişim ekosistemi için genç patronlar yetişiyor
Girişim ekosistemi için genç patronlar yetişiyorGirişim ekosistemi büyürken, dinamiklerini de yeniden yaratıyor. Z Kuşağı’nın iş hayatına dahil olmasıyla, Türkiye’deki girişimci profili de değişiyor. Girişim geliştirme platformu Tamer Capital'in kurucusu Kemal Tamer, "Teknoloji çağında doğmuş ve öğrenilmiş çaresizliği olmayan yetenekli gençleri yetiştirerek girişim ekosistemini büyütmeyi hedefliyoruz. Bu sayede gençlerimizin yurt dışına gitmesini önlemek, Türkiye'de de fırsatların olduğunu göstermek istiyoruz" dedi.
26.04.2022Ekonomi
Pandemi nedeniyle 3 kişiden 1'i daha çok kitap okumaya başladı
Pandemi nedeniyle 3 kişiden 1'i daha çok kitap okumaya başladı Birçok ülkede Dünya Kitap Günü’nün 27. yılı kutlanırken, pandeminin kitap okuma alışkanlıklarında yarattığı değişim de gündemdeki yerini koruyor. Online PR Servisi B2Press’in derlediği verilere göre, pandemiyle 3 kişiden birinin daha fazla kitap okumaya başlaması sayesinde, 2020’de küresel kitap pazarı 132,1 milyar dolara ulaştı. 2021’de 138,4 milyarı gören sektörün, 2028’e kadar 160 milyar doları zorlaması bekleniyor. 
22.04.2022Sağlık-Yaşam
Alman moda markası Türkiye pazarına giriyor
Alman moda markası Türkiye pazarına giriyorTürkiye, 2021 yılında tekstil ihracatında rekor kırdı. Tekstil sektöründe bölgenin lideri konumundaki Türkiye, global moda markalarının dikkatini çekiyor. Bunlardan biri olan Almanya merkezli moda markası Leandro Lopes, Türkiye pazarına giriyor. Hedef kitlesi Z kuşağı olan marka, sürdürülebilir ürünlerle Türk tüketicilerin beklentilerini karşılamayı hedefliyor.
21.04.2022Ekonomi
3’üncü Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’nın kazananları belli oldu
3’üncü Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’nın kazananları belli olduHukuk tercihi yapmayı planlayan lise öğrencilerine yönelik İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenen 3’üncü Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmaya Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden katılan ‘Adalet’ isimli takım üyeleri birinci oldu. Öğrenciler büyük bir mutluluk yaşarken hem 12 bin lira hem de tablet kazandı.
3.04.2022Eğitim
TED Başkanı Pehlivanoğlu: Z kuşağı varken dünyanın yok olmasını yavaşlatabiliriz
TED Başkanı Pehlivanoğlu: Z kuşağı varken dünyanın yok olmasını yavaşlatabilirizTÜRK Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Z kuşağının iklim değişikliği ve çevreye karşı duyarlı olduğunu söyleyerek "Z kuşağı dünyanın şu anda yüzde 26'sını oluşturuyor. Elimizde de böyle bir kuşak varken en azından dünyanın yok olmasını yavaşlatabiliriz" dedi.
31.03.2022Eğitim
İstanbul Havalimanı'nda 'Z Kuşağına' özel ‘lounge’
İstanbul Havalimanı'nda 'Z Kuşağına' özel ‘lounge’DÜNYA'NIN en önemli küresel aktarma merkezlerinden biri olan İstanbul Havalimanı, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek Z kuşağı olarak adlandırılan 15-30 yaş arası yolcuların kullanabileceği ayrıcalıklı, konforlu ve eğlenceli YouthLounge’ı hizmete sundu.
22.03.2022Kurumsal
AK Parti'li Şen: Milletimizin teveccühü için önce gönlünü kazanmamız lazım
AK Parti'li Şen: Milletimizin teveccühü için önce gönlünü kazanmamız lazımAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, "Teşkilat seferde olursa o teşkilata zafer gelir' dedik. O yüzden sürekli sefer, sürekli zafer' dedik. Fakat bu milletimizin bize teveccühü ile alakalı bir şey. Eğer milletimiz teveccüh ederse kazanabiliriz. Milletimiz oy verirse, o bizden yana bakarsa, onunla aynı ufuklara bakarsak kazanabiliriz. O yüzden milletimizin teveccühü için öncelikle milletimizin gönlünü kazanmamız lazım” dedi.
23.02.2022Gündem
Y ve Z kuşağı evcil hayvanlarına daha çok özen gösteriyor
Y ve Z kuşağı evcil hayvanlarına daha çok özen gösteriyorAraştırmalar, özellikle pandemi döneminde Y ve Z kuşaklarının tüylü dostlarına daha çok özen gösterdiğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, evcil hayvanların mutluluğunda cilt ve tüy sağlığının önemli olduğuna değinerek kedi ve köpek sahiplerine tıraş işlemlerinde sertifikalı profesyonellerden destek alınmasını tavsiye ediyor.
16.02.2022Sağlık-Yaşam
Çinliler salgının ardından yaşam tarzına bağlı tüketim alışkanlıklarını değiştirdi
Çinliler salgının ardından yaşam tarzına bağlı tüketim alışkanlıklarını değiştirdiUluslararası denetim, muhasebe, vergi ve danışmanlık firması Mazars, “2021’de Çinli Tüketiciler Raporu” yayımladı. Rapor, Çinli tüketicilerin yaşam tarzına bağlı tüketim alışkanlıklarını, alışkanlıkların değişimini aktarırken Çin’deki tüketici pazarındaki yeni trendleri ortaya koydu.
9.02.2022Ekonomi
Ümit Karan 'Türkiye transfer çöplüğü olmuş'
Ümit Karan 'Türkiye transfer çöplüğü olmuş'Galatasaray ve A Milli Futbol Takımının eski oyuncusu, teknik direktör Ümit Karan, Türkiye’nin yabancı transfer çöplüğüne döndüğünü söyledi.
2.02.2022Spor
Erdoğan: Ben ihalelere imza atmam Bay Kemal, yalancılığını ispat ettin
Erdoğan: Ben ihalelere imza atmam Bay Kemal, yalancılığını ispat ettinCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik "Şimdi geçen akşam gene çıkmış - benim televizyon programım var saat 22'de- aynı saatte o da kendi özelinden açıklama yapıyor. Bu açıklamayı yaparken yine bir yalan; ihale yapmışız ve bu ihalede de müteahhit firmalara '5'li çete' diyor ve bu firmalara burayı 3 kat fazlasına bir rakamla verdiğimizi ve bir kağıt gösteriyor altında, güya benim imzam var. Ben ihalelere imza atmam Bay Kemal, yalancılığını ispat ettin" dedi.
30.01.2022Politika
Papara Z kuşağı harcama eğilimlerini açıkladı
Papara Z kuşağı harcama eğilimlerini açıkladıYenilikçi finans hizmetlerini herkese eşit olanaklarla sunan Papara, Z kuşağının da tercihi olduğunu açıkladı. Papara, 11 milyonu aşkın kullanıcısının 5 milyonunu Z kuşağının oluşturduğunu duyurdu. Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı’nın Z kuşağının harcama eğilimlerini açıkladığı verilerde ise Gen-Z’nin hızlı işlem, iyi hizmet ve deneyime odaklanması dikkat çekiyor.
3.01.2022Ekonomi
Birey Okulları Antalya'da, kuşaklar buluştu
Birey Okulları Antalya'da, kuşaklar buluştuAKED Eğitim Grup bünyesinde bulunan Birey Okulları Lisesi'nde kuşaklar buluştu.
31.12.2021Gündem
Lise öğrencileri BM sorunlarına çözüm için bir araya geldi
Lise öğrencileri BM sorunlarına çözüm için bir araya geldiTED Üniversitesi Model Birleşmiş Milletler Eğitim ve Gelişim Konferansı (MUN) 2021'in ilkine ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin farklı illerinden 270 lise, 80 üniversite öğrencisini 2 gün boyunca ağırlayan TED Üniversitesi, 2022 yılı ilk çeyreğinde daha uzun sürecek ve daha kapsamlı gerçekleşecek 2'nci konferansa da ev sahipliği yapacak.
14.12.2021Eğitim
AK Parti'li Kurtulmuş: Bunlar gelir geçer, telaşa girmeyin
AK Parti'li Kurtulmuş: Bunlar gelir geçer, telaşa girmeyinAK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ekonomiye ilişkin "Bunlar gelir geçer. Telaşın içine girmeyin. Türkiye bu türbülanstan, haksız yere ortaya koyulan dövizdeki oynaklıktan ve bunun sonucu olarak piyasada faaliyet gösteren bazı fırsatçıların bunu fırsat bilerek aşırı kar iştahından bu tablodan en kısa sürede kurtulacaktır. Bunların hesapları yapılıyor" dedi.
10.12.2021Politika
YÖKAK Başkanı Elmas: Hocaların saltanatı bitti
YÖKAK Başkanı Elmas: Hocaların saltanatı bittiAtatürk Üniversitesi'ne 'YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Belgesi'ni veren Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, üniversitelerde değişim ve dönüşümü anlattı. Hocaların, Z kuşağının ayağına gitmesi gerektiğini belirten Elmas, "Hocaların saltanatı bitti. Buna bazı hocalar alınıyor ama hepimiz için bu böyle" dedi.
7.12.2021Eğitim
Bakan Kasapoğlu: Gençlik merkezlerimiz iyilik merkezi oldu
Bakan Kasapoğlu: Gençlik merkezlerimiz iyilik merkezi olduGençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, konuk olduğu 'Anadolu Soruyor' programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gönüllülük faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, "Tüm faaliyetlerimizi bu eksende gerçekleştiriyoruz. Gönüllü gençlerimiz Türkiye'nin dört bir yanında gençlik merkezlerinde yurtlarımızda ciddi faaliyetler gerçekleştiriyor. Elazığ'da yaşanan deprem, İzmir'de yaşanan deprem, akabinde sel felaketleri, ben bu zamanlarda gençlerimizin dur durak bilmeden inançla, aşkla insanımızın yanında olduğunu gördüm. 400'e yakın gençlik merkezimiz var. Burada gönüllülerimiz var. İyilik merkezleri oldu gençlik merkezlerimiz. Bu alanlarımızı yurtlarımızı birer iyilik merkezi haline dönüştürüyorlar. Her bir faaliyet sadece standart faaliyetler değil. Gelişen, değişen, dönüşen çalışmalarla bu süreçleri güçlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.
5.12.2021Spor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki seçimlerin kilidi gençlerimiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki seçimlerin kilidi gençlerimizCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2023 seçimlerinde 6 milyondan fazla gencimiz ilk defa oy kullanarak ülkesi ve kendi geleceği için siyasi irade ortaya koyacak. Bir başka ifadeyle önümüzdeki seçimlerin kilidi şu veya bu parti değil gençlerimizdir. Bu bakımdan gençlerimizin hayalleri, beklentileri, düşünceleri, tespit ve teklifleri bizim için hayati önemdedir" dedi.
16.11.2021Politika
Kılıçdaroğlu: Bizi rahatlıkla, korkusuzca eleştirmek istiyorsanız oy vermeniz lazım
Kılıçdaroğlu: Bizi rahatlıkla, korkusuzca eleştirmek istiyorsanız oy vermeniz lazımCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'da katıldığı 'Z Kuşağı Atatürk'ü Anıyor' etkinliğinde gençlerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, "Bir politikacının alkışa ihtiyacı yok aslında, biz sanatçı değiliz. Politikacının sağlıklı ve tutarlı eleştiriye ihtiyacı var. Benim hatamı ben görmeyebilirim ama siz görebilirsiniz. Bizi rahatlıkla, korkusuzca eleştirmek istiyorsanız oy vermeniz lazım" dedi.
10.11.2021Politika
'Z kuşağı' turizme ilgisiz
'Z kuşağı' turizme ilgisiz'Bacasız fabrika' olarak adlandırılan ve 60'a yakın sektörü besleyen turizmde, salgınla birlikte artan istihdam sorununa ek olarak, 'Z kuşağı'nın da bu sektöre ilgi göstermediği ortaya çıktı. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, "Gençler turizme sıcak bakmıyor. Hatta aileleri bile. Bu sektörü 10 yıl sonra bugün 20'li yaşlarda olan Z kuşağı yönetecek. Ama Z kuşağı sektöre çok ama çok uzak" dedi.
10.11.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Z kuşağıgençpandemiİstanbulkariye

Z Kuşağı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.