Geri Dön
Kültür&Sanat‘En Güzel Kurban Yarışması’nda bin 60 kiloluk ‘Gazze’ isimli kurbanlık birinci oldu

‘En Güzel Kurban Yarışması’nda bin 60 kiloluk ‘Gazze’ isimli kurbanlık birinci oldu

Sultangazi Belediyesi tarafından ‘En Güzel Kurban Yarışması’ düzenlendi. Türkiye’nin farklı illerinden İstanbul’a getirilen kurbanlıklar sahipleri tarafından süslenerek jüri karşısına çıkarıldı. Dana, koyun ve keçi olmak üzere toplam 20 hayvanın katıldığı yarışmada 1 ton ağırlığındaki ‘Gazze’ isimli kurbanlık birinci seçildi ve sahibine tam altın kazandırdı.

‘En Güzel Kurban Yarışması’nda bin 60 kiloluk ‘Gazze’ isimli kurbanlık birinci oldu

Sultangazi Belediyesi, kurban satış pazarında ‘En Güzel Kurban Yarışması’ yapıldı. Yarışma kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden gelen kurbanlıklar süslenerek jüri karşısına çıkarıldı. 6 kişiden oluşan jüri üyeleri kurbanlıkları, ‘hayvanın ağırlığı, kesim sonrası vereceği et miktarına, sağlık görünümü, ırk özelliğini gösterme, yaşa göre gelişim, beden yapısı, temizlik, bakım, huyu ve genel görünümü’ gibi kategorilerde değerlendirmeye aldı. Yarışma sonucunda belirlenen ilk 3 kurbanlığa ödül verildi. Birinci olan kurbanlığa tam altın, ikinci olana yarım altın, üçüncüye ise çeyrek altın verildi.

‘En Güzel Kurban Yarışması’nda bin 60 kiloluk ‘Gazze’ isimli kurbanlık birinci oldu

Yarışma kapsamında Çankırı’dan gelen bin 60 kiloluk ‘Gazze’ isimli kurbanlık birinci oldu. Kurbanlığını Türk ve Filistin Bayrağıyla süsleyen Hasan Toprakçı, Gazze’de devam eden savaşlara dikkat çekmek ve oradaki halkın sesini duyurmak için ‘Gazze’ ismi verdiklerini ifade etti. Çankırı’dan gelen bin kiloluk ‘Şampiyon’ isimli kurbanlık ikinci, Kastamonu’dan gelen 900 kiloluk ‘Terminatör’ isimli kurbanlık üçüncü oldu. Kastamonu’dan katılım sağlayan ‘Cabbar’ isimli 290 kiloluk kurbanlık ise mansiyon ödülünü aldı. Yarışmaya vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

‘En Güzel Kurban Yarışması’nda bin 60 kiloluk ‘Gazze’ isimli kurbanlık birinci oldu

“VATANDAŞLARIMIZIN İLGİSİNİ BURAYA ÇEKMEK İSTİYORUZ”

Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Dalkılıç, “Belediye başkanımız Av. Abdurrahman Dursun’un talimatlarıyla geleneksel olarak En Güzel Kurban Yarışması’nı her sene düzenliyoruz. Amacımız dikkatleri buraya çekmek, özellikle bütün yıl emeklerini veren kurbancı kardeşlerimizin buradaki satışlarına destek olmak. Aynı zamanda kurban kardeşliktir, paylaşmaktır. Vatandaşlarımızın ilgisini buraya çekmek istiyoruz. Sultangazi Belediyesi olarak güzel bir alan oluşturduk. Şuna inanıyoruz; İstanbul’un en modern, en temiz, en hijyenik satış alanını oluşturduk. Kurbancılarımıza her türlü imkanı sağlıyoruz. Mescidleriyle, yatakhaneleriyle, çamaşırhaneleriyle, tuvalet ve banyolarıyla her türlü hizmeti veriyoruz. Amacımız en güzel kurbanı vatandaşlarımızla buluşturmak. Bu yönde hizmetlerimiz devam edecek” dedi.

‘En Güzel Kurban Yarışması’nda bin 60 kiloluk ‘Gazze’ isimli kurbanlık birinci oldu

“FİLİSTİN HALKININ İSMİNİ DUYURMAK ADINA GAZZE İSMİNİ VERDİK”

Çankırı’dan gelen Hasan Toprakçı, “1’nci olduğuna şu yönden sevindik; şu andaki mazlum Filistin halkının ismini duyurmak, bir nebze olsun katkıda bulunmak onların bu yakarışlarını dünyaya duyurmak adına Gazze ismini verdik. Kurbanımız, bin 60 kilo. 1 sene önce sattık, bugüne kadar yetiştirdik, sahibine hayırlı olsun. Şu anda yaylada hayvanlarımız otluyor, seneye nasip olursa yine getireceğiz” diye konuştu.