Geri Dön
PolitikaBakan Akar: Basın, ekonomik yol ve yöntemler ile dövize ve borsaya müdahale ediyorlar

Bakan Akar: Basın, ekonomik yol ve yöntemler ile dövize ve borsaya müdahale ediyorlar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Basın, ekonomik yol ve yöntemler ile dövize ve borsaya müdahale ediyorlar. Utanmadan, anlı şanlı olduğunu iddia eden basın, dergi ve gazeteler ülkemiz aleyhinde yazılar yazarak, iftiralarda bulunuyor. Bunlar artık hiçbir şekilde kabul edilemez. Bunlara bizim cevabımız sahada olacak" dedi.

Bakan Akar, Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi'nde 2'ncisi düzenlenen Kocasinan Teknoloji Festivali'ne (KOCAFEST) katıldı. Burada konuşan Akar, "Sevgili gençler, burada hep birlikte büyük ve güçlü Türkiye için çalışıyoruz. Güçlü Türkiye'nin teminatı önce Allah sonra siz gençlersiniz. Dolayısıyla ülkeler ve milletler, gençlere ne kadar yatırım yaparsa o kadar geleceklerini teminat altına alırlar. Onun dışında bizler sizlerin en iyi eğitim ve öğrenimi görmesi, teknolojide en ileri gitmeniz için, yatırımlar yapmak suretiyle her fırsatı değerlendirdik ve değerlendiriyoruz. Bir tarafta Türkiye'nin her yerinde büyük etkiler yapan, büyük başarılar sağlayan TEKNOFEST, bir taraftan da burada KOCAFEST var. Yaptığımız çalışmalarla çok daha ileri gideceğiz. Bu konularda hepinizin çok önemli görevleri var. Hepinizden beklentimiz büyük. Bu konuda hiçbir şekilde durmak yok, yola devam. Artık hafif silahlarımızı tamamen yapıyoruz. Silahlı helikopter, İHA'larımızı, SİHA'larımızı, Kızıl Elma'yı ve topumuzu yapıyoruz. Tanklarımızı yaptık, Kara Kuvvetleri'ne teslim ettik. Testlerini yapıyorlar. Savaş gemilerimizi tasarlıyoruz ve ihraç ediyoruz. Bundan sonrası artık sizlere kalmış. Siz devam edeceksiniz. Çok daha ileri gideceğiz" dedi.


Bakan Akar: Basın, ekonomik yol ve yöntemler ile dövize ve borsaya müdahale ediyorlar

'BUNLARI KAZDIKLARI ÇUKURLARA GÖMDÜK'

Terör konusuna da dikkat çeken Akar, "Bu projeleri yaparken bazıları, bize engel olmaya çalışıyor. Basın, ekonomik yol ve yöntemler ile dövize ve borsaya müdahale ediyorlar. Utanmadan, anlı şanlı olduğunu iddia eden basın, dergi ve gazeteler ülkemiz aleyhinde yazılar yazarak, iftiralarda bulunuyor. Bunlar artık hiçbir şekilde kabul edilemez. Bunlara bizim cevabımız sahada olacak. Bunlar sadece basın yoluyla, ekonomik yöntemlerle değil; aynı zamanda o alçak teröristlerle de bizim yolumuzu kesmeye çalışıyorlar. Bunlara bugüne kadar gerekli cevabı verdik, veriyoruz. Teröristlerin Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki elebaşları panik içinde. Çığlık çığlığa, bağırmak suretiyle efendilerinden yardım istiyorlar. 'Bizi kurtarın' diyorlar. 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarını durdurun' diyorlar. Durmayacağız. Bunları kazdıkları çukurlara gömdük ve gömmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Bakan Akar: Basın, ekonomik yol ve yöntemler ile dövize ve borsaya müdahale ediyorlar

Akar, konuşmasının ardından stantları gezip, projeler hakkında bilgi aldı.

'ÇOK ŞÜKÜR ZAP TEMİZLENDİ'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Üniversitesi'nce düzenlenen 'Terörle Mücadele ve Suriye Meselesi Konferası'na katıldı. Burada konuşan Bakan Akar, "Terörle mücadele, büyük bir azim ve kararlılıkla devam ediyor. Türkiye'de yaşayan 85 milyonu, terör belasından kurtarmakta kararlıyız. 'Teröristler neredeyse hedef orası' anlayışıyla mücadeleyi sürdürüyoruz. Mehmetçik, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde teröristlerin 'girilemez' dediği yerlere girdi, 'çıkılamaz' dediği yerlere çıktı. Teröristlerin inlerini başlarına yıkmaya devam ediyor. Mağaraları, delikleri imha edildi, başlarına yıkıldı ve çok şükür Zap temizlendi. Dolayısıyla hudutlarımızda ciddi bir güvenlik koridoru oluştu. Bitti mi? Bitmedi. 'En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek, durmak yok' diyoruz" dedi.

Bakan Akar: Basın, ekonomik yol ve yöntemler ile dövize ve borsaya müdahale ediyorlar'37 BİN 886 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ'

Terör örgütünün çöküş halinde olduğunu dile getiren Akar, "Teröristlerin sözde elebaşları, panik içinde. Efendilerine, 'bizi kurtarın, silah verin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarını durdurun' diye çağrıda bulunuyor. Ne verirlerse versinler, top da tüfek de helikopter de verseler; onları kazdıkları çukurlara gömmekte kararlıyız. 24 Temmuz 2015'ten bu yana kadar 37 bin 886 terörist etkisiz hale getirildi. Şu anda terör örgütüne katılım sıfıra yakın. Onun için de terör örgütünün elebaşları, efendilerinden kendilerini kurtarmaları için yardım çağrısında bulunuyor" diye konuştu.

'YA TESLİM OLACAKLAR YA DA YOK OLUP GİDECEKLER'

Tek hedeflerinin teröristler olduğunu belirten Akar, "Kimsenin dini, etnik ve mezhepsel kökeni ile ilgilenmiyoruz. Bazı fitne odakları, terör ile olan mücadelemizi sanki Kürt kardeşlerimize yönelik yapılıyormuş gibi anlam yüklemeye çalışıyor. Bu kabul edilemez, alçakça ve haince bir hareket. Kürtler ve Türkler, yüzyıllarca beraber yaşıyor, ekmeğini ve suyunu paylaşıyor. Milli Mücadele'yi beraber yaptık, şehitliklerde beraber yatıyoruz. Cumhuriyeti beraber kurduk, 85 milyon biriz, beraberiz bunu kimse bozamayacak. Terörle mücadelemiz artan bir tempoda devam ediyor. Son 1 ay içinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 126 oldu. Suriye'nin kuzeyinde dün gece 19 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerin önünde iki yol var; ya teslim olacaklar ya da yok olup, gidecekler. Başka çıkar yolu yok. 'Operasyonlar dursun' gibi bir şey yok. Türkiye Cumhuriyeti devleti, güçlüdür, büyüktür" dedi.

'SURİYELİLERİ NASIL İÇERİ ALMAYALIM'

Türkiye'deki Suriyelilere yönelik de Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Türkiye'ye sığınmış 3,3 milyon Suriyeli vatandaş var. 'Bunlar, burada ne arıyorlar' diyorlar. Başından beri tekrarlıyoruz. Milletimizin bir asaleti, tarihi ve değerleri var. Arkasından bombalar atılan, uçakların ateş ettiği, insanların katledildiği, 1 milyona yakın kişinin öldüğü bir ortamda can havliyle sınırlarımıza gelmişler. Kucağında çocuğu olan anne ve babaları ile sınırımızdalar. Bunları nasıl içeri almayalım? Bunlar, hudutlardan falan geçmediler. Bilinçli bir şekilde ve insani yardım olarak bir değer sistemine bağlı halde buraya geldiler ve ülkemize misafir oldular. Barış Kalkanı Harekatı da ülkemize daha fazla mülteci gelmesin diye yapıldı." (DHA)