Geri Dön
PolitikaBakan Nebati: Vatandaşımızın refah seviyesini ileri taşımaya devam edeceğiz

Bakan Nebati: Vatandaşımızın refah seviyesini ileri taşımaya devam edeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı önümüzdeki dönemde, vatandaşlarımızın refah seviyesini daha ilerilere taşımaya kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.

Bakan Nebati: Vatandaşımızın refah seviyesini ileri taşımaya devam edeceğiz

Hazire ve Maliye Bakan Nureddin Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye ekonomisi 2023 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre reel yüzde 4 büyüme kaydetmiştir. Böylece ülkemiz, verisi açıklanan AB ve OECD ülkeleri arasında yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başarmıştır. Sıkı küresel finansal koşulların devam ettiği ve küresel ticaretin zayıf seyrettiği bir dönemden geçiyoruz. Zorlu dış konjonktürün yanı sıra asrın deprem felaketini de yaşadığımız bu dönemde yatırım, üretim ve istihdamdan asla taviz vermedik. Mali disiplinle elde ettiğimiz mali alan sayesinde, depremin ekonomimiz üzerinde açtığı yaraları günbegün telafi ediyoruz" dedi. 

'İŞSİZLİK ORANI TEK HANEYE GERİLEDİ'

Ayrıca, potansiyel üretimin artması ve sürdürülebilir büyümenin devamı için önem arz eden makine ve teçhizat yatırımlarının geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8 büyüdüğünü ve kesintisiz artışın 14'üncü çeyreğe taşındığını vurgulayan Nebati, "Bilinmelidir ki ilk çeyrekte sadece yüksek büyüme gerçekleşmemiş, aynı zamanda büyümenin kapsayıcılığı da korunmuştur. 2023 yılı ilk çeyreğinde istihdam, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 1,6 milyon kişi artarken, işsizlik oranı yüzde 9,9'a düşerek tek haneye gerilemiştir. Öte yandan, dar ve sabit gelirli kesimlere yönelik atmış olduğumuz adımlar sayesinde iş gücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,8 puan artarak yüzde 38'e yükselmiştir. Seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı önümüzdeki dönemde, vatandaşlarımızın refah seviyesini daha ilerilere taşımaya kararlılıkla devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati: Vatandaşımızın refah seviyesini ileri taşımaya devam edeceğiz