Geri Dön
Politika Bakan Yumaklı: Taşkınlarla mücadelenin hepimiz tarafından benimsenmesi gerekir

Bakan Yumaklı: Taşkınlarla mücadelenin hepimiz tarafından benimsenmesi gerekir

Samsun’da Mert Irmağı’nın ıslah çalışması temel atma töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Son yıllarda özellikle iklim değişikliğiyle beraber yağış rejiminin değiştiğini ve önceki yıllara nazaran çok farklı yağış biçimlerinin geldiğini görüyoruz. Bundan sonra da devam edeceğinin hepimiz tarafından bilinmesi gerekir. Tüm bu faktörleri birlikte değerlendirdiğimizde, taşkınlarla mücadelenin hepimiz tarafından benimsenmesi ve gereğinin yerine getirilmesi gerekmektedir" dedi.

Bakan Yumaklı: Taşkınlarla mücadelenin hepimiz tarafından benimsenmesi gerekir

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Samsun’un Canik ve İlkadım ilçelerini birleştiren Mert Irmağı’nın ıslah çalışması temel atma törenine katıldı. 2 milyar TL bütçeli projenin temel atma törenine Bakan Yumaklı’nın yanı sıra, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ersan Aksu ve Orhan Kırcalı, MHP Samsun Milletvekili İlyas Topsakal, Samsun Valisi Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Kılıç, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Doğan ve çok sayıda davetli katıldı.

Su alanında yeni bir projeye imza atıldığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, “Su yaşamsal döngü için son derece önemli. Tarım için, enerji için, hizmet için, günlük hayatımız için bütün faaliyetlerimiz için su temel bir ihtiyaç. Tarih boyunca da toplumlar, bütün medeniyetlerini suyun kenarına kurmuşlar. Suyun alternatifsiz rolü, bu medeniyetlerin gelişmesi için önemli bir unsur olmuştur. Ancak suyun kontrol edilememesi halinde ne kadar yıkıcı bir güç olduğunun da hepimiz bilincindeyiz. Son yıllarda özellikle iklim değişikliğiyle beraber yağış rejiminin değiştiğini ve önceki yıllara nazaran çok farklı yağış biçimlerinin geldiğini görüyoruz. Bundan sonra da devam edeceğinin hepimiz tarafından bilinmesi gerekir. Dolayısıyla daha sık ve daha şiddetli yağışlar, bu taşkın hadiselerinin bizleri etkilemesi için yeterli sebebe neden olmakta. Tüm bu faktörleri birlikte değerlendirdiğimizde, taşkınlarla mücadelenin hepimiz tarafından benimsenmesi ve gereğinin yerine getirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

‘PROJE 2 MİLYAR LİRALIK BÜTÇEYE SAHİP’
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 10 binin üzerinde taşkın tesisi inşa edildiğini söyleyen Bakan Yumaklı, şöyle konuştu:
“Vatandaşlarımızın sadece yerleşim yerlerinde değil, aynı zamanda tarımsal arazilerinde ki bu da yaklaşık 2 milyon hektarlık bir alan, zararlardan korumak için inşa edildi. Mert Irmağı, yerleşim alanlarının, sanayi tesislerinin, alışveriş merkezlerinin bulunduğu, şehrin en yoğun alanlarının içerisinden geçerek Samsun-Ordu kara yolundan denize dökülüyor. Dolayısıyla burada meydana gelen taşkınların her açından büyük zararı olduğu ve olacağı aşikar. Nitekim 2012 yılında maalesef ki 7 vatandaşımız, bunun yan kollarından biri olan Yılanlıdere Havzası’nda meydana gelen bir taşkın nedeniyle hayatını kaybetti. Bugün temelini atacağımız bu taşkın koruma proje, 2 milyar liralık bir bütçeye sahip. Öte yandan bu projenin 2 milyarlık bütçesinin harcanması, sadece taşkın konusunu değil, aynı zamanda burada belediyemiz tarafından yapılacak olan rekreasyon alanları ve benzeri şehir merkezinin de daha estetik ve daha güzel bir şekilde olmasına sebep olacak. Bu çalışmalarla Samsunumuza taşkın riski olmayan pırıl pırıl bir nehir ve çevresinde vatandaşlarımızın gezip dinlenebileceği bir alan da oluşturulmuş olacak. Vezirköprü Ovasının sulaması ile ilgili konuyu da sene sonuna kadar bitirmiş olacağız. Bu da vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

'SEÇİM SONUÇLARIYLA ALAKALI TEREDDÜDÜMÜZ YOK'
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Mert Irmağı Islah Projesi Temel Atma Töreni sonrası AK Parti Samsun İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya geldi. Bakan Yumaklı, buradaki açıklamasında, "Genel seçimlerde olduğu gibi, yerel seçimlerde de bu büyük yürüyüşümüz taçlanacak. 31 Mart'taki seçim sonuçlarıyla alakalı tereddüdümüz yok. Yeni gelecek olan rekorun ne olacağını gözlemeye başlıyoruz. Dolayısıyla, Milli Mücadele'nin kalesine de bu yakışır. Cumhurbaşkanımıza vermiş olduğumuz bir söz var. İnşallah bütün Türkiye olarak bu sözümüzü yerine getirmiş olacağız. Cumhur İttifakı'nın sinerjisi de yanımızda olacak. Samsun birçok alanda lider olan bir şehir ve yıldızını daha da parlatma adına çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

'AK PARTİ'NİN ÜRETTİĞİ KAVRAMLAR, UYGULANMAK ÜZERE OLAN KAVRAMLARDIR'
AK Parti'nin milli irade, değişim ve yeniliklerin partisi olduğunu söyleyen Bakan Yumaklı, "Ülkemiz için de siyasi bir dönüm noktasıdır. Yenilikçi ruhuyla vizyoner bir partiyiz. Gündelik işlerle uğraşmıyoruz. Ülkenin geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz. Son 22 yılda Anadolu halkı, bizim milletimiz, bu iradeyi gördüğü için AK Parti'ye sonsuz bir şekilde güvendi ve bu güvencesini de sandıkta gösterdi. 'Gönül Belediyeciliği' diye bir siyasetimiz var bizim. Bunu AK Parti sadece söylem bazında değil, eyleme de dökerek farkını gösterdi. AK Parti her zaman insan odaklı politikaları uygulamıştır. 'Sosyal Belediyecilik' kavramı yine AK Parti ile gündeme gelmiştir. Bugün hiç kimsenin, hatta bize muhalefet edenlerin bile tek bir cümle kuramadığı bir husustur, AK Parti'nin hizmet anlayışı, belediyecilikteki hizmet anlayışı. 'Türkiye Yüzyılı'nın önemli bir durumu var. Biz yeni dönemde tabiri caizse vitesi arttırdık ve 'Türkiye Yüzyılı'nda gerçek belediyeciliği artık uygulayacağız. Yerel yönetimlerin ve merkezi yönetimin birlikte çalışmasının sinerjisini, enerjisini şehirlerimize kazandıracağını, Samsun başta olmak üzere ilçelerimizin, illerimizin merkezi yönetimin gücünü birleştirerek, Türkiye Yüzyılı'nı inşallah hep birlikte inşa edeceğiz. Bu AK Parti'nin ifade etmiş olduğu kavramlar, uygulanmak üzere olan kavramlardır. Bugüne kadar hangi kavramı kullandıysak, 'Gönül Belediyeciliği' dedik, 'Sosyal Belediyecilik' dedik, 'Gerçek Belediyecilik' dedik, biz bunları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da söylediğimiz her şeyin altına imzamızı atmak üzere buradayız. Cumhurbaşkanımız ne söylediyse yapan bir lider. Dolayısıyla da bu kavramları konuştuğu andan itibaren artık onu Türkiye'deki herkes bilir ki mutlaka yapılacaktır ve yapılır" diye konuştu.