Geri Dön
Politika Bakan Yumaklı: Yüzer GES, karadakine göre yüzde 10 daha verimli

Bakan Yumaklı: Yüzer GES, karadakine göre yüzde 10 daha verimli

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Yüzer güneş enerji santrali (GES), karada yapılan güneş enerji sistemlerinden yüzde 10 daha verimlidir. Bu rezervuarlardaki elbette belli bir planlama ile yapılmış olacak. Yapılacak olan güneş enerji sistemleri aynı zamanda karadaki alan ihtiyacına yönelik baskıyı da azaltmış olacak” dedi.

Bakan Yumaklı: Yüzer GES, karadakine göre yüzde 10 daha verimli

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı bir dizi ziyaretler kapsamında Elazığ’a geldi. Bakan Yumaklı, Elazığ Valiliği’ni ziyaret ettikten sonra Keban Barajı’nın rezervuar alanında tesis edilen yüzer GES projesinde incelemelerde bulundu. Bakan Yumaklı’ya yardımcıları Ebubekir Gizligider ile Prof. Dr. Ahmet Gümen, Vali Ömer Toraman, AK Parti Elazığ milletvekilleri Erol Keleş ile Ejder Açıkkapı ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları eşlik etti.

Burada konuşan Bakan Yumaklı, Keban Barajı’nın hem sulama hem de elektrik üretimi için önemli alanlardan biri olduğunu belirterek, “Bizler son dönemde su ile alakalı hususları konuşurken aynı zamanda sulama projelerinin ülkemizde yaygınlaştırılması için de projeler geliştirmeye devam ettik. Sulama projeleri için, içinde bulunduğumuz alanı düşündüğümüzde baraj ile sulanacak olan alanların arasındaki kod sebebiyle bu sulamaların pompa sistemiyle belli bir enerji ile yapılması gerekti. Elbette bu da yaklaşık yüzde 40’lık ilave maliyet demekti. Arkadaşlarımız bununla ilgili bir Ar-Ge çalışması başlattı.

Türkiye’de su rezervuarlarının üzerinde güneş enerji sistemi kurulumu daha önce birkaç kez küçük çaplı yapılmış, ancak sisteme elektrik verecek hale gelmemiş. Şu anda Keban Baraj Gölü üzerinde bulunan alan bu Ar- Ge çalışmasının neticesinde, sisteme elektrik verecek hale gelmiştir. 1 megavatlık bir elektriği sisteme vererek, karadaki 2 megavatlık güneş enerjisi sistemimiz de entegre olarak bu alandaki Kuzova ile ilgili tüm sulamanın yaklaşık yarısının enerjisini sağlar duruma gelmiştir” diye konuştu.

‘YÜZER GES’İ ÜLKE ÇAPINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ’

Yüzer güneş enerji santralini yaygınlaştıracaklarını ifade eden Bakan Yumaklı, “Karada yapılan güneş enerji sistemlerinden yüzde 10 daha verimlidir. Bu rezervuarlardaki elbette belli bir planlama ile yapılmış olacak. Yapılacak olan güneş enerji sistemleri aynı zamanda karadaki alan ihtiyacına yönelik baskıyı da azaltmış olacak. Kuzova için ilave bir 3 megavatlık daha güneş enerjisi sistemi, su üzerinde yapıldığı takdirde Kuzova ile alakalı sulama için gerekli olan enerjinin tamamını karşılayacak duruma gelmiş olacak. Bunun ülke çapında yaygınlaştırılmasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızla birlikte koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Türkiye’de içme suyu hariç belli bir sevide olan tüm su rezervuarların yüzde 10’nunu bile kullandığımızda Türkiye’nin yıllık elektrik ihtiyacının 4’te birini karşılama potansiyeline sahip. Elbette bu teorik bir konu. Ancak pratikte de bu başarılı örnekten hareketle bunun geliştirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HAYVAN KONTROL VE DENETİM İSTASYONU FAALİYETE GİRECEK

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Elazığ Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığı ziyaretlerinin ardından Su Ürünleri Araştırma Enstitü Müdürlüğü Harput Konferans Salonu’nda sektör paydaşları ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından Bakan Yumaklı, faaliyete girecek olan Elazığ Veteriner Yol Kontrol ve Denetim İstasyonu’nda incelemelerde bulundu. Bakan Yumaklı, burada yaptığı konuşmada, istasyonun nisan ayında faaliyete gireceğini belirterek, “Geçtiğimiz haftalarda açıklamış olduğumuz hayvancılık yol haritamızda belirttiğimiz gibi ülkemizdeki hayvansal üretimi artırma adına bir dizi başlık altında yapacaklarımızı kamuoyu ile paylaşmıştık. Bunlardan en önemlisi de özellikle hayvan hastalıklarının kontrolsüz hayvan hareketleri ile birlikte ülkemizin farklı bölgelerine taşınması söz konusuydu. Özellikle iklim değişikliğinin etkisiyle son dönemde gösteren ve ekonomimiz için büyük zarar veren hayvan hastalıkları ile mücadelede yol kontrol noktalarından bahsetmiştik. İlkini Erzurum’da açtık ve yürürlüğe koyduk. Ülke ekonomisine ve hayvancılık açısından son derece büyük zararlar veren hayvan hastalıkları ile mücadele konusunda ikinci noktamız da Elazığ’dı. Burada da bugün son hazırlıklarını gözden geçirdiğimiz önümüzdeki aydan itibaren faaliyetine başlayacak olan yol kontrol ve denetim istasyonunu ziyaret etmiş olduk. Burada deneyimli veteriner hekim arkadaşlarımızla birlikte aynı zamanda bizlere yardımcı olması açısından kolluk kuvvetlerimiz de yine eşgüdüm içerisinde çalışıyor olacaklar” dedi.

‘8 NOKTADA AÇILMASINI PLANLADIK’

Hayvan kontrol ve denetim istasyonlarının 8 noktada açılmasını planladıklarını belirten Bakan Yumaklı, “İstiyoruz ki biz hayvan hastalıkları ile mücadelemizde aşı programlarımız, bilgilendirme bilinçlendirme faaliyetlerimiz bunların tamamı bir bütün içinde olsun. Eğer yol kontrol noktalarında herhangi bir farklılık, usulsüzlük tespit edilirse arkadaşlarımız tarafından gerekli işlem yapılmış olsun. Türkiye çapında 8 tane planladık. Ankara, Çankırı, Sivas, Kayseri ve Mersin’de de açılmasını planladık. Birkaç ay sonra kurban bayramı dolayısıyla hayvan hareketleri ve hastalıklarının en çok taşıma potansiyeline sahip dönemler olduğunu göz önünde olduğunu da alırsak bunların etkisini son derece yüksek olduğunu değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Bakan Yumaklı, programın ardından havayolu ile Ankara’ya hareket etti.