Geri Dön
Politika Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir hattında 5 milyon 200 bin yolcu taşındı

Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir hattında 5 milyon 200 bin yolcu taşındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı'nda, açıldığı 8 Nisan 2023 tarihinden bu yana, 1 yıllık sürede toplam 5 milyon 200 bin yolcu taşındığını duyurdu.

Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir hattında 5 milyon 200 bin yolcu taşındı

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlık olarak İstanbul'u metro ağları ile ördüklerini belirtti. Uraloğlu, Bakanlık olarak İstanbul'da yapımını tamamlayarak hizmete sundukları metro hatlarının toplam uzunluğunun 147,7 kilometre olduğunu belirterek, "İstanbul'un toplam raylı sistem ağı şu anda 348 kilometreye ulaşmış durumda. Bu hatların neredeyse yarısının yapımı bakanlığımız tarafından gerçekleştirildi" dedi.

2024 yılının ilk çeyreğinde Bakırköy Sahil- Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Hattı'nı, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nın Gayrettepe-Kağıthane Kesimi'ni, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nı ve Sirkeci- Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi'ni hizmete açtıklarını kaydeden Bakan Uraloğlu, bugüne kadar Bakanlık olarak İstanbul'da Marmaray, Levent-Hisarüstü Metrosu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu, Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Metrosu, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yay Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi, Bakırköy-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı metro hatlarını hizmete aldıklarını belirtti.

İstanbul'da hayata geçirdikleri en önemli metro projelerinden birisinin Başakşehir-Çam ve Sakura şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, "Bakanlığımızca bu hattı devraldığımızda fiziki ilerleme yüzde 5 seviyesindeydi. Devirden tam 24 ay sonra hattı test sürüşlerine hazır hale getirdik. 8 Nisan 2023 tarihinde de hattımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılarak vatandaşlarımızın kullanımına sunuldu. Hattımız sayesinde kent merkezi ile Çam ve Sakura Şehir Hastanesi arasında hızlı, ekonomik ve güvenli bir ulaşım sağlanırken aynı zamanda diğer toplu taşıma modları ile entegrasyon sağlandı. Açıldığı 8 Nisan 2023 tarihinden bu yana 1 yıllık sürede toplam 5 milyon 200 bin yolcu taşındı" dedi.