Geri Dön
PolitikaCumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avrupa Parlamentosu'nun raporuyla ilgili soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Benim değerlendirmemi çok açık net öğrenmek istiyorsanız Avrupa Birliği, Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde. Avrupa Birliği'nin Türkiye'den kopuş hamlelerini yaptığı bu dönem içerisinde biz de bu gelişmeler karşısında değerlendirmelerimizi yaparız. Bu değerlendirilmelerden sonra Avrupa Birliği'yle gerekirse yolları ayırabiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler 78'inci Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. 20 Eylül'e kadar sürecek ziyareti öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

 

GUTERRES'İN TESPİTİNE BİZ DE KATILIYORUZ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelerin temsil edildiği genel kurul görüşmelerine 150'den fazla ülkenin devlet ve hükümet başkanı düzeyinde katılımı bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de Amerika Birleşik Devletleri'nde son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğimiz olacak. Bu yılki Genel Kurul genel görüşmeleri, 'Güvenin Yeniden Tesisi ve Küresel Dayanışmanın Yeniden Canlandırılması' temasıyla yapılıyor. Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül Salı günü Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna hitap edeceğim. Konuşmamda kalkınmadan, insani yardımlara, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasından küresel dayanışmanın yeniden tesisine kadar attığımız adımlara dikkat çekeceğim. Bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Ayrıca mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye'nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız. Bir süredir her platformda dillendirdiğimiz dünya beşten büyüktür tespitimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Son olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Guterres bu konuda çok net bir tavır ortaya koydu. Sayın Genel Sekreterin İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan yapıların bugünün dünyasını yansıtmadığı tespitine biz de katılıyoruz. Bunu görüşmemizde kendisine de bizzat ifade edeceğim. Genel kurul marjında Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin yanı sıra çok sayıda ülkeden mevkidaşlarımla görüşmeler gerçekleştireceğim. Ziyaretimizde Amerika'da yaşayan vatandaşlarımızla birlikte soydaş topluluklarla da bir araya geleceğiz. Ziyaretim çerçevesinde ayrıca düşünce kuruluşu temsilcileriyle de istişarelerimiz olacak. Amerikan iş dünyasının seçkin üyeleriyle görüşecek, Türkiye'deki yatırımlarını artırmaları noktasında atılabilecek adımları ele alacağız" diye konuştu.

MERKEZ BANKAMIZIN BRÜT REZERVLERİ 120 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizde 14 ve 28 Mayıs Seçimlerinin demokratik olgunluk içinde tamamlanmasının iş çevrelerinin Türkiye'ye yönelik ilgisini arttırdığını görüyoruz. Gerek kabinemize, gerek ekonomideki kurmay kadromuza, gerekse kısa süre önce açıkladığımız Orta Vadeli Programa uluslararası yatırımcılar büyük güven duyuyor. Sadece son üç ayda rezervlerimizde 22 milyar dolarlık bir artış oldu. Bugün itibariyle Merkez Bankamızın toplam brüt rezervleri 120 milyar doları geçmiş bulunuyor. Dünya Bankası'nın geçen hafta yaptığı açıklama ülkemize duyulan güvenin bir başka örneğidir. İnşallah buna yakında yenileri eklenecek. Türkiye'nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamleler de takdirle karşılanıyor. Ülkemize karşı oluşan bu müspet havayı, yatırım, üretim, istihdam ve cari fazla yoluyla kaliteli büyüme hedefimize katkı yapacak bir şekilde değerlendirmek istiyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmek için içeride ve dışarıda her türlü çabayı gösteriyoruz, göstereceğiz" dedi.

ONLAR DİDİŞMEYE DEVAM ETSİNLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Küresel sistemde taşların yerinden oynadığı bu dönemi ülkemiz ve milletimiz adına fırsata çevirmekte kararlıyız. Bu süreçte kavgadan, tartışmadan ve Bizans'ı çırak çıkartacak taht oyunlarından başlarını kaldıramayanları ise kendi hallerine bırakacağız. Varsın onlar didişmeye, birbirlerine laf yetiştirmeye devam etsinler. Varsın onlar koltuklarını korumak için daha düne kadar savundukları tüm ilkeleri ayaklar altına alsın. Biz bunlara asla önemsemiyoruz. Biz son 21 yıldır olduğu gibi yine sadece işimize bakıyoruz. Tüm vaktimizi ve enerjimizi milletimize hizmet için sarf ediyoruz. İnşallah bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz. Ziyaretimizin ve yapacağımız görüşmelerin ülkemiz, millet ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz

KARABAĞ KONUSUNDA DÖRTLÜ GÖRÜŞME TEKLİFİNDE BULUNDUK 

Toplantıda gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin Karabağ konusunda Ermenistan'ın tutumunu nasıl buluyorsunuz sorusuna şöyle cevap verdi:  

"Bizim öncülüğümüzde üçlü bir görüşme teklifimizi kendilerine ilettik. Biz dörtlü bir teklifte bulunduk. 'Yani değişik buralarla ilgisi alakası olmayan liderleriyle değil, gelin şu anda işin içinde olan Sayın Putin, Sayın Aliyev şahsım ve Paşinyan hep birlikte dörtlü olarak böyle bir toplantıyı yapalım. Adımı da ona göre atalım diye böyle bir teklif de bulunduk. Henüz bize olumlu, olumsuz bir dönüş olmadı. Ve konuyla ilgili Sayın Aliyev'le de bunu daha da görüşeceğiz, olgunlaştıracağız ve gelişmeleri yakından takip edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz

ORADA TEMSİLCİLER MECLİSİ VARSA BENİM DE PARLAMENTOM VAR

İsveç'in NATO üyeliği ve ülkelerinde devam eden PKK'lıların gösterileri konuları sorulan Erdoğan, "Bu konuda özellikle Batı ikide bir 'İsveç, İsveç, İsveç' diyor. Biz de diyoruz ki bizim parlamentomuz kararı vermedikten sonra bizim kalkıp da yolda yürürken 'evet' veya 'hayır' dememiz mümkün değil. Öncelikle İsveç üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Peki şu anda İsveç üzerine düşen görevi yerine getiriyor mu? Bize ikide bir şunu söylüyorlar. İşte yasa hazırladılar. Yasayı hazırlamak yetmez. Yasayı uygulamak gerekir. Şu anda İsveç ister anayasa ister yasa, ne değişikliği yaparsa yapsın. Ama kalkıp da teröristleri İsveç polisinin koruması altında gösteriye sevk ediyorlarsa, bu ne demektir? Bunlar görevini yerine getirmiyor demektir. Ve yine terör eylemleri Stockholm caddelerinde devam ediyor demektir. O zaman bize verilen sözler tutulmuyor. Bize verilen sözler tutulmadığı zaman benim parlamentom bu konuda nasıl bir tavır takınır onu herkes takdir etsin. Yani F-16'larla ilgili ne deniyor? İşte temsilciler meclisi karar vermeden bu olmaz. Tamam. Şimdi orada temsilciler meclisi varsa benim de parlamentom var. Parlamentomun nasıl bir karar vereceğini ben kestirip atamam. Sevk etmekse biz böyle bir talebi parlamentomuza sevk ederiz. Ama parlamentomuzdan nasıl bir karar çıkar o parlamentomuzun takdirindedir" ifadelerini kullandı.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz

AVRUPA BİRLİĞİ'YLE GEREKİRSE YOLLARI AYIRABİLİRİZ

Avrupa Parlamentosu'nun 2022 Türkiye raporunun kabul edilmesiyle ilgili Erdoğan, "Benim değerlendirmemi çok açık net öğrenmek istiyorsanız, Avrupa Birliği Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde. Avrupa Birliği'nin Türkiye'den kopuş hamlelerini yaptığı bu dönem içerisinde biz de bu gelişmeler karşısında değerlendirmelerimizi yaparız ve bu değerlendirmelerden sonra da Avrupa Birliği'yle gerekirse yolları ayırabiliriz" dedi.