Geri Dön
Politika Erdoğan: Kapımız teröristlere de örgütün güdümünde siyasetçilik oynayanlara da kapalı

Erdoğan: Kapımız teröristlere de örgütün güdümünde siyasetçilik oynayanlara da kapalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İpleri başkasının elinde olmayan, kirli çıkar ilişiklilerinin içinde kaybolup gitmemiş herkesle oturur, konuşuruz. Elbette herkesle her şeyi konuşmaya varız. Ancak kapımız teröristlere de terör örgütünün güdümünde siyasetçilik oynayanlara da kapalıdır. Milletvekili listesini, belediye başkan adayı listesini, meclis üyesi listesini, genel merkez yönetimi listesini terör örgütünün belirlediği parti, parti olamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Diyarbakır’da düzenlediği seçim mitingine katılmak için kente geldi. İstasyon Meydanı’ndaki mitinge Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, milletvekilleri ile belediye başkan adayları da katıldı.

Kalabalığı Kürtçe selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alanda 70 bin kişinin olduğunu belirterek, “Bölgede İslam’a kapılarını ilk açan şehir Diyarbakır’la aynı sevdaya, aynı medeniyete, aynı geçmişe mensup olmaktan dolayı iftihar duyuyorum. Geçtiğimiz mayıs ayında yapılan seçimlerde Diyarbakır’da hem milletvekilliğinde hem cumhurbaşkanlığında arzu ettiğimiz oy oranların ulaşamadık. Ancak seçim sonuçlarının sizin de içinize sinmediğine inanıyorum. İşte bu alan onu söylüyor. Diyarbakır’da bu kardeşinize yüzde 28,5 ve tek parti faşizminin bugünkü temsilcisi CHP adayına yüzde 71,5 oy çıkmışsa durup üzerinde mutlaka düşünmemiz lazım. Diyarbakır halkının iradesini götürüp siyasetten emekli olan CHP adayına payende yapanların hangi projenin parçası olduğu açık değil mi? Bugün aynı oyunu İstanbul’da, Mersin’de yine oynuyorlar” diye konuştu.

‘BİRİLERİNİN İHTİRASLARI UĞRUNA KİRLİ PAZARLIKLAR VAR’

Kent uzlaşısı adı altında kirli bir ittifak kurulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bavul bavul dolarlar, bavul bavul eurolar, bu paralar nereden gelip, nereye gidiyor? Hangi şirketler bunları paylaşıyor? Böyle bir yerde ilkeli bir ittifaktan söz edilebilir mi? Tek sermayesi sizlerin oyları olan DEM, benim Kürt kardeşlerimin iradesini işporta pazarına çıkarmıştır. Dikkat ederseniz bu pazarlıkta siyasi kazanım, eser ve hizmet derdi yok. Seçmenin fikrini, zikrini merak eden kimse de yok. Sadece birilerinin ihtirasları uğruna yapılan kirli pazarlıklar var. Öyle ki bizim yaptığımız reformları beğenmeyip ortalığı ayağa kaldıranlar, CHP’li yöneticilerin buram buram faşizm kokan açıklamaları karşısında süt dökmüş kedi misali seslerini çıkarmıyorlar. Kendi seçmenlerinin çiğnenen haysiyetlerini savunacak iki cümle dahi kuramıyorlar. Açık ve net söylüyorum; Kürt kardeşlerim böyle bir aşağılanmayı, hakareti, bu şekilde yok sayılmayı asla hak etmiyor” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE ZÜBÜK SİYASETİNİN ACISINI ÇOK ÇEKTİ’

Türkiye’nin, geçmişte omurgasızlığın, istismarın, riyakarlığın sembolü ‘Zübük’ siyasetinin acısını çok çektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sizi güya ağaların, şeyhlerin, derebeylerin, devlet zulmünden kurtarma vaadiyle, demokratik siyaset palavralarıyla oylarınıza ipotek koydular. Şimdi bu ipoteği tahsile koyarak, aslında tek parti faşisti CHP’den ve onun hastalıklı uzantılarından bir farkları olmadığını gösterdiler. Şu soruma bütün Kürt kardeşlerim ellerini vicdanlarına koyarak cevap versin. Diyarbakır, huzuru da, özgürlüğü de yatırımı da hizmeti de refahı da AK Parti döneminde görmedi mi? Onlar sizin iradenizle seçtiğini belediye başkanlarını dağdan getirdikleri teröristlere mahzenlerde tokatlatılırken, biz altyapısı ve üstyapısıyla Diyarbakır’ı bölgesinin yıldızı haline getirmek için uğraşmadık mı? Onlar çukur eylemleriyle bu şehrin sembolü olan Sur’u mahvederken, biz kimsenin burnunu kanatmadan meseleyi bitirmenin ve ardından bölgeyi yeniden inşa etmenin mücadelesini vermedik mi?

Onlar Diyarbakır cezaevinin edebiyatını yaparken, biz burayı şehrimize yakışır bir müze ve kültür merkezine dönüştürmedik mi? Onlar her evden bir cenaze çıkartarak kan siyaseti yaparken, biz evlatlarımızı yaşatmak, eğitimiyle, istihdamıyla hayata bağlamak için çırpınmadık mı? Onlar yolların altına mayın döşeyerek tuzak kurarken, biz açtığımız yollarla, inşa ettiğimiz tesisler, şehirlerimizi kalkındıracak yatırımları hayata geçirmedik mi? Onlar ülke ve millet düşmanı ne kadar marjinal varsa Diyarbakır’a getirip propaganda peşinde koşarken, Diyarbakır annelerinin yavrularını bunlar dağa kaçırırken, biz sadece sizlerin kalbinin kazanmanın yolunu aramadık mı? Onlar baskıyla tehditle şiddet kullanarak, can alarak iradenizi gasp ederken biz hak ve özgürlükleri genişleten sessiz devrimlerle eşi benzeri görülmemiş reformlarla demokrasiyi güçlendirmedik mi? Bu örnekleri saatlerce saymak mümkün. Bu söylediklerimizde eksik, hata, yanlış varsa dilediğiniz tasarrufu yapma hakkına sahipsiniz. Ancak bu söylediklerimiz doğruysa gelin yeni bir dönemin kapılarını birlikte aralayalım. Gelin el ele, gönül gönüle verip ‘Türkiye Yüzyılı’nı beraber inşa edelim.

31 Mart seçimlerinde burada partiler yarışmıyor. Burada yarışan eser ve hizmet siyasetiyle istismar ve pazarlık siyasetidir. Milli çıkarlarımızı savunurken, kimin kuyruğuna bassak hemen soluğu PKK’nın yanında alıyor. Biz DEAŞ denen emperyalist kuklasına zaten göz açtıramıyoruz. Hamdolsun PKK’yı da sınırlarımız içinde kıpırdayamaz, eylem yapamaz hale getirdik. Sınırlarımızın ötesini de adım adım kontrol altına alıyoruz. Çevremizdeki ülkelerin çoğu kan ve ateş çemberinde kıvranırken, bizim güvenliğimiz, refahımızı bozmaya çalışanlara asla eyvallah etmedik. Kürt kardeşlerimin toparlanıp, iradeleri üzerindeki ipotekleri parçalayıp atmasını bekliyorum. Burada şunu açıkça belirtmek isterim.”

‘TERÖRÜN HER ÇEŞİDİNE MESAFE KOYAN HERKES OTURUR KONUŞURUZ’

Siyasetin millete hizmet etmek, ülkenin sorunlarına diyalog yoluyla çözüm bulmak için yapıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Biz zihni özgür, vicdanı özgür, ahlakı kamil herkesle oturur konuşuruz. Emperyalistlere kuklalık etmeyen herkesle oturur konuşuruz. Terörün her çeşidine mesafe koyan herkesle oturur konuşuruz. Kendi ülkesi ve milleti için dertlenen herkesle oturur konuşuruz. Milletimizin birliğine, vatanımızın bütünlüğüne devletimizin bekasına saygı duyan herkesle oturur konuşuruz. Ülkenin kazanımlarıyla gururlanacak, sevinçleriyle övünecek, kayıplarıyla üzülecek herkesle oturur konuşuruz. ‘Türkiye Yüzyılı’nda bizimle birlikte yol yürümek isteyen herkesle oturur konuşuruz. Bu ülkede, 85 milyonun huzuru, esenliği bir şey yapılacaksa şimdi hemen yapılmalıdır. Türkiye’ye 40 yıl boyunca bedel ödetildi. Bir 40 yılda daha buna tahammüllümüz yoktur. Yaşadığımız ortak acıların ardından bu tehdidi bertaraf ettik. Artık ülkemizi bu yükten sadece güvenlik açısında değil, diğer tüm boyutlarıyla tamamen kurtarma vaktidir.

Bunun için ipleri başkalarının elinde olmayan, kirli çıkar ilişkilerinin içinde kaybolup gitmemiş herkesle oturur konuşuruz. Elbette herkesle her şeyi konuşmaya varız. Ancak kapımız teröristlere de terör örgütünün güdümünde siyasetçilik oynayanlara da kapalıdır. Milletvekili listesini, belediye başkan adayı listesini, meclis üyesi listesini, genel merkez yönetimi listesini terör örgütünün belirlediği parti, parti olmaz. Bunları belirleyecek olan, emekleri ve oylarıyla partiyi var eden yaşatan tabanıdır seçmenidir. İnsanımızın, sorunlarını çözme dertlerine derman olma yaralarını sarma yönünde çaba göstermeyenin siyasetinden kimseye hayır gelmez. Dünyadaki tüm sapkın akımları Kürt kardeşlerimin iradesinin üzerinden başımıza musallat etmelerinin hiçbirimize faydası yok. Kürt kardeşlerimizi bu çarpık siyasetin mezesi haline getirmek için sergiledikleri oyunu ibretle takip ediyoruz. Son 21 yılda attığımız her demokratik adımı engellemek için karşımıza dikilen CHP’yi utanmadan Kürt kardeşlerimize umut diye pazarlıyorlar.

Bu coğrafyaya yakın zamanda gördüğü en büyük acıları yaşatan tek parti faşisti CHP’yi allayıp pullayıp size dayatıyorlar. Bunların hangi çıkarların temsilcisi olduğunu anlatmaya bavulları dolusu para görüntüleri herhalde yeterlidir. İstanbul’da ne kadar marjinal ideoloji mensubu varsa, hepsini getirip başına patron yapanlarla artık gidilecek bir yol kalmadığına inanıyorum. İnşallah 31 Mart, Kürt kardeşlerimizin tüm tasallutlardan kurtulup, özgür iradeleriyle kendilerini ve şehirlerinin geleceğine karar verecekleri bir dönüm noktası olacaktır. Diyarbakır’la birlikte Türkiye haritasının tamamının Cumhur İttifakı’nın renkleriyle boyamaya var mıyız?”

‘21 YILDA 265 MİLYAR LİRAYI AŞKIN YATIRIM YAPTIK’

21 yılda Diyarbakır’a 265 milyar lirayı aşkın yatırım yaptıkların kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Eğitimde şehrimize 6 bin 667 adet yeni derslik kazandırdık. Yükseköğrenim yurt yatak kapasitemizi 6 bin 140’a çıkardık. 33 bin kişilik Diyarbakır Stadyumu, Dicle Üniversitesi kampüsü içerisinde 2 bin kişi kapasiteli kız öğrenci yurdu yaptık. Bağlar’da bin kişi kapasiteli kapalı yüzme havuzu salonunun yapımına devam ediyoruz. Diyarbakırlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 29 milyar lira kaynak aktardık. Sağlıkta 320 yataklı Diyarbakır kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesiyle birlikte toplam 1442 yataklı 21 hastanenin de aralarında olduğu 58 sağlık tesisinin tamamlayıp hizmete sunduk.

Kayapınar’da bin yataklı şehir hastanemizle birlikte toplam 10 adet sağlık tesisimizin inşası sürüyor. TOKİ vasıtasıyla toplam 19 bin 82 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. 8 bin 872 konutun yapımına devam ediyoruz. Asrın felaketi 6 Şubat depremlerinde yıkılan evleri süratle inşa edip, hak sahiplerine teslim etmeye başladık. Diyarbakır’da yaklaşık 10 milyon metrekare alanda kentsel dönüşüm çalışmaları yürütüyoruz. Toplam 15 tarihi köprünün restorasyonunu tamamladık. Elazığ- Diyarbakır hızlı tren hattıyla ilgili etüt ve proje çalışmaları sürüyor. Yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası kazandırdığımız havalimanımızın yolcu trafiği 211 binden 2 milyonun üzerine çıktı. Şehrimize 5 baraj 3 içme suyu tesisi, 60 taşkın koruma tesisi ve 11 sulama tesisi yaptık. İnşa ettiğimiz sulama projeleriyle 591 bin dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize yaklaşık 4,5 milyar lira zirai gelir artışı sağladık.

Silvan Barajı ile birlikte 4 barajımızın inşası sürüyor. Son 21 yılda Diyarbakırlı çiftçilerimize 107 milyar tarımsal hibe desteği verdik. Enerjide 277 bin abonesi olan Diyarbakır’ın 13 ilçesine doğal gaz arzını sağladık. Önümüzdeki dönem Kocaköy ve Kulp’a da doğal gaz arzı sağlamayı arzuluyoruz. Allah’ın izniyle 31 Mart’tan bunlara belediyelerimizle iş birliği içerisinde çok daha fazlasını ekleyeceğiz. Bu kardeşiniz, Cumhurbaşkanınız olarak sizin hizmetkarınız, bütün bakan arkadaşlarımızla beraber sizin hizmetkarınız olarak Diyarbakır’a yatırımlarımızla her şeyimizle bugüne kadar nasıl hizmet verdiysek bundan sonra da aynen devam edeceğiz.”

‘ZALİMLER KARŞISINDA BAŞ EĞMEYECEĞİZ’

Diyarbakır’daki programın ardından Batman’a geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Batman Belediye başkan adayı Adil Sebati Ceylan’la Valilik önünde düzenlenen mitinge katıldı. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinge katılımın 50 bin olduğunu söyledi. Erdoğan, İsrail’in batılı devletlerden aldığı askeri desteğe rağmen, Gazzelilerinin direniş azmini 173 gündür kıramadığını ifade ederek, “Filistin halkı destansı direnişleriyle tüm dünyaya insanlık, onur ve cesaret dersi verdi. 6 aydır aralıksız süren katliamın ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil ateşkes kararı aldı. Batı’nın şımarık ve hukuk tanımaz çocuğu olan İsrail’in alınan karara uyması için bu ülke üzerindeki baskının artırılması gerekiyor. Olumlu karşıladığımız bu kararın yerine getirilmesi noktasında Türkiye olarak üzerimize düşeni yapacağız. Gazzeli kardeşlerimizin biran önce barışa ve huzura kavuşması için de her türlü çabayı göstereceğiz. Varsın birileri devletimize iftira atacak kadar gözünü karartsın, varsın birileri Filistinli kardeşlerimize terörist diyecek kadar hoyratlaşsın. Bugün de yarın da zalimler karşısında baş eğmeyeceğiz. Dünyanın neresinde bir mazlum ve mağdur varsa imdadına koşmaktan hiçbir zaman geri durmayacağız” dedi.

‘TEK HAMLEYLE YIKILDILAR’

Genel seçimlerde Cumhur İttifakı ile birlikte tüm Türkiye’nin kazandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “85 milyonun her bir ferdi kazandı. Millete ballandırarak anlattıkları ittifakın ve adayının çürük olduğu böylece ortaya çıktı. 6’lı masa dediler, ne oldu? Şu anda hiçbiri parlamentoda değil. Masanın altına birilerini soktular. Ne çıktı? Hiç. Bugün siyaset arenasına baktığınızda Cumhur İttifakı kararlı bir şekilde yoluna devam ederken, 6’lı masanın yerinde yeller esiyor. Siyaset mühendisliklerinin ürünü olarak kuruldular. Sonra tek hamleyle yıkıldılar. Şimdi birbirleri hakkında söylediklerini, birbirlerine kurdukları kumpasları gördükçe, inanın onlar adına biz de hicap duyuyoruz. Ne diyelim? Milletimizin verilmiş sadakası varmış. Allah Türkiye’nin yüzüne bakmış da bunlar iktidara gelmemiş. İyi ki kazanmamış diyerek bunu kabul ediyorlar. Biz seçim sürecindeki dirayetli duruşumuzla milletimizin hançerlenmesinin önüne geçtik. Aslında 6’lı masa denilen yamalı bohçayı millete umut diye pazarlayanlar, bunların içlerinin boş olduğunu çok iyi biliyorlar. Gençler; dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Benim Kürt kardeşlerim dahil masaya ve adayına oy verdirdiler. Sırf kendi ihtirasları için tapulu mülkü olarak gördükleri seçmenlerinin iradesini sağa sola peşkeş çektiler. Aynı nobranlığı bu seçimlerde de sürdürüyorlar. CHP'li ve DEM’li bir avuç komprador dışında ne olup bittiğinden kimsenin haberi yok. Her iki partiye gönül verenlerin ne istediğini, ne düşündüğünü zaten kimse umursamıyor. ‘Bizim belirlediğimiz adaylara gidip, tıpış tıpış oy vereceksiniz’ dediler. Verdiler mi? Vermediler. Milletimizin bu çirkin dayatmayı kabul etmeyeceğine inanıyorum. 31 Mart’ın bu işportacı siyaset anlayışından kurtuluşuna vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

‘CUMHUR İTTİFAKINA VERİLECEK HER OY ÇOK ÖNEMLİ’

Batmanlıların iradelerine ipotek koyulmasına rıza göstermeyeceğine olan inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece Batman değil, İstanbul, Ankara ve Mersin olmak üzere diğer illerimizdeki vatandaşlarımız da bunlara artık yeter diyecektir. Bu meydanda, karar da tercih de benim diyen bir Batman görüyorum. Ben karşımda pazarlık masasına iradesini meze etmeyecek Batmanlı kardeşlerimi görüyorum. Bu kararlı tavrı başka illerimize de yaymamız lazım. Batmanlı İstanbul’u arayacak. İstanbullu kardeşlerine oylar Murat Kurum’a diyecek. Ne diyecek Ankara? Oylar Turgut Altınok’a diyecek. Turgut Altıok’a değil. Sizlerden diğer vilayetlerimizdeki Batmanlı kardeşlerimizi aramanızı, bu hakikatleri mutlaka anlatmanızı istiyorum. Sandıkta Cumhur İttifakı’na verilecek her oyun çok önemli olduğunu eşe, dosta, nazımızın geçtiği her bir kardeşimize izah edeceğiz. Bir şekilde herkesin sandığa gitmesini sağlayacağız. Hiçbir iddiası, hiçbir projesi ve kazanma ihtimali olmayanlara oy vererek, oylarını ziyan etmemeleri gerektiğini anlatacağız. Önümüzdeki son 4 günü bu şekilde değerlendirdiğimizde şehirlerimizle birlikte güzel bir netice alacağımıza inanıyorum” dedi.

‘HEDEFLERİMİZE DOĞRU KARARLILIKLA İLERLİYORUZ’

Türkiye olarak çevredeki savaşlara, çatışmalara rağmen hedeflerine doğru kararlılıkla ilerlediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi bu çatışmaların tarafı yapmak, huzurumuzu bozmak için çok uğraştılar. Ama biz bu oyunlara gelmedik. Türkiye’yi bölgesindeki birçok ülkeyi saran yangından uzak tuttuk. Bunun yanında devletimizin bekasına, milletimizin canına kast eden tüm terör örgütlerine karşı başarılı bir mücadele yürüttük. Bölücü örgütün topraklarımızdaki varlığı bitme noktasına geldi. Suriye’den ülkemize yönelen tehdit önemli ölçüde kontrol altına alındı. Bu yaz itibariyle Irak sınırımızın güvenliğini de temin etmiş olacağız. İşte sizler de gördünüz; bölgemizden terör örgütünün gölgesi kalktıkça buralarda yaşayan insanlarımızın huzuru da arttı. Güvenlik ortamının iyileşmesiyle bölgeye yatırım geldi, barış geldi, turizm canlandı. Bölge illerimizin ekonomisi hareketlendi. Terör kaybederken 85 milyonun tamamı kazandı. Ağır bedeller ödeme pahasına elde ettiğimiz bu kazanımlardan asla taviz vermeyeceğiz. Hak ve özgürlükler alanında son 21 yılda sessiz devrimi gerçekleştirmiş bir kardeşiniz olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Biz görevde olduğumuz sürece eski karanlık ve kaotik günleri kimse geri getiremeyecek. AK Parti ve Cumhur İttifakı güçlü olduğu sürece hiç kimse Türkiye’yi terör örgütleri vasıtasıyla yönlendiremeyecek. Batmanlı kardeşlerimizin de desteğiyle bunu mutlaka başaracağız” ifadesini kullandı.

‘ENFLASYONU GÖZ ARDI ETMİYORUZ’

Bölgede kritik adımları atarken tüm dünya gibi Türkiye’yi de olumsuz etkileyen enflasyon meselesini de göz ardı etmediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Ekonomide gerçekten yetkin isimlerden oluşan güçlü bir kadro kurduk. Batman’ın bir evladı olan Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’e bu konuda tam itimadım var. Yılın ikinci yarısında uyguladığımız ekonomi programının olumlu yansımalarını daha net göreceğiz. Hayat pahalılığından en fazla etkilenen emeklilerimizin sıkıntılarının da farkındayız. Bu sıkıntıların hafifletilmesiyle ilgili samimiyetimizi bugüne kadar attığımız adımlarla ortaya koyduk. Tüm emeklilerimize bir defaya mahsus 5’er bin liralık ödeme yaptık. Yılın ilk 6 ayı için maaşlara yüzde 50 oranında, yani enflasyonun üzerinde zam yaptık. İlk defa bizim getirdiğimiz bayram ikramiyelerinde de yüzde 50 artışa gittik. Ramazan Bayramı ikramiyesini 2 Nisan’dan itibaren hesaplara yatırıyoruz. Geçen hafta kamu bankalarımızla görüşerek banka promosyonlarının da güncellenmesini sağladık. Kamu bankalarımız 8 ile 12 bin lira arasında promosyon ödemesi yapacak. İnşallah bundan sonra da emeklilerimize destek olmayı sürdüreceğiz. Tüm hanelere sağladığımız 25 metreküplük ücretsiz doğal gaz desteğimiz geçen sene nisan ayından beri devam ediyor. Bu çerçevede toplam 87 milyar liralık doğrudan destek vermiş olduk. Enflasyon düştükçe ve depremle ilgili yükümüz azaldıkça, bütçede elimiz biraz daha rahatlayacak. Muhalefet her seçim dönemi gibi yine atıp tutarak yine yalan yanlış söyleyerek emeklileri bize karşı kışkırtmaya çalışıyor. Ama kendilerine geçen seçimdeki sözleri sorulunca 'hatırlamıyoruz’ diyerek işi arsızlığa vuruyorlar. Emeklilerimizin 6-7 kişinin saatlerce saymakla bitiremediği kara paranın hesabını veremeyenlerin sözlerine itibar etmeyeceğine inanıyorum. Batmanlı kardeşlerimden bize güvenmeye devam etmelerini bekliyorum.”

‘BATMAN’A 21 YILDA 91 MİLYAR LİRA KAMU YATIRIMI’

Batman’a son 21 yılda 91 milyar liralık kamu yatırımı yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz sadece ülkemize ve milletimize aşkla hizmet etmeye çalışıyoruz. Eğitimde 4 bin 920 yeni derslik inşa ettik. Üniversitemizi faaliyete geçirdik. Yükseköğrenim yurt binaları açtık. 15 bin kişilik Batman Stadyumu’nu yaptık. İhtiyaç sahiplerine 9 milyar liralık kaynak aktardık. Sağlıkta 810 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere toplamda bin 220 yataklı 8 hastane dahil 43 sağlık tesisinin yapımını tamamlayıp hizmete açtık. Ayrıca 500 yataklı Batman Devlet Hastanemizle birlikte 2 tesisimizin inşasına devam ediyoruz. TOKİ vasıtasıyla 6 bin 352 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. Riskli yapı olarak belirlediğimiz 10 bin 720 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik. 3 millet bahçesi projemizden birini bitirdik. Bölünmüş yol uzunluğunu 13 kilometreden 163 kilometreye çıkardık.”