Geri Dön
Politika Mansur Yavaş: Göreve geldiğimizde hiçbir metro hattı projesi yoktu

Mansur Yavaş: Göreve geldiğimizde hiçbir metro hattı projesi yoktu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Mansur Yavaş, "Göreve geldiğimizde hiçbir metro hattı projesi yoktu. Ve bize verilen tek metro hattı da Mamak metro hattı. Keçiören- Havaalanı arasını da kendileri yapıyordu" dedi.

Mansur Yavaş: Göreve geldiğimizde hiçbir metro hattı projesi yoktu

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Akyurt Otonomide, Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ulucan ile Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED)-Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) Başkanı Aydın Erkoç ile bir araya geldi. Yavaş, metro projeleriyle ilgili açıklama yaparak, "Biz seçildikten sonra Mustafa Tuna, Çayyolu metrosunu devretmişti. Melih Bey, daha önce Ulaştırma Bakanlığı'na devrettiği için Ulaştırma Bakanlığı yapacak, parasını belediyeden alacaktı. Bilet ücreti üzerinden anlaşmışlar. 28 Nisan'da birdenbire Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile mevzuat değişti. Bize devletten gelen payın yüzde 5'ini kesmeye başladılar. Ve biz şu an reel olarak 5,5 milyar lira ödedik ve Çayyolu'nun borcunu ödedik. Göreve geldiğimizde hiçbir metro hattı projesi yoktu. Ve bize verilen tek metro hattı da Mamak metro hattı. Keçiören- Havaalanı arasını da kendileri yapıyordu. Şimdi Keçiören- Gar bağlantısı 3 kilometre, orayı kesmeye başladılar. Ben de bunun üzerine 'Dünyada hiçbir yerde metro, 3 yılda, 5 yılda ödenmez' dedim. Biz uzun vadeli kredi alırız. Çünkü Mamak metrosu için uzun vadeli kredi aldık. 'Bize devredin biz yapalım' diye yazdım. Bize verdikleri tek metro Mamak metrosuydu. Diğerlerinin projesi yoktu. Keçiören-Havaalanı arasını da kendileri yapıyordu. Benim 2019'daki projeme göre zaten Siteler içinden geçip buraya gelecekti. Fakat 'Biz bunun projesini yapıyoruz' deyince onun uygulanma imkanı kalmadı. Niye yapmıyor Ulaştırma Bakanlığı? Sadece havaalanından Ankara'ya gelecek yolcu kurtarmıyor, maliyet 2,5 milyar dolar. Ben yazdım 'Madem öyle nasıl olsa benden bu parayı alacaksınız, verin ben yapayım, yapmıyorsunuz.' 2022'den beri yatırım programında. 2023'te yapmadılar. 2024'te de 3 bin lira koydular. Yapma yetkisi Ulaştırma Bakanlığı'nda. Bu neyi gösteriyor? 'Yapmayacağız' demektir. Metroyla ilgili durum bu" ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanacak Mamak metro hattı için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını kaydeden Yavaş, "Çıktık aslında ocak ayında. Türkiye'de işleri biliyorsunuz. 9 firma yeterlilik aldı. Büyük iş. 9 firmadan da birileri girdi, diğer 3 firma teklif vermedi ya da verdirmediler bilmiyorum. Tam 200 milyon Euro fazla teklif verdiler. 200 milyon Euro hepimizden çıkacaktı. Ben iptal ettim. Şimdi Türk parası üzerinden ihaleye çıkarıyoruz" diye konuştu.

Yavaş, Otonomi Yönetim Kurulu üyelerinin alternatif yol taleplerine ilişkin de projenin hazır olduğunu ve nisan ayının sonunda ihaleye çıkılacağını söyledi.

'REKOR BİR OYLA BELEDİYECİLİK DERSİNİ VATANDAŞ VERECEK'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Altındağ'da pazarcı esnafı ile iftarda bir araya geldi. Yavaş'a Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan ve CHP Altındağ Belediye Başkan Adayı Ramazan Değerli de eşlik etti. Burada pazarcılara seslenen Yavaş, rakiplerini sandığa gömeceğini belirterek, şunları söyledi:

"Ben 2019 yılında da söyledim, şimdi de söylüyorum. Dedim ki; biz 2019'da seçimi kazanacağız ama bu asla zafer olmayacak. Çünkü zafer düşmana karşı kazanılır. Bizim karşımızda düşman yok. O günden bugüne oy vermeyen hiç kimseyle ilgili tek kelime konuşmadım. Yine seçimden önce şöyle söyledim; beni seçerseniz oy vermeyenleri pişman edeceğiz. Herkes şöyle bir baktı. 'Keşke biz de oy verseydik' dedirteceğiz. Öyle pişman edeceğiz' dedim. Ve Allah'ın izniyle geçen seçim oy vermese de 5 yıllık yönetimimizden sonra herkes gördü ki bu belediyeler çok daha farklı yönetiliyor. Taşa, betona değil insana yatırım yapıyor. Ve insanın kalbine girmek, asıl belediyecilik odur. Eğer bu insanlar sizi seviyorsa, gördüğü yerde sizinle birlikte olmak istiyorsa gönüllerine girmişsiniz demektir. Yoksa yolda gördüğü zaman döner arkasını gider. Peki bu nasıl oldu? Seçildiğimizden itibaren hiç kimseyi ayırmadan çalıştık. Kimseyi ötekileştirmedik. En önemlisi buydu. Oy verdi, vermedi yapmadık. Arkasından da pandemi geldi. Seçimden önce yine 'ben esnaf çocuğuyum, esnaf dostuydum' diyordum ama pandemide gerçekten esnaf dostu bir belediye başkanı nasıl olunduğunu bütün Ankara'ya gösterdik."

'İDARECİLER KABAHATİ BAŞKASINDA BULUYOR'

2019 yılında seçimlere giderken, pazarcılara 'terörist' dendiğini söyleyen Yavaş, "İdare edenler kendisi beceremeyince kabahati başkasında buluyor. Son seçimlerde de kasapları 'terörist' yapıyorlardı. Mutlaka seçime giderken birilerine bir laf falan söylüyorlar. Hâlbuki terörist dediğiniz insanların bu fiyatların artmasında hiçbir sorumluluğu yok. Bunlar ekmeğinin peşinde olan insanlar. Alın teriyle o yazın sıcağın altında, o soğuk günlerle halka hizmet için çalışıyorlar. Ve şunu da söyleyeyim; biz pandemi döneminde esnaflarımızın, kiracılarımızın çoğundan kira almadık, erteledik, zam yapmadık. Ama benim rakibim duyduğum kadarıyla pandemide 8 bine yakın esnafa ceza kesmiş. İşte onun kestiği cezaya şimdi siz sandıkta ona ceza keserek cevabınızı vereceksiniz. Pandemi döneminde insanlar işlerini kapatmışken, cebinde bir kuruş para yokken bu insanları ceza kesmek neyin nesi? Bizler de tam tersine esnaf ayakta kalsın diye elimizden gelen her şeyi yaptık" ifadelerini kullandı.

'ANKARALININ KALBİNE GİRDİK'

Pandeminin başında gece saat 23.00'te sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini hatırlatan Yavaş, "Herkes şaşkın. Pazarcı esnafımız götürmüş, tezgahını sermiş. Ne yapacak? Ertesi gün sokağa çıkılmayacak İşte belediye başkanlığı budur. Yarım saat içinde başkanlıkla temasa geçip, o tezgahta kalanların hepsini alarak hiçbir pazarcıya esnafımızı mağdur etmedik. Bir tanesi de, en fazla zoruna giden de, belediye defterleri kapattırdık esnaflara. Birbirini tanımayan insanlar gitti, herhangi bir bakkalın önünde, o günlerde borcunu ödeyemeyen, bakkalın önünden geçmeye utanan insanların bütün veresiye defterlerini kapattı. Belediye başkanlığı budur. Çöp projelerle ortaya çıkıp vatandaşın parasını çöpe atmak değildir. İşte böyle böyle biz Ankaralının kalbine girdik. Ankaralıyla sevgili olduk. İnşallah Ankaralı bu sevgisini sandıkta gösterecek, rekor bir farkla belediyecilik dersini vatandaş verecek inşallah" diye konuştu.