Geri Dön
Politika Meral Akşener, Manisa'da şehit ailesini ziyaret etti

Meral Akşener, Manisa'da şehit ailesini ziyaret etti

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Irak’ın kuzeyinde şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak'ın (22) Manisa'nın Yunusemre ilçesindeki ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Meral Akşener, Manisa'da şehit ailesini ziyaret etti

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile bazı ilçelerin belediye başkan adaylarını açıklamak üzere kente gelen Meral Akşener, ilk ziyaretini 24 Aralık 2023 tarihinde Irak'ın kuzeyinde şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak'ın Yunusemre ilçesindeki ailesine yaptı. Ziyaret sonrası şehidin babası İkram Budak ile kısa bir açıklama yapan Akşener, "22 yaşında gencecik bir vatan evladımız, vatan uğruna, bizlerin uğruna, bizlerin refahı, düzeni için şehit oldu. Ailesinin, babasının metaneti, 'Vatan sağ olsun' demesi, kardeşlerinin, ablalarının metaneti, hepimizin onlara karşı sonsuz bir manevi borcumuz olduğunu hissettirdi. Bir yanıyla bu metanet, insanı hayata karşı cesaretlendiriyor. Bir yanıyla da evlat acısı öyle bir acıdır ki her gün 'Bir gün daha kaldı, bir gün daha kaldı' diye sayarsınız. Burada olmak; benim için, arkadaşlarım için bir onur. Dediğim gibi insanın acıları tazeleniyor. Birbirimize teselli olduk. Abimizin acısının Eyüp sabrıyla geçmesini diliyorum. Allah sabır nasip etsin" dedi.

'YALNIZ BAŞIMIZA SEÇİME GİDİYORUZ'

Partisinin Manisa Büyükşehir Belediyesi ile bazı ilçelerin belediye başkan adaylarını açıklamak üzere kente gelen Meral Akşener, şehit Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak'ın ailesine yaptığı ziyaretin ardından İYİ Parti İl Başkanlığı'na geçti. Akşener, burada yaptığı açıklamada, "23 Aralık'ta şehit olmuş bir kardeşimizin evine gittik. Beni ailenin özellikle babasının, kız kardeşlerinin metaneti, güveni hem Allah inancı hem Türkiye'ye dair inançları, aidiyetleri çok etkiledi. Ağrı'da doğmuş büyümüş bir ailenin oğlu bu vatan için Manisa'yı temsilen şehit olmuş bir evladımızın ailesini ziyaret ettik. Hem Manisalıların hem Türk milletinin hem de ailesinin başı sağ olsun. Biz yalnız başımıza, 'hür' ve 'müstakil' diye tariflediğimiz bir sistem içerisinde seçime gidiyoruz. Bize hep 'Yerel seçimler bunun sırası mı?' dendi. Halbuki yerel seçimler bu ayrı yürümenin tam zamanı. 2017'de kabul edilen bu ucube sistemin milletimizi getirdiği yer; ittifaklara mecbur bırakmak. Ama aynı zamanda 21 yıldır Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar, benim İçişleri Bakanlığı dönemimde başörtülü, başörtüsüz, üniversitelere girdi, girmedi. Kadının giyiminin özne olduğu bir kutuplaşma yaşadık. Sürekli bir kutuplaşma üzerinden gidildi. Bu iş herkesin çok kolayına geldi" ifadelerini kullandı.

'HERKES İÇİN ÇOK KOLAY BİR POLİTİKA YAPMA TARZI ORTAYA ÇIKTI'

Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Erdoğan ve arkadaşları seçildiğinde gerçekten Sayın Gül'ü telefonla aramıştım. O zaman 'Hayırlı olsun. Elinize çok önemli bir fırsat geçti. Yani başı açık, başı kapalı, şurada doğdun, burada büyüdün gibi mevzuların üzerinden kutuplaştırma, birbirimizin karşısında dikileceği, eyleminin biteceği ve herkesi kapsayıcı bir dille, tavırla bunun başarılabileceği bir dönem inşallah olur' demiştim. Ortaya bir şey çıktı. Bu kutuplaştırma sistemiyle herkes için çok kolay bir politika yapma tarzı ortaya çıktı ve bitmedi, farklılıklarımızın üzerinde tepinmek bitmedi. 'Ceketimi assam' seçilirim gettoları doğdu. Vatandaş, çırak çıktı. Bunu taçlandıran da şu ucube sistem oldu. Bir de bu yapılan yanlışlığın hukuki bir sitemi ortaya çıktı; partili cumhurbaşkanlığı. Bugün Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, yarın bir başkası olacak. Bu sistem devam etsin, herkese çok acıyorum, Sayın Erdoğan'a da çok acıyorum, yeni gelecek; seçilecek ona da çok acıyorum. Gerçekten insanın ruh sağlığı gider."

'SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEK BİR ZAFERE YETMEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI'

İYİ Parti’nin kurulduğu günden beri 2017'de kabul edilen sistemin yanlışlığını anlattıklarını dile getiren Akşener, "2018'de bunu değiştirmek için ittifak sistemi mecburiyetti, çünkü cumhurbaşkanlığı yüzde 50 artı 1 ile seçiliyor. 2018'de iki tarafta ittifak kuruldu. Cumhur İttifakı'nda tek aday vardı Sayın Erdoğan, Millet İttifakı'nda ise üç aday vardı Sayın İnce, ben ve Temel Bey. Üçümüzün aldığı oy 2014'te Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aldığı oy kadar oldu. 'Muhalefet' diye kendini tarifleyen seçmen yıkıldı. Seçmeni ayağa kaldırmak için CHP'ye 2019'da biz teklif ettik, 2023'ü kazanırız ümidiyle. Bu sistemin neticesinde ortaya çıkan sonuç İstanbul ve Ankara'yı almanın esasında bu ucube sistemi değiştirecek bir zafere yetmediği ortaya çıktı" diye konuştu.

'SİMBİYOTİK BİR İLİŞKİYİ HEP REDDETTİK'

Yerel seçimler için aldıkları karar sonrasına değinen Akşener, "Bu yerel seçimlere ayrı, tek başımıza, hür ve müstakil girme kararı verdik. Sonra ortaya tuhaf bir iş çıktı. Biz simbiyotik bir ilişkiyi hep reddettik, et, tırnak ilişkisini hep reddettik. Bu et, tırnak ilişkisi sürecekse burada bizim oturmamıza gerek yok, herkes gider arzu ettiği siyasi parti bünyesinde çalışır, bize ne gerek var? Bizim bir iddiamız var, bu iddiayı hayata geçirebilmek için de en önemli fırsat yerel seçimler. Bu yerel seçimlerde epeyce bir haksızlığa, hakarete, iftiraya uğradık. Uğramaya da devam ediyoruz. Ama geldiğim nokta şu; iyi ki bu kararı almışız, iyi ki de hür ve müstakil olarak bu seçime giriyoruz. Türkiye'ye farklı bir rekabet anlayışını, heyecanını yeniden getirttik" dedi.

'HERKESİN ŞAŞIRACAĞI BİR SONUÇLA KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ'

Yerel seçimlerde herkesin şaşıracağı bir sonuçla karşı karşıya kalınacağını belirten Akşener, şöyle konuştu:

"İddia ediyorum ki biz bu seçimden ülkemize proje üzerinden ve 'size daha iyi hizmet ederiz' dili üzerinden rekabetin nasıl olduğunu göstereceğiz. Arkadaşlarıma ve televizyonda bana soru soran gazetecilere bir şey söyledim. 'Hür ve müstakil gidiyorsunuz, başarılı olursanız elbette hepinizin. Diyelim ki başarısız olundu, siz ne yapacaksınız?' dediler. Ben de 'Bedelini ödeyeceğim' dedim. Şimdi o bugün geldi, dünden beri başka bir iddia haline dönmüş. Ben size şunu söyleyeyim; hani var ya 'Baş koymuşum Türkiye'nin yoluna.' Ben ve arkadaşlarım başlarımızı bu ülkenin yoluna koyduk. Allah'a da milletimize de güveniyoruz. Herkesin şaşıracağı bir sonuçla karşı karşıya kalacağız. Ondan sonra bu yerel seçim sonuçlarının sonrasının 2028'e ne kadar olumlu yansıdığını göreceğiz."

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI TANITTI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Manisa'da programı kapsamında; il ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı. Yunusemre Millet Çarşısı’ndaki toplantıda konuşan Akşener, "Hür ve müstakil ya da özgür ve bağımsız Türkiye’nin bütün şehir ve ilçelerinde kendi logomuzda, kendi aday gösterdiğimiz arkadaşlarımızla seçime giriyoruz. Biz bir siyasi partiyiz. Pek çok eziyete, haksızlığa, tehdide göğüs gererek 6'ncı yılını doldurup 7’ye adım atmış bir siyasi partiyiz. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin dayattığı, büyüğün küçüğü ezdiği, aldığı oy oranı yüksek olan siyasi partinin yanı, yandaşı, yancısı olarak tarif edilen ve iddiasını unutturulan bir anlayışla kaldık. Şu söylendi; biz ayrı girersek şu şehri kaybettirirmişiz. Ayrı girersek şurasını AK Parti alırmış. Sizlere bir sorum var. Biz AK Parti’nin karşısında CHP’yi ya da başka bir siyasi partinin adaylarını kazandırmak için mi bu siyasi partiyi kurduk, onlara yancılık yapmak için mi kurduk" dedi. 

'CUMHUR İTTİFAKI BİLEŞENLERİNİN BİR ŞEKİLDE OY KAYBETTİĞİ BİR SİSTEMDİR'

Akşener, herkesin birbirinin üstüne suç attığını belirterek, şöyle devam etti:

"2018’den bugüne kadar o sistemin mecburiyetlerine uyduk. Ama değişen bir şey oldu mu? Olmadı. 2023’te biz bu sistemi değiştirebildik mi? Hayır. Şimdi herkes birbirinin üstüne suç atıyor. Kabul kardeşim, suç benim. Ne değişiyor? Biz önemli bir adım atıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Seçimine yönelik de ona buna yol açmıyoruz. Hani cumhurbaşkanlığında kendi başımıza gitsek diyecekler ki ona yol açıyor, buna yol açıyor. Hayır, öyle de değil. Yerel seçimler ilginçtir, projelerin tartışıldığı ve her seçimde Cumhur İttifakı bileşenlerinin bir şekilde oy kaybettiği bir sistemdir."

Projelerin yarıştığı bir sistemi hayata geçireceklerini belirten Akşener, "Ben Bursa’da dedim ki; 'AK Parti’ye gıcık olanlar var, bize de gıcık olanlar var muhtemelen, CHP’ye gıcık olanlar var, bize oy verin, şart değil şuna gidelim buna gidelim, buyurun biz varız. İkisinin de kulağının uçlarını sertçe çekin ve her iki siyasi parti de seçmeni görür olsun.' Bu cümleye çok çok üzülmüşler. Hayretler içindeyim. Çünkü sert bir biçimde kutuplaşmaya alıştılar. Öyle yok bundan sonra seçmen velinimettir. Şimdi projelerin yarıştığı bir anlayışı bu seçimlerde hayata geçireceğiz" dedi. 

'YEMEĞİN İÇİNDEN BÖCEK ÇIKIYOR BÖCEK'

KYK'lardaki üniversite öğrencileri ile ilgili konuşan Akşener, "Yemeğin içinden böcek çıkıyor böcek. Yaşadıkları ortam perişan. Ama bir taraftan da o KYK yurduna kayıt yaptıramıyor çünkü babasının, anasının imkanı yetmiyor. Sonuç itibariyle binlerce gencimiz üniversiteye kaydını yaptıramıyor ya da donduruyor. O çocuklara yurt yapacaksınız o KYK yurtlarını tertemiz tutacaksınız. O yurtlar o öğrenciler için bedava olacak" dedi.

'TAYİN ETMEYECEĞİNİZ ÇOCUKLARI ÖĞRETMEN OLMAK ÜZERE NİYE YETİŞTİRİYORSUNUZ'

Asgari ücretin enflasyon karşısındaki alım gücünün her geçen gün zayıfladığını belirten Akşener, "Evlatlarımız bu ülkeye hizmet etmek için okurken mezun olduktan sonra iş bulabilse gider mi? Atanamayan öğretmenler. Ben öğretmen okulu mezunuyum. İlkokul öğretmeni olarak okulum bittiği gün tayin oldum, üniversiteyi bitirdim ilk ay içinde tayin oldum. Tayin etmeyeceğiniz çocukları öğretmen olmak üzere niye yetiştiriyorsunuz? Sizin planlamanız yok mu? Ücretli öğretmen gerçekten büyük hakaret" diye konuştu.

'NE ZAMAN GİDECEKLERİNİN BELLİ OLMADIĞI BİR SIĞINMACI SORUNUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ'

Türkiye’nin sığınmacı cenneti olduğunu belirten Akşener, "Ucuz çalışıyorlar. Sen buyur gel demişsin. Ne için dürttün kardeşim? Demokrasi getirecektin Avrupa Birliği ve Amerika ile hani ne oldu? Kimine göre 10 milyon, kimine göre 11 milyon bir kere rakamı yok işin, sığınmacının dahil olduğu bir Türkiye, Avrupa’ya oraya buraya kabadayılık yapıp içinde her türlü olumsuz insanların da bulabildiği, Türkiye’yi yarın çok zor durumda bırakacak bir kitlenin Türkiye’de yer aldığı ne zaman gideceklerinin belli olmadığı bir sığınmacı sorunuyla karşı karşıyayız. Bizim belediyelerimizi aldığımız yerlerde bu sorun çözülecek" dedi.

Akşener’in konuşmasının ardından Gürhan Özcan, İYİ Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak duyuruldu.