Geri Dön
Politika Özel: Gençleri yönlendirmeye çalışan bir hazırlık içindeler

Özel: Gençleri yönlendirmeye çalışan bir hazırlık içindeler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Bugünlerde Cumhuriyetin kurucu kadrolarının Kurtuluş Savaşı'nın isminin anılmadığı bir müfredat programıyla, 100. yılda Atatürk demeden, İnönü demeden, kurucu kadroları anmadan bir müfredat hazırlayarak Cumhuriyetin ikinci yüzyılındaki gençlerimize, öğrencilerimize istikamet vermeye, onları yönlendirmeye çalışan bir hazırlık içindeler" dedi.

Özel: Gençleri yönlendirmeye çalışan bir hazırlık içindeler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Samsun’a geldi. Samsun’da ilk olarak İlkadım ilçesindeki Tütün İskelesi’nde partililerle buluşan Özel, daha sonra yürüyerek Onur Anıtı’na geçti. Anıta çelenk koyan Özel daha sonra burada bir konuşma yaptı. Gençlerin Cumhuriyete sahip çıkmalarını isteyen Özel, "Mustafa Kemal Atatürk bu partiyi kurdu ve dedi ki, ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacak ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.’ Peki bunu nasıl yapacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öleceğini, toprak olacağını biliyor da peki bu ülkenin ilelebet yaşayacağına, var olacağına nasıl emin oluyor. Birisine emanet etmiş olması lazım. Vallahi ne genel başkanlara ne milletvekillerine ne belediye başkanlarına ne de il başkanlarına. Askerdi, ordu komutanıydı, başkomutandı ama şunu bilin, askerlere ve genelkurmay başkanlarına da emanet etmedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu Cumhuriyeti sadece ve sadece gençlere emanet etti" diye konuştu.

'İLK GÜNDEN BERİ DURMADAN ÇALIŞIYORUZ'

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı için olmayan bir orduyu kurduğunu ve Samsun’dan milli mücadeleyi başlattığını söyleyen CHP Genel Başkanı Özel, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kuruluşu örgütlemek üzere İstanbul’da yapacak başka hiçbir şey kalmadığını görüp, iktidar sahiplerinin işgal kuvvetlerine kırmızı halılar serdiğini daha sonra da Yıldız Sarayı’nın iskelesinden işgal kuvvetlerinin bir zırhlısına binip kaçtıkları süreçte Bandırma Vapuruna binerek, bundan tam 105 yıl önce hem kurtuluşu gerçekleştirecek olan orduyu kurmak hem Kurtuluş Savaşı mücadelesini örgütlemek hem de ardından genç bir cumhuriyet kurmak için buraya, Anadolu’ya ilk adımını attı. Bu tütün iskelesine geldi ve buradan bir kurtuluş mücadelesini başlattı. Onun ilk adımını attığı bu güzel şehrin Atatürkçü, Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Devrimci Halkçı ve Laik insanları hepiniz hoş geldiniz. Nazım Hikmet Kuva-i Milliye Destanı’nda diyor ki, ‘Onlar ki toprakta karınca, suda balık havada kuş kadar çoktular. Korkak, cesur, cahil, hakim ve çocuktular. Çok sözler edildi onlara dair. Zincirlerinden başka kaybedecek başka hiçbir şeyleri yoktu’ diyor. İşte zincirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri olmayanların umudu olmuş, kimsesizlerin kimsesi olmuş, olmayan bir orduyu kurmuş, bu topraklarda kurtuluşa herkesi inandırmış, bir büyük devrimcinin ilk adımını attığından tam 105 yıl sonra sizlerle birlikteyiz. Bugünlerde Cumhuriyetin kurucu kadrolarının kurtuluş savaşının isminin anılmadığı bir müfredat programıyla 100. yılda Atatürk demeden, İnönü demeden kurucu kadroları anmadan bir müfredat hazırlayarak Cumhuriyetin ikinci yüzyılındaki gençlerimize, öğrencilerimize istikamet vermeye, onları yönlendirmeye çalışan bir hazırlık içindeler. Ancak onlara kötü bir haberim var. Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk seçimleri yapıldı. Şimdi ikinci yüzyılın ilk genel seçimleri için ilk günden itibaren hiç durmadan çalışıyoruz” İfadelerini kullandı.

'TOPLANAN VERGİNİN YÜZDE 87’Sİ BİZİM YÖNETTİĞİMİZ BELEDİYELERDEN ALINIYOR'

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde CHP’nin adaylarının çok büyük bir başarı elde ettiğini söyleyen Özel, "Ey Atatürk’ün adından korkanlar, İsmet Paşa’yı anmayanlar. Kurtuluş Savaşı kendi kendine olmuş gibi anlatanlar. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller içindeki hür kelimesinden korkan, gençlerin özgür olmasını istemeyenler, hürriyet düşmanları. Size sesleniyoruz, Cumhuriyetin ikinci yarısının, ikinci yüzyılının ilk seçimleri gelecek ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi iktidara gelecek. Geçtiğimiz mart ayının sonunda bütün Türkiye’yi CHP’nin adayları, milliyetçi demokratlardan, muhafazakar demokratlardan, etnik kökeni ne olursa olsun Türkünden, Kürdünden, Lazından, Çerkezinden, Alevisinden, Sünnisinden aldıkları destekle çok büyük bir başarı elde ettiler. Nüfusun yüzde 65’i, ekonominin yüzde 80’i, toplanan verginin yüzde 87’si bizlerin yönettiği belediyelerden, bizim hizmet ettiğimiz alandan toplanıyor" dedi.

KURTULUŞ YÜRÜYÜŞÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

​CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin il başkanlığınca düzenlenen ‘Atakum Halkıyla Kurtuluş Yürüyüşü’ etkinliğine katıldı. Atakum Adnan Menderes Bulvarı’ndaki vatandaşlarla buluşarak Kurupelit Marina’daki konser alanına yürüyen Özel, Random konserini izledi. Genel merkez yöneticileriyle toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Özel, "Genel başkan yardımcılarımızla, milletvekillerimizle Samsun’dayız. Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile Gençlik Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinin ortak toplantısını gerçekleştirdik. Bu, partide olan bir uygulama değil. Ama ilk kez 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda bunu gerçekleştirdik ve tek gündemimiz vardı. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında CHP’nin gençlik politikalarını konuştuk. CHP bundan 100 yıl önce umutsuz, yoksul, aç, işsizliğin olduğu, çaresizliğin olduğu bu topraklara umut oldu. Bereketi, bolluğu, zenginliği getirdi ve kısa sürede herkesin yüzünü güldürdü. Anlaşılan o ki, 100 yıl sonra görev bir kez daha CHP’nin olacak. Ve CHP 100 yıl önce olduğu gibi, bir kez daha yoksulluğu yenecek, umutsuzluğu yenecek" dedi.

'5 KAT MAAŞ İÇİN CHP İKTİDARINA İHTİYAÇ VAR'

İnsanların çaresizliklerini, umutsuzluklarını ortadan kaldıracaklarını ve yüzleri güldüreceklerini söyleyen Özel, "Ancak bu sefer bu işi yarım bırakmayacağız. İlk 100 yılda savaşlar ve demokrasiye geçiş sürecinde birtakım şeyler eksik kaldı. Bu sefer CHP iktidarında mutlaka Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti yerine getirilecek. Gelişmiş ülkeleri yakalayacağız ve geçeceğiz. Bu ülkede insanlar şu anda 11 bin dolar gelirle ki, ortalama yani bütün herkesin serveti ortaya konulduğundaki ortalama. İnsanlar şu anda sürünüyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşının 45 bin 50 bin dolar milli gelirinin olacağı, bugünkünden 5 kat daha varlıklı olacağı, maaşların bugünkünün 5 katı olacağı bir Türkiye için bir kez daha CHP iktidarına ihtiyaç var. Ata’nın gösterdiği yolda yürümeye, Türkiye’yi bir kez daha Türkiye’nin yüzünü güldürmeye hazırız. Onun için yürüyoruz. Onun için de 105 yıl sonra bir kez daha ilk adımı buradan atmaya geldik" ifadelerini kullandı.