Geri Dön
Politika Özgür Özel: Seçmen, yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi

Özgür Özel: Seçmen, yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Seçim sonuçları göstermiştir ki bugün seçmen yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi. Bugün seçmen 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye, ülkemizde yeni bir siyasi iklime kapı aralamaya karar verdi" dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, parti genel merkezinde mahalli idareler genel seçimlerine ilişkin açıklama yaptı. Özel, seçmenlerin bugün çok önemli bir karar verdiğini belirterek, "Seçim sonuçları göstermiştir ki bugün seçmen yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi. Bugün seçmen 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye, ülkemizde yeni bir siyasi iklime kapı aralamaya karar verdi. Bugün seçmen Cumhuriyet'in ikinci yüzyılının ilk seçimlerinde iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi.

CHP ve milletimizle kurduğumuz 'Türkiye İttifakı' bu seçimlerde tarihi bir sonuç elde etmiştir. Milletimiz sadece yerel yöneticilerin kim olacağına karar vermemiş, ülkemizin ve belediyelerin nasıl yönetilmesi ve yönetilmemesi gerektiğine dair de önemli bir mesaj ve karar vermiştir. Milletimiz ekmeğini küçültenlere, demokrasiyi ezenlere, hukuk devletini çökertenlere açık bir mesaj vermiştir. Yok sayılanlar bugün ülkeyi yönetenlere açık bir mesaj vermiştir. Bu mesaj, bizim okumamızla şöyledir; biz ülkemizin hukuk devleti olarak kalmasını, kaybedilen hukuk devleti faslının geri gelmesini istiyoruz. Biz ülkemizde her türlü ayrımcılığa karşı çıkıyoruz, biz bütün renklerimizle Türkiye Cumhuriyeti’yiz" diye konuştu.

'HALKIMIZ İYİ HİZMETİ ÖDÜLLENDİRMİŞTİR'

Özel, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak birlik ve beraberlik istediklerini kaydederek, "Birileri öyle söylüyor diye kimseyi 'milli', birileri öyle göstermeye çalışıyor diye kimseyi 'gayri milli' görmüyoruz. Biz milletimizin verdiği bu mesajı bir kutsal emanet olarak alıyor ve tüm CHP'lileri, başımızın üzerine koyuyoruz. Ülkemizin, gelecek yıllarda hakkı, hukuku, adaleti tanımayan siyasete geçit vermeyeceğini bugün gördük. Bilinmesini isterim ki bu galibiyetin bir kaybedeni yoktur. Bizim başarımız kimsenin hezimeti olmayacaktır, kimsenin hezimeti değildir. Bugün hangi partiye oy vermiş olursa olsun kimsenin kaybetmiş hissetmesini istemiyoruz.

Halkımız iyi hizmeti ödüllendirmiş, kötü hizmeti ve kötü niyeti cezalandırmıştır. Bu seçimde hiçbir siyasi partiyle ittifak kurulmadığı halde CHP'nin gücü ve seçmenin vicdanının sandıkta kurduğu 'Türkiye İttifakı' 2019 başarısını daha da büyütmüştür. Bu sonuçları bizleri rehavete sevk edecek bir galibiyet olarak asla değil, seçmenin bize açtığı bir kredi olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim. Tüm seçmen gruplarından gelen Türkiye siyasetinin akışını esastan değiştiren bu desteğin partimize büyük bir sorumluluk yüklediğinin farkındayız.

CHP artık tüm demokratların partisidir. CHP, sosyal demokratların partisidir; ama aynı zamanda milliyetçi demokratların, muhafazakar demokratların, Kürt demokratların, aynı anda birlikte oy verebildikleri bir partidir. Bunu, 'Bu seçmenleri CHP'li yaptık' olarak okumuyoruz. Bu seçmenlerin bize verdikleri bir kredi, bize verdikleri bir görev olarak addediyor bu emaneti alıyor ve başımızın üstüne koyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Özel, "Bu seçim gelecekte kazanacağımız zaferlerin bir ilk adımıdır. Bugün bize bakanlar kibri değil tevazuyu, böbürlenmeyi değil başarıyı bölüşebilmenin erdemini hissetmelidirler. Bugün elde ettiğimiz başarının en önemli mesajı şudur; CHP artık başının üzerindeki görülmez yüzde 25'lik tavanı söz verdiğimiz gibi kırmıştır, tuzla buz etmiştir" diye konuştu.

'BUNDAN SONRA GENEL MERKEZİN IŞIKLARI ERKEN SÖNMEYECEK'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, parti genel merkezi önünde bir araya gelen partililere seslendi. Özel'e, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ilçe belediye başkan adayları eşlik etti. Özel, belediye başkanı seçilen adaylara teşekkür ederek, "Size bir söz vermiştim; bundan sonra hiçbir seçim akşamında genel merkezin ışıkları erken sönmeyecek. Başladığı yarışı rakibine tam iki kat farkla kazanan Mansur Başkan'a teşekkür ederim. Bir Cumhurbaşkanı ve 17 bakana karşı seçim kazanan Ekrem Başkan'a teşekkür ederim. Bir özel teşekkür de Cumhuriyet tarihi boyunca hiç kazanmadığımız bir ilin 17 ilçesinin 14'ünü kazandığımız memleketim Manisa'ya teşekkür ederim" dedi.

Seçimin kazanının, 'Türkiye İttifakı' olduğunu belirten Özel, "Bazı meydanlarda açıkça konuştuk, biz milliyetçi demokratlardan, muhafazakar demokratlardan, Kürt demokratlardan, Türkiye'nin vatanına milletine bağlı Türk demokratlardan destek istedik. O desteği veren tüm demokratlara teşekkür ederiz. Seçimi kazanan, 'Türkiye İttifakı'dır. 'Türkiye İttifakı' gücünü ay yıldızlı bayrağımızdan alır. Biz yarından itibaren tüm Türkiye'de bize oy veren herkesi memnun etmek için tüm belediye başkanlarımız olarak çalışacağız" ifadelerini kullandı.

'ATATÜRK'ÜN PARTİSİNİ İKTİDAR YAPACAĞIZ'

Özel, 7'nci CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da kendisini arayarak, kendi deyimi ile 'bu zaferi' kutladığını söyledi. Özel, "Birileri akıllarınca CHP'yi karıştıracak, bizi birbirimize düşürecekti. Buradan söylüyoruz; bu parti, arkadaşının avukat bürosunda, rezidansın son katında kurulsaydı senin basit oyunlarına karışırdı. Bu parti, savaş meydanlarında kurulmuş partidir. Bu partinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'dir. Bugün partimizi hep beraber şu ana kadar sonuçlara göre, birinci parti yaptık. Bu ikinci yüzyılın ilk yerel seçimiydi. Size söz veriyorum, ikinci yüzyılın ilk genel seçiminde Atatürk'ün partisini iktidar yapacağız. Aday belirleme sürecinin, en büyük başarısı ölçme değerlendirmedir, bilimdir. Anketlere burun kıvıranlar, destek aldığımız tüm teknolojiyi görmezden gelenler ve bizi adaylaştırma sürecinde küçük düşürmeye çalışanların hepsi bugün, bu akşam, bu sonuçlarla yeni nesil bir yönetim anlayışı, veriye dayanan anlayışın önemine tanık oldular" diye konuştu.

Kızgınlıklarının olmadığını söyleyen Özel, "Biz CHP olarak yarın yeni bir adım atıyoruz. Kırgınlığımız, küskünlüğümüz yok. Hata yaptıysak onlardan da ben özür diliyorum. Hakkınızı helal edin. Gönüller yapacağız, gönülleri yapa yapa, birleşe birleşe hep birlikte kazanacağız. Sizden bir ricam var; bizi çok sefer yendiler, alay ettiler, dalga geçtiler. O gün ne yaşadıysak, onu yaşatmamak boynumuzun borcudur. Kimseyi üzmeyin, kimseyi küçük görmeyin. Kimseyle alay etmeyin. Çok rica ediyorum. Başarıyı taşımanın en yüce hali alçak gönüllülüktür" dedi.