Geri Dön
Politika Tamer Mandalinci: Gerçekleştireceğimiz projelerle Bodrum'u çok daha ileriye taşıyacağız

Tamer Mandalinci: Gerçekleştireceğimiz projelerle Bodrum'u çok daha ileriye taşıyacağız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci, iki başlık altında projelerini Oynattı. Mandalinci, "Enerjimiz var. Memlekete hizmet etmek için asla durmayız, yılmayız. Gerçekleştireceğimiz projelerle Bodrumumuzu kültür, sanat, turizm, doğa, estetik açıdan çok daha iyiye, çok daha kalıcı bir şekilde taşımaya devam edeceğiz" dedi.

Tamer Mandalinci: Gerçekleştireceğimiz projelerle Bodrum'u çok daha ileriye taşıyacağız

CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci, proje tanıtım toplantısı düzenledi. Bir otelde yapılan toplantıya CHP Parti Meclisi Üyesi Baran Bozoğlu, CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın, STK başkan ve temsilcileri, muhtarlar, vatandaşlar partililer ve gazeteciler katıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıda halkçı ve yeni nesil belediyecilik anlayışıyla Türkiye'ye örnek olmayı hedeflediklerini söyleyen Mandalinci, su, trafik, altyapı, yaşam parkları, sosyal ve spor tesislerine kadar projelerini anlattı. 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 109'uncu yıl dönümünü kutlayarak konuşmasına başlayan Mandalinci, "Burada, birlikte başaracağımız ve Bodrumumuzun geleceğine yön verecek vizyonel projeleri paylaşmak için bir araya geldik. Bodrumumuzun marka değerini yükseltmek, turizm açısından hak ettiği değeri yüksek oranda alabildiğimiz bir Bodrum için bu göreve talip olduk" ifadelerini kullandı.

Geçen 5 yıla ilişkin yapılan çalışmalardan örnekler veren Mandalinci "Enerjimiz var memlekete hizmet etmek için asla durmayız, yılmayız. Gerçekleştireceğimiz projelerle Bodrumumuzu kültür, sanat, turizm, doğa, estetik yönünden çok daha iyiye, çok daha ileriye taşıyacağız. Bodrum'un güzelliklerini, kültürel mirasımızı koruyacak, sosyal yaşamımızı geliştirecek projelerimizle mutlu çocukların, üreten gençlerin, sosyal hayata katılan güçlü kadınların olduğu bir kent haline getireceğiz" dedi.

'100-150 BİN KİŞİLİK NÜFUSA YÖNELİK DENİZDEN SU ARITMA TESİSİ'

Nüfus artışı ve küresel ısınmanın etkisiyle yetersiz kalan su kaynaklarına dikkat çeken Mandalinci, kentin 44 milyon metreküp olan yıllık su ihtiyacının 29 milyon metre küplük kısmının barajlardan kalan kısmının ise yer altı kaynaklarından karşılandığını hatırlattı. Yağışların az olması nedeniyle barajlardaki su seviyelerinin düşüklüğüne dikkati çekti. Su sorununun çözümüne yönelik ilk hamlelerin Ekinambarı Bölgesi'nde hafif tuzluk oranına sahip kaynaktan suyun arıtılarak Mumcular Barajı'na verilmesi ve Turgutreis Bölgesi'nde 100-150 bin kişilik nüfusa yönelik denizden su arıtma tesisi kurulacağını aktaran Mandalinci, gerekli izinlerin alınması ve projenin hayata geçirilmesi sürecinin 10-11 ayı bulabileceğini ifade etti.

Su hatlarında yaşanan patlaklara dikkat çekerek su eksikliği yanı sıra suyu yönetememe sorunun da bulunduğunu ifade eden Mandalinci, musluktan akmayan suyun patlaklarla yollardan akmasına, 1 metreküp kaçağa dahi tahammülün olmadığını ifade edip, "Muğla Büyükşehir Belediyesi'yle beraber hem araç, ekipman sayımızı hem nitelikli ekip sayımızı arttırarak patlaklarımızın tamiratını, bir daha tekrarlamamak üzere yapacağız" ifadelerini kullandı.

'YAĞMURDAN DEPOLANAN SUYU KULLANACAĞIZ'

Mandalinci, tarihi su sarnıçlarını modelini yeniden canlandıracaklarını ifade ederek "Bugünden itibaren yapacağımız parklarda, eğimden faydalanarak sarnıçlar kuracağız ve peyzaj, tarımsal sulamada gibi ihtiyaç duyulan alanlarda burada yağmurdan depolanan suyu kullanacağız" dedi. Önümüzdeki 5 yıl içinde üzerinde çalışılması gereken en önemli konunun 'Kentsel Silüet ve Sokak Sağlıklaştırma' olduğunu belirten Mandalinci, "Bodrum'un o beyaz badanalı, çivit mavili yapılarını o doğallığı yaşatılacak. Belirli sokaklarda tabela sağlıklaştırması yapılacak. Kent silüetinde geleneksel Bodrum mimarisi korunarak estetik değeri artırma kararlılığında adımlar atılacak. Yaya odaklı, saygılı, temiz ve güvenli sokaklar oluşturarak kent yaşamı iyileştirilecek" ifadelerini kullandı. İstanbul Ticaret Üniversitesi ile yapılan çalışma sonrası hazırlanan raporla ilgili bilgiler veren Mandalinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"250'den fazla kavşakta düzenleme yapılacak. Bu düzenlemelerle trafik akıcı hale getirilerek zaman kaybı ve stres azaltılacak. Ayrıca, güvenliği artırmak ve trafik akışını düzenlemek için sinyalizasyon çalışmaları yapılacak. Bitez ve Gümbet kavşaklarında battı çıktı projeleri hazırlanacak ve karayollarına teslim edilerek bölgedeki ulaşımın verimliliği artırılacak."

PROJELER SIRALANDI

Bodrum Belediyesi'nce hayata geçirilecek projeler, paydaşlarla hayata geçirilecek projeler başlıkları altında tanıtım yapan Mandalinci'nin ilk bölüme ilişkin diğer projelerinin ise "Turizm ve turizm zabıtası, belediye kafe, sahil düzenlemeleri, Paşatarlası kentsel tasarım alanı sahil düzenlemesi, halk kütüphaneleri, meydan ve otoparklar, kapalı yüzme havuzları ve spor salonları, tur otobüsleri bekleme alanları, açık spor alanları, kadın sığınma evleri, kapalı pazaryerleri, üreten kadın kenti, çok amaçlı salonlar, gündüz çocuk bakım evleri, çocuk parkları, kapalı pazar yerleri, kompost gübre üretimi, Karaova güç birliği üç kırsal köy, yükseköğretim öğrenci konukevi, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, evde bakım hizmeti, gündüz yaşam evi, huzurlu yaşam yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi, yaşam parkları, aile sağlığı destek merkezi, patili dostlar barınak ve rehabilitasyon merkezi, kediler için mobil kısırlaştırma, Gümüşlük antik taşocağı festival alanı, süngercilik müzesi, Amiral Turgut Reis'in adını taşıyan yeni su altı arkeoloji müzesi hizmet binası ve mezarlıklar" olduğu belirtildi.

BODRUM 100. YIL ATATÜRK STADYUMU

Sunumun ikinci bölümünde STK'lar, paydaşlar, kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliğinde yapılacak olan projelere değinen Mandalinci, öncelikli olarak Bodrum 100. Yıl Atatürk Stadyumu'nu ele aldı. Bodrumspor'un geçen yıl Süper Ligi'nin kapısından döndüğünü hatırlatan Mandalinci, "Spor kulüplerimiz bizlerin göğsünü kabartırken yerel yöneticiler olarak biz sadece onlara alkışlamakla mı yetineceğiz? Bodrum Belediye Başkanı olarak kimimle görüşmem gerekiyorsa, nerede, hangi kapıyı çalmam gerekiyorsa hassasiyetle, iyi niyetle ve ortak akılla o kapıyı çalacağım. İnanıyorum ki 5 yıl içinde kentimize yakışır, spor turizmine yakışır ve ülkemize yakışır bir Bodrum 100. Yıl Atatürk Stadyumu'nu hayata geçirmiş olacağız" dedi.

BODRUM FUAR VE KONGRE MERKEZİ

Bodrum turizmini çeşitlendirecek projeleri hayata geçirmek için kentin paydaşları ve devlet kurumlarıyla uyum içinde çalışacağını belirten Mandalinci, "Hem Atatürk Stadyumumuzla spor turizmini hem de fuar ve kongre merkeziyle kongre turizmini desteklemek için belediye olarak üzerimize düşen bütün sorumlulukları yerine getireceğiz. Bu konuda odalarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza son derece ihtiyacımız var. Tekrar söylüyorum, birlikte başaracağız. O yüzden kendinize inanın, ben Bodrum'a, bu Bodrum'un dayanışmasına, Bodrum'un beraberliğine, bütünlüğüne ve Bodrum'un marka değerine çok inanıyorum. Ve bu inançla beraber, çaldığımız hiçbir kapıdan elimizin boşluk dönmeyeceğine de eminim" dedi.

Mandalinci, sosyal konut, İçmeler port, Bodrum eski otogar alanının kent parka dönüştürülmesi, fırıncılarla birlikte iş birliğine giderek bazı bölgelerde 'Halk Ekmek Satış Noktaları' oluşturulması, üst geçit, kaldırımlar ve liman içi temizliği hayata geçirilecek projeler arasında olduğunu aktardı.

Birlikte yönetim modelini tekrar vurgulayan Mandalinci, erişilebilirliği önemseyeceklerini, ortak akılda çözümler üreteceklerini belirtti.