Geri Dön
Politika Uraloğlu, Azerbaycan’da 'TDT Ulaştırma Bakanları Toplantısı’na katılacak

Uraloğlu, Azerbaycan’da 'TDT Ulaştırma Bakanları Toplantısı’na katılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Ulaştırma Bakanları 7’inci Toplantısı’na katılmak için Azerbaycan’a gidecek.

Uraloğlu, Azerbaycan’da 'TDT Ulaştırma Bakanları Toplantısı’na katılacak

 

Bakan Uraloğlu, 16 Kasım'da TDT Ulaştırma Bakanları 7’inci Toplantısı ve Uluslararası Ulaştırma-Lojistik Koridorları; Zengilan’dan Kalkınma Hamleleri Konferansına katılmak üzere Azerbaycan’a gidecek. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Uraloğlu toplantıda ulaştırma bakanları ile bir araya gelerek, ulaştırma alanında ülkeler arasında iş birliğinin daha da arttırılması konularında görüş alışverişinde bulunacak. Açıklamada, Uraloğlu’nun ziyareti kapsamında, Orta Koridor boyunca ulaşım ve transit operasyonların kolaylaştırılması için son gelişmeler ve alınması gereken önlemler, Zengezur Koridoru’nun hayata geçirilmesi, Hazar geçişi ile ilgili hususlar, demir yolu bağlantısının geliştirilmesi ve yük taşımacılığı hacminin artırılması, sivil havacılık alanında iş birliğinin genişletilmesi, taşımacılık ve transit prosedürlerinin dijitalleştirilmesi, Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi için gerekli iç prosedürlerin mevcut durumuna ilişkin görüşmeler gerçekleştirmesi de öngörüldüğü belirtildi.

Uraloğlu’nun, Azerbaycan programında transit koridorların oluşturulmasına ilişkin 'Avrasya'nın Potansiyelinden Faydalanmak’ konulu panele konuşmacı olarak katılacağı ifade edilirken, Türkiye’nin ulaştırma koridorlarına yönelik yaptığı çalışmalar ile ilgili bir konuşma yapması ve gelecek soruları cevaplandırmasının beklendiği kaydedildi.