Geri Dön
Spor Avrupa 2'ncisi Kadın Güreş Milli Takımı, yurda döndü

Avrupa 2'ncisi Kadın Güreş Milli Takımı, yurda döndü

Romanya'da düzenlenen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda 3 altın, 1 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 5 madalyayla Avrupa 2'ncisi olan Kadın Güreş Milli Takımı, yurda döndü.


Romanya'nın başkenti Bükreş'te 12-18 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'nda takım halinde 2'nci olan Türkiye Kadın Güreş Milli Takımı, Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçakla Bükreş'ten İstanbul'a geldi. İstanbul Havalimanı'nda madalya ve kupayla poz veren Kadın Güreş Milli Takımı oyuncuları, olimpiyatlarda şampiyonluk sözü verdi.


"ESAS ŞİMDİ BAŞLIYORUZ"
İstanbul Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Kadın Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Efraim Kahraman, "Müsabakaya gitmeden önce de söyledik, müsabaka beklediğimiz gibi oldu. Olimpiyat öncesi zor bir Avrupa şampiyonası geçirdik. Biz tarih yazan bir takımız. Gerçekten burada kızlarımız adeta savaştı. Terlerinin son damlasına kadar mücadele eden tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Buraya kolay gelinmiyor. Şu an bizim olimpiyatlara iki kotamız var. Şimdi başlıyoruz ve daha devam edecek. İnşallah olimpiyatlara tam takım gitmek istiyoruz" diye konuştu.


"2024 YILINDA TARİH YAZACAĞIZ"
76 kiloda altın madalya kazanan sporculardan Yasemin Adar Yiğit ise, "Kadın güreşi, başarısına başarı katarak yükselmeye devam ediyor. Takımın parçası olduğum için çok gururluyum. Benden başka üç tane daha altın madalya alan sporcumuz var, gümüş madalya alan ve bronz madalya alan sporcular da var. Takım halinde de Avrupa ikincisi olduk. 2024 yılı kadın güreşinin tarih yazacağı bir yıl olacak diyebilirim. Bu sebepten dolayı da bütün takım arkadaşlarıma ve bize destek olan bakanlığımız ve federasyonumuza çok teşekkür ediyorum" dedi.


Sporcu olmak isteyen genç kuşaklara da çağrıda bulunan Adar, "Güreş branşı zor bir branş, bana ilk zamanlar bu sporu yapamayacağımı söyleyenler çok olmuştu ama ben bunlara hiçbir zaman inanmadım ve kendi bildiğim doğrultuda hayallerim için mücadeleye devam ettim. Onlar da hayalleri için mücadele etmeye devam etsinler ve ülkelerini en iyi şekilde temsil edip bayrağımızı dalgalandırsınlar" diye konuştu.


"TARİHİ BİR BAŞARI İLE DÖNDÜK"
68 kiloda altın madalya kazanan Buse Tosun Çavuşoğlu da, "Kadın güreşi bildiğiniz üzere sürekli zirvede olan bir branş. Bizler biliyorsunuz 2022 yılında Avrupa Şampiyonu olmuştuk. Bu sene ülkemize ikinci olarak dönüyoruz ama tarihi bir başarıya imza atarak dönüyoruz. 3 altın madalyayla gerçekten çok zorlu bir müsabaka atlattık diyebiliriz " dedi.


"ÇOK EMEK VERDİK, ÇOK ÇALIŞTIK"
72 kiloda altın madalya alan Nesrin Baş ise duygularını söyle dile getirdi:
"Takım olarak başta çok iyi hazırlandık, çok emek verdik, çok çalıştık. Sonunda güzel dereceler elde ettik ve takımımız gerçekten çok iyi bir tarih yazdı. Avrupa ikincisi olduk ve ülkeme altın madalya kazandırdığım için çok mutlu ve çok gururluyum" diye konuştu.