Geri Dön
Teknoloji FIRST Robotics Competition'ın Türkiye ayağı tamamlandı

FIRST Robotics Competition'ın Türkiye ayağı tamamlandı

Dünya çapında birçok ülkeden öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen FIRST Robotics Competition tamamlandı. TurkNet'in iletişim desteğiyle bu yıl İstanbul, Bosphorus ve Haliç Regional olarak Volkswagen Arena’da gerçekleşen yarışmanın finalistleri, ABD'de düzenlenen uluslararası şampiyonaya katılma hakkı kazandı.

FIRST Robotics Competition'ın Türkiye ayağı tamamlandı

Dünya çapında her yıl 14-18 yaş arası binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleşen FIRST Robotics Competition, her yıl olduğu gibi bu yıl da STEM+A (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat) alanlarında yeteneklerini geliştirmek isteyen lise öğrencilerini bir araya getirdi.

TurkNet CEO’su Cem Çelebiler, iletişim sponsorluğunu üstlendikleri uluslararası robotik yarışmasını şöyle değerlendirdi:

"ABD'de 30 yılı aşkın süredir devam eden liselerarası robot yarışması FIRST Robotics Competition, öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini artırmayı amaçlayan uluslararası çapta önemli bir etkinlik. FIRST Robotics Competition’ın iletişim destekçisi olarak yarışmanın tüm aşamalarında gençlerimizin yanındaydık. Liseli gençlerimizin yeteneklerini ortaya çıkaran, onları geleceğe hazırlayan FIRST Robotics Competition'ın iletişim destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. Ülkemizin genç girişimcilerinin gelişmiş ülkelerdeki yaşıtlarıyla eşit imkanlara sahip olması için hem yatırımlarımız hem de altyapımızla onlara destek olmaya çalışıyoruz. Türkiye’de Gigabit hızında internet hizmeti sunan bir internet servis sağlayıcısı olarak, gençlerimizin potansiyellerini ortaya çıkarmak ve hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için teknoloji üretimine destek vermeye devam edeceğiz."

BURCHARD: GELECEĞİN NASIL ŞEKİLLENECEĞİ KONUSUNDA İLHAM OLMAYA DEVAM EDİYORUZ

Fikret Yüksel Vakfı'nın başında bulunan Susan Burchard, FIRST Robotics Competition’ın kuruluş sürecini aktardı:

"1998'de babam Fikret Yüksel tarafından kurulan Fikret Yüksel Vakfı sadece eğitim amaçlı faaliyet gösteriyor. Biz de kaynaklarımızı gençlerin eğitimi ve gelişimi için en faydalı olacak şekilde yönetiyoruz. 2008'de yalnızca bir takımla başladığımız bu macera, günümüzde yüzlerce teknoloji tutkunu lise öğrencisini bir araya getirerek STEM+A becerilerini geliştirme fırsatı sunuyor. Öğrencileri ileri teknolojilere yönlendirerek gelecekteki mesleklerinde başarılı olmalarına yardımcı oluyor. FIRST Robotics Competition'ı Türkiye'de başlattığımız ilk günden bu yana binlerce mezun verdik ve geleceğin nasıl şekilleneceği konusunda onlara ilham olmaya devam ediyoruz."

GETMEZ: HAYALİMİZDEKİ GİRİŞİMİ ERKEN YAŞLARDA HAYATA GEÇİREBİLDİK

FIRST Robotics Competition mezunlarından Enis Getmez, yarışma boyunca yaşadığı deneyimleri aktararak, "FIRST Robotics Competition'a 14 yaşındayken takımımla birlikte yarışmacı olarak dahil oldum. Yarışlara hazırlık ve yarışmalar boyunca iş planı yazmayı, insanlarla etkili iletişim kurmayı, takım çalışmasının ve daha büyük işler başarabilmek için sponsor desteğinin önemini öğrendim. Bu kapsamda, FIRST'ün bana birçok şey kattığını söyleyebilirim. Serüvenimin en başında, nasıl robot yapılacağına dair hiçbir fikrim yoktu. Fikret Yüksel Vakfı, takım arkadaşlarım ve internetin desteğiyle sadece robotik alanda değil; bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat alanlarında da kendimi geliştirme ve Amerika’da ülkemi temsil etme şansı elde ettim. FIRST’te kazandığım yetkinlikler sayesinde diğer yarışmacılarla birlikte hayalimizdeki girişimi erken yaşlarda hayata geçirebildik ve şu an önemli projeler ürettiğimiz bir teknoloji şirketimiz var. FIRST Robotics Competition'ın daha fazla gence ilham olacağına dair inancım sonsuz” dedi.

Global tema sponsorluğunu Qualcomm’un üstlendiği FIRST Robotics Competition’ın bu yıl şemsiye teması Charhed Up “Enerji" idi. Türkiye’de Fikret Yüksel Vakfı tarafından organize edilen yarışma İstanbul Regional, Bosphorus Regional, Haliç Regional olmak üzere 3 turda gerçekleşti. “Duyarlı Profesyonellik” motivasyonu ile bilgi ve becerilerini gösteren takımlara yarışmalar boyunca 24 kategoriden toplam 80 ödül verildi.

AMERİKA’DAKİ ULUSLARARASI ŞAMPİYONADA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEKLER

Takımlar yıl boyunca sürdürdükleri yazılım, mekanik ve sosyal sorumluluk çalışmaları ile kendi iş planlarını hazırladılar. Yarışma süresince tasarladıkları robotlarla sahada yerlerini alan takımlar, farklı kategorilerde değerlendirildi.

İstanbul Regional’da Nokta Parantez (Hisar Okulları), Bosphorus Regional’da Kaiser (Alman Lisesi), Haliç Regional’da ise Sultans of Türkiye (Darüşşafaka Eğitim Kurumları) takımı yarışmanın en prestijli ödülü olan FIRST Impact Award'ı kazanan takımlar Amerika’daki yarışlarda Türkiye’yi temsil edecek. Golden Hour (Jr. Robotics Bilim Okulu), R Factor (Bağımsız Takım) ve IMC (TEV İnanç Türkeş Lisesi) takımları “Engineering Inspiration” ödülü ile Techtolia Robotics (Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi), The Cheetahs (Shanghai Qibao Dwight Lisesi), The Crown (İstanbul Atatürk Fen Lisesi), X-Sharc (SEV Amerikan Koleji), Moon Star Robotics(Borusan Asım Kocabıyık Meslek Teknik Anadolu Lisesi), Hunters (Bağımsız Takım), BeşiktaşR Sports (Bağımsız Takım), X-Sharc (SEV Amerikan Koleji), Space Tigers ( Mersin Uğur Okulları) takımları ise “Regional Winners” olarak Amerika yolculuklarını garantiledi. ABD’nin Houston şehrinde düzenlenecek uluslararası şampiyonaya katılan takımlar, dünyanın önde gelen üniversitelerinde burs imkânı kazanırken global şirketlerin kampüslerinde staj şansı yakalayacak.