Geri Dön
TeknolojiTurkcell Genel Müdürü Dr. Koç: Siber korumayı ulusal güvenliğin bir parçası olarak görüyoruz

Turkcell Genel Müdürü Dr. Koç: Siber korumayı ulusal güvenliğin bir parçası olarak görüyoruz

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, 28 Ocak Veri Koruma Günü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Artık dünyanın en kıymetli ham maddesinin veri olduğunun altını çizen Dr. Koç, “Verinin korunması için farkındalık sağlayan bugünün kutlanmasını çok kıymetli buluyorum. Şirket olarak siber güvenlik ve kişisel mahremiyetin korunmasını ulusal güvenliğin, toplum güvenliğinin bir parçası olarak görüyoruz” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Dr. Koç: Siber korumayı ulusal güvenliğin bir parçası olarak görüyoruz

Veri merkezi, bulut teknolojileri, siber güvenlik gibi alanlarda geliştirdiği uçtan uca çözümler sunan Turkcell, Türkiye’nin dijital dönüşümüne desteklerini sürdürüyor. 28 Ocak Veri Koruma Günü’nde Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, dijital çağın ham maddesinin kişisel ve kurumsal veriler olduğuna dikkat çekerek, bu alandaki çalışmalarını anlattı.

Turkcell Genel Müdürü Dr. Koç: Siber korumayı ulusal güvenliğin bir parçası olarak görüyoruz

“TÜRKİYE’NİN VERİSİNİ TÜRKİYE’DE TUTUYORUZ”

Veriyi sadece taşımanın yanı sıra aynı zamanda güvenliğini sağlamanın da çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Koç, “Dijital çağ, bir başka deyimle veri çağının içindeyiz. Bu çağın ham maddesi, kişisel ve kurumsal veriler. Bugün dünyanın en kıymetli ham maddesi olan veriyi elinde bulunduranlar, tüm dünya üzerinde etkili oluyor ve özellikle endüstriyel dönüşümde büyük rol oynuyor. Verinin yeni petrol olduğu günümüzde kurumların, bireylerin ve hatta ülkelerin bilgi varlıklarının güvenliğinin sağlanması odak noktamız olması lazım. Verilerimizin gizliliğini, bütünlüğünü, kullanılabilirliğini korumazsak veriye sahip olma avantajımızı kaybederiz. Biz şirket olarak bunu öngörerek yıllar içinde yaptığımız yatırımlarla Türkiye’nin verisini Türkiye’de tutacak veri merkezleri kurduk ve geliştirmeye de devam ediyoruz. Ülke geneline yayılmış stratejik lokasyonlarda 4 tanesi yeni nesil olmak üzere toplamda 8 veri merkezimizle hizmet sunuyoruz. Bu veri merkezlerimizde Türkiye'nin yanı sıra dünyanın önde gelen markalarının da verilerini güvenle saklıyoruz” diye konuştu.

“VERİ KORUMA GÜNÜ FARKINDALIK İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

Dijital dönüşümün yaygınlaşmasının ‘siber güvenlik’ risklerini de beraberinde getirdiğinin altını çizen Dr. Koç, “Avrupa Konseyi’nin 28 Ocak 1981 tarihinde imzaya açtığı ve ülkemizin de taraf olduğu sözleşmeye istinaden bugün, Veri Koruma Günü olarak ilan edildi. 2016 yılından bu yana ülkemizde de verinin korunması için farkındalık sağlayan bugünün kutlanmasını da çok kıymetli buluyorum. Ülkemizde siber güvenlik ve kişisel mahremiyetin korunmasını ulusal güvenliğin, toplum güvenliğinin bir parçası olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“HEM MİLLİ GÜVENLİĞİMİZE HEM DE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Teknoloji altyapılarını geliştirirken en önem verdikleri noktanın veri güvenliği olduğunu belirten Dr. Koç, “Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin verisini ülkemiz sınırlarında tutarak hem milli güvenliğimize hem de geleceğimize sahip çıkıyoruz. Şunu bir kez daha özellikle belirtmek isterim ki sahip olduğumuz verinin güvenliği bizim için artık sınırlarımızın güvenliği kadar önemli ve öncelikli. Veri merkezlerine yaptığımız yatırımlar uluslararası alanda da dikkat çekiyor” dedi.

“VERİ GÜVENLİĞİ ALANINDAKİ YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın önde gelen markalarının da verilerini güvenle saklamak için Turkcell veri merkezlerini tercih ettiğini ifade eden Dr. Koç, “Dünyanın geleceğine yön veren ‘veri egemenliği’, bir şirketi de bir ülkeyi de rekabete dayanıklı kılan önemli bir faktör. Şirket olarak bizim de katkı sağladığımız ‘Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı’ üzerinden, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile çalışmalar yürütüyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla “Türkiye Yüzyılı”nı “Dijitalin Yüzyılı” yapma hedefimize hızla koşarak, veri güvenliği alanındaki yatırımlarımıza aralıksız devam edeceğiz. Son olarak, bir süre önce Cumhurbaşkanımızın yaptığı konuşmada değindiği üzere tüm Türkiye’yi BiP ve diğer yerli uygulamalarımızı kullanmaya ve böylece veri güvenliğimize katkıda bulunmaya çağırıyorum” diye konuştu.

4’Ü YENİ NESİL TOPLAM 8 VERİ MERKEZİ

Turkcell, veri merkezleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Turkcell, uluslararası sertifikalandırılma kuruluşu olan Uptime Enstitüsü’nden alınmış Tier-3 Tasarım, Tesis ve Operasyonel Sürdürülebilirlik sertifikalarına sahip 4’ü yeni nesil toplam 8 veri merkezine sahip.

Gebze, İzmir, Temelli ve Avrupa olmak üzere 4 tane yeni nesil veri merkeziyle birlikte Kartal, Dudullu, Yenibosna ve Ankara Söğütözü olmak üzere toplamda 8 veri merkeziyle müşterilerine hizmet sunuyor.

Turkcell’in veri merkezleri toplam 42 bin 900 metrekarelik beyaz alana sahip. Veri merkezlerinde beyaz alan olarak tabir edilen bölümlerde ise sunuculardan oluşan veri tabanı sistemleri, bilgisayar sistemleri ve ağ sistemleri bulunur. Veri güvenliğinin sağlandığı ve tüm verilerin yer aldığı ekipmanların olduğu bir alan olduğu için sadece yetkili kişiler girebilmektedir.”