Oynatma Listesi
VİDEO

Bakan Bayraktar: Bu kış Nahçıvan'ın doğal gazı Türkiye üzerinden teslim edilecek

Türkiye-Azerbaycan Doğalgaz Alanında İş Birliği Anlaşması imza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar "Bakü- Tiflis- Erzurum, Bakü -Tiflis -Ceylan ve TANAP boru hatlarından artık yeni bir kardeş geliyor. Dördüncü boru hattımız Iğdır- Nahçıvan boru hattı. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne doğal gaz tedarikine ilişkin bir mutabakat zaptı sonucunda hayata geçmiştir. İnşallah bu kış Nahçivan'ın doğal gazı bu boru hattından Türkiye üzerinden teslim edilecek" dedi.

Türkiye-Azerbaycan Doğalgaz Alanında İş Birliği Anlaşması imza töreni İstanbul'da gerçekleşti. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov katıldı.

“İLİŞKİLERİMİZ BU ANLAŞMAYLA YENİ BİR AŞAMAYA GEÇMİŞ OLUYOR"

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "2 devlet, tek millet anlayışıyla bugüne kadar sürdürdüğümüz ilişkilerimiz bugün bu anlaşmayla yeni bir aşamaya geçmiş oluyor. Devletlerimiz arasındaki ilişkiler, diğer komşularımızla veya diğer ülkelerle kıyas götürmez bir seviyededir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve özellikle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ortaya koyduğu güçlü irade bu ikili işbirliğinin en somut göstergesi aynı zamanda teminatı olduğunu düşünüyoruz. Stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkilerimiz 15 Haziran 2021'de imzalanan Şuşa Beyannamesi ile stratejik müttefiklik düzeyine ulaştı. Bu beyanname 2 devlet arasındaki iş birliğinin yol haritasını oluşturuyor" dedi.

“TANAP, AVRUPA'NIN EN UZUN DOĞAL GAZ BORU HATTI ÖZELLİĞİNİ TAŞIMAKTADIR"

2 ülke arasındaki ortak projelere dair açıklama yapan Bakan Bayraktar, "Azerbaycan ve Türkiye bugüne kadar birçok projeyi ortak geliştirdi. Başta Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham petrol boru hattı Azerbaycan petrolü başta olmak üzere Hazar bölgesindeki, Kafkas coğrafyasındaki petrolün Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden de dünya piyasalarına arzı için fevkalade önem arz ediyor. Bu dünya petrol piyasası için dünya petrol arzının daha dengeli olması için çok önemli bir proje. Bunu 2 ülkenin güçlü iradesiyle ortaya koyduk ve bugüne kadar sorunsuz bir şekilde bu hattan petrol dünyaya ulaşıyor. Bunun yanı sıra ülkemizin arz güvenliği için önem arz eden Bakü- Tiflis- Erzurum doğal gaz boru hattı, bu anlamdaki ikili işbirliğimizi güçlendiren önemli projelerden bir tanesi. Son dönemde geliştirdiğimiz önemli projelerden bir tanesi Trans Anadolu Doğal Gaz Boru hattı (TANAP) projesi, Keza Güney Kafkasya boru hattı ve Trans Adriyatik boru hattı (TAP) projesiyle beraber bütün bu güzergahta Güney gaz koridorunu oluşturarak sadece ülkemizdeki kısmı bin 811 kilometre olan TANAP Avrupa'nın en uzun doğal gaz boru hattı özelliğini taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

“İLİŞKİLERİMİZ DOĞAL GAZ ALANINDA YENİ BİR BOYUTA GELİYOR"

Bakan Bayraktar, "2 ülke kararlı bir şekilde yatırımlarına devam ediyor. Hem kendi arz güvenliğimizi hem de Avrupa'nın enerji arz güvenliğine Türkiye ve Azerbaycan bu örnek iş birliğiyle çok ciddi anlamda katkı sağlıyor. Bugün imzalamış olduğumuz anlaşmayla beraber açıkçası ilişkilerimiz doğal gaz alanında yeni bir boyuta geliyor. Bu anlaşmanın içerisinde 2030 yılına kadar Azerbaycan kaynaklarının, doğalgazının, pazar kaynaklarındaki doğalgazın Türkiye'ye ilave gaz hacimlerinin ulaşmasını, bir kısım doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşmasını öngörüyoruz. Bununla beraber yeni ve önemli bir husus, Türkmenistan doğal gazının, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden transit olarak Türkiye'ye ulaştırılması konusunda da bu anlaşma neticesinde bir mutabakata varmış oluyoruz" dedi.

"BU KIŞ NAHÇİVAN'IN DOĞAL GAZI BU BORU HATTINDAN TÜRKİYE ÜZERİNDEN TESLİM EDİLECEK"

Bakan Bayraktar, "Bakü- Tiflis- Erzurum, Bakü -Tiflis -Ceyhan ve TANAP boru hatlarına yeni bir kardeş geliyor. Dördüncü boru hattımız Iğdır- Nahçıvan boru hattı, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne doğal gaz tedarikine ilişkin bir mutabakat zaptı sonucunda hayata geçmişti. Sayın Cumhurbaşkanımız da Sayın Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'in birlikte katıldıkları, geçtiğimiz Eylül ayındaki törende bunun temeli atılmıştı. Bugün buradan şunu ifade etmek istiyorum: İnşallah bu kış Nahçıvan'ın doğal gazı bu boru hattından Türkiye üzerinden teslim edilecek. En kısa sürede bu hattı devreye almayı planlıyoruz. İnşaat faaliyetlerimiz açıkçası sona yaklaşmış olacak. Bunun dışında bugün imza altına aldığımız bu anlaşmayla TANAP ve Güney Kafkasya doğal gaz boru hatlarının kapasitesinin arttırılması konusunu da 2030 ve ötesini de ele almış olduk. Özellikle Hazar kaynaklarının Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya daha fazla gaz arzını sağlamak üzere özellikle Avrupa bağlantı noktalarında hem Bulgaristan'daki hem Yunanistan'daki bağlantı kapasitelerinin genişletilmesi hususunda ortak çalışmaları birlikte yürüteceğiz" diye konuştu.

“BU PROJELERİN HAYATA GEÇİRİLMESİNDE EMEĞİ OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov, "Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı yalnız Azerbaycan ile Türkiye'yi değil daha geniş manada merkezi Asya'da olan kardeş Türk Devletlerimizi de bu hatla onların enerji ihtiyaçlarının bu hat üzerinden nakledilmesi Türk dünyası birliğinin tezahürü oldu. Bu bir kez daha gösterir ki liderlerimizin hayata geçirdiği siyaset yalnız kısa vadeli fayda getiren ekonomik hat projeleri değil aksine uzun vadeli ve büyük ekonomik, siyasi projelerin hayata geçirilmesi için bize zemin yaratıyor. Bu projelerin hayata geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Iğdır- Nahçıvan projesinin önemini ben de vurgulamak istiyorum. Çünkü bu projenin hayata geçirilmesi Nahçıvan'ın enerji güvenliği ve Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin sağlamlaştırılması için önem taşımaktadır. Fırsattan istifade ederek değerli kardeşime teşekkürlerimi bildirmek istiyorum. Çünkü şahsi desteği neticesinde bu proje hızlandırıldı ve yılın sonuna kadar inşallah bu projenin başarılmasını birlikte kaydetmek arzusundayız" ifadelerini kullandı.

Emine DERYA-Feridun AÇIKGÖZ/İSTANBUL, (DHA)

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER