Oynatma Listesi
VİDEO

Borsa İstanbul'da gong Limak Doğu Anadolu Çimento için çaldı

Limak Şirketler Grubu'nun iştiraki Limak Doğu Anadolu Çimento, bugün düzenlenen gong töreninin ardından Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. Şirket, 3,3 milyon yatırımcıya ulaşarak yüksek katılımlı bir halka arza imza attı.

Halka arzı, yatırımcılardan gelen 4,4 kat talep ve 2 milyar 526 milyon TL büyüklükte yoğun bir ilgiyle tamamlanan Limak Doğu Anadolu Çimento için Borsa İstanbul'da gong töreni düzenlendi. Limak Doğu Anadolu Çimento, törenle Yıldız Pazar'da işlem görmeye başladı. Halka arzda konsorsiyum liderliğini Halk Yatırım'ın yürüttüğü Limak Doğu Anadolu Çimento hisseleri, borsada Yıldız Pazar'da 'LMKDC' koduyla işlem görüyor.

 Halka arz gong töreni; Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Limak Şirketler Grubu Onursal Başkanı Nihat Özdemir, Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhan Bacaksız, Yönetim Kurulu Üyesi Batuhan Özdemir, Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, Limak Çimento CEO'su Erkam Kocakerim, Limak Doğu Anadolu Çimento Yönetim Kurulu Üyeleri Kerem Güzel, Burak Erdoğan, şirketin halka arzına aracılık eden Halk Yatırım yöneticileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

 TALEP BEKLENEN HEDEFİN ÜSTÜNDE

 Limak Doğu Anadolu Çimento, 14-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen talep toplama döneminde yurt içinden yaklaşık 3,3 milyon yatırımcıya ulaşarak bir halka arz gerçekleştirdi.

 ÖZDEMİR: KURUMSALLAŞMA YOLUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM

 Nihat Özdemir törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 "Şirketimiz adına son derece heyecanlı bir gün yaşıyoruz. 1976 yılında çok kıymetli ortağım Sezai Bacaksız ile temellerini attığımız Limak Şirketler Grubu, bu yıl 48 yaşına basarken kurumsallaşmak ve şirketi gelecek nesillere taşımak adına çok önemli bir adım atıyor. Bu kapsamda Çimento Grubumuzun iştiraki Limak Doğu Anadolu Çimento'yu halka arz ederek Limak'taki kurumsal yapıyı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Talep toplama sürecinde 3 buçuk milyona yakın farklı yatırımcıdan, hedeflenen miktarın dört buçuk katı gelen talepten son derece memnunuz. Bu ilgi şirketimize olan güvenin de göstergesi. Limak açısından halka arz konusu, uzun zamandan bu yana gündemimizdeydi. Farklı sebeplerden ötürü ertelediğimiz bu hedefimize, bugün ulaştığımız için de son derece mutluyuz."

 "SIRADA YENİLENEBİLİR ENERJİ VAR"

 Limak Doğu Anadolu Çimento'nun halka arzında yatırımcıların güçlü talebi ve ilgisiyle yenilenebilir enerji tarafında planladıkları yatırımlara da değinen Özdemir, "Sonraki süreçte 2024 yılında yenilenebilir enerji ile ilgili de bir halka arz planımız var. Buradan gelecek kaynak ile de yenilenebilir enerji yatırımlarımızı büyütmek istiyoruz. Bu halka arzın Borsa İstanbul açısından da önemli olduğunu düşünüyorum. Güçlü şirketlerin borsadaki varlığının artması, ülkemize ve borsamıza olan güveni daha da artıracaktır. Bugün borsaya bir adım atmış bulunuyoruz. Bunu zamanla artıracağımıza olan inancımız tam. İlk halka arzımızın ülkemize, milletimize, yatırımcılarımıza hayırlı olmasını temenni ediyor ve bize teveccüh gösteren herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 ANA HEDEFLERDEN BİRİ BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE BÜYÜMEK

 Şirketin yatırım ve büyüme hedeflerine yönelik de bilgi veren Özdemir, "İnşaat sektöründe 18'e yakında ülkede çalışıyoruz, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çimentoda ise Afrika'da iki ülkede varız. Başka ülkelere geçebiliriz, araştırmalarımız devam ediyor. Enerjide de Türkiye'de olduğumuz gibi Kosova'da varız, olmaya da devam edeceğiz. Orada dağıttığımız enerjiyi de üretmeyi planlıyoruz. Türkiye'de ise hem yenilenebilir enerji de hem de diğer sektörlerde yatırım yapmayı planlıyoruz. Hidrolik enerjide Türkiye'nin en iyilerinden bir tanesiyiz. Bütün santrallerimiz kaskat sistemiyle çalışıyor. 1 metreküp sudan en fazla enerjiyi elde etme sistemi bizdedir. Güneş enerjisinde yatırımlarımız var, artırmaya devam ediyoruz. Jeotermal enerji alanında varız büyümeyi planlıyoruz. Gıda ise Adana'da meyve suyu konsantre fabrikamız var 18 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunu da devam ettirip, büyütmeyi hedefliyoruz. Eksik taraflarımızdan biri bilişim sektörüdür. Limak Teknoloji grubumuz var 2-3 yıldır çalışıyorlar bunu büyütmeyi planlıyoruz. Şu anda ana hedeflerimizden bir tanesi bunu büyütmektir" ifadelerini kullandı.

 ERGUN: ŞİRKETİN YÖNETİCİLERİNİ BU STRATEJİK KARARDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM

 Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun ise "Limak Holding, çimento sektöründeki tecrübesi ve birikimiyle, modern ve entegre üretim yapan fabrikalarıyla büyümeye devam etmektedir. Bugün işlem görmeye başlayan Limak Doğu Anadolu Çimento, Limak Çimento grubunun önemli bir parçasıdır. Şirketimiz halka arzdan elde ettiği gelir ile çimento sektöründeki yatırımlarının ve büyümesinin finansmanını sağlayacaktır. Şirketin büyümesinin finansmanını sermaye piyasaları yoluyla sağlamayı tercih ettikleri için, şirketin değerli yöneticilerini bu stratejik karardan dolayı tebrik ediyorum. Bu vesile ile bir kez daha, tüm sanayicilerimizi yatırımlarını, büyümesini, ihracatını, üretimini finanse etmek için sermaye piyasalarına ve borsamıza davet ediyorum. Bu başarılı halka arzda emeği geçen herkese, başta değerli şirket yöneticilerimize ve aracı kurumumuza teşekkür ediyorum. Limak Doğu Anadolu Çimento'ya borsamıza hoş geldiniz diyor, bu halka arzın sermaye piyasalarına hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Gül KABA DEMİR-Erdi DEMİR/İSTANBUL, (DHA)

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER