Oynatma Listesi
VİDEO

EFES -2024 Tatbikatı ilk defa uzaktan bağlantıyla yönetildi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı en büyük tatbikatlarından olan EFES-2024 Tatbikatının Bilgisayar Destekli Komuta Yeri (BDKY) Tatbikat Kontrol Merkezinde, Seçkin Gözlemci Günü faaliyeti gerçekleştirildi. 19 ülkeden 87'si yabancı 267 askeri personelin katımıyla gerçekleşen faaliyette, askeri temsilciler tarihinde ilk defa uzaktan bağlantı yoluyla yönetilen tatbikatla ilgili bilgi aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı en büyük tatbikatlarından olan ve bu yıl 4'üncüsü düzenlenen EFES-2024 Tatbikatının Bilgisayar Destekli Komuta Yeri'nde Seçkin Gözlemci Günü faaliyeti gerçekleştirildi. Maslak'taki Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanlığı'nda yapılan faaliyete katılan 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Sezai Öztürk ile tatbikat direktörü 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, tatbikat öncesi şeref defterini imzaladı. Seçkin Gözlemci Günü'ne katılan askeri temsilciler, Tümgeneral Rasim Yaldız'ın tatbikat kapsamında brifing vermesinin ardından Tatbikat Kontrol Merkezini gezdi. Katılımcı ülkelerin temsilcilerinden tatbikat faaliyetleri ile ilgili bilgi alan heyet, son olarak Harp Oyunu Salonu'nu ziyaret etti.

TATBİKAT İLK DEFA UZAKTAN BAĞLANTI YOLUYLA YÖNETİLİYOR

Türkiye'nin de içinde bulunduğu 19 ülkeden 87'si yabancı 267 personel ile 12 kamu kurum ve kuruluşunun katıldığı tatbikatın, Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi'nin ulaştığı yetenek, muhabere bilgi sistemleri altyapısı ve kabiliyetleri sayesinde tarihinde ilk defa uzaktan bağlantıyla yönetildiği öğrenildi. Tatbikat gereği oluşturulan senaryolarda, gerçekliği artırmak amacıyla müşterek harekat simülasyon sistemi, sosyal medya programı ve kitle iletişim araçları, müşterek tatbikat yönetim modülü gibi birçok modern yazılım ve uygulama kullanıldığı belirtildi. Bilgisayar Destekli Komuta Yeri safhasının 8 Mayıs'a kadar devam edecek olan tatbikatın Fiili Atışlı Safhası ise 9-30 Mayıs tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek.

Murat DELİKLİTAŞ-Mustafa Mert KARACA/İSTANBUL, (DHA)-

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER