Oynatma Listesi
VİDEO

Somali’de patlama sonucu görme yetisini kaybeden Jımale, Türkiye’de tedavi oldu

Somali’de yaşayan 59 yaşındaki Abdırızak Hashı Jımale, 6 Şubat’ta terör örgütlerinin Bakara Çarşı’sında halka yönelik gerçekleştirdiği saldırıda sol gözünden ağır yaralandı. 6 yaşından beri sağ gözü de görmeyen Jımale, patlama sonucu tamamen görme kaybı yaşadı. Mogadişu’da ilk müdahalesi yapılan ancak oradaki doktorların umut yok demesi üzerine olaydan bir gün sonra tedavi için Türkiye’ye gelen Jımale, İstanbul’da Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fevzi Akkan tarafından ameliyata alındı. Jımale, başarılı geçen 2 saatlik ameliyat sonucunda ilk gün yüzde 21, birinci haftanın sonunda ise yüzde 50 oranında görme oranına ulaştı.

Somali’nin Mogadişu şehrinde yaşayan 7 çocuk babası Abdırızak Hashı Jımale (59), 6 yaşında oyun oynarken arkadaşının gözüne vurması ile yaralanmış ve sağ gözünün görme yetisini tamamen kaybetmişti. Hayatını sol gözü ile idame ettiren Jımale, 6 Şubat’ta Bakara Çarşı’sında arabasında olduğu sırada terör örgütlerinin halka saldırması sonucu kafasından ve gören tek gözünden ağır yaralanmıştı. Araba camlarının ve etraftaki parçaların gözüne isabet etmesiyle yaralanan Jımale’ye ilk müdahale Mogadişu’da yapılmış ancak ülkesindeki doktorlar yapılacak bir şey olmadığını söylemişlerdi. Olaydan bir gün sonra tedavi için Türkiye’ye gelen Jımale, Etiler Dünya Göz Hastanesi’nde Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fevzi Akkan tarafından ameliyata alındı. Başarılı geçen yaklaşık 2 saatlik ameliyat sonucunda ilk gün yüzde 21, birinci haftanın sonunda ise yüzde 50 oranında görme oranına kavuşan Jımale, “50 yıldır sadece sol gözüm ile görüyordum. O olayda tek gördüğüm göz gitti, düşünün hayatınız tek bir günde nasıl kararıyor? Hiçbir şey göremiyordum, yürüyemiyordum, tuvalete bile gidemiyordum. Bayağı zorluk çektim. Tek gözü olan korkusunu çok iyi bilir. Çok zor zamanlar geçirdim. İyi ki ameliyat oldum. Şu an gayet iyiyim, görüyorum” diyerek doktorlarına teşekkürlerini iletti. Jımale’yi ilk muayene ettiklerinde sadece ışık hissi olduğunu ifade eden Op. Dr. Akkan ise “Biz de hastanın görmesini umut ediyorduk ama bu kadar iyi bir görme beklemiyorduk” dedi.

“GİDEBİLECEĞİM TEK VE EN İYİ HASTANELERİN OLDUĞU YER TÜRKİYE’YDİ”

Olayın nasıl gerçekleştiğini anlatan Abdırızak Hashı Jımale, “Kendi evimden çıkmış, arabamı sürüyordum. Mogadişu’daki en büyük çarşıya geldim, silah sesleri geldi ve patlama oldu. Aynı zamanda kafama mermi isabet etti, izleri hala görünüyor. Araba camları ve parçacıklar gözüme girdi. Hiçbir şey görmüyordum, beni Mogadişu’daki hastaneye götürdüler, orada ilk müdahaleyi yaptılar. Doktorlar gözümde herhangi bir umut olmadığını söylediler, bayağı korktum. Bir sonraki gün hemen Türkiye’ye geldim. Gidebileceğim tek ve en iyi hastanelerin olduğu yer Türkiye’ydi. Daha önce Türkiye’ye gelmiştim, çok iyi biliyorum. İyi ki de gelmişim” diye konuştu.

“BİR ŞEYLER GÖRÜNCE AĞLAMAYA BAŞLADIM”

Sağ gözünü kaybettiğinde 6 yaşında olduğunu ifade eden Jımale, “Arkadaşlarımla beraber oynarken bir arkadaş gözüme vurdu, ameliyata alındım. Bundan 54 yıl önce falandı, ameliyat başarılı olmadı. 50 yıldır sadece sol gözüm ile görüyordum. O olayda tek gördüğüm göz gitti, düşünün hayatınız tek bir günde nasıl kararıyor? Hiçbir şey göremiyordum. Yürüyemiyordum, tuvalete bile gidemiyordum. Bayağı zorluk çektim. Tek gözü olan korkusunu çok iyi bilir. Çok zor zamanlar geçirdim. İyi ki ameliyat oldum. Şu an gayet iyiyim, görüyorum. Net olmasa da görüyorum. Buraya geldiğimde ameliyattan önce herhangi bir garanti verilmedi. Görebilecek miyim, göremeyecek miyim? Bilmiyordum. Ameliyattan sonra ilk gün gözüm kapalıydı, sonraki gün gözüm açıldı, bir şeyler görünce ağlamaya başladım. Ameliyatıma iki doktor girdi. İkisine de tek tek teşekkür ediyorum. Dünya Göz Hastanesi’ne de ayrıca teşekkür ediyorum. Süreçle ilgili her şeyden çok memnun kaldım. Görmemeyi, Allah kimsenin başına vermesin. Şu anda yüzde 50’ye kadar görme imkanım var” dedi.

OP. DR. AKKAN: GÖZDE SADECE IŞIK HİSSİ MEVCUTTU

Jımale’nin durumunu anlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fevzi Akkan, “Hastamız Abdırızak bey Somali’de yaşıyor, bize 1 hafta önce geldi. Hastamızın sağ gözü 50 yıl önce başka bir kazadan dolayı görmüyordu. Sol gözüyle hayatını idame ettiriyordu. Sol gözü de bir travma, patlama sonucu ani bir görme kaybı yaşıyor ve hasta 12 saat içinde bize ulaşıyor. Bize geldiğinde o gözde sadece ışık hissi mevcuttu. Gözün içinde yabancı cisimler, metal parçaları dolmuş durumdaydı. Biz hastayı hemen ameliyata aldık. Gözün bütünlüğü bozulmuştu, patlamadan dolayı gözün orbitası dediğimiz kapakların arkasında yabancı cisimler mevcuttu. O yabancı cisimleri ve metal parçaların hepsini temizledik. Göz patlamıştı, yırtılan kısımları tamir ettik, gözün içindeki merceği temizledik. Gözün arkasında da bu yabancı cisimler retinanın merkezine kadar ulaşmıştı. Oraya da girip orada oluşan kanamaları temizledik, yabancı cisimleri çıkardık. Göz bütünlüğü sağlandıktan sonra ameliyat sonlandırıldı. Bu, gözün birden fazla ameliyatın aynı seansta yapıldığı önemli bir ameliyattı” ifadelerini kullandı.

“BU KADAR İYİ BİR GÖRME BEKLEMİYORDUK”

Retinanın ağır hasar aldığını söyleyen Op. Dr. Akkan, “Ameliyat sırasında retinada yani görmeyle ilgili olan kısımda büyük bir hasar mevcuttu. Biz hastanın görmesini umut ediyorduk ama bu kadar iyi bir görme beklemiyorduk. Ameliyattan sonra hasta ilk gün yüzde 21 oranında görmeye kavuştu. Bugün birinci haftadayız. Bugün görme durumu yüzde 50’ye kadar çıktı. Bu bizim açımızdan da hasta açısından da sevindirici bir durum. Şu an tedavisi devam ediyor ve ilerleyen zamanlarda belki ilave ameliyat gerekirse onları da planlayacağız. Çok riskli bir ameliyattı, biz bütün riskleri zaten biliyorduk. Hastayla bunu paylaştık ama başka yapabileceğimiz bir şey yoktu. Ameliyat yaklaşık 1 buçuk, 2 saat sürdü. 1-2 ay biraz daha sıkı takip yaptıktan ve tedaviden sonra normal hayatına devam edebilecek” diye konuştu.

Tuçe GÖLCÜ-Ömer HASAR/ İSTANBUL, (DHA)

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER