Oynatma Listesi
VİDEO

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeleri öldürülen gazetecileri andı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ‘6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü’ öncesinde, öldürülen gazetecileri, ilk basın şehidi Hasan Fehmi Efendi’nin Çemberlitaş’ta bulunan mezarı başında, ardından Basın Müzesi’nde düzenlenen törenle andı. Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Munyar, "Bugün Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına bir kez daha faili meçhul cinayetler konusunu ele alması için Meclis'e çağrıda bulunmayı sürdürüyoruz. Ustamız Hasan Fehmi beyi ve öldürülen tüm gazetecileri saygıyla, minnetle anıyoruz. Onların mücadelesini bıraktıkları yerden sürdürmeye kararlıyız" dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ‘6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü’ öncesinde, öldürülen 67 gazeteciyi anmak için ilk basın şehidi Hasan Fehmi Efendi’nin Çemberlitaş’ta Sultan II. Mahmut Türbesi’ndeki mezarı başında bir araya geldi. Anma törenine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Munyar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Balotaj Kurulu Üyesi Haşmet Yavuz, Kültür Sanat Komisyonu Üyesi Erol Aktı, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Denetim Kurulu Üyesi Şekip Gümüşkanatlı, TGC Üyeleri Seraceddin Zıddıoğlu, Ali Dağlar, TGC Basın Müzesi Müdürü Saadet Altay ve Müdür Yardımcısı Nedim Kavuk katıldı. Heyet anma programı sonrasında Basın Müzesi’nde bulunan ‘Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ni ziyaret etti.

“ONLARIN MÜCADELESİNİ BIRAKTIKLARI YERDEN SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ"

Anma töreninde konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Munyar, "Bu yıl da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü'nden bir gün önce ilk basın şehidi Serbesti Gazetesi'nin Başyazarı Hasan Fehmi Beyin 2. Mahmut Türbesi'ndeki mezarı başında anma töreni düzenledik. Gazetecilik mesleğinin verdiği ilk kayıp olan Hasan Fehmi Efendi'nin 6 Nisan 1909'da Galata Köprüsü'nde öldürülmesinden bu yana 115 yıl geçti. Bu süreç içinde 67 gazeteci kurşunlara, bombalara hedef olarak yaşamını yitirdi. Demokrasi için kara bir leke olan gazeteci cinayetlerini unutturmamak ve tetiği çektirenlerin bulunması için TBMM'ye Araştırma Komisyonu kurulması için taleplerimizi yinelemek için buradayız. II. Abdülhamit'in baskı ve sansürü altında geçen uzun yıllardan sonra 24 Temmuz 1908'de II. Meşrutiyetin ilan edilmesiyle birlikte bu sansür ve baskılar ortadan kalkmıştır. Basın tarihçisi Orhan Koloğlu'nun deyimiyle ülkede "bir basın patlaması" yaşanmıştır. O güne dek sadece dört beş gazetenin yayımlandığı, ülkede artık çok sayıda gazete ve dergi yayınlanmaya başlamıştır. Ayrıca, karikatür mecmuaları yayınlanmış, yabancı dillerden çeviri kitaplar da yurda gelmeye başlamıştı. Parlamentonun da açılmasıyla görece bir özgürlük havası dört bir yanı sarmıştı. Ne yazık ki bu özgürlük havası çok sürmedi. 1909'da Serbesti Gazetesi yazarı ustamız Hasan Fehmi'ye köprü üzerinde bir suikast düzenlenmişti. Suikast sonucu bir askerin tabancasından çıkan kurşunlarla Hasan Fehmi Bey şehit oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti sonraki dönemlerde de siyasi cinayetlerin artması üzerine Hasan Fehmi'nin öldürüldüğü 6 Nisan'ları öldürülen gazetecilere adadı. Günümüzde Basın Müzemizde Öldürülen Gazeteciler Galerisi'nde fotoğrafları bulunan Abdi İpekçi, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu, Turan Dursun, Hrant Dink, Metin Göktepe, Çetin Emeç gibi isimlerin de aralarında olduğu 67 gazeteci öldürüldü. Bu cinayetlerin bir kısmının tetikçileri yakalansa da cinayetleri azmettirenler hiçbir zaman ortaya çıkarılamadı. Bugün Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına bir kez daha faili meçhul cinayetler konusunu ele alması için Meclis'e çağrıda bulunmayı sürdürüyoruz. Ustamız Hasan Fehmi beyi ve öldürülen tüm gazetecileri saygıyla, minnetle anıyoruz. Onların mücadelesini bıraktıkları yerden sürdürmeye kararlıyız" dedi.

Gülşah KAHVECİ-Özenç KILIÇ/ İSTANBUL,(DHA)

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER