Gündem
Politika
Spor
Dünya
Ekonomi
Kurumsal
English
You are already subscribed to notifications.

EKONOMİ HABERLERİ

EKONOMİ HABERLERİ

Türkler geliştirdikleri sağlık yazılımını 90 milyon dolara Amerika'ya ihraç etti

Bilişim şirketi MİA Teknoloji, sağlık alanındaki yazılımlara ilişkin lisans haklarının New York merkezli MIA Tech Corporation unvanlı iştirakine devredilmesi ve iştirak şirketinin yüzde 51 hissesinin ABD merkezli yatırımcı firmaya satılmasına ilişkin sözleşme imzaladı. Toplam değeri 90 milyon dolar olan satışla şirket, Türkiye'yi küresel sağlık teknolojileri pazarında önde gelen merkezlerden biri haline getirmeyi hedefliyor. 90 milyon doların yüzde 51'i Amerikalı şirkete yüzde 49'u olan 46 milyon dolar MİA Teknoloji'nin kasasına girecek. Bu parayla da şirket yeni yatırımlar yapmayı planlıyor.  

EKONOMİ HABERLERİ

Garanti BBVA'nın teknoloji merkezi tanıtıldı

Garanti BBVA, teknoloji vizyonunu ve yatırımlarını aktarmak ve Garanti BBVA Teknoloji’yi yakından tanıtmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Güçlü teknolojik altyapıyla sektördeki dönüşüme öncülük ettiklerini söyleyen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Bugün ulaştığımız yetkinlik düşünülünce sektörde fark yaratarak son 25 yılda teknolojiye yaptığımız yatırım 5 milyar doları aştı. Bu yolculukta çok önemli ekonomik değişimler yaşadık. En iyi dönemde de en zor dönemde de değişmeyen tek önceliğimiz teknolojiye yaptığımız yatırımlar oldu” dedi.

EKONOMİ HABERLERİ

EKONOMİ HABERLERİ

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nin düzenlediği Ege Kariyer Fuarı başladı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nin, Pamukkale Üniversitesi'nin ev sahipliğinde bölgeden 16 üniversitenin kalımıyla Denizli'de düzenlediği Ege Kariyer Fuarı (EGEKAF) başladı. Fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, "Bu ülkenin her bir bireyi yetenektir. Dünyanın her yerinde her türlü işi yapma hakkına ve yetkisine, becerisine, yetkinliğine sahip bir nesil yetiştiriyoruz" dedi.

Paynet'in 2023 yılında işlem hacmi iki katına çıktı

Ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren fintek kuruluşlarından Paynet, 2023 yılına ilişkin ekonomik verilerini paylaştı. Buna göre işlem hacmini önceki yıla kıyasla iki katına çıkararak hedeflerini aştı. 2023'te 2 milyon işlem ve 37,5 milyar lira işlem hacmiyle yüzde 130'luk bir artış yakaladı. PayPOS, tedarikçi ödemeleri, açık bankacılık ve paykredi gibi çözümleriyle Türkiye'deki 32 bini aşkın işletmeye dijitalleşme yönünde hizmet veren şirket 2024 yılında daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. Genç Yetenek Programı aracılığıyla üniversite öğrencilerini de bünyesine katıyor.  

© Copyright 2024

DHA