Gündem
Politika
Spor
Dünya
Ekonomi
Kurumsal
English
You are already subscribed to notifications.

EKONOMİ HABERLERİ

Teknoloji firması Dapprex, Türkiye’de 40 milyon dolarlık yatırım hedefliyor 

ABD’de teknoloji alanında faaliyet gösteren Dapprex, yatırımlarını Türkiye’ye taşıma kararı aldı. Gençlerin blockchain ve web 3.0 konusunda kendisini geliştirmesi için çalışmalar yapacak firma yaklaşık 2 yıl içinde 40 milyon dolarlık bir yatırım hedefliyor. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Dapprex CEO’su ve NBO Holding CFO’su Utku Alpağut, “Ülkemize yaptığımız her yatırım faaliyeti bizi çok heyecanlandırıyor. Yazılım alanında çalışmalar yapan firmamız da gençlere ücretsiz eğitimler veriyoruz. Bu ülkenin geçlerine kendilerini geliştirecek faaliyetlerde katkı sağlayabilmelerine yardımcı olmaktan çok mutluyuz’’ dedi.

EKONOMİ HABERLERİ

Eczacıbaşı, ilaç şirketi Gensenta’yı 135 milyon dolara satın alacak

Eczacıbaşı, Türkiye ve dış pazarlarda ilaç alanında stratejik önemde bir satın almaya imza attı. ABD’li öncü ilaç şirketi Amgen’in sahip olduğu Türkiye’nin ilk ilaç şirketlerinden ve geçtiğimiz yıllarda sektörde iki kez ihracat şampiyonluğu elde eden Gensenta’yı satın alan Eczacıbaşı, ihracat pazarlarında gücüne güç kattı. Eczacıbaşı, Gensenta’nın yüzde 99.96’sı için 135 milyon dolar ödeyecek Satın alma işlemi, Rekabet Kurulu onayının ardından tamamlanacak.

Endüstriyel tasarım pazarı 2026’da 3 milyar dolar sınırına dayanacak 

Pratik yaşam tarzı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte trende dönüşüyor. Dünya genelindeki birçok kişi yalnızca işyerlerinde değil, evinde de işlevselliğe öncelik veriyor. Bu bağlamda endüstriyel tasarım ürünlerine talepler artıyor. 2026’da 3 milyar dolar değerine ulaşması beklenen endüstriyel tasarım pazarının ürünleri dekorasyon sezonunun açılmasıyla birlikte banyolara taşınıyor.

EKONOMİ HABERLERİ

Bakanlıktan BDDK kararlarına ilişkin açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan kararlara ilişkin, "Bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir. Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir" açıklamasını yaptı.

Sağlam sebze ve meyve atıklarıyla aşevi kuruldu, konserveler üretildi

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan 'Sosyal Kooperatifçilik Kapsamında İsrafın Önlenmesine Yönelik Uygulamaların Araştırılması ve Yaygınlaştırılması Alt Komisyonu'nda konuşan 'Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi' projesinin mimarı Ebru Baybara Demir, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde başlattıkları proje kapsamında haldeki 30 ton atık meyve sebze arasından sağlam olan yüzde 12-15'ini ayırarak, ihtiyaç sahipleri için aşevi kurduklarını söyledi.

EKONOMİ HABERLERİ

EKONOMİ HABERLERİ

© Copyright 2022

DHA