Geri Dön
Dünya Avustralya, İsrail’in ‘WCK soruşturmasına’ danışman atadı

Avustralya, İsrail’in ‘WCK soruşturmasına’ danışman atadı

Avustralya Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in World Central Kitchen (WCK) çalışanlarının öldürüldüğü saldırıya ilişkin başlattığı soruşturmaya Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mark Donald Binskin’in danışman olarak atandığını duyurdu.

Avustralya, İsrail’in ‘WCK soruşturmasına’ danışman atadı

 

Avustralya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mark Binskin, İsrail Savunma Güçlerinin Zomi Frankcom ve 6 World Central Kitchen meslektaşının ölümüne neden olan saldırısına İsrail'in verdiği yanıt konusunda Avustralya Hükümetinin Özel Danışmanı olarak görev yapacak. Binskin, Zomi ve meslektaşlarının ölümüne neden olan saldırıya verilen yanıt konusunda İsrail ve İsrail Savunma Kuvvetleri ile temaslarda bulunacaktır. Avustralya, İsrail Hükümetine bu angajmanın kolaylaştırılması yönündeki beklentimizi ve güvenimizi açıkça ifade etmiştir” denildi.

NE YAPACAK?

Bakanlık, Binskin’in WCK saldırısının soruşturulmasına ilişkin düzenlemeleri, operasyonel anlamda İsrail güçlerinin politika ve prosedürlerini, sorumluların hesap vermesi için alınan önlemleri, ek soruşturma gerekip gerekmediğini ve bu tarz olayların tekrar yaşanmaması için alınan tedbirleri inceleceğini belirtti.

Binskin’in Avustralya Hükümeti’ne tavsiyelerde de bulunacağı ifade edilerek, “Özel Danışman, soruşturmanın tam ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi ve sorumluların hesap vermesinin sağlanması amacıyla yapılabilecek diğer beyan ve eylemlerle ilgili olarak Avustralya Hükümetine tavsiyelerde bulunacaktır” denildi.