Geri Dön
EkonomiAvrupa Yatırım Holding yenilenebilir enerji sektörüne giriyor

Avrupa Yatırım Holding yenilenebilir enerji sektörüne giriyor

Avrupa Yatırım Holding’ten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada 50 milyon liralık sermayeyle Avren Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin kuruluşu için harekete geçerek, yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet göstermeye başlayacağı duyuruldu.

Avrupa Yatırım Holding yenilenebilir enerji sektörüne giriyor

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Avrupa Yatırım Holding Başkanı Ramazan Burak Telli, “Avrupa Yatırım Holding olarak gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hedefiyle doğru sektörlerde yatırım yaparak değer oluşturmayı amaçlıyoruz. 2023’te istikrarlı bir büyüme öngörülen yenilenebilir enerji de bu sektörler arasında öne çıkıyor. Bu kapsamda, yenilikçi, değer odaklı ve çevreye duyarlı son yatırımımız, 50 milyon TL’lik sermayesiyle Avren Enerji oldu. Yenilenebilir enerji sektörü için büyük yatırımlar planlıyoruz” dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANINDA FIRSATLARI DEĞERLENDİRMEYİ AMAÇLIYOR

KAP'a yapılan açıklamada, şirketin yenilenebilir enerji alanında yakın gelecekte ortaya çıkabilecek fırsatları değerlendirmek ve ilgili sektörlerdeki işbirlikleri ve yatırımları gerçekleştirmek amacıyla kurulduğu belirtildi. Avren Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi unvanıyla kuruluş işlemlerine başlanan şirketin 50 milyon TL’lik kuruluş sermayesinin tamamının Avrupa Yatırım Holding tarafından üstlenileceği ifade edildi.

Geçtiğimiz 10 yılda yenilenebilir enerji sektöründe görülen büyümenin tüm beklentileri aştığını vurgulayan Telli, “Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle ortaya çıkan Avrupa merkezli enerji krizinin, 2030 ve 2050 için belirlenen çevresel hedeflere giden yolda hızlandırıcı bir rol üstleneceğine inanıyoruz. Ülkemiz de bu konuda stratejik adımlar atarak Türkiye’nin bölgesel ve yerel pazardaki rolünü güçlendirmek için çalışıyor. 2023’e kadar toplam enerji üretiminde yenilenebilir enerjinin payının yüzde 30’a çıkarılması, 2027’ye kadar kapasitenin 16 bin megavata taşınması hedefleniyor. Avrupa Yatırım Holding olarak bu alanda çıkacak fırsatları değerlendirmesini hedeflediğimiz Avren Enerji, ülkemizin refahını artırma misyonumuzun bir parçası olarak konumlanıyor” diye konuştu.

“DEĞER ODAKLI YATIRIMLARIMIZI HIZ KESMEDEN SÜRDÜRECEĞİZ”

Sağlık, geri dönüşüm ve turizm alanlarında yaptıkları yatırımlarla portföylerini genişlettiklerini  ve yenilikçi, sürdürülebilir, değer odaklı ve sorumlu bir yatırım yaklaşımı benimsediklerini hatırlatan Telli, “Orta vadede sağlık, enerji ve yazılım gibi stratejik sektörlerdeki yatırımlarımıza hız vererek Türkiye'nin en değerli yatırım şirketlerinden biri olmayı hedefliyoruz. Bu yıl içinde Ege Karma Kauçuk gibi yatırımlarımızla sürdürülebilir bir gelecek perspektifinde potansiyel vaat eden şirketlerin ortağı olduk. Avren Enerji’yle yenilenebilir enerji sektörüne dahil olarak bu çabamızı bir adım ileri taşımak istiyoruz. Vizyonumuz çerçevesinde toplumsal yaşamda saydamlığa, ekonomik yaşamda bireyin refah ve istikrarına etkin olarak katkı yapacak değer odaklı yatırımlarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz.”