Geri Dön
Ekonomi Çin Büyükelçisi Shaobin’den Türkiye’ye: Fırsatları birlikte keşfedeceğiz

Çin Büyükelçisi Shaobin’den Türkiye’ye: Fırsatları birlikte keşfedeceğiz

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 2013 yılında dünyaya duyurduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin 10. Yılı Türkiye’de ‘Kuşak ve Yol 10 Yaşında: Kalkınma Yolunda El Ele’ isimli etkinlikle kutlandı. Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin burada yaptığı konuşmada, Çin’in 140’tan fazla ülkenin ana ticari partneri olduğunu ve ülkenin 400 milyonu aşan orta sınıfı olduğunu vurgulayarak, Türk kamuoyuna “Fırsatları birlikte keşfedeceğiz” dedi.

Çin Büyükelçisi Shaobin’den Türkiye’ye: Fırsatları birlikte keşfedeceğiz

Çin Medya Grubu ve Ekonomistler Platformu’nun düzenlendiği “Kuşak ve Yol 10 Yaşında: Kalkınma Yolunda El Ele” isimli etkinlik çok sayıda diplomat, gazeteci, akademisyen ve üniversite öğrencisini bir araya getirdi.

İstanbul’da bir otelde yapılan etkinlikte Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Akkan Suver, Çin Medya Grubu Asya ve Afrika Dilleri Yayın Merkezi Başkanı An Xiaoyu, NTV İçerik Koordinasyon Direktörü Cengizhan Kocahan ve Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Recep Erçin konuşmacı olarak yer aldı. Programı Büyükelçi Sözen Usluer ile Çin İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian da takip etti.

“MODERNLEŞME BATILILAŞMAYA İNDİRGENEMEZ”

Türkiye’nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin ilk katılımcılarından olduğuna dikkat çeken Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin, günde binden fazla yatırımcının Çin’de yerleşik hale geldiğini vurguladı. Shaobin, Çin modernleşmesinin temel özelliklerini ‘devasa bir nüfus, ortak refah, insan-doğa ve maddi-manevi değerler uyumu’ olarak sıraladı.

Çin’in tüm süreçleri barışçıl politikalar temelinde şekillendiğini söyleyen Liu Shaobin Çin halkının kendine özgü koşullar içinde modernizm yolunu seçtiğini ve modernleşmenin Batılılaşmaya indirgenemeyeceğini belirtti. Shaobin “Farklı ülkelerin haklarının seçtiği yola saygı duymak gereklidir” dedi. Çin’in modernleşme serüveninin büyük nüfusa sahip kalkınmakta olan ülkeler için de bir güven kaynağı olduğunun altını çizen Liu Shaobin, Beijing yönetiminin “İnsanlığın kader birliği” kavramında ısrar edeceği aktardı.

Çin’in uluslararası kamuoyuna duyurduğu Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Küresel Güvenlik İnisiyatifi ve Küresel Medeniyet İnisiyatifi ile uluslararası istikrara katkı yaptığını ifade eden Büyükelçi, bu bağlamda Beijing’in ev sahipliğinde varılan Suudi Arabistan-İran barışını örnek gösterdi.

“DÖRT KONUŞMACIDAN BİRİ ERDOĞAN’DI”

Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin 10’uncu yılına ilişkin açıklamalarda bulunan Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Akkan Suver ise “İmza töreninde 100’e yakın ülkeden temsilci ile birlikte Sayın Recep Tayyip Erdoğan da yer aldı. Açılış seremonisinde 4 kişi konuşma yaptı. Bu kişiler Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye’ye olağanüstü önem verdi, yüksek derecede kıymetlendirdi” ifadesini kullandı.

İPEK YOLU BİR BARIŞ PROJESİ

Ankara yönetiminin Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile yurt içinde Kuşak ve Yol ile uyumlu hale gelme çabalarını hızlandırdığını söyleyen Akkan Suver, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ile Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasındaki stratejik köprü statüsünü güçlendirdiğini ifade etti.

Suver, konuşmasının devamında Yükselen Asya’nın fırsatlar ile geldiğini aktararak “Dünya bugün Avrasya’da barış imkânı ile karşı karşıya. Diller dilleri, dinler dinleri tanıyacak. İpek Yolu bir barış projesidir” dedi.

BATI DÜNYASI ÇİN’İ YANLIŞ OKUYOR

İstanbul’a ilk kez geldiğini söyleyen Çin Medya Grubu Asya ve Afrika Dilleri Merkezi Başkanı An Xiaoyu da “Türkiye, Batı ve Doğu’yu birbirine bağlayan en önemli noktalar arasında” diyerek insanlığın kader birliğinin ortak istişare ve paylaşımdan geçtiğini söyledi. Batı dünyasının Çin’i yanlış okuduğunu ve onun seçtiği yolu dışladığını ifade eden Xiaoyu bu noktada medyaya görev düştüğünü söyledi.