İpek Yolu

İpek Yolu

Son dakika ipek yolu haberleri ile ilgili DHA'ya eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan ipek yolu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan ipek yolu haber sayfamızda...

İpek Yolu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 408 ipek yolu haberi bulunmuştur.
Çinliler 'Ejderha Yılı'na İstanbul'da merhaba dedi
Çinliler 'Ejderha Yılı'na İstanbul'da merhaba dediÇin Bahar Bayramı dolayısıyla İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong, ‘İçimizi Isıtan Bahar Bayramı-Çin Yeni Yıl Kutlaması’ resepsiyonu verdi. Davetliler Ejderha Yılı olarak da kabul edilen yeni yıla coşku ve heyecanla ‘merhaba’ dedi. Kültür ve sanat gösterilerinin olduğu resepsiyonda ‘Çin Sichuan Mutfağı-Bir Dünya Lezzeti’ etkinliği de yapıldı. Gecede Sichuan’dan gelen aşçılar, yöresel lezzetlerini misafirler için hazırladı.
21.02.2024Video
Bakan Uraloğlu: Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı'nın ön proje çalışmalarını tamamladık
Bakan Uraloğlu: Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı'nın ön proje çalışmalarını tamamladıkSakarya'da yeni nesil akıllı demir yolu bakım araçları teslim törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, son 22 yılda demir yollarına 22,1 milyar dolar yatırım yaptıklarını belirterek, "2002 yılında 10 bin 948 kilometre olan demir yolu ağımızı 14 bin 165 kilometreye çıkardık. Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı projesini gündeme aldık ve ön proje çalışmalarını tamamladık. Süper hızlı tren hattımızın güzergah uzunluğu 344 kilometre olacak" dedi.
11.02.2024Gündem
Bakan Kacır: Depremden zarar gören şehirlerimizi yeniden inşa etme mutlak hedefimiz
Bakan Kacır: Depremden zarar gören şehirlerimizi yeniden inşa etme mutlak hedefimizSanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Depremden zarar gören tüm şehirlerimizi yeniden inşa etmek, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan bu coğrafyayı tekrar eski canlı günlerine döndürmek mutlak hedefimizdir" dedi.
3.02.2024Gündem
Bakan Uraloğlu, Iraklı mevkidaşı ile 'Kalkınma Yolu'na ilişkin görüşecek
Bakan Uraloğlu, Iraklı mevkidaşı ile 'Kalkınma Yolu'na ilişkin görüşecekUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muheybes Es Sadavi ile 'Kalkınma Yolu Projesi'ne ilişkin görüşme gerçekleştirecek.
1.02.2024Gündem
Bakan Uraloğlu: Son 21 yıla 100 yıllık işler sığdırdık
Bakan Uraloğlu: Son 21 yıla 100 yıllık işler sığdırdıkDüzce'de, 'Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi'nin açılış programına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Ulaşım ve iletişim yatırımlarını; kesintisiz kalkınmanın, rekabetçi bir ekonominin, sosyal etkileşimin, sürdürülebilir şehirciliğin ve refahın temeli olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde son 21 yıla 100 yıllık işler sığdırdık" dedi.
8.01.2024Politika
Medipol Sağlık Grubu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te temsilcilik ofisi açtı
Medipol Sağlık Grubu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te temsilcilik ofisi açtıMedipol Sağlık Grubu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te temsilcilik ofisi açtığını duyurdu. Taşkent Temsilcilik Ofisi ile Medipol uluslararası alandaki etkinliğini genişleterek, sağlık hizmetlerindeki performansını daha geniş bir coğrafyaya yaymayı hedefliyor.
28.11.2023Sağlık-Yaşam
Bisikletiyle 68 ülke gezen Gürkan Genç: Kendi kültürümüze göre bisiklet yolları yapmalıyız
Bisikletiyle 68 ülke gezen Gürkan Genç: Kendi kültürümüze göre bisiklet yolları yapmalıyızBisikletiyle 2012 yılında başladığı dünya turunda 68 ülke gezip 122 bin kilometre yol kat eden 'Demir Atlı Adam' lakaplı Gürkan Genç, Türkiye'deki bisiklet yollarının ülkenin kendi kültürü ve dinamiğine göre inşa edilmesi gerektiğini belirtti. Genç, "Muhteşem yolları ülkemizde inşa edebiliriz, yerimiz var, sadece biz bu yolları Avrupa'dan almayalım. Çünkü Avrupa kendi eğitim ve kültürüne göre bu yolları yapıyor. Biz kendi kültürümüze, kendi dinamiklerimize göre bisiklet yollarını inşa etmeliyiz" dedi.
15.11.2023Video
Bakan Uraloğlu: Hayata geçirdiğimiz her yeni yol ile ticaret ve turizmi canlandırdık
Bakan Uraloğlu: Hayata geçirdiğimiz her yeni yol ile ticaret ve turizmi canlandırdıkUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’yi baştan başa yüksek standartlı yol ağıyla kuşattıklarını belirterek, “Hayata geçirdiğimiz her yeni yol, köprü ve tünel ile üretim, ticaret, kültür ve turizm faaliyetlerini canlandırdık, yeni istihdam alanlarının oluşmasına vesile olduk” dedi.
11.11.2023Politika
Özbekistan’ın tarihi şehirleri, yöresel lezzetleri dünyaya tanıtılıyor
Özbekistan’ın tarihi şehirleri, yöresel lezzetleri dünyaya tanıtılıyorSemerkant’ta dün başlayan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) 25. Genel Kurulu toplantısı kapsamında Turizm Fuarı düzenlendi. Fuarda, Özbekistan’ın 14 bölgesi stant açtı. Bu stantlarda şehirlerin gelenekleri, yöresel lezzetleri, müzikleri ve kültürleri tanıtılıyor. Ülkedeki tarihi mekanların minyatürlerinden oluşan stantlara dünyanın birçok ülkesinden gelen ziyaretçiler de yoğun ilgi gösteriyor.
17.10.2023Video
Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev: 2030’da turist sayısını 30 milyona çıkarmayı hedefliyoruz
Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev: 2030’da turist sayısını 30 milyona çıkarmayı hedefliyoruz  Semerkant’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (BMDTÖ/UNWTO) 25’inci Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yapan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Miramanoviç Mirziyoyev, “Bu toplantının Semerkant'ta yapılmasından mutluluk duyuyorum. Turizmin dünya çapında küreselleşmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Semerkant'a turizm için 1 milyar dolar tahsis edildi ve turistler için birçok kolaylık yaratıldı. Ülkemize gelen turist sayısı 2 kat arttı. Bu yıl 7 milyon turist gelmesini bekliyoruz. Biz bu rakamı 2030 yılına kadar 30 milyona çıkarmak istiyoruz” dedi.
16.10.2023Video
Semerkant ilk kez Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Kurulu’na ev sahipliği yapıyor
Semerkant ilk kez Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Kurulu’na ev sahipliği yapıyorTarihi güzellikleri ve kültürel yapılarıyla dikkat çeken ve dünyanın en eski şehirleri arasında yer alan Semerkant, ilk kez Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Kurulu’na ev sahipliği yapıyor. Tarihi Büyük İpek Yolu güzergahında yerleşen kente toplantı için 130 ülkeden aralarında bakan, üst düzey yönetici ve gazetecilerin de olduğu 1000'den fazla kişi geldi.
16.10.2023Video
Semerkant ilk kez Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Kurulu’na ev sahipliği yapıyor
Semerkant ilk kez Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Kurulu’na ev sahipliği yapıyorTarihi güzellikleri ve kültürel yapılarıyla dikkat çeken ve dünyanın en eski şehirleri arasında yer alan Semerkant, ilk kez Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Kurulu’na ev sahipliği yapıyor. Tarihi Büyük İpek Yolu güzergahında yerleşen kente toplantı için 130 ülkeden aralarında bakan, üst düzey yönetici ve gazetecilerin de olduğu 1000'den fazla kişi geldi.
16.10.2023Dünya
Zigana Tüneli'nden 1 milyon 100 bin araç geçiş yaptı
Zigana Tüneli'nden 1 milyon 100 bin araç geçiş yaptıKaradeniz ve Doğu Anadolu bölgelerini birbirine bağlayan, Uluslararası Yol Federasyonu'nca (IRF) 'yapım metodolojisi' kategorisinde dünya 1'incisi seçilen Zigana Tüneli'nden, açıldığı 3 Mayıs 2023'ten bu yana 1 milyon 100 bin araç geçiş yaptı.
16.10.2023Gündem
Bakan Uraloğlu: Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi, tüm Avrupa'yı Nahçıvan üzerinden Orta ve Güney Asya'ya bağlayacak
Bakan Uraloğlu: Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi, tüm Avrupa'yı Nahçıvan üzerinden Orta ve Güney Asya'ya bağlayacakİstanbul Fuar Merkezi'nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Türkiye ile Azerbaycan arasında doğrudan demiryolu ve kara yolu ulaşımı sağlayacak Zengezur Koridoru. Bu bağlantının hayata geçmesinin tüm Orta Koridor ülkeleri açısından önemli bir adım olacağına inanıyorum. Bu proje özellikle Kafkasya'daki normalleşme için de hayati önem taşıyor. Bu koridor kapsamında hayata geçecek Kars-Nahcivan Demiryolu Projesi, tüm Avrupa’yı Nahçıvan üzerinden İran, Azerbaycan, Türkmenistan, Orta ve Güney Asya’ya bağlayacak" dedi.
15.10.2023Gündem
Bakan Uraloğlu: Türkiye'de bölünmüş yol 5 kat arttı
Bakan Uraloğlu: Türkiye'de bölünmüş yol 5 kat arttıMersin'e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "2003 yılı öncesinde 6 bin 101 kilometre bölünmüş yolumuz vardı. Şu anda Türkiye, tam 29 bin 105 kilometre bölünmüş yol üzerinde seyahat ediyor. 5 kata yakın bir artıştan söz ediyoruz" dedi.
14.10.2023Politika
Tarihi İpekyolu'ndaki üst geçitleri kullanmayıp, ölümü göze alıyorlar
Tarihi İpekyolu'ndaki üst geçitleri kullanmayıp, ölümü göze alıyorlarMardin’in Kızıltepe ilçesinin merkezinden geçen, her yıl 10’dan fazla ölümlü kazanın meydana geldiği uluslararası tarihi İpekyolu’nda, geçen ay 2 ölümlü kaza meydana geldi. Yol üzerindeki 200 metre arayla yapılan 2 üst geçidini kullananların sayısı ise çok az. Ağır tonajlı araçların yoğunlukla kullandığı yoldan geçenlerin arasında kucağında çocuğu olanlar ve yaşlılar da var. Tehlikeli olduğunu bilmesine rağmen yoldan geçenler, üst geçidin uzun ve ekstra vakit gerektirdiğini bu nedenle kestirmeyi tercih ettiklerini söyledi.
14.10.2023Foto Galeri
Kuşak ve Yol İnsiyatifi 10'uncu yıl dönümü kapsamında 9 araçlık konvoyla Türkiye'ye geldi
Kuşak ve Yol İnsiyatifi 10'uncu yıl dönümü kapsamında 9 araçlık konvoyla Türkiye'ye geldiÇin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın muhabir, kameraman ve foto muhabirlerinden oluşan bir ekibi Kuşak ve Yol İnsiyatif'inin 10'uncu yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde 9 araçlık bir konvoyla İpek Yolu güzergahı üzerinden geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye geldi. Ekip Xinhua'nın başlattığı 'Chasing Dream Along the Belt and Road' etkinliği için Çin'in Chongqing şehrinden 26 Temmuz tarihinde karayoluyla yola çıkmıştı.
12.10.2023Ekonomi
Otomobille hafif ticari araç çarpıştı: 6 yaralı
Otomobille hafif ticari araç çarpıştı: 6 yaralıMardin’in Nusaybin ilçesinde otomobille hafif ticari aracın çarpıştığı kazada, 6 kişi yaralandı.
29.09.2023Gündem
Kalehöyük'ün tanıtımında Japon vakıf ile THY'den iş birliği
Kalehöyük'ün tanıtımında Japon vakıf ile THY'den iş birliğiKırşehir Kaman'daki Kalehöyük'ün tanıtımının teşvik edilmesi ve kazı çalışmalarının desteklenmesi konusunda Türk Hava Yolları ve Prens Mikasa Vakfı arasında iş birliği protokolü imzalandı.
29.09.2023Kültür&Sanat
Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıl dönümü Ankara'da kutlandı
Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıl dönümü Ankara'da kutlandıÇin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 74'üncü yılı Ankara'da düzenlenen resepsiyon ile kutlandı.
27.09.2023Gündem
Bakan Uraloğlu: Zengezur Koridoru'nun bitirilmesi için çalışmaları hızlandırdık
Bakan Uraloğlu: Zengezur Koridoru'nun bitirilmesi için çalışmaları hızlandırdıkUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Zengezur Koridoru bağlantısının hayata geçmesi, aslında tüm Türk dünyasını birbirine bağlayacaktır. Özellikle Kafkasya'daki normalleşme için de hayati önem taşımaktadır. Dünkü görüşmelerin ardından bu hattın bir an önce bitirilmesi için çalışmalarımızı hızlandırdık" dedi
26.09.2023Politika
Bakan Uraloğlu: Orta Koridor'un önemi her geçen gün artıyor
Bakan Uraloğlu: Orta Koridor'un önemi her geçen gün artıyorUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Avrupa- Asya taşımacılığı için Orta Koridor'un önemi her geçen gün artıyor ve koridorun daha etkin hale getirilmesi için güzergah ülkeleri arasında çok önemli çalışmalar yürütülüyor" dedi.
15.09.2023Politika
Ağrı'da, tarihi İpek Yolu'nda 16 kilometrelik sağlık yürüyüşü
Ağrı'da, tarihi İpek Yolu'nda 16 kilometrelik sağlık yürüyüşüAğrı'da İl Sağlık Müdürlüğü personeli ile bir grup gönüllü doğasever, sağlıklı yaşam için yürüyüşün önemine dikkat çekmek amacıyla 'Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Et' ve 'Her Gün 10 Bin Adım' yazılı pankartlar ile tarihi İpek Yolu'nda 16 kilometrelik yürüyüş yaptı.
14.09.2023Video
Ağrı'da, tarihi İpek Yolu'nda 16 kilometrelik sağlık yürüyüşü
Ağrı'da, tarihi İpek Yolu'nda 16 kilometrelik sağlık yürüyüşüAğrı'da İl Sağlık Müdürlüğü personeli ile bir grup gönüllü doğasever, sağlıklı yaşam için yürüyüşün önemine dikkat çekmek amacıyla 'Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Et' ve 'Her Gün 10 Bin Adım' yazılı pankartlar ile tarihi İpek Yolu'nda 16 kilometrelik yürüyüş yaptı.
14.09.2023Foto Galeri
Uraloğlu: Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı yılda 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacak
Uraloğlu: Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı yılda 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacakUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı Projesi'nde devam eden çalışmaları inceledi. Demir yolu yük ve yolcu taşımacılığında son yılların en iyi rakamlarına ulaşıldığını belirten Bakan Uraloğlu, "Ankara-İzmir arası hat uzunluğu 624 kilometre olacak. Ama bizim çalışmalarımız zaten Polatlı'ya kadar olan hızlı tren hattından sonra başladığı için 508 kilometrelik bir projeden bahsediyoruz. Bu hattımız tamamlandığında yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacağımızı öngörüyoruz" dedi.
2.09.2023Politika

Benzer Haber Etiketleri

bakan uraloğluSemerkantsağlıközbekistanipek yolu

İpek Yolu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.