Geri Dön
Ekonomi Girişim sermayesi yatırım fonu SPK'dan onay aldı

Girişim sermayesi yatırım fonu SPK'dan onay aldı

Hedef Portföy ve WePlay Ventures'ın ortak girişimiyle kurulan WePlay GSYF'nin, ermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) onay alarak yatırımcılara sunulduğu duyuruldu. Single asset modeliyle kurulan girişim sermayesi yatırım fonu; Türkiye, Avrupa ve Orta Asya'da 8 ülkeden 38 farklı oyun girişimini portföyünde bulunduran oyun yatırım şirketi WePlay Ventures'a ortak olacak.

Girişim sermayesi yatırım fonu SPK'dan onay aldı

Son yıllarda büyük ilgi toplayan 'single asset' (tek varlık) modeliyle kurulan girişim sermayesi yatırım fonu; Türkiye, Avrupa ve Orta Asya'da 8 ülkeden 38 farklı oyun girişimini portföyünde bulunduran WePlay Ventures'a ortak olacak. WePlay GSYF'nin 10 milyon Euro büyüklüğe ulaşması hedefleniyor. WePlay Ventures, girişim sermayesi yatırım fonuyla Avrupa ve Orta Asya'daki faaliyetlerini 18 ülkeye genişletmeyi ve 4 yıl içinde 350 oyun girişimini portföyüne ekleyerek bölgenin en aktif oyun yatırım şirketi olmayı amaçlıyor.

350 GİRİŞİME YATIRIM YAPMA HEDEFİ

Konuyla ilgili açıklama yapan WePlay Ventures Yönetici Ortağı Bora Koçyiğit, “WePlay Ventures olarak 2020 yılından beri Türkiye'deki ve bölgedeki oyun ekosisteminin gelişmesinde çok önemli katkılar sağlayarak 38 oyun girişimini bünyemize kattık. Verdiğimiz finansal desteğin yanında girişimlere sağladığımız stratejik destek ile girişimlerin çok daha hızlı ölçeklenmelerini sağlıyoruz. WePlay GSYF ile sadece Türkiye değil Avrupa ve Orta Asya'da yer alan erken aşama oyun girişimlerine ulaşarak 350'den fazla yatırım hedefi ile bölgenin en aktif oyun yatırım şirketi olmayı amaçlıyoruz" dedi.

Faaliyetlerine 2020 yılında başlayan WePlay Ventures'ın, geçtiğimiz yıl Udo Games'e yatırım yaptıktan 11 ay sonra çıkış yaparak dikkatleri üzerine çektiğini hatırlatan Koçyiğit, “WePlay Ventures olarak mobil, bilgisayar, konsol ve Web3 alanlarındaki erken aşama oyun şirketlerine yatırım yapıyoruz. Portföyümüzde 8 ülkeden 38 oyun girişimi bulunuyor. Bu yıl hayata geçirdiğimiz WePlay HUB adını verdiğimiz hızlandırma programıyla yatırım alanına yeni bir soluk getiriyoruz. Hem erken aşama oyun girişimleri için teknik ve yönetimsel konularda çok ciddi destek vermeye, hem de portföyünü çok daha hızlı genişletmeye başladık" diye konuştu.

YATIRIMCILARA DÜNYADA YÜZDE 248 BÜYÜYEN OYUN SEKTÖRÜNE YATIRIM FIRSATI

Hedef Portföy Genel Müdürü Ercan Güner ise “Girişimcilik ekosistemini destekleme vizyonumuz çerçevesinde oyun dünyasına büyük katkı sağlayan WePlay Ventures ile işbirliği yapma kararı aldık. Ortak bir girişim olarak kurduğumuz WePlay GSYF'nin, küresel oyun sektöründe 'oyun'u değiştirecek bir aktör olacağına inanıyoruz. 2023 sonunda 280 milyar doları aşması beklenen oyun endüstrisi, dünyanın en büyük sektörlerinden birine dönüştü. 2030 yılında 665,77 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağı tahmin edilen sektörde halen 3,24 milyar aktif oyuncu bulunuyor. Hedef Portföy olarak gelecek vaat eden yenilikçi bir alana yatırım yapmaktan mutluluk duyuyor, mevcut vergi düzenlemelerinin altında yüzde 0 vergi ve yüzde 0 stopaj uygulaması bulunan WePlay GSYF'yi tüm yatırımcıların dikkatine sunuyoruz" ifadelerini kullandı.